Sunteți pe pagina 1din 14

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la limba şi literatura română

Subiectul orei: Textul ,, Sărbătoarea frunzelor” după Călin Gruia

Clasa:a III-a ,,D”

A elaborat: Ungureanu Maria

Verificat de:Coordonator practică: Danii Nina _______

Învățător: Lupu-Goriță Mariana______________

Nota: ________________

Chișinău, 2023
I. Date generale:
Clasa: a III-a ,,D”

Data: 05.10.2023

Disciplina: Limba și literatura română

Nr. lecției: 1

Subiectul lecției:Textul ,, Sărbătoarea frunzelor” după Călin Gruia

Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire și înțelegere a cunoștințelor;

Unități de competențe: 3.1.; 3.2.; 3.3.;

Obiectivele lecției:

La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

O1 : să identifice subiectul orei, pornind de la ghicitorile propuse ;

O2 : să recunoască fenomenele specifice anotimpului toamna;

O3 : să lectureze în mod coerent și fluet textul propus din manual ;

O4 : să determine care sunt personajele textului citit ;

O5 : să aprecieze activitatea lor pe tot parcusrul lecției ;


Strategiididactice a lecţiei:

- Metode și procedee: conversația ; explicația; observația; lectura; exercițiul; descoperirea; demonstrația.

- Forme de organizare: frontal, individual ;

- Mijloace didactice: tablă, caiete, manuale.

Strategiide evaluare:

Evaluarea formativă, individuală, autoevaluare, autoevaluare;

Resurse informaţionale şi metodologice:

❖ MECC, Curriculum Național, Învățământulprimar, Chișinău, 2018;

❖ Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.

❖ METODOLOGIA PRIVIND IMPLEMENTAREA EVALUĂRII CRITERIALE PRIN DESCRIPTORI, CLASA A III-A. Chișinău: MECC, IȘE,

2018.
❖ MARIA BURUIANĂ AURELIA ERMICIOI SILVIA COTELEA,Limba şi literatura română, manual clasa a III-a,Editura Știința,

Chișinău, 2020;

II. Scenariul didactic al lecției

Etapele O Elemente de conținut t᾽ Strategii didactice Strategii


b
lecției ie
de
ct Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode și Forme de Mijloace evaluare
iv procedee organizare didactice
e

I. -Organizarea - Organizarea clasei: 1


clasei(moment elevii își aranjează locul de min
Evocare organizatoric): se muncă, fac ordine pe bănci.
pregătesc toate cele
necesare pentru - Verificarea temei pentru
desfășurarea lecției. acasă: aceștia spun ce au
avut pentru acasă și
- Verificarea temei răspund tema corect și Conversația
pentru acasă: învățătoarea explicit. 3
întreabă elevii ce au avut min
pentru acasă, ascultând -Captarea atenție: Elevii
tema acestora. sunt atenți la ghicitorile
propuse de către
-Captarea atenție: învățătoare pentru ca mai
Captarea atenției elevilor apoi să le ghicească.
se realizează cu ajutorul
Răspunsul elevilor la prima 3 Frontal Cuvinte de
unor ghicitori despre
ghicitoare trebuie să fie min încurajare
toamnă: Toamna.

1.Au plecat spre ţări cu Răspunsul pentru a doua


soare ghicitoare trebuie să fie
Păsările călătoare, Frunza.
Căci la noi e frig şi plouă. Ghicitori
Vântul bate cu putere
Frunzele-au căzut şi ele. Observația
În cămară adunate
Stau la sfat fructele coapte
O1 Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit ?

2.Din mugur ea răsare


Verde se deschide-n soare
Şi trăieşte, până când Fenomenele specifice Ghicitoarea
Vine toamna, cu-al său anotimpului toamna sunt:
vânt ploaia deasă, măruntă și
S-o trântească la pământ. rece; bruma; ceața; păsările
Prin intermediul pleacă în țările calde;
ghicitorilor se realizează animalele se pregătesc
legătura cu tema nouă: pentru iarnă; se strâng
roadele; frunzele își Descoperire Frontal
Textul ,,Sărbătoarea a
frunzelor” după Călin schimbă culoarea, se usucă
Gruia și cad.

