Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 31.05.2017
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional „Elena Cuza”
CLASA: a X-a C
DISCIPLINA: Religie ortodoxă
PROFESOR: Diaconu- Florea Marius- Ovidiu

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Religiile lumii


CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Religii orientale- Confucianismul
TIPUL LECŢIEI: Comunicare/ Însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea şi aplicarea valorilor religioase

COMPETENŢE GENERALE:
C.G.1. Definirea specificului propriei credinţe, în raport cu alte credinţe şi convingeri
C.G.2. Utilizarea adecvată a conceptelor specifice religiei, în diferite contexte de comunicare
C.G.5. Corelarea cunoştinţelor religioase cu cele dobândite la alte discipline de
învăţământ

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. Identificarea diferenţelor dintre spiritualitatea creştină şi alte religii, concepţii şi practici religioase existente
în lumea contemporană.
2.2. Elaborarea unor texte (referate, eseuri, articole, etc.) folosind termeni specifici religiei.
5.3. Valorificarea eficientă a cunoştinţelor de istorie a religiilor pentru abordarea unei atitudini responsabile, de
accceptare a semenilor care împărtăşesc alte religii şi convingeri morale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
a) Cognitiv –formative :
- să coreleze cunoștiințele despre propria credinţă în raport cu alte credinţe şi convingeri
- să își asume propria identitate religioasă, prin integrarea în comunităţi variate (după caz), și să
manifeste respect și înțelegere față de semenii de alte credințe și convingeri;
- să înţeleagă diferenţele dintre valorile specifice diferitelor religii;
- să manifeste atitudini pozitive faţă de formele de expresie culturală

b) Afectiv atitudinale:
-Să manifeste interes pentru lecţie prin participarea activă la rezolvarea sarcinilor de lucru

c) Psiho –motorii:
- să păstreze o poziţie corectă în timpul rugăciunii şi pe tot parcursul lecţiei

STRATEGIA DIDACTICĂ : mixtă

RESURSE PROCEDURALE: lectura, explicaţia, conversaţia, demonstraţia, povestirea, descrierea,


problematizarea

RESURSE MATERIALE:
a) Fişa de lucru- rebus
b) Manual de Religie, Editura Sf. Mina.

1
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII :
– individuală
– frontală

PRINCIPII DIDACTICE GENERALE:


a) principiul accesibilităţii;
b) principiul intuiţiei;
c) principiul sistematizării şi continuităţii cunoştinţelor;
d) principiul însuşirii tematice a cunoştinţelor;
e) principiul asigurării conexiunii inverse;

PRINCIPII DIDACTICE SPECIALE:


– principiul hristocentric;
– principiul eclesiologic.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. Oficiale:  Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a X-a;
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a X-a;

2. Temporale:  durata: 50’

3. Bibliografie:
1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române, Bucureşti, 2005.
2. Cucoş, Constantin, „Educaţia religioasă”, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
3. Corneliu Muha, Religie Clasa a X a , Auxiliar didactic pentru elevi, Editura Sf. Mina.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii
crt.
1. Momentul Salutul. Salutul.
organizatoric Rugăciunea. Rugăciunea.
Notarea absenţilor.

2. Verificarea Profesorul va pune elevilor, întrebari Elevii răspund:


cunoştinţelor din lecţia/ lecțiile studiată/ studiate 1.- Hinduismul și Evaluare
dobândite anterior: Budismul (printre individuală
anterior 1. Ce religii orientale ale lumii ați răspunsuri poate fi și sumativă.
cunoscut până azi? Confucianismul)
2. Dacă ați luat la cunoștință 2.- Hinduism apare cu
despre Hinduism și Budism, 1500- 1000 de ani î. Hr. și
când au apărut ele și cine este nu are un întemeietor,
întemeietorul fiecăreia? fiind compus din mai
multe secte.

