Sunteți pe pagina 1din 16

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Direcţia Educaţie Sîngerei


Gimnaziul Bălăşeşti

Proiect didactic
la dirigenţie
Tema: Arta comportamentului civilizat. Bunele maniere.”
Clasa a VII-a

A elaborat:Rotaru Dina
Prof.de geografie şi chimie

13 noiembrie 2013
Proiect didactic
Disciplina: Diriginţie
Clasa: a VII-a
Data: 20.11.2013
Tema: “Arta comportamentului civilizat. Bunele maniere.”
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor
Subcompetenţe:
S1. Cultivarea unui comportament manierat.
S2. Dezvoltarea bunelor maniere pentru formarea unui comportament civilizat.
Obiective operaţionale:
O1 - să explice noţiunile: politeţe, comportament, manieră, artă, civilizat, studiind dicţionarul explicativ.
O2 – să distingă calităţile unui comportament adecvat în raport cu un comportament inadecvat;
O3 – să elaboreze, bune maniere ale elevului, în diferite situaţii;
O4 – să participe activ în cadrul sarcinilor realizate, manifestînd interes şi exprimare liberă a opiniilor;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia dirijată, ciorchinele, jocul didactic “Puzzle”, descoperirea, asalt de idei, tehnica “Copacul ideilor”,
explicarea,Graficul T,
Mijloace de învăţămînt: fişe cu întrebări, planşe, plicuri, alfabetul cifrat
Forme de activitate: individuală, în grup, frontal.
Demersul didactic
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
lecţiei didactice
Evocare
Motto ,,Dacă vrei să cunoşti un om cu Comentează mottoul lecţiei. Explicare
adevărat, priveşte cum îi tratează pe cei
inferiori, nu pe cei egali cu el” (J.K.Rowling)

Descoperiţi tema de astăzi descifrînd Descoperă subiectul lecţiei descifrînd cifrele. Descoperire
următoarele cifre: I grup: Arta Activitate în
I grup: 1,18,22,1. II grup: comportamentului grup
II grup:3,16,14,17,16,18,22,1,14,5,15,22,24,13,24,9. III grup: civilizat Alfabetul cifrat
III grup:3,9,12,9,13,9,21,1,22. IV grup: bunele
IV grup:2,24,15,5,13,5. V grup: maniere
V grup:14,1,15,9,5,18,5.

Subiectul lecţiei este descoperit cu ajutorul Notează subiectul lecţiei în caiet.


Realizarea elevilor.
sensului
Elevii deduc obiectivele lecţiei din poezia
Se familiarizează elevii cu obiectivele lecţiei
prezentată.
prin următoarea poezie:
La şcoală cu drag am venit,
De lecţie ne-am pregătit.
Ora de dirigenţie
Să o realizăm cu multă bucurie.
Vom avea de învăţat
Ce e un comportament civilizat.
La lecţie vom avea doar plăcere
Şi vom demonstra bune maniere.
Formule de politeţe vom scri
Maxime şi proverbe vom descoperi.

O1 -Se propune fiecărui grup de elevi să explice, cu Cu ajutorul dicţionarului explicativ, fiecare Lucrul cu
ajutorul Dicţionarului explicativ, noţiunile: grup de elevi, explică noţiunile: dicţionarul
politeţe, comportament, manieră, civilizat, artă. Politeţe - 1. Atitudine, comportare conformă Explicare
cu buna-cuviință, amabilă, politicoasă;
amabilitate. 2. Ansamblu de reguli de
comportament în spiritul bunei-cuviințe, al
amabilității și al respectului reciproc.
Comportament - 1) Mod de a se purta; ținută;
conduită; manieră. 2) Totalitate a modalităților
de reacție a organismului față de mediul
înconjurător; atitudine organică; comportare.
Manieră - 1) Mod de a se purta; ținută;
comportament; conduită. 2) Comportare
conform regulilor bunei-cuviințe; amabilitate;
politețe. Activitate în
Civilizat – persoană manierată, bine crescută, grup
educată, care a ajuns la un nivel înalt de
dezvoltare.
Artă- Îndemânare deosebită într-o activitate;
pricepere, măiestrie. ♦ Îndeletnicire care cere
multă îndemânare și anumite cunoștințe.