Li se va propune să
2
enumere fenomnele
specifice anotimpului
toamna. min

- Anunțarea obiectivelor:
prezint elevilor ceea ce
urmează să facem în cadrul - Anunțarea obiectivelor:
lecției. elevii ascultă atenți ceea ce
urmează să facem pe Explicația
parcursul lecției. Frontal

1
min

O2

II. -Prezentarea optimă a -Prezentarea optimă a


Realizarea conținutului nou: pentru conținutului nou: elevii
sensului început întreb elevii dacă spun ceea ce cunosc despre Explicația
cunosc ceva despre autorul autor, apoi ascultă atent 3
textului. Apoi le prezint eu ceea ce le prezint eu. min
câteva informații despre Demonstra Cuvinte de
acesta(Anexa1). Elevii ascultă și urmăresc laudă
cum lecturează ția Frontal Manual
Apoi le propun elevilor să învățătoarea, apoi încep să
trecem nemijlocit la citirea lectureze textului sub formă
textului. Pentru început de lanț. Aceștia citesc câte
citesc eu ca model textul, un fragment cursiv și
apoi le propun să lectureze expresiv. După citesc textul
în lanț câte un aliniat, după pe roluri.
voi propune citirea pe
roluri. -Dirijarea învățării: elevii Lectura
ascultă explicația cuvintelor 15
O3 -Dirijarea învățării: ca o necunoscute, dacă au
primă activitate le propun cuvinte neînțelese care nu min
elevilor explicația au fost explicate le
cuvintelor necunoscute din adresează apoi le notează în
text. Pentru început se vor caiete explicația. Mai apoi
explica cuvintele din elevii alcătuiesc enunțuri cu Manual
vocabular, iar, mai apoi cuvintele noi . Conversația Frontal
cuvintele pe care elevii nu
le-au înțeles.( Anexa 2) Caiete

Le voi propune elevilor să -Consolidarea materiei și Explicația Individual


alcătuiască propoziții cu formarea capacităților:
cintele noi. Realizează exercițiile din
Apoi voi adresa elevilor manual.Pentru început vor
întrebări în baza textului realiza sarcina exercițiului
pentru a observa cât de 3. După ce au realizat
bine au înțeles aceștia exercițiul 3 vor verifica
textul. corectitudinea exercițiului. 6
Apoi vor realiza sarcina min
-Consolidarea materiei și exercițiului 4.
formarea capacităților: Conversația
În continuare vom realiza
exercițiile din manual.
Pentru început vom realiza Frontal
exercițiul 3 pagina 37.
Exercițiul
(Anexa 3) Mai apoi vom
realiza exercițiul 4 pafina Manual
37.(Anexa 4)
Explicația Individual Caiete Cuvinte
încuraja

toare
Frontal

4
O4
min
Conversația
III. -Evaluarea: ofer elevilor Elevii sunt ascultători, Auto
cuvinte de laudă pentru oferă și ei la rândul lor
Reflecție implicarea activă în cadrul păreri, sugestii, își evaluare

O5 lecției. apreciază implicarea lor în Individual


cadrul lecției.
-Bilanțul lecției,
concluzii: le vorbesc cât
de bine s-au descurcat, 5
unde au întâmpinat Aceștia mulțumesc pentru min
dificultăți, unde mai au de lecție.
lucrat, îi încurajez. Conversația Frontal Cuvinte de
încurajare

IV. (Recomandări pentru (Recomandări pentru elevi


elevi la subiectul discutat la subiectul discutat în
Extindere în cadrul lecției și cadrul lecției și oferirea 2 Conversația Agende
oferirea temei pentru temei pentru acasă de min
Explicația Frontal
acasă de către către profesoară)
profesoară)

Anexa 1
Călin Gruia (n. 21 martie 1915, Trifești, județul Orhei, Basarabia, Imperiul Rus – d. 9 iulie 1989, București) este pseudonimul literar al lui Chiril
Gurduz, un scriitor român, poet și prozator, cunoscut mai ales prin volumele sale de povești pentru copii. A debutat în literatură cu versurile publicate în
1938 în revista Speranța, din Orhei, apoi a publicat versuri și în reviste literare din Chișinău. În 1942 i s-a publicat primul volum, placheta Litanii de seară.
Mobilizat în război, a fost luat prizonier în 1944. După eliberarea din prizonierat din 1948, s-a dedicat literaturii pentru copii, publicând în 1952 prima sa
culegere de povești, Nucul lui Toderiță. A avut o intensă activitate publicistică la revistele pentru copii din România (Arici Pogonici, Luminița, Cutezătorii) și a
publicat numeroase cărți. A scris și un scenariu de film, inspirat din evenimentele Primului Război Mondial, după care a fost realizat filmul Baladă pentru
Măriuca (1969). Între anii 1951 și 1969 a fost redactor la emisiunile pentru copii ale Radioteleviziunii Române.

Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și