Sunteți pe pagina 1din 2

LICEUL TEORETIC,,ALEXANDRU MOCIONI,,CIACOVA

PROIECT DIDACTIC
TEMA: URCUȘ SPRE ÎNVIERE
CLASA.A X-A
Obiect: Religie
Profesor:VAIANTU ALINA
Obiectiv cadru: Formarea virtuților creștine și consolidarea deprinderilor de comportament
moral – religios.
Obiectiv fundamental: Să participe la manifestările tradițional creștine.
Obiective operaționale: O1 – Să explice noțiunile noi, in urma prezentării, explicând cel
puțin una.
O2 – Sa prezinte importanta evenimentelor ce au premers Învierii.
Obiectiv formativ – educativ: Să integreze in comportamentul propriu învăţăturile desprinse
din lecție.
Strategii:
- mijloace: Sfânta Scriptură, Noaptea de foc, E. E. Schmitt
- metode: explicatia (M1),expunerea(M2), lectura (M3), conversatia (M4).
- Tipul de activitate – frontal si individual
Modalitati de evaluare – verificare orala

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenimentele Activitatea Profesorului Activitatea Elevilor


Instruirii
1. Moment Salutul Răspund la salut
organizatoric Rugăciunea Spun rugăciunea
Se pregătesc pentru lecție
2. Reactualizarea Profesorul verifica oral lecția precedenta. Elevii răspund:
cunoștințelor - Cine ne poate spune porunca a IV-a din
învățate Decalog?
- Ce relevanță are aceasta în viața creștină?
- Păcat-Virtute; Viciu-Patimă: sensuri.
- Suferințele lui Iisus: cine le poate enumara?
3. Anunțarea Vom vedea câteva aspecte legate de cea mai mare
temei: sărbătoare a creștinilor, Învierea, încercând să Elevii i își deschid caietele și își
înțelegem și evenimentele care au precedat-o. pregătesc caietele.
Tema de azi: Urcuș spre Înviere
4. Transmiterea Profesorul cere elevilor să își deschidă caiete pentru a Elevii deschid manualele.
noilor cunoștințe nota titlul lecției.
- Cum a fost perceput Iisus de către - Ca un mare predicator și
1
LICEUL TEORETIC,,ALEXANDRU MOCIONI,,CIACOVA
M1 contemporani (evrei și romani), în urma făcător de minuni.
M4 activității pe care a desfășurat-o? Elevii răspund cu păreri personale.
O2 Avem două ipostaze: una de Om care învață pe
M2 ceilalți, alta de mare tămăduitor (făcător de minuni).
Care să fie mai puternică? Aveți explicații? (se
notează pe tablă aceste două ipostaze). - Din invidie.
- De ce credeți că în sufletele evreilor s-a
născut această dorință febrilă de a-l ucide pe
Iisus?
O2 - Dar, până la ucidere, trebuie să vorbim
despre: TRĂDAREA, PRINDEREA LUI
M3 IISUS, PROCESUL SĂU, PATIMILE
SUFERITE ȘI SENTINȚA PRIMITĂ.
- Să le luăm pe rând:
1. Trădarea lui Iisus: ce știm despre aceasta? De - Vine din partea unui ucenic
ce pare așa de gravă: citim Matei cap. 26, vs. (apropiat), se face pe bani,;
14-16.(sunt notate pe tabla aspectele grave Iuda se oferă el să vândă pe
ale trădării). Învățătorul.
2. 2. Unde este prins Iisus? - În grădina Ghetsimani
Se citește Matei cap. 26, vs. 36 și 47. Ce fel de - Se notează pe caiete locul
imagine este aceasta: mulțime multă de prinderii.
oameni, săbii, ciomege, răutate? Aceeași
mulțime care participa la minuni, acum participă
la prinderea lui Iisus: despre ce este vorba de - Despre ipocrizia omului,
fapt? despre transformarea lui în
- Se amintește despre modelele lui Da Vinci rău mult prea repede.
din Cina cea de taină: Santa Maria delle
Grazzie: Iisus și Iuda. – Implicații morale-
3. POCESUL LUI IISUS. Se citește cap. 27 - Se notează cele două motive
vs. 1-2 și 11 și 18 (politic și religios).

4. PATIMILE LUI IISUS: se citește cap. 27 - Sunt schițate pe tablă cele


vs. 26-50. mai importante pătimiri.

Învierea lui Iisus este doar în trecere


pomenită, deoarece evangheliștii nu au fost
martori la acest eveniment.
5. Obținerea
performantei Ce sărbătorim noi în perioada anterioară Paștelui? Elevii răspund.
Ce înseamnă să fi liber cu adevărat? (citim pasajul din
M4 E. E. Schmitt, pag. 189, despre Libertate.
O1
Dacă n-a înviat Hristos, credinţa voastră este zadarnică, voi sînteţi
încă în păcatele voastre, şi prin urmare şi cei ce au adormit în
Hristos sînt pierduţi. Dacă numai pentru viaţa aceasta ne-am pus
nădejdea în Hristos, atunci sîntem cei mai nenorociţi dintre
oameni!

1 Corinteni 15:17-19

6. Sistematizare, Pentru consolidare profesorul cere elevilor să citească


consolidare si din caiete notițele
fixare.

7. Evaluare si Profesorul notează pe elevii care au răspuns și le


apreciere apreciază participarea.
8. Recomandări Profesorul le spune elevilor ca au de învățat lecția
precizând ca fiecare dintre noi trebuie sa încerce cât
mai mult sa se apropie de Dumnezeu.
9. Încheiere Salutul Salutul
Pr. Prof. Oprescu Daniel

S-ar putea să vă placă și