Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecţie

Propunător: Cataramă-Poescu Constantin


Data:
Unitatea de învățământ:
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Religie
Unitatea de învãţare: Exprimarea învăţăturii creştine
Subiectul lecţiei: Evaluare (scrisă)
Tipul lecţiei: Evaluare
Scopul lecţiei: sistematizarea cunoștințelor despre Biserica şi icoană pentru consolidarea
comportamentului moral-religios.
Competenţe generale:
Conştientizarea importanţei învăţăturii de credinţă
Competenţe specifice:
Să cunoască principalele învăţături de credinţă

Competenţe derivate:

C1: să răspundă corect întrebărilor formulate pe baza textului lecţiilor predate


C2: să recunoască momentul întemeierii Bisericii
C3: să identifice diferite stiluri arhitectonale
C4: să identifice însuşirile Bisericii
C5: să cunoască părţile componente ale unei biserici
C6: să cunoască semnificaţia icoanei

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea sistematică
Mijloace de învăţământ: fişa de evaluare, texte suport
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale: - număr de lecţii: 1
- durata: 50 min.
3. Bibliografice:
- Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al B.O.R., Bucureşti, 2002;
- Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a VIII-a, Ed. Sf. Mina, Iaşi, 2009;
- Şebu Sebastian, Metodica predării religiei, Ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000;
- Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
- Chiş, V., Pedagogia contemporană. Pedagogia pentru competențe, Editura Casa Cărții de Știință,
Cluj-Napoca, 2005;
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=16&cap=1
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=68&cap=18
SCENARIUL DIDACTIC
Metode Mijloac Forme
Etapele C.S. Tim Activitatea Activitatea şi e de de Evalu
lecţiei p profesorului elevului proced învăţă organi are
(mi ee mânt zare
n.)
Salutul Salutul Catalog
1. 2 Rugăciunea Rugăciunea ul
Momentul Notarea absenţelor clasei
organizato Pregătirea pentru Pregătirea pentru
ric începutul lecţiei începerea lecţiei
2. Așa cum am hotărât Elevii sunt pregătiți Conver fronta Obser
Pregătirea 3 data trecută, astăzi cu stilouri, saţia l varea
elevilor vom da testul de creioane, etc. siste
2.1; evaluare. matic
2.2; ă
3. 3.1; 3 Elevii ascultă cu Fişa
Precizarea 4.2; atenţie şi îşi sfinţilor
şi 4.3; notează în caietele Conver zilei,
explicarea 5.1. Se anunţă şi se notează de notiţe. saţia caiete fronta
titlului şi a pe tablă titlul lecţiei: Explica de l
obiectivel Evaluare ția notiţe,
or Se precizează Elevii ascultă cu creta,
obiectivele lecţiei. atenție obiectivele tabla
orei.
4. 40 Știind că aveți 40
 Elevii ascultă cu Exerciți Fişa de indivi Obser
Lansarea minute la dispoziție, atenţie. ul evaluar dual varea
testului de completați conform
 Elevii rezolvă e siste
evaluare cerințelor testul de cerințele propuse Texte matic
evaluare. în test. suport ă

5. 1 Se fac aprecieri Elevii ascultă Conver Fronta


Apreciere generale şi individuale, aprecierile saţia l
a privind atât pregătirea profesorului. Explica Indivi
activităţii elevilor pentru testare. ția dual
elevilor
6. 1 Rugăciunea Rugăciunea
Încheierea Salutul Salutul
activităţii
CLASA A VIII-A DATA:
NUMELE ȘI PRENUMELE:

TEST DE EVALUARE

I. Alege răspunsul corect și încercuiește litera corespunzătoare: ( 20p)


1. Momentul nevăzut al întemeierii Bisericii este:
a) Schimbarea la Faţă a Domnului Iisus Hristos;
b) Jertfa pe Cruce a Mântuitorului Iisus Hristos;
c) Înălţarea la cer a Mântuitorului Iisus Hristos.
2. Momentul văzut al întemeierii Bisericii este:
a) Cincizecimea;
b) Învierea Domnului;
c) Intrarea Domnului în Ierusalim.
3. Forma în care sunt construite cele mai multe biserici este:
a) triunghi;
b) cruce;
c) pătrat.
4. Icoana este o:
a) imagine fotografică;
b) pictură;
c) „ Evanghelie în culori”.

