Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Propunător: prof. Stanciu Teodor-Costel


Data:
Unitatea de învăţare: Ce înseamnă să fii creștin
Clasa: a III -a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Primirea lui Hristos prin Sfânta Împărtășanie
Tipul lecţiei: comunicare/ însușire de noi cunoștințe
Scopul lectiei: - Însuşirea de cunostinte cu privire la Taina Impartasaniei
dobandirea interesului de a ne uni Dumnezeu cu prin primirea Sfintei Impartasaniei

Obiective operationale:
la sfarsitul lectiei elevii sa fie capabili sa:
01- sa mentioneze cine a instituit Sf. Taina Impartasaniei si cand a fost savarsita ea I data
02- sa relateze cine sunt savarsitorii Sf. Taine a Impartasaniei
03- sa relateze cine sunt beneficiarii Sf. Taine a Impartasaniei
04- sa mentioneze care sunt foloasele in urma primirii Sf. Taine a Impartasaniei

Strategia didactica:
1. Metode si procese: exercitiul, explicatia, expunerea, convorbirea
2. Mijloacele de învățare: ilustratii cu Cina cea de Taina, cu Sf. Taina a Imp.
3. Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala, activitatea individuala

Resurse:
1. Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a III-a
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unității de învățare;
2. Temporale și spațiale:- nr. de lecții: 1
- durata: 45’
- locul desfășurării: sala de clasă
3. Bibliografice : 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii â
Ortodoxe Române, București, 1992;
2. Șebu, Pr. Prof. Dr. Univ. Sebastian, Opriș Dorin, Opriș Monica, Metodica predării
religiei, Editura “Reîntregirea”, Alba –Iulia, 2000
4. Cristina Benga, Aurora Ciachir, Niculina Filat, Mihaela Ghițiu, Ioana Niculae,Manual pentru clasa a III-a religie cultul
orthodox, Editura Corint, 2015.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Ob. Metode Mijloace Forme de


Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Evaluare
crt. op. şi procedee de învăţământ organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 19

 Salutul ; Instructaj verbal Activitate Observatie


 Pregatirea spatiului de lucru pentru inceperea lectiei Conversaţia frontală sistematică
Momentul 1'  Rugăciunea;
1. organizatoric  Notarea absenţelor;

7'  Se reactualizeaza cunostintele dobândite din lectia Conversația Fișă de lucru Activitate Observatie
2. Verificarea anterioara: „Primirea iertării prin spovedanie” frontală sistematică
Cunoştinţelor Aprecieri
însuşite verbale
Exercițiul

3. Pregătirea 2'  Profesorul reaminteşte elevilor că pregătirea sufletului Conversatia Activitate Observare
elevilor pentru prin post şi Sfânta Taină a Spovedaniei se face pentru a Explicatia frontală sistematica
receptarea putea primi cu vrednicie Sfânta Taină a Împărtăşaniei.
noilor O pregătire deosebită a sufletului este necesară pentru
cunoştinţe că prin Sfânta Taină a Împărtăşaniei Îl primim în casa
sufletului nostru pe Însuşi Mântuitorul Iisus Hristos, sub
chipul pâinii şi al vinului.
4. Anunţarea 2'  Se anunta titlul lectiei: “Primirea lui Hristos prin Sfânta Explicaţia Manual Activitate Observare
titlului lecţiei Impărtășanie” frontală sistematica
şi a  Se precizeaza obiectivele lectiei.
obiectivelor
lecţiei

