Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECIE

I. Date generale:
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial sat Ploietiori
Profesor: Mihai Alexandra Georgiana
Data: 03.12.2015
Clasa: a IV-a A
Aria Curricular: Om i societate
Disciplina: Religie - Cultul Ortodox
Unitatea de nvare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile Sale
Subiectul leciei: Decalogul datoriile noastre fa de Dumnezeu
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: nsuirea nvturilor i comportamentului morale cuprinse n Decalog; cultivarea dragostei fa de Dumnezeu
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s explice semnificaia cretin a primelor patru porunci;
O2 s redea poruncile date de Dumnezeu;
O3 s identifice n situaii de via cazuri de respectare\ nerespectare a poruncilor divine;
O4 s argumenteze necesitatea respectrii tuturor poruncilor pentru viaa individual i de grup ( pentru societate);
Obiective formativ-educative:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O5 s neleag c prin respectarea poruncilor ne artm iubirea fa de Dumnezeu
Strategia didactic:
1. Metode i procedee: explicaia, lectura, conversaia, argumentarea, expunerea, observarea dirijat, studiul de caz;
2. Mijloace de nvare: Sfnta Scriptur, fia de lucru, imagini;
3. Forme de organizare: activitate individual, pe grupe, frontal
Resurse:

1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, cls. a IV-a;


- Planificarea calendaristic orientativ, cls. a IV-a;
- Proiectarea unitii de nvare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile Sale.
2. Temporale: nr. de lecii: 1
durata: 45 min
3. Bibliografice:
1.*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2002;
2. Sf. Nicolae Velimirovici, Credina Sfinilor. Catehismul Bisericii Ortodoxe, Ed. Sophia, Bucureti, 2004;
3. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999;
4. Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox, Caiet pentru elevi: clasa a IV-a, Editura Sf. Mina", Iai, 2012;
5. ebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opri, Prof. M., Opri, Prof. D., Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba Iulia, 2000.
II. Desfurarea leciei
Nr.
crt.
1.

2.

Etapele leciei
Momentul
organizatoric
Verificarea
cunotinelor
anterioare

Ob.
op.

Timp
(min)
1

Activitate profesorului
Salutul
Rugciunea
Notarea absenelor
Profesorul adreseaz urmtoarele
ntrebri:
- Ce nseamn Decalog?
- Ce nseamn porunc?
- De cine au fost lsate?
- Cui au fost lsate?
- Unde i cnd a dat Dumnezeu lui
Moise cele 10 porunci?
Profesorul le prezint elevilor
imaginea cu Moise primind Tablele
Legii, precum si imaginea cu
Chivotul n care acestea au fost
pstrate.

Activitatea elevului
Salutul
Rugciunea
Precizarea absenilor
Elevii rspund:
... cele 10 porunci
... regul ce trebuie respectat
... de Dumnezeu
... lui Moise
... pe Muntele Sinai, dup eleberarea
poporului evreu din sclavia egiptean
Elevii observ imaginile

Metode i
procedee
Exerciiul

Mijloace de
nvare
Icoana
clas

Conversaia

Observarea
dirijat

din

Forme de
organizare
Activitate
frontal
Activitate
frontal

Imaginile

Evaluare

Observare
sistematic
Aprecieri
verbale

3.

4.

5.

Pregtirea
elevilor pentru
receptarea
noilor
cunotine

2
O4

Anunarea
tilului leciei i
a obiectivelor

Comunicarea/
nsuirea
noilor
cunotine

O4

O2

O1

20

Profesorul ntreab:
- Care este rolul acestor reguli n
viaa noastr?
- Ce cuprind aceste porunci?
Precizare: Poruncile dumnezeieti
cuprind dragostea lui Dumnezeu
fa de oameni, Care dorete ca toi
oamenii s l cunoasc i s l
iubeasc. nsui Mntuitorul Iisus
Hristos ne nva c cele mai mari
porunci sunt dragostea fa de
Dumnezeu cu toat fiina noastr i
dragostea fa de aproapele. Aceast
iubire se manifest prin faptele
sugerate de cele 10 porunci.
Azi vom discuta despre primele
patru porunci prin care ni se arat
datoriile noastre fa de Dumnezeu.
Profesorul noteaz titlul leciei pe
tabl:
Decalogul datoriile noastre fa
de Dumnezeu
Profesorul
prezint
elevilor
imaginea cu cele patru porunci
Precizare: Primele patru porunci ale
Decalogului precizeaz cum trebuie
s-L cinstim pe Dumnezeu
Profesorul le cere elevilor s
citeasc poruncile de pe fia de
lucru.
Profesorul explic cele 4 porunci
astfel:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tu,
s nu ai ali dumnezei afar de

Elevii rspund:
.... ne ndrum s facem binele i s ne
apropiem de Dumnezeu i de semeni
... datoriile fa de Dumnezeu i datoriile
fa de semeni
Elevii ascult.