2
- Budismul apare în
secolele VI- V î. Hr. și are
ca întemeietor al său pe
Gautama Siddhartha,
cunoscut și sub numele de
"Buddha”.
3. Ce doctrină au ele? 3. – In hinduism scopul
ultim este unirea cu
Brahman, care este văzut
în trei ipostaze: Brahma,
Vișnu și Shiva.
Desăvârșirea se realizeaza
prin yoga și meditație,
starea finală atinsă fiind
nirvana. Karma ține de
reîncarnări/ renașteri
succesive din /în alte vieți
și forme de viață pentru
ispășirea faptelor.
- În budism țelul vieții
este nirvana, eliminarea
tuturor dorințelor sau
poftelor, sperându-se ca în
felul acesta să se scape de
suferință.
- Calea celor 8 pași se
dorește să-i elibereze pe
budiști de orice dorință.
-cunoașterea corectă,
- intențiile bune,
-vorbirea sănătoasă,
-conduita bună,
- hrănirea corectă,
-eforturile cuvenite,
-înțelepciunea,
- meditația.
3. Captarea Dacă am aflat despre Hinduism și
atenţiei Budism, atunci vom încerca să
creionăm și să descoperim împreună Elevii ascultă cu atenţie.
noi orizonturi, o a treia religie
orientală.
4. Anunţarea Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi
titlului şi a titlul lecţiei:
obiectivelor “Religiile orientale ale lumii - Elevii notează în caiete
lecţiei CONFUCIANISMUL”. data și titlul lecţiei.
Vom cunoaște mai multe despre
confucianism și după o trecere în
revistă, vom analiza toate cele trei
religii și vom observa asemănări și
deosebiri cu religia creștin- ortodoxă.
3
5. Dirijarea Profesorul comunică elevilor
învăţării cauza apariției acestei religii,
principiile, progresul și izvoarele Elevii ascultă cu atenţie
scriptice. explicaţiile profesorului.
1. Confucianismul („şcoala
învăţaţilor”- kongjiao) a fost elaborat
de gânditorul chinez Kong Fu Zi –
Maestrul Kong (551-479 î.Hr.)
(Confucius fiind numele său latinizat,
de către misionarii creştini din sec. al
XVII-lea) şi a cărui activitate a fost
continuată de cel mai de seamă urmaş
al său, Meng Zi (latinizat Mencius)
(372-289 î.Hr.), a cărui dorinţă unică
era aceea de a învăţa de la Confucius.
Confucianismul este mai mult un
sistem filosofic, o doctrină etică și o
conduita impusă de contextul social-
politic în care poporul chinez se afla în
acea perioada a apariției sale.
2. Despre Confucius
Provenea dintr-o familie de învățați
(ju), specialiști ai ritualului, foarte
sărac, dar cu o putere de reflecție
mare.
A fost angrenat în viața politică din
N- E Chinei, fiind Ministru de Justiție.
A trăit într-o perioadă de anarhie și
nedreptate și a fost profund afectat de
mizeria și sărăcia generală. De aceea a
renunțat la cariera politică și a căutat o
cale prin care omul și societatea pot
reveni la armonie. Este primul
profesor particular cu peste 3000 de
discipoli.
3.Principalele scrieri:
A scris o serie de cărți – cele
mai importante fiind ”Cele șase
clasice”:
Cartea Odelor
Cartea Schimbărilor Elevii ascultă cu atenţie
Cartea Edictelor explicaţiile profesorului și
Memorialul de ritualuri consemnează în caiete la
Cartea Muzicii cerința profesorului
Primăvara - toamna ţării aspectele importante
Lu. definitorii.

4
4.Doctrina confucianistă:
Doctrina este un amestec de
tradiții arhaice chinezești, de principii
morale, filosofice, religioase etc.
Susținerea acestia presupune practic
tradiție și norme etico- politice.

Principii confucianiste:
- fidelitatea față de eticheta socială;

- - respectarea datinilor, a moravurilor,


a sacrificiilor ce fixează clar ierarhiile
într-o societate bine structurată;
- - divinizarea împăratului chinez ca Fiu
al Cerului.
În confucianism se realizează
legături între Univers (guvernat de
zeul cerului Tien), societate şi om.
Acestea gravitează în jurul ideilor de
normă, ordine, lege.
În centrul doctrinei confucioniste
stă omul şi educaţia absolută: oricine
poate deveni perfect, indiferent de
originea sa, dacă respectă
necondiționat disciplina și normele.

