Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Profesor: Cebotari Ecaterina


Disciplina: Istoria românilor și universală

Unitatea de învăţămînt: Gimnaziul ,,Vitalie Ceban” s. Alexăndreni

Clasa: a VIII-a

Data desfăşurării: 12.10.2022


Durata lecției: 45 min.

Tema: Formarea statelor naționale în Europa

Tipul lecţiei: Lecţie de sinteză

Metode şi procedee: conversația, argumentarea, explicaţia, lucrul în grup, studiu de caz,


discuţia dirijată, analiza imaginilor.
Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a VIII-a, postere, dicţionar explicativ,
harta,,Europa sec. XIX”
Unități de competență:

1.2. Aplicarea termenilor istorici în analiza schimbărilor survenite în societatea modernă;


2.1. Distingerea schimbărilor teritoriale în baza hărților și a reperilor cronologice Amplasarea în timp şi spaţiu a
evenimentelor, proceselor, fenomenelor, demonstrând înţelegerea continuităţii şi schimbării în istorie.
3.1. Caracteristica rolului personalităților istorice marcante în baza surselor .
4.3. Utilizarea relațiilor de cauzalitate în elaborarea comunicărilor orale și scrise
Obiective operaţionale:
O1. Să utilizeze termenii istorici de națiune și naționalism în discursul istoric ;
O2. Să localizeze pe hartă regatele Germaniei, Italiei și Românie ;
O2. Să identifice premisele și procesul unificării Italiei , Germaniei, României ;
O3. Să descrie etapele procesului de unificare al Germaniei, Italiei și României;
O4. Să ordoneze pe axa cronologică principalele evenimente istorice în procesul formării statelor naționale
O5. Să aprecieze în baza imaginilor şi documentelor din manual, semnificaţia personalităţilor istorice, în procesul
Unificării statelor europene.
Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
lecţiei operaţionale didactice
1 2 3 4 5 6

Evocarea 2 min.  Ordonează clasa Elevul de serviciu raportează


Moment  Notează absenţele
organizatoric
8 min Debrifarea citatului ”Națiunea este cea Elevii analizează și se expun Conversația
Captarea
mai importantă, cea mai completă și cea referitor la esența citatului
atenției
mai complexă comunitate a vieții
civilizate”.
J. Maritain
Elevii au identificat Joc didactic
Profesorul le propune să identifice statele
în care a avut loc procesul unificării Italia Individual
Joc energizant: Algoritm Germania Fișa 1
1 2 3 4 5 6 7 8 România
KK IT YPY AL FEA MA IA RE

GE PLA BDF RM JQ AN PX IA

ASD RO REW MÂN SP RI IA EG

Realizarea O1 30 min Anunțarea subiectului și obiectivelor Elevii își exprimă propria opinie
sensului lecției de sinteză: ,,Formarea statelor
naționale în Europa”

Analizați, explicați și formulați câte un


enunț cu noțiunile istorice

Națiune

Stat național

Stat multinațional

1. Profesorul anunţă tema şi Notează în caiete subiectul lecţiei Expunerea


obiectivele lecţiei.
Profesorul expune principalele
evenimente din temă

O2 Utiliizând cunoştinţele acumulate la Elevii în grup analizează fiecare Fișa 2 de


lecţiile anterioare, și temele stat: analiză
corespunzătoare analizați fiecare grup
câte un stat care a fost supus procesului
O3 de unificare conform algoritmului
complectând graficul conceptual Italia

1. Statul lider al unificării Germania


2. Statele unificate și amplasarea lor pe
hartă România
3. Etapele unificării și amplasarea lor pe
axa cronologică
4. Personalități istorice
5. Concluzie privind rezultatul unificării

Propune elevilor spre analiză trei imagini Analizează imaginile și Analiza


de epocă pentru a fi comentate conform răspund la întrebări imaginii ca
planului. conform planului sursă istorică
1.Descrieţi pe scurt acţiunea care are loc
în imagine. Fișa 3
2.Explicaţi pe scurt mesajul imaginii.
3. Enumerați 3-4 adjective care descriu
emoţiile

O5 Concluzionând informația despre _ Elevii se expun conform tipului Pălăriile


formarea statelor naționale propune de pălărie pe care lau primit gânditoare
elevilor să-și exprime opinia referitor la _pălăria albastră – clarifică;
subiectul studiat conform culorii pălăriei _ pălăria albă – informează;
gînditoare și funcția care o indeplinește. _ pălăria verde genereză idei noi;
_ pălăria galbenă aduce beneficii,
este creativă;
Iniţiază o discuţie dirijată.
_ pălăria neagră identifică
greșelile;
_ pălăria roșie spune ceea ce
simte.

Reflecţia O2 2 min. Pornind de la emoţii: Elevii discută şi răspund la Brainstorming


 Cum va-ţi simţit astăzi la lecţie? întrebări
 Despre ce am discutat?
O5
 Ce aţi învăţat din această
activitate?

Evaluarea Evaluarea se efectuează în baza


Elevii evaluează cunoştinţele
1 min. obiectivelor trasate pe parcursul lecţiei.
finală acumulate pe parcursul lecţiei Autoevaluare
Se notează cei mai activi elevi şi
comentează notele.

Sarcini 2 min  Elaborați un text argumentativ din Notează sarcinile în caiete


pentru 10-12 propoziții la Subiectul ,,
extindere „Unificarea Italiei și Germaniei
între luptă și destin”
Fișa 1

1 2 3 4 5 6 7 8

KK IT YPY AL FEA MA IA RE

GE PLA BDF RM JQ AN PX IA

ASD RO REW MÂN SP RI IA EG


Fișa 2

Fișa de analiza a Italiei

Statul - lider al unificării Statele unificate și Etapele unificării și amplasarea lor Personalități istorice Concluzie privind rezultatul
amplasarea lor pe hartă pe axa cronologică unificării
Fișa de analiza a Germaniei

Statul - lider al unificării Statele unificate și Etapele unificării și amplasarea lor Personalități istorice Concluzie privind rezultatul
amplasarea lor pe hartă pe axa cronologică unificării
Fișa de analiza a României

Statul - lider al unificării Statele unificate și Etapele unificării și amplasarea lor Personalități istorice Concluzie privind rezultatul
amplasarea lor pe hartă pe axa cronologică unificării
Fișa3
_ Elevii se expun conform tipului de pălărie pe care lau primit
_pălăria albastră – clarifică;
_ pălăria albă – informează;
_ pălăria verde genereză idei noi;
_ pălăria galbenă aduce beneficii, este creativă;
_ pălăria neagră identifică greșelile;
_ pălăria roșie spune ceea ce simte.

Elevii se expun conform tipului de pălărie pe care lau primit


_pălăria albastră – clarifică;
_ pălăria albă – informează;
_ pălăria verde genereză idei noi;
_ pălăria galbenă aduce beneficii, este creativă;
_ pălăria neagră identifică greșelile;
_ pălăria roșie spune ceea ce simte.

Elevii se expun conform tipului de pălărie pe care lau primit


_pălăria albastră – clarifică;
_ pălăria albă – informează;
_ pălăria verde genereză idei noi;
_ pălăria galbenă aduce beneficii, este creativă;
_ pălăria neagră identifică greșelile;
_ pălăria roșie spune ceea ce simte.

S-ar putea să vă placă și