Completează “Copacul ideilor” cu calităţi ale Copacul ideilor


- Ce calităţi trebuie să manifeste un om manierat
omului manierat.
¿
Bunătate Respect
Activitate
O2 frontală

Toleranţă Generozitate

Exigenţă Modestie

Bunătate Gingăşie

Calitaţi ale omului


manierat

-Toate aceste calităţi bune sînt indispensabile


unui copil bine crescut, unei persoane
manierate. O asemenea persoană reprezintă un
model pentru cei din jur, pentru că îşi
organizează viaţa după anumite reguli pe care
le respectă întotdeauna.
O2 -Contrar calităţilor bune, cunoaşteţi, că sînt şi -Numesc calităţi urîte întîlnite în Ciorchinele
calităţi rele întîlnite în comportamentul unor comportamentul elevilor, completînd
oameni. . (Anexa 1) clusteringul propus la tablă Asalt de idei
-Orgoliu, ură, invidie, vorbe urîte, lăcomie,
mînie, cruzime etc.
- De unde puteţi învăţa bunele maniere?
Răspund la întrebări Conversaţie
- De la ce vîrstă?
dirijată
- Unde putem da dovadă de ele?
- Ce bune maniere cunoaşteţi?
Orice om trebuie să accepte că bunele maniere Mesajul oral
nu sînt inutile, ele contribuie la formarea
noastră, la bucuria de a trăi printre oamenii
civilizaţi.
O purtarea aleasă, corectă în familie, la
şcoală, pe stradă, în ospeţie îi determină pe
ceilalţi să te considere o persoană manierată.
Fiecare grup de elevi primesc cîte un plic, în Activitate în
-Propun jocul “Puzzle” ( Anexa 2)
O4 care sunt amestecate cuvinte. Ei găsesc maxima grup
Fiecare grup de elevi descifrează maxima sau potrivită şi o explică.
I grup: “Bună ziua, căciulă, că stăpînul n-are Jocul Puzzle
proverbul, apoi explică ce semnificaţie are.
gură”
II grup: “Limba e dulce ca mierea şi amară ca
fierea.”
-Cer elevilor să comenteze proverbul indian
III grup: “ A fi îmbrăcat ca domn şi a nu avea Conversaţie
,, Florii i se cere parfum, iar omului –politeţe.” minte de om” Explicare
IV. Fapta bună e pentru om
cunună.
V. Politeţea este o monedă care îmbogăţeşte,
nu pe cel ce o primeşte, ci pe cel ce o
cheltuieşte.
-Fiecare grup de elevi este rugat să scrie Igrup:Formule de salut: Salut. Bună ziua, bună
Activitate în
formule de politeţe: dimineaţa, bună seara, vă salut, sunt bucuros să
O3 grup
Igrup:Formule de salut. vă salut, îmi permiteţi să vă salut...
II grup: Formule de mulţumire. II grup: Formule de mulţumire: Mulţumesc,
III grup: Formule de rugăminţi. mulţumesc mult, vă sunt recunoscător, am vrut
IV grup: Formule de scuze. să vă mulţumesc, permiteţi-mi să-mi exprim
V grup: Formule de rămas bun. recunoştinţa...
III grup: Formule de rugăminţi: Vă rog, fiţi
amabil, fiţi drăguţ, nu aţi putea, dacă nu vă este
greu, pot să vă rog....
IV grup: Formule de scuze: Scuzaţi, îmi cer
scuze, îmi pare foarte rău, regret, sunt vinovat..
V grup: Formule de rămas bun: La revedere,
toate bune, adio, vă doresc numai bine, rămîneţi
cu bine....
Fiecare grup de elevi vor scrie ce bune maniere
Activitate în
-Sarcini pentru lucru în cooperare:
O3 trebuie să posede un elev cînd se află: grup
Scrieţi , ce bune maniere trebuie să posede un
elev, cînd se află acasă, la şcoală şi în clasă, în I grup – Acasă
stradă, la masă, în transportul public.
II grup – la şcoală şi în clasă
III grup – în stradă
IV grup – la masă
V grup – în transportul public

Este absolut necesară învăţarea manierelor


frumoase. Ele sunt manifestarea exterioară a
esenţei noastre interioare. Manierele frumoase Mesajul oral
nu trebuie să ne ascundă esenţa, ci, din contra
să redea bogăţia noastră spirituală.
A învăţa manierele înseamnă, a învăţa să fii
frumos pe dinăuntru, să fii virtuos. Armonia
interioară şi exterioară îşi găseşte expresia în
virtuţi – obiectivul principal al educaţiei etice.
Cunoscîndu-şi slăbiciunile, omul va tinde
mai ferm şi cu mai multe şanse de succes, spre
valorile umane. Fiecare om trebuie să fie
înzestrat cu virtuţi şi să lupte împotriva viciilor.

