Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Școala: Școala Gimnazială Nr. 5 Arad


Profesor: Martinescu Andreea-Laura
Data: 03.12.2015
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: GRECIA ANTICĂ
Lecția: Atena
Tipul lecției: dobândire de cunoștințe
Timp: 50 minute
Competențe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării și a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice

Competențe specifice:
1.1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei și epocii antice în diferite situații de comunicare scrisă sau orală.
3.3. Localizarea, în timp și în spațiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice.

Obiective operaționale:
O1. Să identifice la hartă Atena.

1
O2. Să alcătuiască propoziții cu următorii termeni: ionieni, Areopag, Eleussia, Clistene, democrație.
O3. Să enumere categoriile sociale din Atena.
O4. Să analizeze evoluția legilor scrise din Atena.
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversația, conversația euristică, schema logică, analiză text, analiză imagine, analiză hartă
Mijloace de învățământ: hartă, manual, catalog, marker, imagini
Tipuri de învățare: receptiv-reproductivă, inteligibilă, operatorie
Forme de organizare: frontal, colectiv dirijat, individual
Evaluare: orală, observarea sistematică a elevilor
Bibliografie: -

2
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
Moment 2 - Profesorul va pune absenții, după care își va conversația catalogul x
organizatoric min organiza materialul de lucru.
Reactualizarea 5 - Profesorul le va adresa educabililor întrebări din conversația - x
cunoștințelor min lecția de zi. euristică
Captarea atenției 2 - Profesorul va scrie la tablă titlul lecției: Atena conversația tabla x
min markerul
Predarea noului 20 Profesorul va preda lecția, folosindu-se pe
conținut min parcurs de imaginile și textele din manual
conversația tablă x
O1 Primul val de indo-europeni, ionienii, au pătruns schema logică marker
O2 prin nordul Greciei, înaintând înspre sud unde, în
Attica, au întemeiat orașul-stat Atena, fără a
transforma populația de baștină în sclavi.
Atena a cunoscut de-a lungul timpului mai multe
regimuri politice: aristocrația, tirania și
democrația.

Orice societate, pentru a se dezvolta, are nevoie


O1 de o serie de legi. schema logică tablă
O2 analiză hartă marker x
O3 1. Reforme legislative analiză imagini atlas
O4 a. Legile lui Dracon: legi aspre
b. Legile lui Solon:
 Împarte oamenii în 4 clase în funcție de
avere (aristocrația, oamenii liberi, străinii
și sclavii)
 Desființează sclavia din datorii a
cetățenilor
c. Legile lui Clistene:
 Reforme instituționale prin care demosul
3
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
începe să dețină puterea. schemă logică tablă x
marker
O2 Instituții din Atena:
a. Adunarea poporului (Eleussia): votează legi
b. Consiliul celor 500: propun legi
c. Curtea cu jurați: judecă procesele
d. Consiliul celo 10 strategi: sunt numiți 10
generali care se ocupă cu apărarea cetății
e. Areopagul: judecă acele cazuri de omucidere
f. Cei 9 arhonți: conduc orașul-stat

Intensificarea 12 O1 Elevii vor privi o serie de imagini din Atena, analiză imagini imagini x
transferului și min O2 profesorul explicându-le elevilor ce se întâmpla conversație
asigurarea O3 acolo.
retenției O4 De altfel, copiii vor lectura din manual un text cu
privire la Atena, după care vor răspunde la analiză text manual x
întrebări adresate de către profesor

Fixarea O1 Elevii vor face propoziții cu următoarele cuvinte: exercițiu manual x


O2
cunoștințelor O3 ionieni, Atena, Clistene, Areopag, Eleussia.
O4
Asigurarea - - Eleveii vor adresa întrebări profesorului. conversația - x
conexiunii
inverse
Încheierea activității - - Profesorul va face aprecieri. conversația - x

S-ar putea să vă placă și