Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECIE

PROFESOR: Istrati Olesea


DISCIPLINA: Matematic
DATA 12.09.2016 .
CLASA a V-a A.
UNITATEA DE NVARE__Numere naturale
TITLUL LECIEI Scrierea si citirea numerelor naturale
TIPUL DE LECIE Lecie de comunicare de noi cunotine
Competente specifice:
I. Identificarea i aplicarea conceptelor, terminologiei i a procedurilor de calcul specifice
matematicii n contexte diverse.

Subcompetente:
1.1. Identificarea Caracteristicilor numerelor naturale i a formei de scriere a unui numr
natural n contexte variate.
1.9. Comunicarea n cadrul activitilor de nvare n grup.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
1) S defineasca corect cifrele sis a defineasca numerele naturale
2) S recunoasca numerele romane
3) S transforme corect in numere arabe numere csrise cu litere
4) S enumere corect regulile citirii si scrierii numerelor romane
5) .
6) .

METODE I PROCEDEE DIDACTICE : explicaia, expunerea, dialogul, exerciiul, conversaia,

MIJLOACE DE NVMNT manualul, ghidul, fise, betisoare

Matematica, manual clasa V, A. Braicov. Ed. Prut International, 2015


www.google.md

Desfasurarea lectiei
Nr. Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
crt. leciei
1. Moment - Rog elevii s se pregteasc pentru - Elevii se pregtesc
organizatoric ora de matematic. pentru nceperea orei de
matematic
2. Captarea - Antrenament mintal pregtitor - Elevii numr, oral,
ateniei Exerciii de numrare: dup cerinele stabilite
- Pornind de la 425, numrai din 5 n
5 descresctor pn la 405; - formativ,
- Pornind de la 360, numrai cresctor prin
din 4 n 4 pn la 384; rspunsurile
- Pornind de la 180, numrai date de elevi;
descresctor din 6 n 6 pn la 132 - activitate
frontal
3. Reactualizarea - Exerciii de scriere a numerelor cu - Elevii ies la tabl, pe
cunotinelor cifre arabe: rnd i scriu; - formativ,
Scrie cu litere numerele: 4 301; 270 - Ceilali scriu pe caiete. prin
840; 8 808. 808. rspunsurile
Ce arat fiecare cifr 8 n scrierea date de elevi;
numrului 8 808 808? - activitate
- Rog elevii s i aminteasc sistemul - Elevii i amintesc frontal,
poziional de scriere a numerelor sistemul nostru de individual
naturale numeraie: zecimal i
poziional i precizeaz - formativ,
ce nseamn fiecare. prin
rspunsurile
date de elevi
4. Anunarea - Anun titlul leciei i l scriu pe tabl: - Noteaz titlul leciei pe
temei i a Cifrele romane; caiete
obiectivelor - Precizez importana scrierii cu cifre
romane
5. nsuirea - Prezint o reproducere dup un - Sunt ateni la plana
noului document istoric n care apar cifre prezentat i precizeaz
coninut. romane i cifre arabe; diferena de scriere - formativ,
Dirijarea - Rog elevii s observe i s precizeze (cifrele romane se scriu prin
nvrii diferena de scriere ntre cifrele arabe cu litere). rspunsurile
i cele romane (Anexa 1) date de elevi
- Prezint plana cu cifrele romane i
corespondentul acestor cifre scris cu - Elevii privesc plana cu
cifre arabe (Anexa 2); cifrele romane i - formativ
Pentru a reine mai uor forma i corespondentul acestor - activitate
semnificaia cifrelor dau copiilor cifre scris cu cifre arabe; frontal
cteva reguli mnemotehnice: cifra X - Elevii ascult i execut
reprezint minile cu cele 10 degete micrile mnemotehnice
rsfirate, aezate ncruciat, cifra V indicate;
este jumtatea lui X, cifra C vine de la - i noteaz pe caiete
centum (sut) iar L este jumtatea lui corespondentul fiecrei
C care se scrie: [. cifre romane scris cu
- Prezint plana cu regulile de cifre arabe.
transformare a cifrelor romane n cifre - i noteaz pe caiete
arabe. regulile de transformare a
Observm trecerea de la scrierea cifrelor romane n cifre
roman la cea arab (Anexa 3) arabe.
6. Asigurarea - Scriu la tabl alte numere i - Ies la tabl i rezolv
reteniei i a rezolvm exerciii care confirm exerciiile; ceilali scriu
transferului regulile de trecere de la scrierea pe caiete.
roman la cea arab: - Continu,
90 XC - Ies, pe rnd, la tabl i formativ;
110 CX rezolv exerciiile. - activitate
CDXXV = (500 - 100) + 10 + 10 + 5 frontal,
= 400 + 20 + 5 = 425 individual
DCXIV = 500 + 100 + 10 + (5 - 1) =
600 + 10 + 4 = 614
Anexa 6, Anexa 7
7. Obinerea - mpart elevii n dou grupe; - Se mpart n dou - sumativ,
performanei - mpart coli mari albe i markere grupe; prin
fiecrei grupe precum i fia cu - Citesc sarcinile de pe rezolvarea
sarcinile ce le au de rezolvat (Anexa fie; itemilor de pe
4); - Sunt ateni la fi;
- Explic sarcinile de pe fie. explicaiile date; - activitate n
-Rezolv sarcinile. grup;
- Liderul grupului iese la
tabl i prezint
rezolvarea exerciiilor;
- Se corecteaz, unde este
cazul
autoevaluarea
8. Evaluarea -Jocuri didactice: Scriem cu - Lucreaz n perechi;
beioare! (Anexa 5) metoda - Formeaz numere din - sumativ
Gndii/ lucrai n perechi/ beioare respectnd
comunicai; sarcinile cerute.