Perfecțiunea se caracterizează prin


înțelepciune, bunătate și curaj și are
drept scop suprem, dezvoltarea
virtuților.

Codul etic elaborat de


Confucius se bazează pe:
1. Reciprocitate;
2. Omenie;
3. Dragoste şi respect în familie.

Dumnezeu este considerat uneori


personal (înainte de Confucius) iar de
cele mai multe ori impersonal.

De aceea, nici veşnicia nu este


înţeleasă ca fiind o continuare a
existenţei după moarte în prezenţa
vreunui dumnezeu, cio continuare a
influentei morale a strămoşilor asupra
ideilor si valorilor urmaşilor.

5
Cum a devenit religie și
religie de stat ?

La 250 după moartea sa,


Dinastia Han încredințează
confucianiștilor administrarea
Imperiului. Pe la anul 190 î. Hr.
Fondatorul Dinastiei Han, vizitează
mormântul lui Confucius îi atribuie un
cult de cinstire apoteotic, aducându-i
sacrificii și divinizându-l și așa apar
mii de temple și statui închinate lui
Confucius. Serviciile publice au au
fost călăuzite de confucianism timp de
mai mult de 2000 de ani, până la
răscoala din 1912, iar din 1917 nu mai
este declarată religie oficială a statului
chinez.

6. Evaluarea Profesorul împarte elevilor fișa de Elevii primesc fișele de Evaluare frontală
performanţelor lucru- Rebusul și solicită elevilor lucru- rebus și rezolvă sumativă.
şi asigurarea rezolvarea. cerințele, prezentând oral,
feed-back-ului după consemnarea în fișă,
rezultatul.

7. Asocierea,
Generalizarea Dacă ar fi să comparăm cu credința
noastră creștin- ortodoxă, ce am putea
spune, în privința asemănărilor și
deosebirilor, cu aceste trei religii Elevii ascultă cu atenţie şi
orientale, care ar fi acestea? răspund la întrebărilor.

- Asemănări: principii
morale și o străduință de a
scăpa de patimi și
suferințe.
- La hinduism- Brahman
face trimitere la Sfânta
Treime, înțelegându-se o
încercare de explicare a
existenței unei ființe
supreme absolută, adică o
necunoaștere deplină a
Dumnezeului adevărat.
- Deosebiri: nu vorbesc
despre viața veșnică, de
după moarte nu cred în ea;
- nu cunosc Prea Sfânta

6
Treime; nu au sfinți,
icoane, sfinte moaște;
- Duhul Sfânt nu este
cunoscut în niciuna din
ele, etc.
8. Aplicarea În efortul personal pentru Elevii ascultă cu atenţie.
eliberarea de patimi, harul lui
Dumnezeu primit prin Sfintele Taine
în Biserică şi ca răsplată pentru efortul
personal depus prin: rugăciune, post,
lectura duhovnicească, meditaţia
religioasă asupra cuvintelor Scripturii
şi ale Sfinţilor Părinţi, îl ajută pe
creştin să dobândească mântuirea.

Confucianismul este un
sistem de idei si valori de natură etico-
morală, elaborate de un om, care a pus
bazele unei conduite deosebite omului,
conduită potrivită fiecărei ocupații și
calității de cetățean cu drepturi și
îndatoriri. Asemenea și celorlalte
religii, considerăm că ne poate aduce
un aport la acumularea cunoștințelor
de cultură generală, precum și
cunoașterea celor de alte convingeri,
având rolul de a respecta și înțelege pe
semenii noștrii de alte credințe.

9. Asigurarea Profesorul le va cere să elaboreze un Elevii reţin solicitarea prin


transferului eseu de 20 de rânduri care să cuprindă întrebări lămuritoare.
răspunsul personal și argumentat:
”De ce nu este Confucianismul o
religie completă?”

10. Încheierea Rugăciunea. Rugăciunea.


activităţii Salutul. Salutul.

S-ar putea să vă placă și