Sunteți pe pagina 1din 8

FRACȚII.

EXERCIȚII ȘI PROBLEME CU OPERAȚIILE FRACȚIILOR ÎNVĂȚATE


Proiect didactic
Înv. Liuba SERIȚANU ,
grad didactic II
Liceul Teoretic „Ion Pelivan” satul Răzeni, raionul Ialoveni
Data:07.02.2014
Disciplina: Matematica
Clasa: a IV-a C
Numărul lecţiei în modul (conform proiectării de lungă durată): 8/15
Numărul lecţiei conform orarului: 2
Durata lecţiei:     45 minute
Modulul: Fracții
Subiectul  lecţiei: FRACȚII. EXERCIȚII ȘI PROBLEME CU OPERAȚIILE FRACȚIILOR ÎNVĂȚATE
Tipul lecției:Lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Sub-competenţele curriculare:
4.3 Perceperea și utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptului de fracție;
4.4 Efectuarea adunării și scăderii fracțiilor cu același numitor;
4.5 Rezolvarea problemelor simple cu fracții, justificînd în cuvinte proprii, etapele de rezolvare.

Obiectivele  lecţiei.  La finele lecţiei elevii vor fi capabili:


O1 : Să rezolve corect și rapid exerciții cu cele patru operații aritmetice;
O2 : Să utilizeze limbajul matematic adecvat în diverse situații;
O3 : Să exprime clar, concis semnificația calculelor făcute în rezolvarea de exerciții și probleme;
O4: Să rezolve probleme cu operaţiile fracţiilor învăţate(adunare/ scădere, aflarea unei fracţii dintr-un întreg);

Tehnologii didactice:
а) forme:      -   frontal; - individual;
в) metode: -  ciorchinele, descoperirea, Tehnica Ochelarii, lucrul cu manualul, exercițiul, conversația, problematizarea, explicația,
cercetarea, observația
с) materiale didactice:manualul, fișe de lucru, distribuitive și manipulative, carioci
1.      Curriculum şcolar, clasele I -IV, Chişinău, 2010.
2.     Ghid de implementare a curriculumului, Chișinău, 2011;
3.    Ursu.L, Lupu I., Matematica clasa a IV-a,Ed. Prut Internaţional, 2013.

Evaluarea:  formativă, evaluare orală şi în scris, lucrare independentă (fără apreciere cu note).


Scenariul lecției
№ Secvenţe Tim- Obiec- Activitatea învăţătorului şi a elevilor Strategia didactică Evaluarea
le lecţiei pul tive (metode, procedee, (metode,
forme, mijloace procedee,
instrucţionale) forme)
1. Organiza- 1min. Pregătirea materialelor și mijloacelor necesare bunei desfășurări a orei de
rea clasei matematică.
(moment Î:Bună ziua, dragi copii Recitare
organizato- Veseli , ageri și zglobii
ric) Vă rog să vă ordonați,
Nu vă emoționați!
C-aveți oaspeți mulți în clasă
Cu un zîmbet îi privim,
Cu vorbe dulci îi întîlnim.
E:Bine-ați venit!
2 Pentru a descoperi subiectul lecției de astăzi vă propun o ghicitoare.
min. Un întreg de îl împarţi Descoperire
Părţi egale tu să faci,
Una sau mai multe iei
Spune-mi matematic, ce-i?(fracția)

Elevii sunt anunțați că activitatea ce urmează vizează recapitularea unităţii


de învăţare: Fracţii.
Î:-Copiii azi la lecție vom... defini, comenta, crea , rezolva, Predicția
Se prezintă planul de recapitulare şi se enunţă obiectivele urmărite într-un
limbaj accesibil elevilor.

Se fixează subiectul lecției, respectiv în caiete de către elevi: Fracții.


Exerciții și probleme recapitulative
2. Verificarea Trec la tablă 5 elevi:
temei Fișa 1 Aprecierea
pentru Ordonați logic cuvintele de pe fișe, iar apoi explicați fiecare cuvînt Ciorchinele răspunsurilor
acasă selectat. orale ale
Conversația elevilor

Observația
Definiție Fracție Operații
Analiza

Tipuri Terminologie
*Fracția reprezintă una sau mai multe părți egale în care a fost împărțit
întregul
*Fracție echiunitară este fracția egală cu unitatea.
Fracția subunitară este fracția care are numărătorul mai mic ca
numitorul.
Fracția supraunitară e fracția care are numărătorul mai mare ca
numitorul.
*Adunarea și scăderea fracțiilor
*Numărătorul arată cîte părți dintr-un întreg sunt luate în considerare
Numitorul arată în cîte părți a fost împărțit întregul.
Linia de fracție e linia orizontală folosită la scrierea fracției.

