Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VIII-a
DATA: 14.01.2015
PROPUNĂTOR: Lopată Angela Ioana
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică-geometrie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Unghiuri în spațiu
SUBIECTUL: Calculul unor distanțe și măsuri de unghiuri pe fețele sau în interiorul corpurilor studiate.
TIPUL: Lecţie mixtă (recapitulare, consolidare, însușire de noi cunoștințe)
Competente generale:
1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic;
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.
Competenţe specifice lecţiei:
CG1-1. Recunoașterea și descrierea unor proprietăți ale unor figuri geometrice plane în configurații date în spațiu sau pe desfășurarea
acestora.

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


CG1-2. Identificarea unor elemente ale figurilor geometrice plane în corpurile studiate.
CG1-3. Utilizarea proprietăților referitoare la drepte și unghiuri în spațiu pentru analiza pozițiilor relative ale acestora.
CG1-4. Expimarea proprietăților figurilor și corpurilor geometrice în limbaj matematic.
Obiective operationale:
O1- Să recunoască unghiul plan corespunzător diedrului în corpurile studiate.
O2- Să identifice distanța de la un punct la un plan în corpurile studiate.
O3- Să calculeze distanțe în spațiu.
O4- Să calculeze măsura unghiului dintre două plane în diverse configurații spațiale, inclusiv în corpurile studiate.
O5- Să calculeze distanțe și măsuri de unghiuri pe fețele sau în interiorul corpurilor (distanța de la un vârf la o muchie sau o diagonală a
bazei, distanța de la un vârf al bazei la o față laterală, distanța de la centrul bazei la o muchie sau o față laterală, măsura unghiului dintre o
muchie și o față laterală sau bază, măsura unghiului dintre două fețe ale piramidei, măsura unghiului dintre două muchii).
Obiective afective:
O1- Să conștientizeze prezența unei exigențe referitoare la noțiunile teoretice și la modul de redactare al unei probleme specifice operațiilor
cu mulțimi.
O2- Să-și perfecționeze automatismele de lucru, conducerea raționamentelor și a calculelor, formate în mod voluntar, prin participarea
activă la lecție.

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


Obiective psihomotorii:
O1- Să utilizeze corect notațiile, convențiile de reprezentare și denumirile specifice limbajului matematic la rezolvarea exercițiilor și
problemelor.
O2- Să-și dezvolte capacitățile rezolutive, perseverența, capacitatea de modelare, atenția, gândirea logică independentă și rapidă, spiritul de
obsevație și comparare, capacitatea de deducție,de inducție și de analogie, capacitatea de analiză și de sinteză, modul de exprimare orală și
scrisă.
Obiective educative:
O1- Să-și formeze unele deprinderi de muncă intelectuală.
O2- Să-și dezvolte gândirea critică, dobândirea de experiență și simțul realității.
O3- Să-și dezvolte deprinderile de comunicare.
FORME DE ORGANIZARE
 a conţinuturilor: fișe de lucru, munca la tablă

 a activităţii: frontal, individual, pe grupe omogene (diferențiate ca nivel)

TIPURI DE INTERACŢIUNI: elev-elev, elevi-profesor


TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: evaluare orală, observare sistematică, autoevaluare.
RESURSE:
- pedagogice (metode şi procedee): conversaţia dirijată, explicaţia, observaţia, exerciţiu, jocul didactic, problematizarea, învățarea prin
descoperire, munca diferențiată

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


- materiale: fișe de lucru individuale, caiete, manuale, culegere, creta albă
- bibliografice: Matematică- Clasa a VIII-a –Editura Clubul Matematicienilor;
- temporale - 50 minute

Desfăşurarea activităţii
Secvența

Evenimentel Obiectiv Activități în lecție desfășurate de: Resurse Resurse Resurse Evaluarea
e lecției și ele profesor elevi materiale metodolo procedura
durata operațio gice le
acestora nale
1 Moment OP2 Organizează clasa pentru Se pregătesc pentru Caiete Conversați Activitate Chestionare
organizatoric OE3 lecție(elevii sunt împărțiți lecție(se formează grupele a frontală orală
(2 min) în 2 grupe de nivel de nivel cunoscute de la
omogene) și verifică orele anterioare), deschid
prezența elevilor. caietele cu tema pentru
acasă.
2 Verificarea CG1-3 Verifică cantitativ temele. Prezintă temele. Caietele Conversați Activitate Chestionare
temei pentru CG1-4 Verifică frontal rezultatele Anunță rezultatele obținute. culegeri a frontală și orală
acasă obținute de elevi. Cer sprijin în rezolvarea Observația individuală Autoevaluare
(3min) Dă indicații acolo unde temei, dacă este necesar. Analiza
este necesar. Exercițiul

