Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Dr. E Rigler” Ștefan cel Mare


Profesor: Ababei Ionel
Data: Aprilie 2021
Clasa: a VI –a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Viata crestinului impreuna cu semenii
Subiectul lecției: Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească
Tipul lecției: Comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

Competente generale:
C.G.1 Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii,in conexiune cu diferite manifestari ale credintei.
C.G.2 Manifestarea unui comportament moral,in viata personala si in societate,in accord cu valorile religioase.
C.G.3 Raportarea expierentelor din viata de zi cu zi la principiile religioase,cu respectarea identitatii si diversitatii religioase.

Competente specifice:
C.S.1.1 Prezentarea cronologica a principalelor evenimente din viata si activitatea Mantuitorului Iisus Hristos,pe baza textelor biblice.
C.S.2.1 Prezentarea unor modele spirituale,pe baza textelor biblice,religioase,literare studiate.
C.S.3.1 Analizarea unor moduri de manifestare a diversitatii religioase in viata personala ,a grupurilor de apartene,a comunitatii.

Competente derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
C1 - să cunoască conținutul rugăciunii ”Tatăl nostru”;
C2 – să știe cine este autorul rugăciunii ”Tatăl nostru”;
C3 – să descrie împrejurările în care a fost rostită rugăciunea ”Tatăl nostru”;
C4 – să explice denumirea ”Rugăciunii Domnești”;
C5 – să enunțe cele șapte cereri și să explice rugăciunea ”Tatăl nostru”;
C6 – să conștientizeze importanța rugăciunii în viața zilnică.
Strategia didactică
1
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, problematizarea, explicația,metoda exploziei stelare,lectura explicativa.
2. Mijloace de învățământ: Biblia,Proloagele, fișe de lucru, planșa didactica Tatăl nostru,Editura Sfântul Mina, videoproiector.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală și frontală.
Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin Omen 3393 din 28 februarie 2017 pentru clasele V-VIII;
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
3. Unitatea de învățare Viata crestinului impreuna cu semenii.

Temporale:
număr de lecții – 1 oră
durata – 50 min

Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Benga Cristina,s.a Manual crestin-ortodox pentru clasa a VI-a, Editura Sf. Didactica si pedagogica s.a., Bucuresti, 2018.

2
Scenariul didactic
Nr. Etapele Co Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. lecţiei mp. (min. Şi de organizar
) procedee învăţămân e
t
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 3' • Salutul • Salutul Activitate
organizatori • Rugăciunea • Rugăciunea frontală
c • Notarea absenţelor • Anunţarea absenţelor
• Pregătirea pentru începerea orei,citirea • Pregătirea pentru începerea
sfintilor zilei orei,elevii sunt atenti la citirea
sfintilor zilei
2. Pregătirea 3' • Se adresează elevilor următoarele • Elevii dau răspunsuri: Conver- Activitate Aprecier
elevilor întrebări: saţia frontală i verbale
pentru -”Rugăciunea este convorbirea
receptarea -,,Ce este rugaciunea ?” omului cu Dumnezeu”
noilor -,,de lauda ,de multumire si de
cunoştinţe -,,Cate feluri de rugacine cunoasteti ?” cerere”

-,,Dar dupa locul unde este facuta?” -,,particulara si publica”

-,,Cui ne rugam?” -,, lui Dumnezeu ,Maicii


Domnului, ingerului
-,,Cand ne rugam?” pazitor ,sfintilor.”
-,,seara,dimineata,la masa ,cand
-,,Cum trebuie sa stam cand ne rugam?” plecam intr-o calatorie,inaintea
unui examen etc”
-,,Este bine sa avem gandul la
Dumnezeu in tot ceea ce facem.
Daca suntem acasa s-au la
-,,Ce rugaciuni cunoasteti?” Biserica stam in genunchi cu
capul plecat si cu mainile
3
impreunate.”

