Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Prof. înv. primar: Moflic Ancuta


Școala Gimnazială Nr. 1 Lumina
Clasa: a II - a D
Data: 28.01.2019
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică: Farmecul iernii
Subiectul: Exerciţii şi probleme
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline implicate:M.E.M., C.L.R., A.V.A.P.
Tipul lecției: fixarea şi sistematizarea cunoștințelor
Durata: 45 minute
Competențe specifice:
 Matematică și explorarea mediului
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-100 prin adunări/scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
 Comunicare în limba română
2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic;
 Arte vizuale şi abilităţi practice
2.6. participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.
Obiective operaționale:
O1: să efectueze corect operaţii matematice, aplicând algoritmii de calcul învăţaţi;
O2: să rezolve exerciţii cu operaţii de ordin diferit;
O3: să utilizeze denumiri şi simboluri matematice potrivite contextelor date;
O4: să rezolve probleme compuse după imagini şi denumiri matematice;
Obiective afective:
O5 – participarea cu interes la activitate.
Obiective psiho-motorii:
O6 – adoptarea poziției corecte în bancă.
O7-să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite

Elemente de strategie didactică


a)Metode și procedee: conversația, explicația, ciorchinele, exercițiul, jocul didactic, observarea, problematizarea
b)Mijloace de învățământ: fișe de lucru,
c) Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală.

Bibliografie:
Programa școlară, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II a, București, 2013;
Ioana Gabriela Mărcuţ, Metodica predării matematicii – format electronic
Matematică şi explorarea mediului - Manual pentru clasa a II-a O.M. nr 4782 / 13.10.2014, Autori: Constanta Balan, Corina Andrei, Cristina
Voinea, Nicoleta Stan, Editura Didactica si Pedagogica
Timp Strategii didactice
Secvențele Ob. Evaluare
şcolar Conținutul științific al învățării Metode și Material Forme de
lecției op. formativă
alocat procedee didactic organizare

1. Moment 1 min.  Se asigură condițiile și materialele necesare conversația caiete activitate observarea
organizatoric desfășurării lecției. manual frontală sistematică
 Elevii își pregătesc manualul și caietele necesare
orei de Matematică şi explorarea mediului.
2. 2 min. Se reactualizează noțiuni legate de operația de înmulțire Conversaţia
Reactualizarea prin explozie stelară: euristică activitate
cunoştinţelor O1 Se scrie mare, pe tabla cuvântul ÎNMULŢIRE. ciorchinele frontală aprecieri
însuşite O2 Ce noţiuni putem lega de acest cuvânt? verbale
anterior

3. Captarea 1 min. Elevii găsesc lângă posterului Zânei Iarna o scrisoare.


atenției Aceasta le solicită rezolvarea cu succes a sarcinilor (anexa Conversaţia Poster activitate observarea
1, 2)
Explicația Zâna Iarnă frontală sistematică
4. Anunţarea Le voi comunica elevilor că, astăzi, la Matematică şi
temei şi a 1 min. explorarea mediului vom consolida cunoștințele despre Explicaţia Fișe de activitate observarea
înmulţire.Scriu pe tabla titlul:Exerciţii şi probleme de
obiectivelor lucru frontală sistematică
înmulţire.

Se rezolva următoare exercvitii la tabla:


30 1)Calculează prin adunare repetatata: activitate observarea
min. 3x4= 5x3= 3x5= 7x2= explicaţia frontală sistematică
O1 2)Află dublul numerelor:6, 1, 5, 3 observarea
3)Află numărul de 4 ori mai mare decât:0, 2, 5 activitate
O2 4)Într-o zi se culeg 7 kg de cartofi.Câte kg de cartofi exerciţiul pe grupe
5. Dirijarea O3 se aduna in 4 zile? Dar într-o săptămână? problemati- tablă,
învăţării O5 · Se împarte colectivul clasei în 3 grupe eterogene a zarea fișă de lucru
câte 7 elevi.
· Grupa Oamenilor de zăpadă
· Grupa Fulgilor
O5 · Grupa Norișorilor
Membrii echipelor participa la urmatoarele probe: aprecieri
O6 Proba 1 verbale

