Sunteți pe pagina 1din 12

CATEDRA: RELIGIE – CULTUL ORTODOX

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.01.2023
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie Ortodoxă
Profesor: Gașcu Ștefan-Alexandru
Școala Profesională „Ștefan cel Mare” Cotnari
Structura: Școala Gimnazială „Cezar Petrescu” Hodora
Unitatea de învăţare: Împlinirea vieții omului prin întâlnirea cu Mântuitorul
Titlul lecţiei: Efortul pentru schimbarea vieții
Tipul lecţiei: Lecție mixtă

Competențe specifice:
C. S. 1.2. Integrarea unor concepte specifice în prezentarea de evenimente religioase, istorice şi culturale, exerciții de utilizare a termenilor
specifici (de exemplu, pildă, templu, învățătură, rugăciune, post, milostenie, iubire, credință, fapte bune, minune) în diferite contexte de
comunicare şi cu diferite sensuri (de exemplu, completarea de text lacunar, alcătuire de enunțuri);
C. S. 3.1. Analizarea unor moduri de manifestare a diversității religioase în viața personală, a grupurilor de apartenență, a comunității;
C. S. 3.2. Asumarea unor responsabilități față de sine şi față de ceilalți, prin raportarea la valorile moral-religioase povestirea unor întâmplări din
viața proprie sau a semenilor, în care s-au aplicat învățăturile dobândite la ora de Religie (de exemplu, credința, iertarea, rugăciunea,
recunoştința, milostenia, păstrarea sănătății).

Competențe derivate:
La finalul orei elevii vor fi capabili de a:
C. D. 1. Defini noțiuniea de preot duhovnic.
C. D. 2. Diferenția termenii „greșeală” și „păcat”.
C. D. 3. Descrie momentul chemării vameșului Zaheu.
C. D. 4. Enumera cele trei trepte ale urcușului duhovnicesc prin efortul personal.
C. D. 5. Identifica un impediment în urcușul duhovnicesc.
Metode didactice:
a. Metode de comunicare orală:
-metode expozitive: povestirea, explicația;
-metode interogative: conversația catehetică.
b. Metode activ-participative:
-metode de cunoaștere a realității religioase: rugăciunea, exemplul;
-metode fundamentate pe acțiune: jocul didactic;
-metode activ participative: brainstorming.

Mijloace de învățare: icoana, Biblia, laptop, video-proiector, tabla, bilețele, borcan.


Forma de organizare: frontal și individual.
Resurse:
1.Oficiale: • Programa școlară pentru disciplina Religie, clasele V-VIII, cultul ortodox, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale
3393 / 28.02.2017;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
2.Temporale: • număr de lecţii: 1;
• durata: 50’.

Bibliografie:

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. Institutului Biblic şi de Misiune a B.O.R., Bucureşti, 1982, apărută cu binecuvântarea Preafericitului Părinte
Teoctist, Patriarhul B.O.R.;
2.Cristina Alexa, Sorina Ciucă, Dragoș Ioniță, Mirela Șova, Manual pentru clasa a VI-a, Religie Cultul Ortodox, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 2018;
3. Dr. Sebastian Șebu, Metodica predării religiei, Ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000;
4. Marinescu Gabriela Antoaneta, Călușer Vasile, Roba Mihaela, Semian Daniela, Păunescu Felicia, Suport didactic, Religie- Cultul Ortodox,
clasa aVI-a, Resurse educaționale deschise, Râmnicu Sărat, 2020.
Scenariu didactic

N Etapele Compe Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică Ti Evaluar


