PROIECT DE LECIE
PROFESOR: Istrati Olesea
DISCIPLINA: Matematic
DATA
12.09.2016
.
CLASA a V-a A.
UNITATEA DE NVARE__Numere naturale
TITLUL LECIEI
Scrierea si citirea numerelor naturale
TIPUL DE LECIE Lecie de comunicare de noi cunotine
Competente specifice:
I. Identificarea i aplicarea conceptelor, terminologiei i a procedurilor de calcul specifice
matematicii n contexte diverse.
Subcompetente:
1.1. Identificarea Caracteristicilor numerelor naturale i a formei de scriere a unui numr
natural n contexte variate.
1.9. Comunicarea n cadrul activitilor de nvare n grup.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
1) S defineasca corect cifrele sis a defineasca numerele naturale
2) S recunoasca numerele romane
3) S transforme corect in numere arabe numere csrise cu litere
4) S enumere corect regulile citirii si scrierii numerelor romane
5)
6)
METODE I PROCEDEE DIDACTICE : explicaia, expunerea, dialogul, exerciiul, conversaia,
.
MIJLOACE DE NVMNT manualul, ghidul, fise, betisoare
Matematica, manual clasa V, A. Braicov. Ed. Prut International, 2015
[Link]
Desfasurarea lectiei
Nr. Etapele
crt. leciei
1.
2.
3.
4.
5.
Moment
organizatoric
Captarea
ateniei
Activitatea profesorului
- Rog elevii s se pregteasc pentru - Elevii se pregtesc
ora de matematic.
pentru nceperea orei de
matematic
- Antrenament mintal pregtitor
- Elevii numr, oral,
Exerciii de numrare:
dup cerinele stabilite
- Pornind de la 425, numrai din 5 n
5 descresctor pn la 405;
- Pornind de la 360, numrai cresctor
din 4 n 4 pn la 384;
- Pornind de la 180, numrai
descresctor din 6 n 6 pn la 132
Reactualizarea - Exerciii de scriere a numerelor cu
cunotinelor cifre arabe:
Scrie cu litere numerele: 4 301; 270
840; 8 808. 808.
Ce arat fiecare cifr 8 n scrierea
numrului 8 808 808?
- Rog elevii s i aminteasc sistemul
poziional de scriere a numerelor
naturale
Anunarea
temei i a
obiectivelor
nsuirea
noului
coninut.
Dirijarea
nvrii
Activitatea elevilor
- Elevii ies la tabl, pe
rnd i scriu;
- Ceilali scriu pe caiete.
- Elevii i amintesc
sistemul nostru de
numeraie: zecimal i
poziional i precizeaz
ce nseamn fiecare.
Evaluare
- formativ,
prin
rspunsurile
date de elevi;
- activitate
frontal
- formativ,
prin
rspunsurile
date de elevi;
- activitate
frontal,
individual
- formativ,
prin
rspunsurile
date de elevi
- Anun titlul leciei i l scriu pe tabl: - Noteaz titlul leciei pe
Cifrele romane;
- Precizez importana scrierii cu cifre
romane
- Prezint o reproducere dup un
document istoric n care apar cifre
romane i cifre arabe;
- Rog elevii s observe i s precizeze
diferena de scriere ntre cifrele arabe
i cele romane (Anexa 1)
- Prezint plana cu cifrele romane i
corespondentul acestor cifre scris cu
cifre arabe (Anexa 2);
Pentru a reine mai uor forma i
semnificaia cifrelor dau copiilor
cteva reguli mnemotehnice: cifra X
reprezint minile cu cele 10 degete
rsfirate, aezate ncruciat, cifra V
este jumtatea lui X, cifra C vine de la
centum (sut) iar L este jumtatea lui
C care se scrie: [.
- Prezint plana cu regulile de
transformare a cifrelor romane n cifre
arabe.
Observm trecerea de la scrierea
roman la cea arab (Anexa 3)
caiete
- Sunt ateni la plana
prezentat i precizeaz
diferena de scriere
(cifrele romane se scriu
cu litere).
- formativ,
prin
rspunsurile
date de elevi
- Elevii privesc plana cu
cifrele romane i
- formativ
corespondentul acestor
- activitate
cifre scris cu cifre arabe; frontal
- Elevii ascult i execut
micrile mnemotehnice
indicate;
- i noteaz pe caiete
corespondentul fiecrei
cifre romane scris cu
cifre arabe.
- i noteaz pe caiete
regulile de transformare a
cifrelor romane n cifre
arabe.
6.
Asigurarea
reteniei i a
transferului
7.
Obinerea
performanei
8.