Conversaia

Elevii ascult.

Explicaia

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Explicaia

Activitate
frontal

Elevii noteaz n caiete titlul leciei

Elevii observ imaginea

Imaginea

Elevii ascult

Observarea
dirijat
Explicaia

Un elev citete cele patru porunci

Lectura

Fia de lucru

Elevii ascult

Expunerea
Explicaia

Imaginea cu
cele
4
porunci

Activitate
frontal
Aprecieri
verbale

O3

Mine
Aceast porunc ne arat c este un
singur Dumnezeu adevrat, Cel
Care este Creatorul lumii i numai
Lui trebuie s ne nchinm. Ne
putem nchina lui Dumnezeu prin
rugciunea noastr zilnic i prin
participarea noastr la slujbele
Bisericii. mpotriva acestei porunci
greesc cei care se declar atei,
necreznd n niciun Dumnezeu, cei
care se nchin altor dumnezei,
precum i cei care consider alte
lucruri mai importante dect
Dumnezeu.
Exemplu: Cei care sunt dependeni
de alcool sau cei care petrec foarte
mult timp n faa computerului sau a
televizorului neglijnd rugciunea.
Credina n astrologie (zodiac) sau
magie conduce la nclcarea acestei
porunci.
Aceast porunc nu ne mpiedic s
ne nchinm Fecioarei Maria sau
sfinilor. Acestora le acordm
cinstea cuvenit, fiind cei care prin
viaa lor i-au artat dragoste mare
fa de Dumnezeu. Pentru viaa lor
curat, Dumnezeu le-a oferit cununa
sfineniei, devenind mijlocitori
pentru noi.
2. S nu-i faci chip cioplit i nici
vreo asemnare a vreunui lucru, s
nu te nchini lor, nici s le slujeti.
Prin aceast porunc este ntrit

cinstirea
Dumnezeului
celui
adevrat. n vechime unii oameni se
nchinau la soare, la lun, la stele,
la animale. Alii i nchipuiau
dumnezei crora le ridicau statui pe
care le cinsteau. Astzi, idolii sunt
banii, alcoolul, violena, chiar i
propria noastr persoan, etc.
Aceast porunc nu oprete
cinstirea icoanelor. Noi cinstim
icoanele
ca
pe
reprezentri
binecuvntate
ale
Unicului
Dumnezeu celui Viu, ale ngerilor
Si, ale sfinilor, care sunt prieteni i
mijlocitori pentru noi. Noi ne rugm
sfntului reprezentat de icoan,
nicidecum materiei din care este
fcut icoana.
3. S nu iei numele Domnului
Dumnezeului tu n deert.
Porunca ne ndeamn la folosirea
cuviincioas
a
numelui
lui
Dumnezeu,
interzicndu-ne
necinstirea numelui Acestuia prin
njurturi, blesteme, nclcri ale
jurmintelor fcute fa de El. De
asemenea, necinstirea obiectelor
sfinte este un mare pcat. Trebuie s
vorbim despre Dumnezeu, despre
persoanele sfinte, despre obiectele
sfinte i sfinite cu mare evlavie,
cuviincioie i respect.
4. Adu-i aminte de ziua odihnei ca
s o sfineti.
Porunca ne ndeamn s respectm

O3

O4
O5

6.

7.

Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor

O1

Asocierea,
sistematizarea,
generalizarea

O3

ziua lui Dumnezeu, duminica. Noi


prznuim ca zi de odihn duminica,
deoarece n aceast zi a nviat
Mntuitorul Iisus Hristos.
- Ce presupune aceast odihn?
- s mergem la Biseric;
- s petrecem ziua n rugciune,
citind cri de nvtur religioas;
- s ne reinem de la treburile
casnice;
- s facem fapte bune.
Respectnd acete porunci, cretinii
i arat dragostea i recunotina
fa de Dumnezeu.
Sunt scrise ideile principale
Profesorul mparte clasa pe grupe i
le cere elevilor s rezolve exerciiul
1 de pe fia de lucru, apoi i roag
s prezinte oral modul de
soluionare.
Profesorul ntreab:
- Care sunt dumnezeii fali din
zilele noastre?
- n ce moduri este luat n deert
numele lui Dumnezeu?
- Care este ziua de odihn?
- Ce activiti putem desfura
pentru a cinsti aceast zi?
Profesorul cere elevilor:
Dai exemple de fapte bune pe care
le putem face pentru a cinsti ziua de
odihn
Profesorul mparte clasa pe grupe i
i solicit s rezolve exerciiul 2 de

Elevii noteaz ideile principale


Elevii rezolv exerciiul, apoi prezint
oral soluia exerciiului.