r. lecţiei tenţe Metode Mijloa Forma mp e
C derivat didactice ce de de
rt e învăţar organiz
. (vizate) e are
1. Moment Profesorul intră în clasă și salută elevii; Elevii răspund la salutul Rugăciunea Icoana Frontal 2’ Observar
organizat Profesorul îi invită pe elevi să rostească profesorului. ea
oric. împreună rugăciunea ,,Împărate ceresc”. Elevii acceptă învitația și se roagă
Profesorul face prezența și notează absenții. împreună cu profesorul. Exercițiul
Elevii răspund când își aud
numele.
2. Verificar Profesorul le adresează elevilor următoarele Elevii răspund întrebărilor Conversația Frontal 6’ Aprecieri
a întrebări: adresate de profesor. Răspunsuri catehetică verbale
cunoştinţ 1.Prin ce își exprimă creștinii recunoștința față așteptate:
elor de Dumnezeu? 1. Prin rugăciuni de mulțumire.
acumulat 2. De ce patimi ne poate feri recunoștința? 2. Recunoștința te poate feri de Notarea
e 3. Cărora dintre semeni trebuie sa le arătăm o mândrie, egoism și neglijență. în
anterior. recunoștință aparte? 3. Părinților, mai ales pentru catalog
4. Cum vă puteți manifesta recunoștința față de dragostea și dăruirea lor.
colegi? 4. Prin bunăvoință, răbdare, ajutor
5. Îmi puteți menționa o minune prin care Iisus și susținere.
Hristos ne-a arătat cât este de importantă 5. Prin minunea vindecării celor
recunoștința? 10 leproși.
6. După minunea vindecării câți dintre leproși s- 6. După vindecare, numai unul s-a
au mai întors să Îi mulțumească lui Hristos? întors să Îi mulțumească
Domnului.
3. Pregătire Profesorul le adresează elevilor următoarea Elevii ascultă atenţi. Jocul didactic Frontal 1’
a ghicitoare: Elevii răspund la ghicitoare:
apercepti „Fapte și cuvinte rele păcatele.
vă. Cât să zăbovesc în ele?”.
4. Anunţare As Profesorul le transmite elevilor că astăzi vor Elevii își notează titlul lecției în Explicația Tabla Frontal 2’
a temei începe o nouă lecție, scrie titlul pe tablă: caiete.
lecţiei şi „Efortul pentru schimbarea vieții” și precizează
a competețele lecției.
compete
nţelor. -d
-

5. Dirijarea Profesorul le prezintă elevilor cu ajutorul Elevii ascultă atenţi. Frontal 15’ Aprecieri
învăţării programului Power Point două imagini, una cu verbale
un drum, iar cealaltă cu Hristos, Pâinea vieții. Îi Elevii ascultă atenți, iar apoi Conversația Laptop
roagă pe elevi să spună ce văd în aceste imagini. răspund rugăminții profesorului. Video-
Elevii răspund: -În prima imagine proiect
După răspunsurile elevilor, profesorul le explică vedem un drum, iar în a doua Îl or
acestora următoarele: vedem pe Hristos într-un potir.
Biblia
Viața noastră poate fi reprezentată de un drum ce
are o linie de start și una de finiș. Pe parcursul
vieții noastre putem face uneori greșeli și păcate.
O greșeală înseamnă că facem un lucru rău fără a Explicația
ști că este rău, iar păcatul este acela prin care Elevii ascultă cu atenție.
facem ceva rău cu bună știință.

Profesorul le prezintă elevilor două situații și îi


C. D. 2. roagă să identifice care dintre acestea reprezintă
un păcat și care reprezintă o greșeală.
Situația 1: „Alina și Maria sunt colege de bancă. Elevii ascultă cu atenție.
Fiind bune prietene au decis să își cumpere
pixuri identice. Însă după terminarea orelor,
Alina a pus în geanta ei și pixul Mariei, crezând
că este al ei. Când a ajuns acasă și-a dat seama Explicația
de ceea ce făcuse.”

Situația 2: „Sorin și Andrei sunt elevi în clasa a


V- a. Ambii primesc zilnic câte 10 lei pentru
pachet. De o săptămână, Sorin nu își mai
cumpără nimic de la magazin, el își strânge banii
pentru o minge nouă. Se pare că Sorin, pentru că
își strânge banii, îi fură mâncarea lui Andrei.

Profesorul îi roagă pe elevi să dea alte exemple.


Elevii răspund cerinței.
Păcatele și greșelile pot fi iertate dacă depunem Răspunsuri așteptate: în situația 1 Conversația
efort spre schimbare. Pe parcursul vieții, Îl avem avem o greșeală, iar în situația 2
prieten pe Hristos. avem un păcat.