Evaluarea
- Scriu la tabl alte numere i
rezolvm exerciii care confirm
regulile de trecere de la scrierea
roman la cea arab:
90 XC
110 CX
CDXXV = (500 - 100) + 10 + 10 + 5
= 400 + 20 + 5 = 425
DCXIV = 500 + 100 + 10 + (5 - 1) =
600 + 10 + 4 = 614
Anexa 6, Anexa 7
- mpart elevii n dou grupe;
- mpart coli mari albe i markere
fiecrei grupe precum i fia cu
sarcinile ce le au de rezolvat (Anexa
4);
- Explic sarcinile de pe fie.
- Ies la tabl i rezolv
exerciiile; ceilali scriu
pe caiete.
-Jocuri didactice: Scriem cu
beioare! (Anexa 5) metoda
Gndii/ lucrai n perechi/
comunicai;
- Lucreaz n perechi;
- Formeaz numere din
beioare respectnd
sarcinile cerute.
- exerciiile: 6,15, 16a pagina 8-9
- Noteaz teme pe caiete
- Ies, pe rnd, la tabl i
rezolv exerciiile.
- Se mpart n dou
grupe;
- Citesc sarcinile de pe
fie;
- Sunt ateni la
explicaiile date;
-Rezolv sarcinile.
- Liderul grupului iese la
tabl i prezint
rezolvarea exerciiilor;
- Se corecteaz, unde este
cazul
- Continu,
formativ;
- activitate
frontal,
individual
- sumativ,
prin
rezolvarea
itemilor de pe
fi;
- activitate n
grup;
autoevaluarea
9.
Tema pentru
acas
- sumativ
Anexa 1
SCRIEREA CU CIFRE ROMANE
Oraul Chisinau este atestat documentar n 1436.
n prezent, anul 2016 (mileniul al III lea ) Chisinaul gazduieste peste
680 000 de locuitori.
ANEXA 2
SCRIEREA CU CIFRE ROMANE
Aceste numere sunt scrise cu cifre arabe.
1 5 10
I V X
50
L
100 500
C
D
Aceste numere sunt scrise cu cifre
romane.
1000
M
ANEXA 3
Observm cum trecem de la scrierea roman la cea araba
VI
CLX
MDCX
Cnd cifrele romane cu valoare
mai mic sunt scrise dup cifra
cu valoare mai mare, adunm.
IX
XD
CM
Cnd cifrele romane cu valoare
mai mic sunt scrise naintea
celor cu valoare mai mare, scdem.
Cifrele V, L, D, nu se scad
niciodat.
XIV
DXL
MCD
Dac o cifr roman cu valoare
mai mic se afl ntre dou cifre
cu valori mai mari, nti scdem,
apoi adunm.
VIII
MMMDLII
n scrierea unui numr, cifrele
I, X, C i M se pot repeta, dar
nu mai mult de 3 ori.
5+16
100 + 50 + 10 160
1000 + 500 + 100 + 10 1610
10 1 9
500 10 490
1000 100 900
10 + (5 - 1) = 10 + 4 14
500 + (50 - 10) = 500 + 40 540
1000 + (500 - 100) = 1000 + 400 1400
5+1+1+18
1000 + 1000 + 1000 + 500 + 50 +
+ 2 3552
n scrierea cu cifre arabe, pentru a forma un numr, folosim adunarea i nmulirea. n scrierea cu cifre romane, folosim adunarea i scderea!
Exemple: 3 x 100 + 2 x 10 + 4 x 1 = 300 + 20 + 4 = 324
CCXXIV = 200 + 20 + (5 - 1) = 224
ANEXA 4
EXERSM, NVM!
Lucrm pe grupe
1. Citete numerele i explic scrierea lor dup model :
VIII, IX, XI, XV, XIX, XX, XXXIV, MXXIX, CV, DXIV.
Model: VIII 8, fiindc 5 + 1 + 1 + 1 = 8
2. Scrie data, luna, anul i secolul n care suntem. Ce cifre vei folosi n fiecare caz?
ANEXA 5
Scriem cu beioare!
1. Formeaz din beioare numrul:
a) XIX;
-jocuri didactice
b) XXIV
Schimb locul unui singur beior, pentru a obine un numr cu 2 mai mare dect cel dat.
2. Obinei rezultate corecte deplasnd cte un beior:
Rezolvare:
II I = II
I + I = II
III x I = I
II x I = II
III = I
II = II
VIII V = I
VII VI = I
3. Cu ajutorul a 10 beioare reproducei operaia aritmetic: 11 1 = 10 (n cifre romane).
Rezolvare: XI I = X