Vocala rătăcită
Găsesc vocala potrivită şi completează
-Citiţi enunţul,scriind în locul punctelor cîte o
vocală. enunţurile. Activitate în
V_c_ _ - d_f_ct, c_s_r, n_ _j_ns, _p_c_t_r_ r_ perechi
Vicii – defect, cusur, neajuns, apucătură rea,
_, d_str_b_l_r_e, d_s_fr_ _ .
destrăbălare, desfrîu.
V_rt_t_e - _ns_ş_r_ m_r_l_ p_z_t_v_ _
Virtute – însuşire morală pozitivă a omului,
_m_l_ _ , _ns_ş_r_e d_ c_r_ct_r c_r_e
_rm_r_şt_ b_n_l_, _ncl_n_ţ_ _ spr_ _cţ_ _n_ însuşire de carcter care urmăreşte binele,
fr_m_ _s_ .
înclinaţie spre acţiuni frumoase.
 Explicaţi enunţul.
Reflecţia -Completaţi tabelul cu următoarele cuvinte, GraficulT
grupîndu-le în virtuţi şi vicii: Graficul T
Virtuţi Vicii
( adevărul, bunatatea, nedreptatea, răutatea,
binele, dragostea, minciuna, răul, modestia,
respectul, ura, lipsa de respect, orgoliul,
dreptatea, hărnicia, cruzimea, indiferenţa,
lenea, toleranţa, compasiunea.)
Graficul T

-Situaţii-problemă Situaţii-
1. În coridorul şcolii discută mai mulţi profesori. Prezintă argumente problemă
Printre ei, Dumitru a văzut pe dirigintele de
clasă şi, trecînd pe alături, a spus amabil “bună
ziua, domnule profesor”. A procedat corect? Analiză

2. În troleibuz, pe un scaun, şedeau un băiat şi


o fată.Băiatul şedea la fereastră, fata – la trecere.
A venit o femeie cu un copil în braţe. Cine
trebuie să-i cedeze locul? Unii spun: băiatul,
pentru că e băiat. Alţii spun că fata, deoarece
femeii cu cipil nu-i este comod să treacă spre
geam. Dar voi cum credeţi?

Se propune elevilor să descopere cele 10 reguli Descoperă cele 10 reguli din poezia propusă. Activitate
Extindere din următoarea poezie (Anexa 3) frontală
Se audiază cîntecul „Grăbeşte-te să faci un
bine” de Adrian Ursu Audiţie

Tema Alcătuiţi „Codul bunelor maniere” pentru Notează în agendă


pentru familia voastră.
acasă
Anexa 1 “Ciorchinele”

Calităţi
urîte
Politeţe - 1. Atitudine, comportare conformă cu buna-cuviință, amabilă,
politicoasă; amabilitate. 2. Ansamblu de reguli de comportament în spiritul
bunei-cuviințe, al amabilității și al respectului reciproc.
Comportament - 1) Mod de a se purta; ținută; conduită; manieră. 2) Totalitate
a modalităților de reacție a organismului față de mediul înconjurător; atitudine
organică; comportare.
Manieră - 1) Mod de a se purta; ținută; comportament; conduită.
2) Comportare conform regulilor bunei-cuviințe; amabilitate; politețe.
Civilizat – persoană manierată, bine crescută, educată, care a ajuns la un nivel
înalt de dezvoltare.
Artă- Îndemânare deosebită într-o activitate; pricepere, măiestrie. ♦
Îndeletnicire care cere multă îndemânare și anumite cunoștințe.
“Bună ziua, căciulă, că
stăpînul n-are gură”
“Limba e dulce ca mierea
şi amară ca fierea.”
“ A fi îmbrăcat ca domn şi
a nu avea minte de om”
„Fapta bună e pentru om
cunună.”
„Politeţea este o monedă
care îmbogăţeşte, nu pe
cel ce o primeşte, ci pe cel
ce o cheltuieşte.”
Florii i se cere
parfum, iar
omului -politeţe.
Anexa 3

Cele 10 reguli elementare


Fii corect, sincer, curat
Şi ai doar de cîştigat!
Dacă eşti mereu cinstit,
Visul ţi l-ai împlinit!
Ochii să-i deschizi mai bine
La cei buni de lîngă tine!
Spune simplu ce gîndeşti,
Pe nimeni să nu jigneşti!
Trei expresii te-nsoţesc:
„Te rog!”, „Scuze!”, „Mulţumesc!”
Fii prieten cu dreptatea
şi cu punctualitatea!
Zilnic ordonat de-i fi
Vei avea doar bucurii!
Toleranţa, dărnicia,
Îţi arată omenia!
Tînăr sau bătrîn de este,
Omul, la fel preţuieşte!
Ţine minte: politeţea
Îţi va alunga tristeţea!

S-ar putea să vă placă și