Răspunde repede și bine! verificarea

-Câte degete avem la 3 mâini? muncii pe

- Câte roți au 4 triciclete? explicaţia activitate grupe

- Câte picioare au 3 copii și 2 căței? problema- pe grupe

- Câte laturi au 5 pătrate tizarea

 8 rațe au _______ aripi. exercițiul recompen-

 în 9 săptămâni sunt _______ zile sarea

 7 mașini au _______ roți activităţii

Proba 2, 3, 4

O7 ( anexa 2)
explicaţia tablă, fișă
 Reprezentanţii desemnaţi de fiecare grupă vor
observarea de lucru activitate
prezenta rezultatul muncii în echipă. Se distribuie
recompense în funcţie de rapiditatea şi corectitudinea pe grupe

rezolvării sarcinilor, dar şi a respectării regulilor muncii pe exerciţiul


grupe. problemati-
zarea

Elevii vor primi o fisa de lucru(Anexa3).


6. Asigurarea 5 min. Acestea vor fi stranse si vor fi corectate ulterior de catre Exercitiu
feed-back-ului şi Activitate
obţinerea mine.
individuală
performanţe
Fiecare elev va adresa câte o întrebare matematică simplă Activitate
7 Activitate 5 min. unui coleg de-al său. El trebuie să cunoască
recreativă Joc matematic colectivă
O1 rezultatul.Dacă răspunsul este corect colegul întreabă un
alt coleg, dacă nu, primul numeşte pe altcineva.
O2

3 min.  Se fac aprecieri generale şi individuale privind


participarea elevilor la lecţie, implicarea lor în realizarea fişe de lucru recompen-
sarcinilor.Se încurajează elevii care s-au străduit. activitate sarea
8. Încheierea
 Se solicită autoaprecieri susţinute de întrebări: Ce conversaţia recompense frontală activităţii
activităţii
v-a plăcut cel mai mult în activitatea de astăzi? / Ce vi s- – jetoane
a părut dificil? autoaprecie
ri

Dragi elevi,
Eu, Zâna Iarnă, am venit la voi cu o mare rugăminte. Știind că sunteți
copii isteți, am convingerea că mă veți ajuta într-o problemă.
Știți că se apropie timpul să plec și mă simt
foarte singură. Vă rog să mă ajutați să-mi găsesc câțiva
prieteni! Pentru aceasta trebuie să rezolvați corect
exercițiile de astăzi de la matematică. Fiecare exercițiu
rezolvat corect mă va înveseli și îmi va alunga tristețea
despărțirii.
Sper că veți ajuta! Spor la treabă!
Cu drag, Zâna Iarnă

Spargerea gheții- proba 1


Câte degete avem la 3 mâini?
- Câte roți au 4 triciclete?
- Câte picioare au 3 copii și 2 căței?
- Câte laturi au 5 pătrate
 8 rațe au _______ aripi.
 în 9 săptămâni sunt _______ zile
 7 mașini au _______ roți
Proba 2:
Scrie adunările repetate, apoi inmulțirile potrivite pentru a afla:

Numărul fulgilor:

................................................................................................. ..........................................................................................................

Numărul oamenilor de zăpadă:


................................................................................................... ....... ...............................................................

Numărul cadourilor:

........................................................................... ..............................................................................

Proba 3

La produsul numerelor 6 și 9 adaugă predecesorul numărului 100.

Aflați diferența dintre produsul numerelor 8 și 7 și suma lor.

Mărește întreitul lui 7 cu încincitul lui 9.

Proba 4

La un magazin cu articole de iarnă s-au adus 6 cutii a câte 7 fulare, 4 cutii a câte 9 căciuli. Câte obiecte de îmbrăcăminte s-au adus,
în total, la magazin?
Pe un patinoar erau 40 băieţi, cu 31 mai puţini adulţi, iar fetiţe de 4 ori mai multe decât adulţi.Câte persoane erau la acel patinoar?

Radu mănâncă, în fiecare zi, 2 mere și o portocală. Câte fructe mănâncă într-o săptămână?Dar in 2 săptămâni?

Proba Total
1.

2.

3.

4.

Total

ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și