Sunteți pe pagina 1din 6

Propunător: prof.

Lăzărescu Lucia-Doina

Liceul Pedagogic „D.P.Perpessicius” - Brăila

1
Proiect didactic

Unitatea de învăţământ : Liceul Pedagogic „D.P.Perpessicius” - Brăila


Profesor: Lăzărescu Lucia-Doina
Data: 20.11.2018
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie
Unitatea de învăţare: DUMNEZEU SE FACE CUNOSCUT OMULUI
Subiectul lecţiei: Înălţarea Domnului Iisus Hristos
Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței
2. Manifestarea unui comportament moral, în viața personală şi în societate, în acord cu valorile religioase

Competenţe specifice:
1.1. Prezentarea cronologică a principalelor evenimente din viața şi activitatea Mântuitorului Iisus Hristos, pe baza
textelor biblice
1.3. Selectarea de informații adecvate din surse şi cu mijloace variate, pe teme cu relevanță moral-religioasă
2.1. Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase, literare studiate

Competenţe derivate: La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili :


C1 – să prezinte – prin completarea unor cadrane cu text lacunar - principalele aspecte legate de evenimentul Înălțării
la cer a Domnului Iisus Hristos, în urma lecturării textului lecţiei din manual;
C2 – să evidenţieze – prin realizarea câte unui organizator grafic corespunzător - virtuţile Apostolilor, calităţile
necesare azi pentru a face apostolat şi virtuţile îngerilor, pe baza unor texte selectate din manual şi a unor experienţe
personale / de grup
C3 – să propună două moduri prin care pot urma şi ei – azi – exemplul îngerilor, pe baza unui text selectat din manual
şi a experienţelor personale / de grup

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: explicaţia, mini – testul ABC, schema conceptuală (a reperelor spaţio-temporale), lectura
, joc didactic (rebus /integramă), organizatorul grafic, exerciţiul;
2. Mijloace de învăţământ: manualul de religie, fişe lucru, video-proiector, calculator/laptop / planşe (Înălţarea
Domnului, Pogorârea Sfântului Duh), caiet de Religie
3. Forme de organizare: activitate frontală, individuală şi pe grupe.
Resurse:
A. Oficiale:
 Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
 Planificare calendaristică orientativă;
 Proiectarea unităţii de învăţare: Dumnezeu Se face cunoscut
omului
B. Temporale: durata lecţiei 50 minute.
C. Bibliografice:
1) Sinaxar, 20 noiembrie - http://www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie20.htm
2) Alexa, Ciucă, Ioniţă, Sova, Religie, Manual - Cultul Ortodox, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,
2018;

2
Scenariu didactic

2’  Salutul, prezenţa
 Rugăciunea „Împărate Ceresc”

Sarcini de lucru:

5’ S0. Verificarea lecţiei de ora trecută Iisus Hristos, Mântuitorul lumii: (vezi fişa nr. 1)

Mini-Test ABC: încercuieşte doar litera din dreptul variantelor corecte:


a) Cum a fost întâmpinat Domnul la Intrarea Sa în Ierusalim?
A. Cu bucurie de către mulţime, dar cu invidie de către farisei şi cărtuari
B. Cu bucurie de către toţi
C. Cu indiferenţă
b) Cum se numește săptămâna dinainte de Înviere?
A. Săptămâna Luminată
B. Săptămâna Patimilor
C. Săptămâna Plângerii
c) Ce a instituit Domnul Hristos la Cina cea de Taină? (două variante corecte!)
A. Sfânta Taină a Împărtăşaniei
B. Sfânta Taină a Euharistiei
C. Sfânta Taină a Botezului
d) Pentru ce S-a rugat Iisus în Grădina Ghetsimani?
A. Ca să treacă de la El „paharul suferinţei”, dar nu precum voia El, ci după voia Tatălui
B. Ca să fie pedepsiţi cei care aveau să-l prindă şi să-L răstignească
C. Ca să fie absolvit total de suferinţa prin care urma să treacă
e) Care a fost motivul condamnării Mântuitorului?
A. Nu a plătit tribut romanilor
B. Din cauza Lui ar fi fost aruncată o turmă de porci în adâncuri
C. Faptul că S-ar fi numit pe Sine împărat
f) De ce a primit de bună voie Domnul Hristos pătimirile și moartea?
A. Din iubire nemărginită
B. Pentru că a vrut să-i schimbe deodată pe toţi oamenii
C. Pentru a câştiga un loc important de-a dreapta Tatălui
g) Ce semnificații are Învierea Domnului pentru creștini?
A. Biruinţa vieţii asupra morţii
B. Iesirea din robia egipteană
C. Învierea doar pentru Sine

