Sunteți pe pagina 1din 7

EXEMPLU DE PROIECT DIDACTIC

Autor: Ludmila Ursu, dr., prof. univ., șef catedra Pedagogia învățământului primar
Clasa: a III-a
Disciplina: matematică

Lecția nr. 1 (3): Adunarea și scă derea fă ră trecere peste ordin


Tipul lecției: mixtă
Unități de competențe:
1. Efectuarea adună rii şi scă derii în concentrul 0-1000, fă ră şi cu treceri peste ordin.
2.3. Aplicarea adună rii, scă derii şi a proprietă ţilor acestora pentru: compunerea şi descompunerea numerelor; aflarea unor numere
necunoscute în exerciţii, șiruri date; schimb de bani.
2.5. Formularea problemelor, cu sprijin în: enunţ incomplet; schemă ; operaţii aritmetice; exerciţiu.
2.6. Completarea unor tabele sau scheme în care se organizează probleme, exerciţii.
Obiectivele lecției:
La sfâ rșitul lecției, elevul va fi capabil:
O : să efectueze adună ri și scă deri fă ră trecere peste ordin în concentrul 0-1000, oral și în coloniță , comentâ nd modul de calcul;
1

O : să afle componentele necunoscute a unor adună ri, scă deri organizate în formă tabelară , comentâ nd în baza probelor operațiilor
2

respective;
O : să formuleze oral întrebarea unei probleme simple de adunare, scă dere, pornind de la condiția dată ;
3

O : să manifeste spirit de obiectivitate şi imparţialitate în autoevaluare și evaluare reciprocă .


4

Strategii didactice:
 forme: frontală , frontal-individuală , individuală , în perechi;
 metode, tehnici și procedee: dictare matematică ; problematizare; Gâ ndește-Perechi-Prezintă ; modelare; rezolvare comentată ;
exercițiu; conversație.
 mijloace: manual; PPT; fișe cu numere (verso - litere); numă ră toare de poziționare; planșa cu criteriile de succes (produsul P7); fâ șii
de hâ rtie; planșă demonstrativă de autoapreciere „Strugurele”; creioane colorate.
Strategii de ECD:
 EI; EFI; AE; evaluare reciprocă .
Bibliografie:
1. Curriculum național. Învățământ primar. Chișină u: @MECC; Lyceum, 2018.
2. Ursu, L.; Lupu, I.; Iasinschi, Iu. Matematică. Manual, clasa 3. Chişină u: Prut Internațional, 2020, p. 30
3. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișină u: ©MECC; Lyceum, 2018.
4. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar, clasele I-IV. Chișină u: ©MECC; IȘ E; Tipogr. „Printr-Caro” 2019.

SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

ELEMENTE DE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE STRATEGII DE


O t'
ACTIVITATEA ÎNVĂȚĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR forme metode mijloace ECD
1. Organizarea clasei
Asigurarea condițiilor și climatului favorabil începerii organizate a lectiei.
2. Reactualizarea cunoștințelor și a capacităților (evaluare inițială). Anunțarea temei și a obiectivelor lecției
O 1  Dictare matematică 15 Frontal- Dictare EI
O 4  Actualizarea regulilor de comportament în Formulează regulile: indivi matema
cadrul unei dictări matematice  Ascultă m sarcinile cu duală tică
 Realizarea dictării matematice atenție. PPT
 Observați numerele: 65 23  Calculă m în minte și
Calculați: suma lor; diferența lor. scriem doar
 Observați numă rul: 77 ră spunsurile,
Calculați numă rul: mai mare cu 2 zeci; mai mic cu 2 separâ ndu-le prin
unită ți. virgule.
 Observați numerele: 243 203  Lucră m în liniște. După
Calculați în minte și scrieți: cu câ t unul dintre aceste ce scriem rezultatul
numere este mai mare decâ t celă lalt; câ t trebuie să obținut, ridică m mâ na
adună m la 203, pentru a ajunge la 210; câ t trebuie să cu pixul (pe cot).
scă dem din 243, pentru ca să ră mâ nă cel mai mic  Dacă nu am reușit să
numă r de o cifră . calculă m, lă să m trei
 Primul termen este 5, suma este 375. Aflați pă tră țele și revenim la
termenul al doilea. final.
 Scă ză torul este 500, diferența – tot 500. Aflați
descă zutul.
 Autoverificarea. Identificarea și corectarea Fișe cu Autoverificare
greșelilor comise numere Autocorectare
Ș irul ră spunsurilor corecte se prezintă pe fișe fixate (verso – EFI
într-un râ nd pe verso-ul tablei. litere)
 Realizarea activităților de postrezolvare
Rog elevii să treacă pe râ nd la tablă și să rearanjeze Proble
fișele în ordinea descrescă toare a numerelor. La final matizare
fișele se întorc pe verso.
 Încercați să citiți. Este corectă scrierea? Cine știe Ră spunsuri: 88, 42, 97, 75,
cum se scrie corect? 40, 7, 243, 370, 1000.
Plasez 2 fișe cu cratimă ; se obține: VIȚ A-DE-VIE. Elevii care nu au comis
 Ce semn este scris pe aceste fișe? Ce semnificații greșeli sunt aplaudați.
are? Ceilalți, selectiv, își PPT
 Anunțarea temei și a obiectivelor lecției identifică motivele
 Astă zi la lecție vom rezolva probleme despre vița- greșelilor și se
de-vie, o bogă ție și mâ ndrie a Republicii Moldova. autocorectează .
Plantații de viță -de-vie se întind pe podgorii
frumoase (solide PPT). Ne vom antrena la
efectuarea în minte și în coloniță a adună rilor și
scă derilor cu numere de trei cifre și ne vom
autoevalua cu ajutorul unui strugure mare – câ t
să ne ajungă la toți. Dar întâ i vom descoperi că nu VIȚ ADEVIE
este greu să aduni și să scazi numere de trei cifre
dacă știi să operezi cu numere mai mici. Este
același mod de calcul, doar că numerele sunt mai
 La scriere – cratimă ,
mari.
semn de punctuație.
Rog să identifice vocalele în cuvâ ntul decodificat, apoi
 În matematică – minus,
să propună cuvinte-însușiri care încep cu aceste
semnul operației de
vocale și exprimă cum trebuie să fim pentru ca să ne
scă dere.
simțim bine la lecție, învă țâ nd fiecare și toți
împreună .
Variante de ră spuns:
A – atenți, activi, ageri,
amabili;
I – isteți, ingenioși, iuți la
minte;
E – energici, educați.
3. Predarea-învățarea materiei noi
 Lucrul cu manualul: „Observăm și  Câ ți butași de viță -de- 15 În Gâ ndește-
descoperim” vie sunt în total? (30) perechi Perechi-
O 4  Rog elevii să citească independent sarcina, apoi  Cu câ t sunt mai mulți Prezintă
să colaboreze în perechi și să formuleze întrebă ri butași de sortul
potrivite. „Moldova” decâ t de
sortul „Lidia”? EFI

O 1  Solicit argumentare.
 Prima problemă se Modelare Ecusoane
rezolvă prin adunare, Frontal (S, Z, U)
de aceea am întrebat Numă ră -
câ ți sunt în total. A toare de
 Rog elevii să observe cum este reprezentat doua se rezolvă prin poziționa
calculul la adunare pe numă ră toarea de scă dere, de aceea am re
poziționare, pentru ca să demonstră m și noi la comparat - „cu câ t”.
fel.
Trei elevi își aleg câ te un
ecuson: S, Z, U.
Reprezintă pe
numă ră toare numă rul
356, apoi adunarea cu
 Dirijez aranjarea în coloniță , scriind termenii sub
142, rostesc numă rul-
ecusoane. Solicit comentarea calculelor efectuate
sumă , iar la final își EFI
de fiecare dintre cei 3 copii și formez numă rul-
fixează la tablă ecusoanele
sumă .
în ordinea
corespunză toare. Planșă
 În mod analog se abordează calculul la scă dere: demon-
oral cu reprezentare pe numă ră toare, apoi în strativă cu
scris.  Dan a adunat unită țile criteriile
între ele (6+2=8). de succes
 Ana a adunat zecile
 Dirijez efectuarea probelor prin operație inversă . între ele (5+4=9).
 Liviu a adunat sutele
între ele (3+1=4).
 Conduc elevii spre a observa că aceste calcule Concluzie: Citesc regula
sunt ușor de efectuat în minte. În general, copiii din manual.
isteți calculează în minte, își antrenează gâ ndirea
și apelează la calcul în coloniță sau la calculator Observă denumirile
doar în caz de necesitate. Noi acum ne antrenă m componentelor operațiilor
în calculul în coloniță pentru ca să știm să -l de adunare și scă dere;
folosim atunci câ nd va fi mai dificil de calculat în formulează regulile
minte. corespunză toare; scriu și
 Prezint criteriile de succes pentru efectuarea efectuează proba
calculelor scrise (produsul P4). calculâ nd oral.