9. Tema pentru - exerciiile: 6,15, 16a pagina 8-9 - Noteaz teme pe caiete
acas
Anexa 1

SCRIEREA CU CIFRE ROMANE

Oraul Chisinau este atestat documentar n 1436.

n prezent, anul 2016 (mileniul al III lea ) Chisinaul gazduieste peste


680 000 de locuitori.

ANEXA 2

SCRIEREA CU CIFRE ROMANE

Aceste numere sunt scrise cu cifre arabe.

1 5 10 50 100 500 1000


I V X L C D M

Aceste numere sunt scrise cu cifre


romane.
ANEXA 3
Observm cum trecem de la scrierea roman la cea araba
VI Cnd cifrele romane cu valoare 5+16
CLX mai mic sunt scrise dup cifra 100 + 50 + 10 160
MDCX cu valoare mai mare, adunm. 1000 + 500 + 100 + 10 1610

IX Cnd cifrele romane cu valoare 10 1 9


XD mai mic sunt scrise naintea 500 10 490
CM celor cu valoare mai mare, scdem. 1000 100 900
Cifrele V, L, D, nu se scad
niciodat.

XIV Dac o cifr roman cu valoare 10 + (5 - 1) = 10 + 4 14


DXL mai mic se afl ntre dou cifre 500 + (50 - 10) = 500 + 40 540
MCD cu valori mai mari, nti scdem, 1000 + (500 - 100) = 1000 + 400 1400
apoi adunm.

VIII n scrierea unui numr, cifrele 5+1+1+18


MMMDLII I, X, C i M se pot repeta, dar 1000 + 1000 + 1000 + 500 + 50 +
nu mai mult de 3 ori. + 2 3552

n scrierea cu cifre arabe, pentru a forma un numr, folosim adunarea i nmulirea. n scrierea cu cifre romane, folosim adunarea i scderea!

Exemple: 3 x 100 + 2 x 10 + 4 x 1 = 300 + 20 + 4 = 324


CCXXIV = 200 + 20 + (5 - 1) = 224

ANEXA 4

EXERSM, NVM!
Lucrm pe grupe

1. Citete numerele i explic scrierea lor dup model :


VIII, IX, XI, XV, XIX, XX, XXXIV, MXXIX, CV, DXIV.

Model: VIII 8, fiindc 5 + 1 + 1 + 1 = 8

2. Scrie data, luna, anul i secolul n care suntem. Ce cifre vei folosi n fiecare caz?
ANEXA 5

Scriem cu beioare! -jocuri didactice

1. Formeaz din beioare numrul:


a) XIX; b) XXIV

Schimb locul unui singur beior, pentru a obine un numr cu 2 mai mare dect cel dat.

2. Obinei rezultate corecte deplasnd cte un beior:

Rezolvare:

II I = II I + I = II

III x I = I II x I = II

III = I II = II

VIII V = I VII VI = I

3. Cu ajutorul a 10 beioare reproducei operaia aritmetic: 11 1 = 10 (n cifre romane).


Rezolvare: XI I = X

S-ar putea să vă placă și