5. Comunicarea/ 23'  Se prezintă elevilor mai multe date despre Sfânta Taină Lectura Biblia Activitate Observare
însuşirea a Împărtăşaniei: frontală sistematica
noilor  „Sfânta Taină prin care creştinul primeşte Însuşi
cunoştinţe Trupul şi Sângele Domnului nostru Iisus Hristos, sub
O1 chipul pâinii şi al vinului, spre iertarea păcatelor şi spre
viaţa de veci este Sfânta Împărtăşanie.
 Sfânta Euharistie sau Împărtăşania a fost întemeiată
de Mântuitorul nostru Iisus Hristos la Cina cea de Taină,
care a avut loc cu câteva zile mai înainte de Patima Sa.
Atunci El a luat pâinea în mâinile Sale, a mulţumit, a
binecuvântat-o şi frângând-o, a zis: «Luaţi, mâncaţi,
acesta este Trupul Meu». Apoi a luat paharul cu vin şi,
binecuvântându-l, a zis: «Beţi dintru acesta toţi, acesta
este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru voi şi
pentru mulţi se varsă, spre iertarea păcatelor». Şi
Apostolii s-au împărtăşit cu toţii din cele ce le oferise
Iisus.
 Sfânta Euharistie sau Împărtăşania se săvârşeşte în
timpul Sfintei Liturghii.
 Când se aduce pe altar, înaintea lui Dumnezeu, jertfă
nesângeroasă de pâine şi vin, la rugăciunea preotului şi
a întregii Biserici, Duhul Sfânt se pogoară şi preface, în
mod tainic şi nevăzut, pâinea în Însuşi Trupul lui
Hristos, iar vinul în Însuşi Sângele Său.
 Pregătirea pentru Sfânta Împărtăşanie se face prin
post şi rugăciune, prin mărturisirea păcatelor în faţa
preotului, prin fapte de milostenie, de ajutorare a celor
săraci, bolnavi, orfani, singuri şi neputincioşi, dar mai
O1 ales prin iertarea celor care ne-au supărat şi împăcarea Conversatia Activitate Proba orala
O2 cu ei. frontala
 Sfânta Împărtăşanie se ia întotdeauna pe nemâncate.
Biserica îndeamnă pe creştini să fie mereu pregătiţi şi să
se împărtăşească cât mai des. Fiecare creştin are însă
datoria să se pregătească, să-şi mărturisească păcatele şi
să se împărtăşească cu Trupul şi Sângele Domnului cel
puţin în cele patru mari perioade de post din timpul
O3 anului: Postul Crăciunului, Postul Paştilor, Postul Problematizare Activitate Aprecieri
Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi Postul Adormirii Explicatia frontala verbale
Maicii Domnului. Conversatia
 Sfânta Împărtăşanie ne uneşte cu Hristos şi ne dă
O1 putere să iubim mai mult pe Dumnezeu şi pe aproapele Explicatia Manual Activitate Proba orala
O3 nostru. Ea ne aduce pace şi bucurie în suflet şi sănătate Conversatia Imagini frontala Proba
în trup, dacă ne împărtăşim cu evlavie, credinţă şi Activitate practica
dragoste.” individuala Aprecieri
 Se prezintă icoana Cina cea de Taină pentru a fixa verbale
momentul întemeierii Sfintei Taine a Împărtăşaniei şi se
O2 cere elevilor să identifice persoana Mântuitorului Iisus
O3 Hristos în icoană. Conversatia Imagini cu Activitate Aprecieri
 Se prezintă imagini cu obiectele necesare săvârşirii Explicatia diferite activitati frontala verbale
Sfintei Taine a Împărtăşaniei (Sfântul potir, Sfântul ale copiilor
Disc, linguriţa).
O2 Conversatia Tabel Activitate Proba orala
Explicatia frontala Proba
practica
Aprecieri
verbale
O1 6’  Se realizează prin rezolvarea unor exerciţii de pe Conversatia Activitate Proba orala
6. Fixarea şi O2 fişa de lucru Anexa 1. Exercitiul frontala Aprecieri
sistematiza- O3  Se discută rezolvarea exerciţiilor. verbale
rea  Se adresează elevilor următoarele întrebări: Ce aţi
cunoştinţelor simţit voi în sufletul vostru după ce aţi primit Sfânta
Împărtăşanie?
 Observaţie: Profesorul îi ajută pe elevi să mai
descopere şi alte efecte ale Sfintei Taine a
Împărtăşaniei: dispoziţia de a iubi mai mult pe
O4 Dumnezeu şi pe aproapele nostru; dispoziţia de a Explicatia Activitate Aprecieri
face mai multe fapte bune şi de evitare a faptelor Exercitiul pe grupe verbale
rele; întărire în credinţă, etc.
 Precizare: Dacă ne împărtăşim cu credinţă, respect şi
dragoste faţă de Dumnezeu, pe lângă aceste stări
deosebite mai putem obţine şi sănătate trupească.

O1  Se adresează elevilor următoarele întrebări: Exercitiul Proba
O2 - -Dacă voi aţi fi părinţi când i-aţi îndruma pe copiii voştri să se Activitate orala
împărtăşească?
7. Asocierea O3 5' - -Voi când v-aţi împărtăşit ultima dată?
individuală
Generalizarea - -De câte ori pe an mergeţi să primiţi Sfânta Taină a Împărtăşaniei?
- -De ce nu vă împărtăşiţi mai des?
- Precizaţi care sunt motivele.
 Precizare: Se poate spune că aceste motive enumerate de voi
sunt ca nişte spini care ne opresc de la primirea Sfintei
Împărtăşanii.
8. Aprecierea 2’  Profesorul va face aprecieri generale şi individuale Explicatia Activitate Aprecieri
activitatii privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi frontală verbale
elevilor implicarea în predarea noilor cunoştinţe.
 Se notează elevii care au participat la lecţie.

O1  Se anunţă şi se explică tema pentru acasă: rezolvarea Explicatia Fisa Activitate Observare
9. Precizarea şi ex. 2, pagina 9 din manual. Desenează o viță de vie care frontală sistematica
explicarea 1' are în centru numele Mântuitorului Hristos și pe ramuri
temei pentru numele celor dragi, alături de care dorești să te
acasă împărtășești.

Încheierea  Rugăciunea Activitate Observare


10. activităţii 1'  Salutul frontală sistematica

Anexa 1

 Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (vinului, Mântuitorului Iisus Hristos, iertarea, veci,
Împărtăşanie). Sfânta Taină prin care creştinul primeşte adevăratul Trup şi Sânge al ………………………………., sub
chipul pâinii şi al …………….spre ………………. Păcatelor şi spre viaţa de ……….. se numeşte Sfânta Taină a ………..
………………..
 Scrie ce trebuie să faci pentru a primi cu vrednicie Sfânta Împărtăşanie:
-
-
-

Anexa 2

 Icoana Cina cea de Taină


 Imagini cu obiectele necesare săvârşirii Sfintei Taine a Împărtăşaniei (Sfântul potir, Sfântul Disc, linguriţa).

S-ar putea să vă placă și