1. Aranjez corect
numerele în coloniță .
2. Efectuez calcule și scriu
fiecare cifră a
rezultatului.
3. Efectuez proba (la
necesitate).
4. Consolidarea materiei și formarea capacităților
 Lucrul cu manualul: Ex. 2, tabelul 1 5 Frontal- Rezolvare PPT
O 2 Dirijez completarea tabelului: (35) indivi comentată
 Observă m organizarea a trei exerciții în dual
coloane cu structura Termen + Termen = Sumă .
 Citim exercițiul din prima coloană .
 Scriem adunarea în râ nd și în coloniță .  Cunoaștem termenii,
O 1  Efectuă m calculele orale și în coloniță . trebuie să află m suma.
 Ne autoverifică m (pe slide-ul PPT prezint Efectuă m adunarea.
tabelul cu prima coloana completată ). Autoverificare
Doi elevi lucrează
 Celelalte două coloane se abordează în mod concomitent la tablă , Autocorectare
analog. EFI
ceilalți scriu în caiete.
5. Evaluarea curentă, pentru materia nouă
 Concurs, p. 30 Perechile de elevi rezolvă 5 Indivi Exercițiul Fâ șii de
O 1  Monitorizez rezolvarea independentă pe fișe. pe fișe (fă șii de hâ rtie): un (40) dual hâ rtie
elev – coloana întâ i, altul –
coloana a treia. Se
O 4 calculează mental, se scriu
 Ghidez evaluarea reciprocă . doar rezultatele. În PPT Evaluare
Elevii din perechi fac perechi reciprocă
schimb de fișe și verifică
rezultatele, calculâ nd, la
 Asigur feed-back: emoțional, de conținut, de fel, oral. În cazul în care
activitate. apar divergențe, discută .
Realizează corectă ri
eventuale prin confruntare EFI
cu rezultatele prezentate
(PPT). Își identifică
reciproc motivele
greșelilor.
6. Bilanțul lecției. Concluzii
 Dirijez reflecția: Care dintre activită țile realizate 5 Frontal Conver Autoapreciere
la lecție v-a plă cut cel mai mult? Ce vi s-a dat cel (45) sație EFI
O 4 mai ușor? Ce a fost mai dificil?
 Propun autoaprecierea pe planșa „Strugurele” Fiecare se autoapreciază Indivi Planșa
afișată la tablă . Tragem concluzia: este mare și colorâ nd o bobiță de pe dual Strugurele
frumos strugurele nostru, dar și mai frumos va planșa demonstrativă
deveni câ nd se va coace mai bine. Formulă m „Strugurele”. Elevii
scopuri pentru viitor: Cum vom ajuta la asociază gradul „coacerii”
„coacerea” cunoștințelor? capacită ților de calcul cu
 Anunț tema pentru acasă . Asigur conștientizarea coacerea bobițelor: Frontal Conver-
sarcinilor de efectuat. bobițe coapte – violet; sație
bobițe care se vor coace în
curâ nd – albastru;
bobițe care se vor coace
mai tâ rziu – roz.

S-ar putea să vă placă și