Fișa 2 Aprecierea
Unește fiecare fracție de mai jos cu felul corect în care se citește corectitudinii
1/4 nouă doimi 2/9 Individual sarcinii
Doi supra șase
2/9 o optime 3/4
Un sfert
1/8 3 sferturi 1/2
Jumătate
Două noimi

Fișa 3 Fișa 4
Compară Calculează . Ex. 2 (a, b) pag. 74 Diferențiat
2/9 < 5/9 1/10+3/10+4/10=8/10 4/9+3/9+2/9-2/9=7/9
2/3 > 2/5 9/14-5/14-3/14=1/14 7/8-4/8+5/8-5/8=3/8
378 < 5/7 din 378
10/10- (3/10+5/10)=2/10 (15/19-0/19)+8/19=13/19

Fișa 5
Hașurează pe fiecare cerc, împărțit în părți egale, partea
corespunzătoare fracției scrise sub el, iar unde este cazul scrie fracția Instruire reciprocă
reprezentată pe partea hașurată.

3/8 1/2 3/3 3/4


*Verificarea lucrului realizat la tablă.

FIȘA DE LUCRU CES


5min. Cu ajutorul obiectelor de pe măsuțe rezolvați cerințele:
Cu ajutorul mărului reprezintă fracția 2/4 și notați toate modurile de citire
a acesteia.
Cu ajutorul cartofului reprezintă și notează fracțiile posibile.
Formează puzzle-ul și notează fracția ce constituie întregul.
Împarte pătratul în 4 părți egale , colorează trei părți și notează fracția
obținută.
Împarte dreptunghiul în 6 părți egale, colorează 3 părți și notează fracția
obținută.
Împarte triunghiul în 2 părți egale, colorează o parte și notează fracția
obținută.
Împarte cercul în 3 părți egale, colorează 2 părți și notează fracția
obținută.

2. Reactualiza 2min. Ceilalți elevi calculează în caiete. Conversația


-rea Exerciții de calcul Analiza Aprecierea
structurilor 2/6 din 6042= 2014 1/10 din Argumentarea corectitudinii
anterioare, 20140=2014 Independent sarcinii
verificarea Se verifică răspunsurile elevilor. Individual
temei Rezultatele calculelor la toți elevii 2014 Frontal
pentru 2min. Activitatea „Portretul matematic” al numărului 2014
acasă Elevii expun informații cu privire la acest număr după următorul
algoritm: Pînza discuției Aprecierea
 Numărul:................................ Conversația răspunsurilor
 Scris cu litere:......................... Frontal
 Număr par/impar:.................. Poster cu spații
 Succesorul:............................. lacunare
 Predecesorul:..........................
 Este scris cu ......cifre. În scriere sunt folosite
cifrele:....................................
*Numărul de unități:...............
*Numărul de zeci:..................
*Numărul de sute:.................
*Numărul de sute:...................
 Descompunerea numărului ca sumă a termenilor de ordin:.................
1min.  Descompunerea numărului într-o sumă de Tehnica Ochelarii
produse:.................................... Observarea
 Alte semne:.............................. Descoperirea
Problematizara
Completează căsuțele libere cu + sau - pentru a avea egalitățile. frontal
Se demonstrază fișe și spun oral semnele
2/7 O 3/7 O 9/7 =14/7 +
3min. 29/15 O 9/15 O 18/15=2/15 -
24/11 O 10/11O 11/11O 9/11=54/11 + Descoperirea
40/17 O 3/17 O 14/17O 3/17=20/17 - Aprecierea
Individual corectitudinii
Dictare matematică sarcinii
Elevii scriu în caiete.
1.Reprezentați prin fracție ziua ,data și luna de azi (5/7; 7/28; 2/12)
2. Am numărătorul 7
Din întreg sunt jumătate
Care-i numele? (7/14)
3.Numitorul cea mai mare cifră pară, numărătorul cea mai mică cifră
impară
(1/8)
4. Numărătoru-i număr par
Imediat mai mic ca 10.
16 Numitorul îl întrece
min Fiindcă este dublul lui.
Cum mă cheamă poți să-mi spui? (8/16)
5.Ce fracție dintr-un minut reprezintă 5 secunde?(5/60)
6. Ce parte reprezintă 1 kg dintr-o tonă 1/1000
7. Sunt fracție echiunitară
Iar la numitor eu port
Triplul lui 3 și încă 8? (17/17)
8. Ce parte reprezintă 7 dm dintr-un metru 7/10

*Verificarea dictării. Li se prezintă varianta corectă pentru autoevaluare.


