Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Profesor: MATEI FLORICA


Data: 12. 04. 2022
Școala: Scoala Gimnaziala ,, Pavel Covaci” -Macea
Clasa: Pregătitoare
Disciplina: Religie Ortodoxă
Titlul lecției: Sunt creștin și la școală
Tipul lecției: mixtă
Durata lecției: 45 min

Competente generale:
C.G.1 Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, in diferite contexte de viața
C.G.2 Colaborarea cu copiii şi cu adulţii din mediul familiar, în acord cu valorile religioase
C.G.3 Explorarea activa a unor elemente din viata de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe

Competente specifice vizate:


C.S.1.2. Descrierea unor aspecte de baza ale credintei, prin apelul la experienta proprie.
C.S.1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral – creștin într-o serie de contexte de viață reale sau imaginare.
C.S.2.1. Manifestarea interesului pentru asumarea unor responsabilități în cadrul grupurilor din care face parte.
Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O.1 Să recunoască modelele de comportament în Biserică, studiate în orele anterioare.
O.2 Să identifice prin jocul Așa Da/ Așa Nu cel puțin două modelele de comportament ale creștinului la școală.

Strategia didactică:
1. Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exemplul, observaţia, exercițiul, citirea de imagini, povestirea, Metoda
îndrumării teoretice și practice;
2. Mijloace de învăţământ: filmulet – proiector, desene, avizier;
3. Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală, individuală;

Bibliografie:
***Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984.
Muha, Camelia, Religie, caiet pentru elevi: clasa pregătitoare, ed. Sf. Mina, Iași, 2013.
Boldea, Florin si Violeta, Religie: Cultul Ortodox, clasa pregătitoare, ed. Gligor Hasa, Deva 2015
Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
Platforma Red_religie.ro - https://learningapps.org/view13761852 și https://www.facebook.com/watch/?ref=saved&v=343376210938025

Desfășurarea lecției:
Etapele Obiec Elementele de conținut Strategia didactică (metode, Instrumente
lecției/Tim tivele mijloace, forme de organizare) de evaluare
p opera
țional Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forme de
e mijloace de organizare
învățământ
Momentul Salutul, Rugăciunea. Elevii răspund la salut, spun Conversația, Activitate frontală,
organizato rugăciunea împreună cu Rugăciunea, Activitate
ric profesorul. individuală.
3 min
Actualizar Profesorul pune elevilor Elevii răspund la întrebări:
ea următoarele întrebări:
cunoștințel 1. „De unde vine numele de 1. „Crestin vine de la numele
or creștin?” Domnului Hristos”.
5 min 2. „Unde merge creștinul 2. „Creștinul merge duminica Activitate frontală, Aprecieri
O.1
duminica?” la Biserică”. Conversația. Activitate verbale.
3. ,,Ce facem un creștin la 3. „Creștinul la Biserica se individuală.
Biserică? roagă, cântă, ascultă
slujba și predica părintelui
4. ”Unde suntem noi etc”.
acum?” 4. ,,Noi suntem la școală”

Anunțarea Profesorul anunță lecția nouă. Elevii ascultă explicația cu atenție.


titlului Dacă știm cum se comportă un
lecției noi creștin la Biserica, astăzi vom
și învăța : Cum trebuie sa ne Explicația. Activitate frontală. Aprecieri
prezentare comportăm ca un creștin la verbale.
a școală!
obiectivelo
r propuse
2 min
Comunicar Profesorul va trece pe la fiecare Elevii participă la joc.Vor colora
ea copilaș și îi va cere să își aleagă desenele și le vor prezenta în fața
cunoștințel un desen din plic, va aplica clasei exprimându-și fiecare Explicația, Activitate frontala
or metoda „Citirea de imagini”, părerea. Unde imaginea reprezintă conversația, Activitate
20 min inițiind jocul: „Aşa da/Aşa nu”. un model corect elevii răspund cu descrierea, individuală
O.2
Pe baza imaginilor prezintă „Așa da!”, iar unde imaginea Jocul Așa
comportamente corecte, dar și reprezintă un model incorect Da/Nu
comportamente nedemne de un răspund cu: „Așa nu!”. Exercițiul.
creștin la școală. Citirea de
imagini Aprecieri
Analiza se poate realiza prin Profesorul îi ajută pe elevii verbale.
întrebări sau prin descoperirea răspundă la întrebări. Aceștia își
de către elevi a aspectelor  vor expune desenele pe panou.
pozitive surprinse.

Profesorul le va reda pe televizor Elevii vor viziona cu atenție Descrierea Activitate frontală,
elevilor un filmuleț care arată un filmulețul, iar dupa aceea vor Conversația Activitate
model de comportament al discuta despre cele văzute. Își va Laptop individuală
elevilor în pauza de masă. putea exprima fiecare părerea Televizor
https://www.facebook.com/watc personală. Explicația
h/?
ref=saved&v=34337621093802
5. După vizionare se vor analiza
cele văzute.

Fixarea Folosindu-se de exercițiile de Elevii ascultă și execută cerința Exercițiul.


noilor consolidare de pe platforma profesorului. Bucuroși și Conversația. Activitate frontală,
cunoștințe Red_ religie. Ro, profesorul va entuziasmați vor alege răspunsul Laptop Activitate Aprecieri
10 min încuraja și antrena copiii să corect. Televizor individuală. verbale.
rezolve exercițiul.
https://learningapps.org/
view13761852
Activitate Elevii sunt îndrumați să se Elevii ascultă cu atenție. Metoda Activitate frontală.
suplimenta comporte ca adevărați creștini îndrumării Activitate
ră oriunde s-ar afla: în Biserică, teoretice și individuală.
2 min societate sau la școală practice.

Încheierea Rugăciunea, salutul. Elevii spun rugăciunea și răspund Activitate frontală.


3 min la salut.

S-ar putea să vă placă și