Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ’’Rudolf Walther’’, Timișoara


Profesor: TECAR LĂCRĂMIOARA
Data: 18.03.2019
Clasa: a III-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Titlul lecției: Învierea Domnului
Tipul lecției: Transmitere de cunoștințe
Durata lecției: 50'
Scopul lecției: însușirea unor cunoștințe despre marea sărbătoare – Învierea Domnului
Competențe generale: C3 .Explorarea activă a unor elemente din viața de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe

Competențe specifice:
3.1. Analiza semnificației unor evenimente religioase din viața comunității.
3.2. Prezentarea importanței unor sărbători și evenimente cu semnificații religioase, din viața familiei și a comunității.

Competențe derivate:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


C1 – să ordoneze textele care descriu evenimentele din Săptămâna Patimilor în ordinea desfășurării evenimentelor;
C2 – să descrie evenimentul Învierea Domnului;
C3 – să explice importanța Învierii Domnului pentru creștini;
C4 – să identifice persoanele cărora li S-a arătat Mântuitorul după Înviere;
C5 – să prezinte modul de pregătire al creștinilor pentru Sfintele Paști;
C6 – să descrie tradițiile familiale de Sfintele Paști;
C7 – să enumere modalitățile prin care ar fi ucenici devotați Mântuitorului Iisus Hristos, asemenea femeilor mironosițe.

1
Strategia didactică:

1. Metode și procedee : conversația, lectura biblică, explicația, exercițiul, povestirea, metoda activă – Stabilirea succesiunii evenimentelor, lectura expresivă,
cântarea religioasă, expunerea, observarea dirijată.
2. Mijloace de învățământ: Manual de religie pentru clasa a III a, caiet de notițe, Biblia pentru elevi, videoproiector (film), fișă de lucru, flip chart, marker,
icoana Învierea Domnului.
3. Forme de organizare a activității elevilor : activitate frontală, activitate individuală și pe grupe.

Bibliografie :

1. Sfânta Scriptura
2. Cristina Benga, Aurora Ciochir, N.Filat, M. Ghițiu, Ioana Niculae, Religie – cult ortodox, Manual de religie pentru clasa a III a, Semestrul II, Ediția
Corint.
3. Programa Școlară pentru clasa a III a , București 2014 – MEN
4. D. Opriș, Monica Opriș – Metode active de predare învățare, Editura Sfântul Mina, Iași 2008.
5. https://www.crestinortodox.ro

2
Scenariul didactic

Mijloace
Nr. Etapele CO Ti Activitatea elevilor Metode de Forme de
Activitatea profesorului Evaluare
crt. Lecției MP mp și procedee învățămâ organizare
nt
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Salutul Salutul
1. Momentul 2' Rugăciunea Rugăciunea Conversația Activitate
organizatoric Notarea absențelor Pregătirea pentru frontală
Pregătirea pentru începerea orei începerea orei

2. Pregătirea 10' Precizare: Elevii ascultă cu Activitate


elevilor pentru Nu putem vorbi despre Învierea Domnului fără a ne atenție frontală
receptarea aminti de Patimile Domnului. Ultima săptămână din
cunoștințelor viața Domnului Iisus Hristos a fost Săptămâna Mare sau
Săptămâna Patimilor care a început ,,Intrarea Domnului
în Ierusalim” (Floriile).
Propun elevilor, spre rezolvare, prin metoda ,,Stabilirea Elevii vor fi grupați Exercițiul Caiet de Activitate Aprecieri
C1 succesiunii evenimentelor” următorul exercițiu: Pe câte câte doi și vor extrage notițe pe grupe verbale
un bilet sunt notate evenimentele, petrecute în câte un biet,
Săptămâna Patimilor. Profesorul va nota pe tablă conținutul acestora va
succesiunea corectă a evenimentelor. fi scris pe tablă de
către profesor în
ordinea în care au fost
extrase. Fiecare grupă
citește conținutul care,
apoi va fi notat.

1.Cu o săptămâna înainte de Paște, Hristos a fost Elevii notează în Exercițiul Caiet de Activitate
întâmpinat de mulți oameni la intrarea Sa în Ierusalim. caiete notițe frontală
2.Joi, cu o zi înainte de Patima Sa; Iisus stat la cină cu
Apostolii Săi. Această cină se mai numește și Cina cea
de Taină.
3.După cină, în Grădina Ghetsimani Iisus s-a rugat cu

3
multe lacrimi.
4.Iisus a fost trădat de Iuda.
5.Oamenii răi L-au dezbrăcat și I-au pus pe umeri o
mantie roșie, pe cap o coroană de spini, iar în mână p
trestie.
6.În ziua de vineri, sub multe lovituri, Iisus Hristos și-a
cărat crucea până pe dealul Golgota
7.Iisus a fost răstignit pe cruce.
8.Doi prieteni apropiați ai lui Iisus i-au dus trupul la
mormânt.
9.După trei zile de la îngroparea Sa, Iisus Hristos a
înviat din morți.

3. Anunțarea 2' Se notează titlul lecției pe tablă: Învierea Domnului Explicația Activitate
titlului și a frontală
competențelor Se prezintă competențele propuse pentru a fi însușite.
urmărite

4. Comunicarea/ 15' Profesorul prezintă elevilor marele eveniment al Învierii Elevii ascultă cu Povestirea Manualul Activitate
Însușirea Domnului: atenție, apoi recitesc frontală
noilor Din Sfânta Scriptură aflăm că Învierea Domnului a fost ideile principale de pe Fișă de
cunoștințe vestită de îngeri femeilor mironosițe, care au stat mereu fișa de lucru: lucru
alături de Hristos: ,,Și înviind dimineața, în ziua cea -Învierea Domnului
C2 dintâi a săptămânii (duminică) El S-a arătat întâi Mariei este cea mai mare
Magdalena. Aceasta, mergând a vestit pe cei ce fuseseră sărbătoare creștină.
cu El (Apostolilor)” Marcu 16, 9-10. -Sfânta Scriptură ne
Profesorul v-a citi fragmentul din Biblie. vorbește despre
Învierea Domnului.

