Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala gimnazial Ulmu


Profesor: Tnase Roxana
Clasa: a VIIIa B
Data: 15 mai 2017
Unitatea de nvare: Sfnta Scriptur izvor de nelepciune i iubire
Tipul de lecie: evaluare
Locul de desfurare: Sala de clas
Competene generale:
C.G.1.Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului;
C.G.2. Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice n cadrul diferitelor
grupuri..
Competene specifice:
1.1 Exprimarea atitudinilor moral-cretine n diferite mprejurri ale vieii
Obiective operaionale:
Cognitive:
O1 s cunoasc viaa lui Iov
O2 s identifice virtuile cu care i-a mpodobit sufletul dreptul Iov;
O3 s redea porunca iubirii dat nou de Mntuitorul Iisus Hristos;
O4 s precizeze cine a scris Imnul dragostei cretine;

Formative:CO5: s descrie modaliti prin care cretinii i manifest dragostea fa de


Dumnezeu i fa de aproapele

Atitudinale: CO6: s gseasc un verset n Sfnta Scriptur

Nivelul iniial al clasei:


Elevii aparin n totalitate cultului ortodox.Colectivul clasei este omogen i are un nivel bun de
pregtire religioas,manifestnd interes pentru religie i fiind activi la lecie.

Nivelul actual:
Elevii posed un bogat limbaj religios, stpnind bine cunotinele anterioare.

Nivel de atins:
Elevii trebuie s-i nsueasc noiunile teoretice predate i s le aplice n viaa cretin, n
vederea formrii caracterelor moral-religioase.

Itemi de evaluare:
-itemi semiobiectivi cu ntrebri structurate (ex. I)
-itemi obiectivi de tip A sau F (ex.II- A)
-itemi semiobiectivi de completare (ex. II-B)

1
-itemi subiectivi, de tip eseu structurat (ex. III).

Instrumentul de evaluare ales este testul aplicat la sfarsitul unei unitatii de invatare.
Administarea testelor scrise reprezinta o etapa importanta in desfasurarea fiecarei evaluari.
Rezultate obtinute de elevi in urma evaluarii, reprezinta un barometru al activitatii de predare-
invatare. Remedierea rezultatelor slabe in urma acestor momente de evaluare, se realizeaza
permanent, pentru a nu se perpetua situatiile lacunare si disfunctionale de la nivelul achizitiilor
finale ale elevilor.
Pentru standardele curriculare corespunzatoare, au fost redactate competente de evaluare cu o
acoperire cat mai cuprinzatoare. Forma de evaluare pentru care am optat, a fost testarea scrisa.
Fiind un test elaborat de profesor (individual) si nu unul standardizat, am incercat in
proiectarea lui:
-sa elaborez itemii , urmarind competentele de evaluare ;
-sa construiesc o schema de corectare si notare explicita.

Formularea competenelor evaluarii, pornind de la analiza programei


Proba de evaluare a fost selectata si elaborata in stransa legatura cu programa, competentele,
generale,specifice si obiectivele operationale

2
Demersul didactic:

Nr. Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului


crt. leciei
1. Momentul -Salutul -Salutul
organizatoric -Rugciunea -Rugciunea
-Notarea absenelor
-Pregtirea pentru nceperea orei
2. Pregatirea
aperceptiva -Prezentarea coninutului de evaluat, cu -Elevii sunt ateni la
i precizri asupra modului de lucru i explicaii i, primind
prezentarea repartizarea fielor de evaluare. testul, ncep s rezolve.
coninutului
de evaluat
3. Aprecierea -Se corecteaz testele i se fac aprecieri -Elevii sunt ateni la
activitii asupra rezultatelor, argumentndu-se rezultate i intreaba
elevilor punctajul acordat fiecrei lucrri. despre eventualele
nelamuriri.
4. Asigurarea -Rugciunea -Rugciunea
transferului -Salutul -Salutul

Nume: Data:
Prenume:
coala:
Clasa:

EVALUARE SUMATIV
SFANTA SCRIPTUR- IZVOR DE NELEPCIUNE I IUBIRE

3
Timp de lucru 50 minute.
Se acord 10 puncte din oficiu.
Toate subiectele sunt obligatorii.

SUBIECTUL I......................................................................................................30 p
Pornind de la citatul scripturistic: ,,Gol am ieit din pntecele mamei mele i gol m voi ntoarce
n pmnt! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvntat(Cartea lui Iov)
rezolvai cerinele formulate:
a. Identificai persoana la care se refer citatul.
b. Transcriei numele crii din care face parte citatul.
c. Precizai dou nvturi morale desprinse din viaa acestui om.
d. Povestete pe scurt viaa acestui personaj istoric.
e. Formuleaz un enun n care s foloseti cuvntul ndejde.

SUBIECTUL II.....................................................................................................30 p
A. Notai cu A (adevrat) sau F (fals) urmtoarele afirmaii:
1. Credina este o virtute cretin.
2. Dreptul Iov a renunat la credina n Dumnezeu.
3. Un pcat mpotriva credinei este ateismul.
4. Un pcat mpotriva dragostei este ura faa de Dumnezeu.
5. Imnul dragostei cretine vorbete despre virtutea dragostei.