În ziua Învierii, Mântuitorul le-a spus


apostolilor: „Luați Duh Sfânt; cărora veți ierta Explicația
păcatele, le vor fi iertate” (Ioan 20, 22-23). Elevii dau exemple.
Astfel, Hristos ne-a dat nouă Sfânta Taină a
Spovedaniei. Prin aceasta creștinii își marturisesc
păcatele preotului duhovnic. Preotul duhovnic
este persoana căreia cineva îi încredințează
. păcatele, gandurile și toate tainele (lucruri
ascune, neștiute de nimeni) sale.
C. D. 1. Profesorul îi roagă pe elevi să construiască Elevii alcătuiesc enunțuri.
câteva enunțuri care să conțină cuvântul Răspunsuri așteptate: „Eu merg la
preotul duhovnic să ma
duhovnic. spovedesc.”; „Îmi mărturisesc Conversația
păcatele preotului duhovnic”;
Pe parcursul vieții, până la a ajunge în fața „Preotul duhovnic este cel ce m-a
duhovnicului, trebuie să ne pregătim din punct îndrumat în alegerea făcută.”.
de vedere duhovnicesc. În acest sens avem trei
trepte de urcat:
Explicația
a) Autocunoașterea

Biserica împlinește până astăzi cuvântul


Domnului, prin Taina Sfintei Spovedanii, în
scopul îndreptării vieții oamenilor. Până la
mărturisirea înaintea duhovnicului, este
necesară o pregătire sufletească a creștinului.
Primul pas este conștientizarea greșelilor făcute,
printr-un efort continuu de autocunoaștere.

Exemplu autocunoaștere: fiecare dintre noi își Elevii își notează în caiete cele
cunoaște punctele tari (sunt vesel, sunt optimist, trei trepte.
spun în fiecare zi rugăciunile de dimineață și
rugăciunile de seară) și punctele slabe (mă
enervez ușor, întârzii la ore, nu spun în fiecare zi Elevii răspund întrebării Conversația
rugăciunile de dimineață și rugăciunile de seară). profesorului.

Profesorul îi va întreba pe elevi: Care este cel


mai tare punct al vostru și care este cel mai slab?

b) Îndrumarea Explicația

În tot acest efort dus pentru schimbarea vieții,


creștinul este susținut permanent. În mod
nevăzut, este sprijinit de Însuși Mântuitorul,
de sfântul ocrotitor și de îngerul păzitor. În chip
văzut, el primește îndrumarea părinților, a
preotului duhovnic, a nașilor, a profesorilor și a
celor apropiați. Elevii dau exemple. Conversația

Profesorul îi va ruga să dea câteva exemple de


situații în care au avut nevoie de îndrumare.

c) Spovedania
Explicația
Creștinul mărturisește sincer înaintea
duhovnicului toate greșelile, cu pocăință și
dorință de îndreptare. După Spovedanie, cu
sufletul curățit și dornic de a se statornici în
bine, creștinul primește Sfânta Împărtășanie,
hrana vieții veșnice.
C. D. 4. Elevii răspund: autocunoașterea,
Profesorul le va arăta elevilor o imagine ce îndrumarea și spovedania. Conversația
reprezintă o scară cu trei trepte. Acesta îi va
întreba pe elevi: Care sunt treptele pe care
trebuie să le urcăm în drumul către Hristos?

În timpul activității Sale, Hristos ne-a chemat


mereu spre schimbare. Dacă am fi trăit în vremea
lui Hristos, am fi văzut cum timp de trei ani, cât
a propovăduit Evanghelia, Mântuitorul a
vindecat și a îndreptat mulțimile, zicând:
„Pocăiți-vă, căci s-a apropiat Împărăția
Cerurilor!” (Matei 3, 2).
Explicația
Oamenii simțeau puterea cuvintelor Lui, Îl
căutau și Îl urmau. În preajma Sa, viețile lor se
schimbau radical și, uneori, pentru a arăta
înnoirea sufletească, ei primeau un alt nume.