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


3 Captarea OP2 Profesorul prezintă Sunt solicitați în special Corpuri Expunerea Activitate Observarea
atenției OE2 elevilor corpuri din carton elevii din grupa remedială. geomerice Explicația frontală sistematică
( 2 min) OE3 unele dintre acestea fiind din carton Observația
desfășurate și cere elevilor
să le denumească.
4 Actualizarea CG1-4 Profesorul solicită elevilor Elevii participă cu idei Corpuri Conversați Activitate Chestionare
cunoștințelor CG4-2 să analizeze corpurile despre tema aleasă. geometric a frontală orală
anterior OC1 precizând elementele și e
însușite OC3 numărul acestora. Observare
(5 min) OP Cubul, paralelipipedul sistematică
dreptunghic, prisma
hexagonală, tetraedrul,
piramida patrulateră,
trunchi de piramidă
triunghiulară, trunchi de
piramidă patrulateră.
5 Informarea OA1 Scrie pe tablă titlul lecției: Notează titlul lecției. Tabla Expunerea Activitate Observarea
elevilor OP2 ”Calculul unor distanțe și creta Conversați frontală sistematică
asupra OE2 măsuri de unghiuri pe caietul a
obiectivelor OE3 fețele sau în interiorul Sinteza
lecției corpurilor studiate”
(2min) Precizează obiectivele
fundamentale ale lecției.
8 Fixarea CG1-2 Profesorul distribuie fișele Elevii rezolvă problemele Fișa de Problemat Activitate Chestionare
cunoștințelor CG4-2 de lucru celor două grupe propuse, lucrând în echipă lucru izarea frontală orală
și formarea OC2 și supraveghează modul de și prezintă ABCD A B C D caietele
, , , ,
Exercițiul Activitate
deprinderilor OP1 rezolvare. Profesorul cere rezolvările tablă independe

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


însușire de explicații legate de modul exercițiilor la tablă. ntă
noi de rezolvare al activitate
cunoștințe problemelor, atrage atenția Fișa de progres pe grupe
(30 min) asupra elementelor cheie și 1. Paralelipipedul
oferă indicații acolo unde dreptunghic are
este nevoie. ,
AB=4 cm,BC=3cm ,C C =5cm .

Determinați:
a) lungimea diagonalei
paralelipipedului;
Aplicând T. Pitagora în
Δ ABD avem BD =5 cm .
Apoi cu T. Pitagora în
Δ D, DB avem
,
D B=5 √ 2(cm) .
Profesorul scrie pe tablă b) considerând L ,l , h
noua formulă descoperită ( dimensiunile
diagonala
paralelipipedului,deduceți
paralelipipedului
dreptunghic). formula de calcul pentru
lungimea diagonalei;
d 2=L2 +l 2+ h2 ⇒ d=5 √ 2(cm)

c) tg(^
A B , , DC )
Se trecapitulează unghiul a

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


două drepte în spațiu. Deoarece dreptele A B , și
DC sunt necoplanare,
alegem DC∥AB . Atunci
Se recapitulează definiția
tangentei. tg(^
A B , ,DC)=tg(^
A B, , AB)=tg(^
B , AB)

În Δ B, BA AB ⊥ BC
dreptunghic,
, 5
tg( ^
B AB)= .
4
, A , B⊥BC
d) d ( A , BC)
Se recapitulează teorema A , A ⊥( ABCD)
celor trei perpendiculare.
m(^
D, B ,( ABC))

m(^
D, B,(ABC))=m(^
D, B, DB)=m(^
D , BD)=45 ο
AB , BC⊂( ABCD) Atunci
Se recapitulează unghiul conform teoremei celor 3
unei drepte cu un plan. perpendiculare
Deci
d ( A , , BC )= A , B=√ 41(cm)

e)
deoarece Δ D, DB este

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


dreptunghic isoscel.
2. Cubul ABCD A , B , C, D ,
are AB=8 cm . Determinați:
a) lungimea diagonalei
Profesorul prezintă
formula diagonalei într-un cubului;
cub. Se aplică T. Pitagora și se
obține BC ⊥ AB
d=8 √3(cm)

b) considerând l lungimea
Se recapitulează distanța
de la un punct la o dreaptă. muchiei cubului, C , B⊥ AB
deduceți formula de calcul
pentru lungimea
diagonalei;
d=l √ 3

c) d (C , , AB)
C , C⊥( ABCD)