Exerciiul
Conversaia

Elevii rspund:
... alcoolul, drogurile, dependena de
jocurile video
... njurturi, cuvinte urte, nerespectarea
jurmintelor,
necinstirea
obiectelor
sfinte...
... duminica
.... mergem la Biseric, ne rugm, citim
cri sfinte, facem fapte bune...

Activitate pe
grupe

Aprecieri
verbale

Conversaia

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Elevii ofer diferite exemple

Conversaia
Meditaia
religioas

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Elevii rezolv exerciiul 2, apoi prezint


oral soluia

Studiul
caz

Activitate pe
grupe

Aprecieri
verbale

de

Fia de lucru

Fia de lucru

8.

Aprecierea
activitii
elevilor

9.

Precizarea i
explicarea
temei pentru
acas

10.

ncheierea
activitii

pe fia de lucru. Apoi le cere s


prezinte oral modul de soluionare.
Se fac aprecieri generale i
individuale
privind
implicarea
elevilor n desfurarea leciei.
Se noteaz elevii care au participat
la lecie.
Se anun, se explic i se noteaz
tema:
Memoreaz primele 4 porunci ale
Decalogului i ncearc s le aplici
n via
Rugciunea
Salutul

Elevii ascult cu atenie aprecierile


profesorului.

Explicaia

Elevii ascult cu atenie i noteaz tema


n caiete.

Explicaia

Rugciunea
Salutul

Exerciiul

Icoana
clas

din

Activitate
frontal

OGLINDA TABLEI/ CAIETULUI

03.12.2015
Decalogul datoriile fa de Dumnezeu
- Porunca 1: Eu sunt Domnul Dumnezeul tu, s nu ai al i dumnezei afar de mine ne arat c exist un singur Dumnezeu, Creatorul
lumii, i c Lui trebuie s ne nchinm;

- Porunca 2: S nu-i faci chip cioplit, i niciun fel de asemnare a vreunui lucru, s nu te nchini lor, nici s le sluje ti opre te
crearea unor idoli din lumea material i nchinarea la acetia;
- Porunca 3: S nu iei numele Domnului Dumnezeului tu n deert ne ndeamn la folosirea cuviincioas a numelui lui Dumnezeu,
a persoanelor sfinte i la cinstirea obiectelor sfinte;
- Porunca 4: Adu-i aminte de ziua odihnei, ca s o sfineti ne ndeamn s cinstim ziua de duminic prin faptele credinei.

Fi de lucru Clasa a IV-a


Decalogul datoriile fa de Dumnezeu
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tu, s nu ai ali dumnezei afar de Mine.
2. S nu-i faci chip cioplit i niciun fel de asemnare a vreunui lucru, s nu te nchini lor, nici s le
slujeti.
3. S nu iei numele Domnului Dumnezeului tu n deert.
4. Adu-i aminte de ziua odihnei, ca s o sfineti.

Aplicaii:
1. Scrie nvtura moral care se desprinde din fiecare porunc.
Datoriile fa de Dumnezeu
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tu, s nu ai
ali dumnezei afar de Mine.

nvturile morale

2. S nu-i faci chip cioplit i niciun fel de


asemnare a vreunui lucru, s nu te nchini
lor, nici s le slujeti.
3. S nu iei numele Domnului Dumnezeului
tu n deert.
4. Adu-i aminte de ziua odihnei, ca s o
sfineti.

2. Identific poruncile divine nclcate/ respectate n situa iile de mai jos:


a) Este duminic diminea. Victor, mpreun cu fratele su, se ndreapt cu pa i grbi i spre biseric. n
acelai timp, Sorin mpreun cu prietenii si joac fotbal pe terenul din spatele blocului.
b) De cnd are propria afacere, tatl lui Mihai nu a mai trecut pragul bisericii. Zi i noapte se ngrije te s
adune ct mai mult avere.
c) n timp ce Moise era pe Muntele Sinai pentru a vorbi cu Dumnezeu, evreii au strns aur i au fcut din
el un viel de aur cruia i se nchinau ca unui dumnezeu adevrat.

d) Dan i Alin sunt colegi. Cnd vin de la coal, ei trec pe lng o Troi . n timp ce Alin i face
cuviincios semnul Sfintei Cruci, Dan rde i l imit pe Alin, strmbndu-se.

S-ar putea să vă placă și