II. Citeşte cu atenţie afirmaţiile de mai jos.Răspunde cu ADEVĂRAT SAU FALS (20p)
1.Cortul sfânt (mărturiei) şi Templul lui Solomon din Ierusalim reprezintă preînchipuirea Bisericii.
2. Toţi creştinii pot fi slujitori ai Bisericii.
3. Suport pentru meditaţie, icoanele duc la contemplarea celor nevăzute.
4. Psalmii lui David sunt cântări bisericeşti de origine nescripturistică.

III. Stabiliţi corespondenţa între însuşirile Bisericii din coloana A şi semnificaţiile corespunzătoare lor din coloana B:
(20p)
A B
1. una a. învăţătura Bisericii primită de la apostoli
2. sfântă b. este universală
3. sobornicească c. învăţătura e pentru unii oameni
4. apostolească d. Sfânt este Întemeietorul Mântuitorul Iisus Hristos
e. Unul este Întemeietorul şi Capul ei, Mântuitorul Iisus Hristos

IV. Completează corect spaţiile punctate: (30p)


1. Părţile componente ale Bisericii sunt:
a)………………….
b)………………….
c)………………….
2. În mijlocul altarului se află………………………, obiectul cel mai sfânt din biserică.
3. ……………………este o bucată de pânză dreptunghiulară pe care este pictată Icoana Aşezării în mormânt a Mântuitorului.
4. Sfânta Cruce înfăţişează ………………Mântuitorului şi ne aminteşte de …………….mântuitoare.
5. La fiecare Sfântă Liturghie se citeşte din ………………………………..

Se acordă 10p oficiu.


BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE

TEST DE EVALUARE SUMATIVĂ

Exprimarea învățăturii creștine

I. 20p  1.b; 2.a; 3.b; 4.c. = 5p ×4 = 20 p


II. 20p  1. A; 2. F; 3. A; 4. F. =5p ×4 = 20 p
III. 20p  1.e; 2.d; 3.b; 4.a. = 5p ×4 = 20 p
IV. 30p 1.a) pronaos; b) naos; c) altar.
2. Sfânta Masă;
3. Sfântul Antimis;
4. Răstignirea; Jertfa Sa;
5. Sfânta Evanghelie = 6p ×5 = 30 p
OFICIU= 10 p;
Total = 100 p.
TABEL NOTE

Notele
Nr. Crt. Numele si prenumele elevilor
6 7 8 9 10
1 JUPOIU ROMEO X
2 ISPAS ANA X
3 DUMITRU DANUT X
4 BANARU DAIANA X
5 BOTEA EMANUEL X
6 IOAN ROXANA X

7 MARUNTIS ELENA X

8 PETRE ANCA X
9 ANDREI MARIUS X

10 BADIC CLAUDIU X

11 NEAGU DENISA X
12 LAZAR ALEXANDRU X
13 GROZAVU ANDREEA X
14 TINTEA GEORGIAN X
INTERPRETAREA TESTULUI DE EVALUARE
PROF: Cataramă-Popescu Constantin
Cls: a-VIII-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Exprimarea învăţaturii crestine

Rezultatele obtinute
Note 6 7 8 9 10
Media / clasa
Nr. 0 1 2 7 4 9
Notelor
APRECIERI :

În mare parte elevii şi-au însuşit mare materia,media pe clasa fiind buna
Majoritatea au greşit la exerciţiul 2 la întrebările 2 şi 3
OBSERATII :

Se recomandă recapitularea punctelor slabe din evaluarea sumativă


RECOMANDARI:

S-ar putea să vă placă și