-,,Tatal nostru, Imparate ceresc,


Cuvinese cu adevarat etc”
3. Precizarea 1' • Se anunţă titlul lecţiei: Tatăl nostru – • Elevii scriu data şi titlul lecţiei Explicaţi Activitate
titlului şi a Rugăciunea Domnească si se comunică, în caiete şi ascultă apoi a Videoproie frontală
competenţel într-o formă accesibilă, competenţele. explicaţiile profesorului.. ctor
or • Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei.
4. Comunicare 20' - Într-una din zile, când Domnul -,,elevii asculta la profesor....” Activitate
a /însuşirea nostru Iisus Hristos Se ruga, a venit la El Povestire frontală
noilor C1 unul din Apostolii Săi şi I-a zis: ,,Doamne, a
cunoştinţe învaţă-ne să ne rugăm, cum a învăţat şi
Ioan pe ucenicii lui.’’ Şi le-a zis: ,,Când vă -,,un elev rosteste Biblia si
rugaţi, ziceţi: rugaciunea ,,Tatal nostru” plansa cu
Tatăl nostru Carele eşti în ceruri, Tatal Aprecier
sfinţească-se numele Tău; vie Împărăţia Conver- nostru i verbale
Ta; facă-se voia Ta, precum în cer aşa şi saţia
C2 pe pământ; pâinea noastră cea de toate
zilele dă-ne-o nouă astăzi; şi ne iartă
nouă greşalele noastre, precum şi noi
iertăm greşiţilor noştri; şi nu ne duce pe -,,Elevii scriu rugaciunea in
noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău’’. caiete dupa care cu ajutorul Explicaţi
(Luca 11,1-4) profesorului analizeaza a
Precizari: rugaciunea subliniind cu o linie
- prima parte are un moment de invocarea fiecare ,,cerere” si cu
Tatalui Ceresc prin cuvintele: „Tatal nostru doua ,,conditia”.”
care esti in ceruri”.
- Această rugăciune a fost rostită chiar de
Domnul nostru Iisus Hristos şi este
alcătuită din şapte cereri.

4
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Conver- Activitate
1. În prima cerere Sfinţească-Se numele -,,Elevii asculta explicatiile date saţia frontală Aprecieri
Tău recunoaştem şi afirmăm că Dumnezeu de profesor...” verbale
este Sfânt. Totodată Îi cerem ajutorul ca
numele Lui să fie sfinţit şi prin cuvintele şi
faptele noastre bune

2. În cererea a doua: Vie Împărăţia Ta, Îl Explicaţi


rugăm să reverse în lume pacea, dreptatea a
şi bunăvoirea între toţi oamenii şi să ne
facă moştenitori ai Împărăţiei Sale cereşti.

3. În cererea a treia: Facă-se voia Ta,


precum în cer aşa şi pe pământ, cerem ca
Dumnezeu să ne ajute să facem voia Lui
cea Sfântă, aici pe pământ, aşa cum o Activitat
împlinesc îngerii în ceruri. e frontală

4. În cererea a patra: Pâinea noastră cea


de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi, rugăm
pe Dumnezeu să ne ajute ca prin muncă
cinstită să putem avea tot ceea ce ne este de
trebuinţă în fiecare zi.

5. În cererea a cincea: Şi ne iartă nouă


greşalele noastre, precum şi noi iertăm
greşiţilor noştri, Îl rugăm să ne ierete
păcatele noastre, în măsura în care şi noi
iertăm celor ce ne greşesc nouă.
Explicaţi
6. În cererea a şasea: Şi nu ne duce pe noi a Aprecie

5
în ispită, rugăm pe Dumnezeu să ne ri verbale
ferească de păcate şi să ne ajute să le
biruim.
-,,elevii subliniaza cu doua linii
7. În cererea a şaptea: Ci ne izbăveşte de conditia...”
cel rău, Îl rugăm să ne scape şi să ne apere
de cel viclean, adică de diavol.

Precizare:
-Rugaciunea cuprinde si o conditie:Si ne -,,...noteaza in caiete ce
iarta noua greselile noastre precum si inseamna cuvantul ,,Amin”.”
noi iertam gresitilor nostri,prin care il
rugam pe Dumnezeu ca in chipul cu care -,,...elevii asculta cu atentie.”
am iertat celor ce ne-au gresit noua asa sa
fim si noi iertati.

- Rugaciunea se incheie cu cuvantul:


„Amin”-Asa sa fie!

Precizare:
- Rugăciunea domnească Tatăl nostru e
cea mai cuprinzătoare rugăciune însoţită de
semne (semnul Sf. Cruci) şi acte
(îngenunchere) şi trebuie făcută cu mâinile
împreunate, cu corpul şi faţa spre răsărit, în
deplină linişte.