3
I. Evocare:

5’ S1. Completează schema conceptuală de mai jos cu evenimentele şi reperele spaţio-temporale


corespunzătoare: (vezi fişa nr. 2)
Locaţii: MMuntele G_ _G _ _ _ PPeştera Mormântului MMuntele M _ SL _ N _ L _ _ ffoişorul de foco

R_S_ _G_ _REA Noaptea Î _ _L _ _R_ _ la Pogorârea


Domnului Î_V_E___ cer a Domnului S_ _ _T_ _ _I D_H

Timp (zile)
3 (zile) ......... (zile) ......... (zile)

2’ S2. Scriem pe tablă / caietul de religie:data, Sfântul zilei şi titlul lecţiei,

Înălţarea Domnului Iisus Hristos


Anunţ obiectivele:
1. Aspectele principale legate de evenimentul Înălţării Domnului la cer
2. Virtuţile apostolilor şi ale îngerilor;
3. Cum putem urma şi noi azi exemplul lor

II. Realizare sens:


10’ S3. Lectura lecţiei din manual, de la pagina 32-33.

C1  S4. Completează cadranele de mai jos cu principalele aspecte legate de evenimentul Înălțării
la cer a Domnului Iisus Hristos. (vezi fişa nr. 2)
5’ Îndemnuri Făgăduinţe
„Mergând, învățați toate „și Eu voi ruga pe Tatăl și alt ..............................
neamurile,............................................. în vă va da vouă ca să fie cu voi în veac (…) .
numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, .........................................., pe care-L va trimite
...................................... să păzească toate Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate
câte v-am poruncit vouă” (Matei 28, 19-20). și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-
am spus Eu”
(Ioan 14, 16; 26).
Participanţi Motivele bucuriei
- ....................................., - Făgăduinţa trimiterii
- ......................................... ..................................
- .......................................... - „şi iată Eu cu voi sunt în
- ................................................ ........................................, până la
sfârşitul veacului” (Matei 28, 20). 4
5’ S4. Completează careul de mai jos: (vezi fişa nr. 2)

A
1 M A S L I N I L O R 1. Inălţarea Domnului a avut loc pe muntele...
2 M A N G A I E T O R 2. Făgăduinţa Mântuitorului: va trimite un...
3 I N V A T A T I 3. îndemnul Lui către Apostoli: ... toate neamurile
4 L U M E 4. Apostolii au început răspândirea Evangheliei în întreaga ...
5 P R E O T I I 5. urmaşii Apostolilor sunt: diaconii, .... şi episcopii
6 P O G O R A T 6. la 10 zile după Înălţare S-a ... Sfântul Duh asupra Apostolilor
7 E R O I L O R 7. în ziua Înălţării Domnului serbăm şi ziua...
8 E U H A R I S T I E 8. Hristos e prezent în Sfânta...
9 I S P A S 9.Denumirea populară a sărbătorii Înălţării Domnului
B

C2  S5. Alcătuieşte – pe caietul de religie – câte un organizator grafic pentru :


- virtuţile Apostolilor (vezi ex.2/34)  de exemplu O floare a virtuţilor
10’ - calităţile necesare azi pentru a face apostolat  de exemplu limbile de foc
- virtuţile îngerilor (vezi pag.35)  de exemplu Aripile unui înger

III. Reflecţie:

4’ C3  S6. Propune – pe caietul de religie – două moduri prin care poţi urma şi tu – azi –
exemplul îngerilor.

S7. Completează textul cu ajutorul cuvintelor din paranteza de mai jos: (vezi fişa nr. 2)
3’  Înălțarea Domnului a avut loc la .................................... de zile după Înviere, de pe muntele
....................................
 La acest eveniment au fost de față Sfinții Apostoli, Maica Domnului și..................................
 Mântuitorul le-a făgăduit Apostolilor că va fi tot timpul cu ei și că le va trimite un
.............................................
 Domnul Iisus este prezent și astăzi în lume, la Sfânta..........................................., prin
Sfânta.............................................
(Împărtășanie, Patruzeci, Mângâietor, Liturghie, îngerii, Măslinilor)

S8. Autoevaluare: am aflat în lecţia de azi un lucru:


 nou:...............................................................................................................................
1’
 util.................................................................................................................................
 plăcut............................................................................................................................
Aprecieri generale şi individuale
1’
Rugăciunea „Axionul”

5
6

S-ar putea să vă placă și