Se recapitulează unghiul AB , BC⊂( ABCD) Atunci


unei drepte cu un plan. aplicând teorema celor trei
perpendiculare avem
Deci

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


d (C , , AB)=C , B=8 √ 2(cm)

d) sin^
(D B, ,( AB B, ))

D B , A= √
3
sin ^
(D B, , A B ,)=sin ^
3

3. Piramida patrulateră
VABCD are înălțimea
Se recapitulează unghiul
VO=5 cm și latura bazei
diedru.
AB=10 cm .Determinați:

a) măsura unghiului diedru


format de planele (VBC ) și
( ABC) ;

Construim
VM ⊥ BC , M ∈(BC) și
OM ⊥ BC Atunci
m(^ VM ,OM)=m(^
(VBC),(ABCD))=m(^ VMO)=45 ο

Δ VOM dreptunghic
Se fixează formulele isoscel.
apotemelor în piramida
patrulateră. b)lungimea apotemei
piramidei;

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


Se recapitulează reciproca l
ab = =5 (cm)
2 a teoremei celor trei 2
perpendiculare.
a p =5 √ 2( cm)

c) distanța de la centrul
bazei O la fața laterală
(VBC ) ;

OM ⊥ BC , VM ⊥ BC ,
VM , BC⊂(VBC ) ,
OS⊥VM Atunci
conform
reciprocei 2 a teoremei
Se recapitulează unghiul celor 3 perpendiculare
unei drepte cu un plan. OS⊥(VBC ) . Deci
5 √2
d (O ,(VBC ))=OS= (cm)
2

d) tangenta unghiului
format de o muchie laterală
cu planul bazei.
Profesorul atrage atenția
VAO)= √
5 2
asupra folosirii corecte a tg(^
VA,(ABCD))=tg( ^
VA, AO)=tg( ^
2
instrumentelor geometrice.
Fișa de remediere
1. a) Desenați un

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


paralelipiped dreptunghic
.
L=8 cm , l=6 cm , h=24 cm

L=5 cm ,l=4 cm, h=20 cm


b) Construiți diagonala
L=16 cm , l=12 cm, h=15 cm
Profesorul urmărește D, B a paralelipipedului.
corectitudinea calculelor
efectuate. c) Știind că AB=8 cm și
BC =6 cm și
,
D D=24 cm determinați
,
DB .

Aplicația 1.

d=26 cm
d=21 cm
d=25 cm

l=5 cm⇒ d=5 √ 3(cm) 2.


a) Desenați un cub
ABCD A , B , C, D , .

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


b) Construiți diagonala
cubului.
c) Știind că AB=2 cm
determinați lungimea
diagonalei cubului.
Aplicația 2.
l=2 cm⇒ d=2 √ 3(cm)

l=7 cm ⇒d =7 √ 3 (cm)

l=3 √ 2 cm⇒ d=3 √ 6(cm)

3. a) Desenați o piramidă
patrulateră regulată
VABCD .

b) Construiți apotema
piramidei.
c) Știind că AB=12 cm și
înălțimea VO=8 cm
calculați lungimea
apotemei piramidei.

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana


Aplicația 3:
l=12 cm ,h=8 cm⇒ a p =10(cm)

l=8 cm , h=3 cm ⇒a p=5(cm)

l=10 cm , h=12 cm⇒ a p=13 (cm)

9 Asigurarea OC5 Profesorul recapitulează Elevii participă la fixarea Activitate Chestionare


conexiunii OA2 formulele de calcul pentru noilor formule. caiete Conversați frontală orală
inverse OP2 diagonala a notarea în
(5 min) OE3 paralelipipedului Observația caietul de
dreptunghic, diagonala observații al
cubului, apotemele profesorului
piramidei patrulatere
10 Finalizarea OE1 Profesorul anunță tema Elevii își notează tema Caiete Conversați Activitate Observația
activității pentru acasă: pentru acasă. culegere a frontală
(1 min) culegere pag 193 fișa
pentru portofoliu
individual

Școala Gimnazială Gârdani prof. Lopată Angela Ioana

S-ar putea să vă placă și