Se notează singuri în dependență de punctajul acumulat din 10 puncte.

3. Consolida- În continuare vom rezolva


rea mate- problema 10(c) pag.75 Lectura Evaluarea
riei și La o cantină s-au adus 456 l de suc de mere și 265 l de suc de Analiza prin
formarea struguri. Într-o zi s-au consumat 3/7 din tot sucul. Cît suc a rămas? Problematizarea calificative
capacități- 5min.
lor: la nivel I. Citirea problemei în gînd
productiv II. Citirea problemei de către 2 elevi. Algoritmul
III. Analiza problemei
IV. Întocmirea schemei Frontal
S-au adus -?l, (456 l și 265l )
S-au consumat - ?l, 3/7 Argumentarea
Au rămas - ?l, Lucru cu manualul răspunsurilor
V. Fixarea datelor problemei
VI. Rezolvarea problemei cu plan
5min. 1.Cîți litri de suc s-au adus la cantină?
456+265=721(l de suc)
2.Cîți litri de suc s-au consumat?
721:7*3=309 ( l de suc)
3.Cîți litri de suc au rămas?
721-309=412( l de suc)
1min. Răspuns: 412 litri de suc au rămas neconsumați
VII. Găsiți și alte modalități de rezolvare prin expresie numerică
(456+265)-(721:7*3)=412( litri de suc) au rămas neconsumați
4. Consolida- 2min. Crează oral problemele Activități de Evaluare
rea mate- Varianta I postrezolvare formativă
riei și Alegeți o tematică potrivită și creați o problemă cu aceleași date și
formarea relații. Lucru pe variante
capacități- 2min.
lor: la nivel Varianta II
de Modificați datele problemei, păstrînd tematica.
transferuri Lucru cu manualul
din alte 3 Lucrează independent , învățătorul doar supraveghează activitatea Lucrare
domenii min. elevului. independentă
1.Rezolvați problema prin expresie numerică pr. 10a pag.75 Aprecierea
8960-(8960:5*2)= 5376(bărbați) -lucrează la întreprindere activității
8960-(1792*2)=8960- 3584=5376 autoorganizăr
ii
5min.
2.Rezolvați problema cu justificări pr.8a pag.75 Argumentarea
răspunsurilor
Găini-?, 1/2 4560:2=2280 găini
Rațe-?,1/4 4560 păsări 2280:4=570 rațe
Gîște - restul 2280+570=2850 găini și rațe
4560-2850=1710 gîște Exercițiul

3.Alcătuiți o problemă pornind de la expresia numerică.Rezolvați


problema prin justificări
162-(162:9*4)=

4.Creați și rezolvați prin justificări problema după întrebarea dată.


Ce rest a rămas în casă?
3
min. 5.Improvizați problema folosind gestica și mimica.
Un țăran trebuia să treacă de pe un mal pe altul o capră, un lup , o
varză.El putea lua în barcă numai un singur obiect. Cum trebuia să
procedeze țăranul ca să rămînă și capra vie și varza întreagă.?

CAPRA LUPUL VARZA


capra
Evaluare
formativă

Capra varza lupul


capra
Țăranul face 7 deplasări

5. Evaluarea Scrisoarea Aprecierea


2min. Dragii mei părinți, metodică răspunsurilor
Cu drag vă informez că azi la lecție .................................... elevilor
A fost captivant cînd ........................
Deja pot să.......................... Individual,
De azi înainte voi ști că............................ Independent
Trebuie să fiu atent(ă) la ................................ Frontal
Cred că am lucrat pe calificativul.....................
Vreau mai repede să vă revăd ca să vă spun ..............................
Al vostru copil.............................

6. Bilanțul 1min. *Aprecierea cunoștințelor de cître învățător Aprecierea


lecției. Bine ați activat, activității
Concluzii Răspunsuri gîndite ați dat, elevilor
Ajutor celor neputincioși ați acordat,
Vouă , eu vă mulțumesc
O zi bună, vă doresc!

*Un elev citește obiectivele și spun dacă au fost realizate.

7. Anunțarea 1min Selectați 2 probleme de logică și le scrieți rezolvarea în caiet. Explicația


temei
pentru
acasă

S-ar putea să vă placă și