B. Completai spaiile libere:


1. Credina este....................................................................
2. Una dintre roadele ndejdii este..................................
3.,,S iubeti pe Dumnezeu din toat inima ta, din tot sufletul tu, din tot cugetul tu i
pe...............................ca pe tine nsui.
4. Cea de-a treia virtute cretin i cea mai mare dintre toate este............................
5. Imnul dragostei cretine a fost dat de Sfntul Apostol.............................

SUBIECTUL III......................................................................................................30 p
Elaboreaz un text argumentativ de cel puin 10 rnduri, n care s-i rspunzi prietenului t la
ntrebarea: Ce este dragostea din perspectiva nvturii cretine?. n elaborarea textului avei n
vedere:
- propunerea unui titlu sugestiv;
- respectarea structurii textului (intruoducere, cuprins, ncheiere);
- folosirea unor exemple din viaa cotidian;
- folosirea roadelor dragostei din Imnul dragostei cretine;
- creativitate i ncadrarea textului n limita spaiului indicat.

BAREM DE CORECTARE

Se acord 10 puncte din oficiu.


SUBIECTUL I..........................................................................................................30 p.
a. pentru identificarea pildei 4 p
b. pentru transcrierea numelui Evanghelistului Ioan 4p
c. Pentru explicarea a dou simboluri 12 p/ parial 6 p

4
d. pentru prezentarea corect a unei nvturi morale 6 p/ parial 3p.
e. Pentru formularea unui enun corect 4p/ parial 2 p.

SUBIECTUL II.........................................................................................................30 p.
A. Pentru fiecare rspuns corect se acord 3p
1. F;
2. A;
3. A;
4. F;
5. A.

B. Pentru fiecare rspuns corect se acord 3p


1. diavolii/ ngerii ri;
2. urmm/mplinim;
3. pe oamenii care aud, primesc i urmeaz n via lor nvturile lui Dumnezeu;
4. oamenii buni;
5. Trupul i Sngele Domnului/ Hristos.

SUBIECTUL III......................................................................................................30 p.
- propunerea unui titlu sugestiv 2p
- respectarea structurii textului (intruoducere, cuprins, ncheiere) 3p;
- folosirea simbolurilor pildei 5p
- folosirea nvturilor morale din pild 10 p
- ncadrarea textului n limita spaiului indicat 10p

Tabel nominal cu elevii clasei a V-a A


care au susinut testul de evaluare

Nr. crt. Numele i prenumele elevului Punctaj Obs.


obinut
1. BOBOC LAURENIU 100

5
2. CARAIVAN IULIANA 100
3. DIMA DRAGO 98
4. ZELETEANU ANDREEA 98
5. MEIROU GEORGIANA 98
6. TARU CLAUDIA 95
7. PEPELEA AURA 92
8. NEAGOE VASILIC RICARDO 90
9. BTC DANIEL 85
10. TUDOSE RAMONA 85
11. GGEANU ROMELIA 85
12. PASTRAM TEODOR 85
Media general 92.58

Profesor, Tnase Roxana

Evaluarea este o experienta de invatare constructiva, concentrandu-se pe ceea


ce s-a invatat, nu pe ceea ce s-a gresit. De aceea, analizand rezultatele, voi evidentia
punctele forte.
Astfel, criteriile de evaluare sunt in concordanta cu programa, competentele,
generale, specifice, derivate si itemii aplicati (intrebare , format , barem de corectare
si notare).

6
S-au testat 12 elevi (6 baieti si 6 fete)
S-au obtinut urmatoarele punctaje: 100 puncte- 2 elevi; 98 puncte- 3 elevi, 95 puncte-1
elev; 92 puncte -1 elev; 90 puncte-1 elevi ;85 puncte -4 elev; obtinandu-se o medie
buna: 92.58 puncte, deoarece testul a fost accesibil tuturor elevilor.
Importanta evaluarii consta si in semnalarea punctelor critice ale testului, cu
scopul adoptarii unor masuri de reglare menite sa faca actul educativ cat mai eficace.
Deci, evaluarea ii ofera elevului posibilitatea de a cunoaste nivelul performantelor
obtinute in raport cu cele asteptate de scoala. De asemenea, profesorul primeste
informatii privind calitatea demersurilor intreprinse, evaluarea rezultatelor elevilor
reprezentand, in acelasi timp, o evaluare indirecta (autoevaluare) a activitatii
pedagogice.
In vederea optimizarii rezultatelor, se impun recomandari. Prin evaluare, li s-au
oferit elevilor oportunitati de gandire, reflectie si revizuire, urmand ca, prin munca sa-si
imbunatateasca activitatea pentru a evita erorile ( mai ales cele de ordin dogmatic si
gramatical ). Baremul de corectare si notare a fost conceput detaliat, pentru a se evita
subiectivismul, desi exista in test un item subiectiv. Consider ca baremul este clar, explicit
si in concordanta cu ceea ce s-a propus pentru evaluare. Desigur ca el poate fi optimizat.
Pe ansamblu, evaluarea indeplineste un rol de reglare, atat a actului de
predare, cat si a activitatii de invatare. Ambii parteneri ai procesului, profesorii si
elevii, au nevoie sa cunoasca masura in care activitatea lor raspunde exigentelor
scolare. Totodata, atingerea unui randament superior in activitatea didactica, nu
este posibila fara cunoasterea si aplicarea corecta a strategiilor didactice, dupa cum
am aratat mai sus.

S-ar putea să vă placă și