Așa s-a întâmplat cu Levi, vameșul, căruia


Domnul i-a spus: Vino după Mine! El a răspuns
chemării, a lăsat toate de îndată și a devenit Povestirea
apostolul lui Hristos. Și-a schimbat viața, dar și
numele în Matei. El a fost primul Evanghelist.

Un alt vameș, Zaheu, la care Domnul a intrat să Elevii urmăresc filmulețul.


cineze, a dat jumătate din avere săracilor și și-a
C. D. 3. reparat nedreptățile.

-După prezentarea acestor informații, profesorul


propune spre vizionare elevilor un filmuleț
despre vameșul Zaheu. Elevii își notează în caiete cele
trei idei.
-Profesorul concluzionează noile cunoștințe Explicația
astfel:

*Pregătirea pentru Taina Spovedaniei


presupune: progresul în cunoașterea de sine,
conștientizarea greșelilor și căința pentru acestea.

*După mărturisirea sinceră la preotul duhovnic și


primirea iertării, creștinul se împărtășește cu
Trupul și Sângele Domnului.

*Mântuitorul a venit în lume să ofere iertare


celor care doresc îndreptarea vieții.

6. Fixarea Pentru fixarea cunoștințelor, profesorul îi invită Elevii ascultă indicațiile Explicația Anexa Individ 10’ Aprecieri
noilor C. D. 3. pe elevi să rezolve exercițiile pe de fișa de lucru. profesorului și încep rezolvarea 1 ual verbale
cunoştinţ C. D. 1. exercițiilor.
e C. D. 4. Notarea
în
catalogul
profesor
ului

7. Asociere Profesorul împarte elevilor câte două bilețele. Pe Elevii ascultă cu atenție și scriu pe Jocul didactic Bilețele Individ 10’ Aprecieri
a unul dintre bilețele fiecare va scrie care este cel cele două bilețele. Borcan ual Verbale
mai mare impediment pentru el în urcușul Elevii pun bilețelele cu
C. D. 5. duhovnicesc. Pe celălalt va scrie momentul în impedimentul în coșul de gunoi,
care a simițit ca a făcut cel mai mare progres în iar bilețelul cu progresul într-un
viața duhovnicească. borcan.
Profesorul invită fiecare elev să aducă bilețelele:
pe cel cu impedimentul îl va arunca la coșul de
gunoi, iar pe cel cu progresul într-un borcan.
După ce toți elevii au completat bilețelele,
profesorul va citi biletele din borcan.
8. Evaluare Profesorul evaluează răspunsurile elevilor Frontal 2’
a (notându-i în caietul personal şi/sau în catalog, ă
performa după caz).
nţelor
obţinute
9. Încheiere Profesorul îi invită pe elevi să se roage împreună Elevii acceptă invitația Rugăciunea Icoana 2’
a rostind rugăciunea ,,Cuvine-se cu adevărat”. profesorului de a se ruga
Profesorul salută elevii. împreună. Exercițiul
Elevii răspund salutului.
Anexa1
Fișă de lucru

I. Domnul Iisus Hristos a venit în lume pentru a ne oferi șansa schimbării vieții. Multe persoane și-au dorit să-L întâlnească. Reconstruiește un
enunț adevărat despre vameșul Zaheu.
s-a urcat într-un sicomor, pe Iisus, Dornic, vameșul Zaheu, să-l cunoască, fiind mic de statură

II. Alege varianta corectă.


1.Persoana căreia ne mărturisim păcatele, gandurile și toate tainele (lucruri ascune, neștiute de nimeni) este:
a) medicul;
b) profesorul;
c) preotul duhovnic;
d) părinții.

2. Mântuitorul le-a spus apostolilor după Înviere:,,Luați Duh Sfânt, cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate”(Ioan,20, 22-23). Alege varianta
care arată misiunea și darul primite de aceștia în ziua Învierii:
a) de a citi în stele;
b) de a ierta păcatele;
c) de a vorbi în alte limbi.

III. Alcătuiește câte un enunț care să conțină cuvintele „autocunoaștere”, „îndrumare” și ,,spovedanie”.

III. Privește imaginea de mai jos apoi rezolva cerințele.

S-ar putea să vă placă și