Elevii vor asculta, Lectură Biblia Activitate Aprecieri


apoi vor descrie biblică frontală verbale
Învierea.

4
Acestea au împărtășit și Sfinților Apostoli marea -Pentru Sfintele Paști Aprecieri
bucurie. Vestea cea bună a fost dusă la toate popoarele. ne pregătim prin post, verbale
Cu toții așteptăm Sărbătoarea Învierii, în care simțim rugăciune, fapte bune,
iubirea nemărginită a lui Dumnezeu revărsată asupra ne spovedim și ne
noastră. împărtășim.
Pentru această sărbătoare ne pregătim sufletește prin -Învierea lui Hristos
post, rugăciune, fapte bune, ne spovedim și ne ne-a dăruit tuturor
împărtășim. Între Florii și Paște mergem la slujbele de viața veșnică.
seară, numite Denii. În noaptea de Înviere ducem la
biserică ouă roșii și alte daruri pentru a fi sfințite, luăm
lumină și participăm la Sfânta Liturghie. Timp de 40 de
zile până la Înălțarea Domnului, ne salutăm cu ,,Hristos
a Înviat! Adevărat a Înviat!”.
Învierea Lui Hristos ne-a dăruit tuturor viața veșnică.

5. Fixarea și 10` Profesorul explică elevilor cuvântul ,,mironosiță” – Elevii notează în Explicația Caiet de Activitate
sistematizarea femeie purtătoare de mir și miresme. caiete. notițe frontală
cunoștințelor
Profesorul cere elevilor să răspundă la următoarele Elevii dau variante de
întrebări: răspuns: Conversația Activitate Aprecieri
1.,,Care este importanța Învierii Domnului pentru R1:... prin Învierea din frontală verbale
creștini?” morți, Hristos a biruit
C3 puterea morții. Așa
2.,,Cui au vestit îngerii Învierea Domnului?” cum El a înviat, așa ne
va învia și trupurile
Precizare: ,,Paște” înseamnă trecerea la Sfintele Paște, noastre la a doua Sa
sărbătorim trecerea de la moarte la viață, biruința vieții venire”.
C4 asupra morții.
R2:... Îngerii au vestit
învierea Domnului
femeilor mironosițe,
apoi acestea au dus Observația Manualul Activitate Aprecieri
vestea Sfinților dirijată sau laptop frontală verbale
Apostoli, apoi tuturor

5
popoarelor
Elevii vor descrie
icoana Învierii Conversația
Domnului

C5 3.,,Cum se mai numește Sărbătoarea Învierii R3:,,... Sfintele Paști”


Domnului?”
R4:,,... postesc 40 de
4.,,Cum se pregătesc creștinii pentru Paști?” zile înainte de Lectură Activitate Aprecieri
Învierea Domnului, se expresivă frontală verbale
-Se citește elevilor poezia ,,Paștile în sat” de Rădulescu spovedesc, se
Niger împărtășesc, se roagă
mai mult, fac fapte
C6 5. ,,Ce tradiții creștine păstrați de Paști în familia bune, iartă toate
voastră?” pentru înviere, își
îngrijesc casa și
pregătesc mâncăruri
deosebite.

R5:,,... mergem la
biserică pentru a
primii lumina învierii,
consumăm pască,
carne de miel, rostim
salutul ,,Hristos a
Înviat! Adevărat a
Înviat!”

6. Asocierea, 5` Profesorul adresează elevilor întrebarea: -Elevii răspund la Conversația Caietul de Activitate Aprecieri
generalizarea ,,Care sunt modalitățile prin care puteți fi și voi ucenici întrebare și notează notițe frontala verbale
și aplicarea devotați ai lui Hristos?” răspunsul în caiete.
R:,,... – să transmitem
C7 și altora vestea
Învierii Domnului.
– să participăm la

6
Slujba Învierii
Domnului.
– să sărbătorim
creștinește Învierea
Domnului.
– să-L iubim din tot
sufletul nostru pe
Dumnezeu și pe
aproapele nostru”.

Profesorul va nota pe tablă ideile. Explicația Activitate Aprecieri


individuală verbale
Profesorul intervine cu întrebări suplimentare sau cu
explicații.

Se audiază și se intonează cântarea religioasă: ,,Lumi Elevii ascultă cu Cântarea Laptop Activitate Aprecieri
nevăzute, luminează-te noule Ierusalime!” atenție, apoi intonează religioasă Videoproi individuală verbale
cântarea religioasă ector
menționată.

7. Aprecierea 1' Profesorul face aprecieri generale și individuale privind Elevii ascultă cu Explicația Activitate Aprecieri
activității atât pregătirea elevilor pentru lecție, cât și implicarea în atenție explicațiile frontală verbale
predarea noilor cunoștințe. făcute de profesor.
Notează elevii care au participat la lecție.

8. Precizarea și 2' Se anunță și se explică tema pentru acasă: exercițiul 1, Elevii ascultă cu
explicarea pag 40. atenție explicațiile Expunerea Activitate
temei pentru profesorului și notează frontală
casă tema.

9. Încheierea 1' Profesorul rostește rugăciunea împreună cu elevii, salută Elevii rostesc Exercițiul Activitate
activității și iese din sală. rugăciunea și răspund frontală
la salut.

S-ar putea să vă placă și