Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VI-a
Profesor: Todirașco Anastasia
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Numere întregi
Titlul lecției: Împărțirea numerelor întregi
Tipul lectiei: Lecţie de dobândire de noi cunoștințe.

Unități de competență
2.4 Aplicarea proprietăților operațiilor studiate cu numere întregi în efectuarea calculelor în
situații reale și/sau modelate
2.5 Utilizarea modulului în calcule cu numere întregi în diverse contexte

Obiectivele lecției :
O1 - să împartă corect numerele întregi;
O2 - să explice regulile de împărțire a numerelor întregi;
O3 - să enunțe regula semnelor;
O4 - să aplice corect regula semnelor în aplicații.
O5 - sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee  Mijloace de realizare
- conversaţia; - manual;
- expunerea; - tablă, cretă;
- exerciţiul; - videoproiector;
- explicaţia; - foi flipchart;
- metoda cubului; - markere;
- învățarea prin - laptop;
descoperire. - fișe de lucru.
- Foi de flipchart.

 Forme de organizare
- frontal;
- perechi;
- individual.

 Forme de evaluare: orală, observarea sistematica, frontală, aprecieri verbale.


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei ACTIVITATEA DE INSTRUIRE SRATEGII DIDACTICE Evaluare


(durata)
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme
de
organi
zare

1. Moment Asigură condiţiile optime pentru Elevul de serviciu anunţă Conversaţia Catalogul Frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei; elevii care sunt absenţi.
( 2 minute)
Notează absenţii; Pregătesc materialele
necesare desfăşurării
Verifică dacă există materialele activităţii.
necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţi Elevii se pregătesc
elevii au pe bancă cele necesare. pentru
lecţie

2. Verifica Verifică frontal tema, calitativ şi Elevii comunică Conversaţia Tabla Frontal Orală
rea temei cantitativ individual şi rezolvă rezultatele/problemele
(2 minute) eventualele neclarităţi/nelămuriri întâmpinate în rezolvarea Explicaţia Caiet de lucru
întâlnite. temei. Exerciţiul Caiete Individual
Prezintă la control Frontală
caietele de teme.

Corectează acolo unde


este cazul.

3. Reactualiza Profesorul le va adresa elevilor Conversația Frontal Frontală


rea următoarele întrebări:
cunoştinţel
or Ce operații am învățat noi până acum
dobândite să efectuăm cu numerele întregi? Răspund la întrebările Orală
anterior profesorului.
(2 minute) Care este regula pentru a înmulți două
numere întregi?

Care este regula semnelor utilizată la


înmulțirea numerelor întregi?

4. Anuțarea Conversația Caiete Orală


titlului și a Pentru ca elevii să afle subiectul lecției
obiectivelor aceștia trebuie să răspundă la Tabla
urmărite următoarea întrebare:
(2 minut) Descoperă titlul lecției Învățarea prin Creta
Ce operație a numerelor întregi noi și îl notează în caiete: descoperire
credeți că învățăm noi azi? „Împărțirea numerelor
întregi”

Informează elevii asupra obiectivelor


principale ale lecţiei care vor fi
prezentate.

5. Captarea Pentru captarea atenției profesorul le Elevii sunt atenţi și Conversaţia Videoproiector Frontal Frontală
atenției propune elevilor o problemă practică răspund:
(2 minute) cu ajutorul unei prezentări PowerPoint: Laptop Aprecieri
Scriem operația: verbale
Suma de 12 € se împarte în mod egal
(+12) : (+3) = +4
între 3 frați. Cum scrieți operația
specifică acestui calcul?

6. Folosind reperul de mai sus, profesorul Conversaţia Tabla Frontal Orală


Transmiterea dirijează elevii spre a descoperi modul de
noului conţinut efectuare a împărţirii în mulţimea Expunerea Frontală
informaţional numerelor întregi şi pentru a deduce
(predare) regula semnelor, prin analogie, aplicând
Explicaţia Individual
( 17 minute)
proba înmulţirii numerelor întregi Individual Aprecieri
verbale
Observarea exemplelor:
Elevii ascultă explicațiile
( +8 )⋅( +7 ) =+ 56 ⇒ ( +56 ) : ( +8 ) =+ 7 şi notează în caiete
exemplele date de
(−4 )⋅( +3 ) =−12⇒ (−12 ) : (−4 ) =+ 3 profesor.
Observare
Învățarea prin
(−7 )⋅( +5 )=−35 ⇒ (−35 ) : ( +5 ) =−7 Sistematică
descoperire
Elevii ajută la efectuarea Frontal
(−4 )⋅(−9 ) =+ 36 ⇒ ( +36 ) : (−9 )=−4 calculelor și descoperă
regulile de calcul pentru
din care se desprinde regula semnelor
operația de împărțire a Tabla
la împărţire:
numerelor întregi.
Caiete
( + ) : (+ )= ( + )
Aprecieri
verbale
( + ) : (− )=(− )

(− ) : (+ )=( − ) Elevii notează regula


semnelor.
(− ) : (− )=( + )
Individual
Se prezintă de către profesor, cu
ajutorul prezentării definițiile pentru
efectuarea corectă a împărțirilor:
Învățarea prin
Definiție: Câtul a două numere întregi Elevii ascultă şi notează descoperire
cu același semn este egal cu câtul în caiete noile noțiuni
modulelor sale, precedat de semnul +. teoretice . Explicaţia
Definiție: Câtul a două numere întregi
cu semne contrare este egal cu câtul Exercițiul
modulelor sale, precedat de semnul - .

