Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Instituţia Publică Gimnaziul – grădiniță C. Stere, satul Chircani”


Învăţător : Goropceanu Tatiana, gr.didactic II
Data: 06.02.2022
Clasa: a IV – a
Aria curriculară I : Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Durata: 45 minute
Modulul 7 Bunăvoinţă
Subiectul lecţiei: Lectura interogativ - interpretativă a textului Cine îşi schimbă căciulă, de Aurel Scobioala. Automatizarea
tehnicii lecturii cu voce şi în gând.
Competenţe specifice:
3. Receptarea textelor literare și nonliterare prin tehnici de lectură adecvate, dând dovadă de citire corectă, cursivă ș expresivă.
Subcompetenţe:
3.1 Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conştientă şi fluidă, în scopul înţelegerii celor citite în gând.
3.2 Extragerea informațiilor esențiale și de detaliu dintr-un text citit.
4.4 Exprimarea propriei stari emotive în legătură cu mesajul textului literar citit.
Obiective operaţionale:Elevul va fi capabil:
O1 – să citească fluient, expresiv cu intonaţia potrivită textul dat;
O2 – să explice expresiile selectate din text;
O3 – să formuleze întrbări în cadrul lecţiei,bazate pe informaţiile din text;
O4 – să desprindă informaţii de detaliu dintr-un text literar;
O5 – să îndeplinească diferite sarcini în baza textului;
O6 – să coopereze activ cu colegii pe parcursul lecţiei, în scopul îndeplinirii corecte a sarcinilor într-un timp mai scurt.

Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor


Strategia didactică:
a)metode şi procedee: asaltul de idei,banca de informaţii, exerciţiul,lectura selectivă, ciorchinele, inteligenţele multiple,
idei de buzunar, conversaţia, problematizarea, poligonul cunoaşterii,
cartea de vizită, descoperirea, jocul ,, Ghici obiectul”
b)materiale didactice: fişe de lucru , poster, computer, diapozitive PPT, sistem de proiecţie, markere
de diferite culori, caiet, pix, manual.
c)forme de organizare:individual, frontal, în perechi, în grup.
Resurse bibliografice:
1. Curriculum şcolar pentru clasele 1-4, Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova, Chişinău, 2018;
2. Ghid de implementare a curriculumului modernizat, treapta primară de învăţământ,Chişinău ,2018;
3. Marin M., Niculcea T., Limba română.Manual pentru clasa a IV –a, Cartier .-Chişinău, 2017 ;
4. Cimpoieş V., Limba română, caietul elevului clasa a IV – a,Editura Bons Offices, Chişinău, 2017;
Resurse internet: www.didactic.ro
Etapele Ob Activitatea elevului şi a învăţătorului Str. didactică Evaluare
lecţiei . Met.şi Forme Material
op. procedee didactic
Evocarea 1. Salutul.Ştiu ca sunteţi ,pricepuţi şi vreau să mă conving de acest
lucru. Jocul
Am primit un colet în el se află un obiect.Trebuie să- l ghiciţi. Frontal Orală
Am să vă adresez întrebări ,iar voi să-mi răspundeţi cu ,,da”
Proble- Cutia
sau ,,nu”.
matizarea
Este un obiect? Gândeşti că e tare ? Este greu? Ai mai întâlnit
O6
acest obiect vreodată? E moale? E confecţionat din blană de
Aprecieri
oaie.Serveşte la acoperirea capului? Ghici obiectul?
Ciorchi- verbale
nele

Frontal
Asaltul
de idei

Descope-
rirea
Realizarea
sensului
O1 Orală
Conver-
2.Spuneţi câte mai multe idei, gânduri despre acest lucru. saţia

O2 3. Mai sunt şi alte căciuliţe mai mici.Să descoperim conţinutul


Banca de
lor.Se anunţă obiectivele lecţiei.Cuvântul ,,căciulă „ este informaţi
cuvântul –cheie al lecţiei de astăzi. i
În perechi
4. Astăzi vom citi textul ,, Cine îşi schimbă căciula …”,de Aurel
O3 Scobioală.Ce cunoaşteţi despre acest scriitor.Se prezintă
informaţii biografice.Vor urca prima treaptă a succesului ,,Citim Lectura Manual
şi medităm”. selectivă
O4 5.Citim textul şi selectăm cuvintele necunoscute.Formulaţi enunţuri Poligo-
nul Orală
cu ele.Se lucrează şi asupra expresiilor din text.Se includ în Pe
cunoaş-
propoziţii.Se găsesc şi alte expresii care sunt sinonime între ele. variante
terii.
 Se citeşte textul în lanţ şi pe roluri.Elevii urcă treapta a II –a:
,,Întrebăm şi răspundem”
O5 o Ce emoţii emoţii ti-a trezit textul? Caiet Scrisă
o Numeşte personajul principal? Pix
Conver-
Frontal
o Formulaţi întrebări în baza textului.Lucraţi în perechi saţia
Exerciţiul Aprecieri
6.Găsiţi în text enunţul ce conţine cuvântul ,,port”. Explicaţi verbale
scris
sensurile cuvântului ,,port”.Alcătuiţi propoziţii cu sensurile Marker
Reflecţie
acestui cuvânt.Îndepliniţi în scris exerciţiul 4 c,d , pagina 89. În Orală
O6 Idei de
Se verifică corectitudinea îndeplinirii. buzunar perechi
5. Exerciţiul 3, pagina 88. Elevii lucrează în perechi.
3. Descoperim şi argumentăm. Orală

6. Citiţi proverbul din acest text,explicaţi. Manual


O5
Inteligen- În grup
7. Urmează a IV –a etapă ,,Deducem idei şi concluzii” Fişe
ţe mul-
Folosesc ideiile de buzunar si scriu conclizii. tiple
Extensie Aprecieri
O6
verbale
8. GRUPA SCRIITORILOR (inteligenţa verbal-lingvistică +
interpersonală) Foi A4

Alcătuiţi patru versuri despre ţară. Orală


Banca Fişe
GRUPA MATEMATICIENILOR : (inteligenţa logico - de
matematică + interpersonală) informa-
ţii
Creează şi rezolvă o problemă prin metoda figurativă, pornind de
Aprecieri
la cuvintele- cheie: negre şi albe. verbale
Frontal
GRUPA ACTORILOR (inteligenţa corporal - kinestezică +
interpersonală)Înscenaţi un fragment din text.
GRUPA NATURALIŞTILOR : (inteligenţa naturalistă +
interpersonală) Povestiţi despre locurile pitoreşti ale ţării
noastre sau ale oraşului Nisporeni cunoscute de voi.
GRUPA PICTORILOR: (inteligenţa vizual - spaţială +
interpersonală)Realizaţi un desen ce să reprezinte ţara în care
te – ai născut.
9. Aprecierea şi notarea.
10.Evaluarea lecţiei.Cartea de vizită
11.Tema pentru acasă.
 Lectura textului ,,Cine îşi schimbă căciula …”
 Ex.5, 6, pagina 89.
*Pentru cei ce iubesc limba română să citească din lecturi
literare un text la dorinţă.

S-ar putea să vă placă și