Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii


Disciplina:Elemente de matematica aplicata
Data: 31.10.2018
Grupa: a IX-a B
Unitatea de invatare: Elemente de geometrie
Titlul activitatii: Interiorului şi exteriorul figurilor geometrice
Tipul activitatii: Formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV CADRU:
2.Dezvoltarea capacităţilor/abilităţilor de înţelegere a modificărilor cantitative ca suport al
formarii deprinderilor de tip matematic
4.Exersarea comportamentelor şi atitudinilor formate în activităţi de tip integrativ

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.4 Citirea şi scrierea simbolurilor matematice elementare
4.2 Aplicarea de operaţii de adunare şi scădere în rezolvarea problemelor pe model acţional,
imagistic, grafic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Obiective cognitive:
OC1: Să observe, să recunoască, să descrie, să numere figuri geometrice, cu sprijin;
OC2: Să asocieze obiectele din mediul înconjurător cu formele geometrice învăţate;
OC3: Să identifice poziţia în spaţiu a unei figuri geometrice, folosind termenii specifici-
interiorul, exteriorul unei figuri geometrice,cu sprijinu;
OC4: Să efectueze oral şi în scris exerciţii de adunare şi scădere, cu sprijin;

Obiective motrice:
OM1: Să păstreze o poziție corectă in banca pe timpul activității
Obiective afective:
OA1: Sa participe cu interes şi placere la activitate

RESURSE:

Bibliografice:

Curriculum naţional, Programe şcolare, Bucureşti,1998


Gheorghe Dumitriu, Proiectarea şi modelarea activităţilor didactice, Bacău, 1997
Maria Elena Dulama. Modele, strategii si tehnici didactice, activizante, Ed. Clusium, Cluj-
Napoca2002

Metodologice

Strategia educational terapeutica: Formare de priceperi şi deprinderi


Metode si procedee: Explicatia, conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul didactic
Mijloace didactice: Cutie, obiecte de diferite forme, fişe de lucru

Temporale: 45 minute;

Umane: elevii şi profesorul

FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontală, individual (asistat), individual

FORME DE EVALUARE: Aprecierea individuală a răspunsurilor, analiza răspunsurilor,


observarea sistematică, aprecieri verbale

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.


DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Ob. Conţinutul invatarii Strategii didactice Forme de


activităţii Op. evaluare
Activitatea educatorului Activitatea Metode Mijloace Forme de
elevilor organizare
1. Moment OA1 Voi asigura condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a Elevii se pregătesc Explicatia Frontal
organizatoric lecţiei. pentru oră.
1min
2. Captarea OA1 Prezint elevilor o cutie primită la clasă. Elevii ascultă cu Conversaţia Cutie, Activitate Aprecierea
atenţiei In aceasta cutie se afla mai multe obiecte pe care le atenţie Explicaţia obiecte de frontală individuală a
3 min vom folosi la lectie diferite răspunsurilor
Prin intermediul conversaţiei captează atenţia şi forme
stârneşte curiozitatea elevilor de a descoperi ce se află
în interiorul cutiei
3.Anunţarea OA1 Anunt tema şi obiectivele lecţiei: ,,Astăzi, la ora de Elevii asculta cu Conversaţia, Frontal
temei şi a elemente de matematica aplicata vor observa, vor atentie Explicaţia
obiectivelor
3 min recunoaşte, vor descrie şi vor desena figuri
geometrice; vor asocia obiectele din mediul
înconjurător cu formele geometrice învăţate; vor
identifica poziţia în spaţiu a unei figuri geometrice,
folosind termenii specifici-interiorul, exteriorul unei
figuri geometrice; vom efectua oral şi în scris exerciţii
de adunare şi scădere.”

Se scrie la tablă titlul lecţiei:,,Interiorul şi exteriorul


unei figuri geometrice”
5. Desfăşurarea OA1 Ce formă are cutia? Desenează pe caiet şi la tablă Elevii participă la Exerciţiul Cutie, Frontal Analiza
activităţii OC1 un dreptunghi, reprezentând forma corespunzătoare. dialog, răspund la Demonstraţia obiecte de Individual răspunsurilor
OC2 Ce formă are globul? Unde se află el? Aşază globul întrebările Jocul didactic diferite (asistat) Observarea
29 min OC3 în exteriorul cutiei. adresate, forme Individual sistematică
OC4
OM1
Desenează pe caiet şi la tablă un cerc, reprezentând desenează pe Exerciţiul Fişe de Frontal Analiza
globul. caiet şi la tablă Demonstraţia lucru Individual răspunsurilor
Unde se află zarul? Ce formă are zarul? Aşază zarul figurile Jocul didactic Figuri (asistat) Observarea
în exteriorul cutiei. Desenează pe caiet şi la tablă un geometrice date, geometri- Individual sistematică
pătrat, reprezentând zarul. ajutaţi de ce
Unde se află brânza topită? Ce formă are? Pune-o în profesor. (Robo-ţel)
interiorul cutiei. Desenează pe caiet şi la tablă un Panou-
triunghi, reprezentând forma obiectului. suport

6. Realizarea OA1 Solicit elevilor sa rezolve fisa de lucru (Anexa 2) Elevii vor Explicaţia Fişe de Individuală Aprecieri
feed-back-ului OC1 completa fise de Exerciţiul lucru verbale.
6 min OC2
OC3 lucru
OC4

7. Evaluarea OA1 Voi face aprecieri generale asupra modului în care au Elevii fac evaluari Exerciţiul Individuală Aprecieri
3 min răspuns, s-au comportat elevii. si autoevaluari Conversaţia Frontală verbale.
Vor fi evidenţiaţi elevii activi
Anexa 1

1. Sunt o figură geometrică, am patru laturi egale şi patru colţuri.

2. Sunt o figură geometrică, am patru laturi , două lungimi şi două lăţimi


şi patru colţuri.

3. Sunt o figură geometrică, am trei laturi şi trei colţuri.

4. Sunt o figură geometrică formată dintr-o linie curbă închisă şi nu am


colţuri.
Anexa 2

Fisa de lucru

1.Desenează un triunghi în interiorul cercului.

2. Adună numerele din exteriorul dreptunghiului.

3 8

1 7

10 7

8
…………………………………………………………………………….

3. Scrie figurile geometrice care se află :

a) în interiorul dreptunghiului b) în exteriorul cercului

S-ar putea să vă placă și