Elevii ascultă şi notează Videoproiector


În continuare se prezintă următoarele în caiete observațiile.
observații:

• Împărțirea la 0 nu are sens.

• Împărțindu-l pe 0 la orice
număr întreg nenul vom obține Tabla
câtul 0.
Caiete
• a :1=a , a ∈ Z

• a : (−1 ) =−a , a ∈ Z

Se efectuează două exemple cu


ajutorul elevilor:

(−20 ) : 2=−10

(−55 ) : (−5 )=+ 11


Explicaţia Frontal
Elevii sunt atenți și ajută
la rezolvarea exemplelor.

Conversația
7. Fixarea În continuare elevii vor fi împărţiţi în Elevii rezolvă aplicațiile Conversaţia Caiete Orală
cunoștințelor/ perechi și fiecare pereche va primi câte o oferite de profesor.
realizarea fişă de lucru cu alt subiect. Fiecare Explicaţia Fişa de lucru Perechi Frontală
conexiunii
pereche corespunde unei feţe a cubului Metoda Markere Individual
inverse
(20 minute) pe care sunt scrise cuvintele: descrie, cubului
compară, analizează, asociază, aplică, Foi de flipchart Aprecieri
argumentează. Elevii primesc markere şi Exerciţiul verbale
coli mari de hârtie pe care vor scrie
Observare
rezolvările. sistematică
Profesorul se plimbă printre elevi şi
acolo unde este cazul intervine şi îi
îndrumă.
După 15 minute, fiecare
pereche va prezenta în
Profesorul intervine cu observații unde fața clasei , restul
este nevoie. colegilor sunt atenți și
corectează la îndrumarea
profesorului unde este
cazul.

8.Evaluare Concluziile si aprecierile Elevii asculta Conversaţia Catalogul Activitate


(Aprecierea profesorului vor fi orale, cu atentie profesorul frontala
activităţii aprecierile Evaluarea ui
critice (daca este cazul),
elevilor) profesorului.
dar, mai ales, de
(1 minut)
incurajare pentru toti
elevii. Elevii care s-au
remarcat vor fi notați.

9. Anunțarea și Se verifică dacă au rămas nelămuriri . Explicaţia Frontal


explicarea
temei pentru Ca și temă rămân exercițiile 2,3,4 de la
acasă pagina 83 din manual.
( 2 minute)
Fișa „Descrie”

Descrieți care este regula semnelor pe care o folosim la împărțirea numerelor întregi și folosindu-vă determinați
rezultatele următoarelor împărțiri:

1) (−12 ) : (−4 )=...

2) (−54 ) :9=.. .

3) 130 : (−2 )=.. .


Fișa „Compară”

Comparați numerele întregi pe care le obțineți ca și rezultate la următoarele exerciții:

1) (−48 ) : (−6 )=.. . și 3200 : (−100 )=.. .

2) (−55 ) :11=.. . și |−70|: (−7 )=.. .

3) (−30 ) : (−2 )=.. . și 75 :|−25|=.. .


Fișa „Analizează”

Analizați dacă următoarele perechi de rezultate sunt numere întregi opuse:

1) (−84 ) :7 +3=.. . și (−63 ) : (−7 )=...

2) 60 : (−12 )=… și (−28 ) : (−4 )−12=...

3) (−189 ) : 9+10=... și 3200 :80−29=.. .


Fișa „Asociază”

Asociază fiecărei împărțiri cu numere întregi din prima coloană, câtul corespunzător din a doua coloană:

1) (−54 ) : (−9 )=¿ a) −2


2) (−88 ) : 4 : 11 = b) +8
3) (−96 ) :|−3|:(−4) = c) −¿8
4) (−11000 ) :110 :25 = d) +6
e) −4
Fișa „Aplică”

Aplicând ordinea efectuării operațiilor și regulile de calcul învățate, calculați:

1) |−60|: (−3 ) : 4+ (−36 ) : (−9 )=¿

2) 80 : (−4 ) :|−4|−(−104 ) : (−13 )=¿

3) |−81|: (−3 )−|(−135 ) : (−5 ) −19|=¿


Fișa „Argumentează”

Stabilește valoarea de adevăr a următoarelor propoziții și argumentează răspunsul:

1) Rezultatul calculului: (−2 ) + (−36 ) :12 este numărul întreg −5.

2) Rezultatul calculului: (−120 ) : (−4 ) +(−125 ) :5 este numărul întreg −9.

3) Rezultatul calculului: |(−33 ) :(−3)|−|( +51 ) :(−17)| este numărul întreg −8.

S-ar putea să vă placă și