6
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- Este cea mai însemnată rugăciune ,,elevii ascultă cu atenţie.” Argu- Activitate
deoarece când o spunem folosim chiar mentarea frontală
cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos şi
cuprinde pe scurt tot cea ce vrem să cerem
de la Dumnezeu pentru viaţa noastră
C3 ,,elevii ascultă cu atenţie.” Explicaţi
Sfantul Evanghelist Matei prezintă a
rugăciunea „Tatăl nostru“ în contextul
Predicii de pe munte (Matei 5-7), alături
de celelalte două fapte ale evlaviei - postul
C4 şi milostenia.
Este numita ,,Rugaciunea Domnesca”
deoarece este data de Insusi Iisus Hristos.
5. Fixarea şi 12' • Se adreseaza elevilor urmatoarele • Elevii dau răspunsuri. Conver- Activitate Aprecier
sistema- intrebari: -,,..Rugaciunea Domneasca.” saţia frontală i verbale
tizarea C5 -,,Ce am invatat astazi?”
cunoştinţelo -,,....pentru ca a fost rostita de
r -,,De ce se numeste asa acesta rugaciune?” Insusi Domnul nostru Iisus
Hristos.”
-,,In ce imprejurari a fost rostita -,,....intr-o zi cand Iisus se ruga,
Rugaciunea Domneasca?” iar unul din ucenicii Sai L-a
rugat sa-l invete cum sa se
roage.”
-,,Cum se mai numeau ucenicii lui Iisus -,,..Apostoli.”
Hristos?” Metoda
-,,....deoarece a fost data chiar Explozia
-,,De ce Rugaciunea Domneasca este cea de Domnul nostru Iisus stelara
mai importanta din toate rugaciunile?” Hristos.” (ANEXA Activitate
nr.1) individual
•Se impart fise de lucru cu - ,,…..Ce ( este Tatăl nostru)? a
metoda ,,Explozia stelara” in care elevii Rugăciune.
7
formuleaza intrebari in legatura cu tema - ,,….Cine (a spus prima data
lectiei si se pot citi intrebari le formulate rugăciunea Tatăl nostru)?
de ei si da raspunsurile oral. Iisus Hristos.
-,,….. Unde (se afla Iisus
Hristos când a spus această
rugăciune)?
Pe munte cu apostolii Săi. Exerciţiu
-,,… De ce ( i-a învățat această l
rugăciune)?
Pentru ca noi oamenii să știm
cum să ne rugăm.
- ,,….Când (trebuie să ne (ANEXA
rugăm)? nr. 2) Activitate
•Se da inca o fișă de lucru ce cuprinde un Oricând. individual
test cu itemi închiși cu alegere multiplă a
(un enunț cu un singur răspuns corect, la Elevii completeaza fisa de
alegere). lucru, iar cei care completeaza
totul corect primesc un punct la
caietul profesorului.

8
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
6. Asocierea, 8' • Se solicită elevii să formuleze învăţături • Elevii dau raspunsuri: Conver- Activitat Aprecieri
genera- C6 • Se
spirituale:cere elevilor să reflecteze şi să • Elevii reflectează apoi
,,- sa ne rugam si sa iertam orice saţia Lectura Videoproie Activitate
e frontală Aprecier
verbale
lizarea şi comenteze
,..Ce sensul
invataturi următoarei din
desprindeti istorioare
acestadin
avemcomentează
impotriva cuiva.” istorioara explicati ctor frontală i verbale
aplicarea pateric:
povestire?” prezentata. vă (ANEXA
nr. 3)
7. Aprecierea 1' -,,Cunoasteti
• Se fac aprecierisituatii
generaleasemanatoare
şl individualedin• -,,..-elevii povestesc
Elevii ascultă diferite Problema
aprecierile Activitate Aprecieri
activităţii viata voastra ce se potrivesc cu istorioara situatii”
pentru i implicarea lor în predarea noilor răspunsurilor orale. tizarea frontală verbale
elevilor data?”
cunoştinţe.
• Se notează elevii care au participat la
-,,Odata find intrebat Iisus Hristos de cate
lecţie.
8. Precizarea şi 1' ori precizează
• Se sa iertamşi aproapelui nostrupentru
se explică tema El • aElevii notează tema în caiete şi Explicaţi Activitat
explicarea raspuns:,,
acasă: de de 70momentele
„ -Enumeră de ori cate 7”. -,, adica
dintr-o zi ascultă intotdeauna”
explicaţiile profesorului. a e frontală
temei -,, Ce inseamna acest lucru?
obișnuită când se poate rosti rugăciunea
”Tatăl nostru”.
Precizare:Iisus
Elevii Hristos ne-a
ascultă explicațiile spus:
la ceea „Dacă -,,....elevii asculta ”
ce vor
veţideierta
avea oamenilor
făcut greşelile
ca temă și lor, tema.”
iși notează şi vouă vi
9. încheierea 1' se vor ierta greşelile voastre”.
• Rugăciunea • Rugăciunea
activităţii • Salutul. • Salutul

9
Anexa nr. 1
Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească
metoda exploziei stelare

Ce? 1......................................................
2 ......................................................
......... 3…......................................................
. 4.......................................................

Cine
Când
?
?
Tatăl
1………………………………… 1......................................................
2…………………………………………
nostru 2 ..........................................................
. 3………………………………………… 3………………………………………
4…………………………………………………… 4.......................................................

1……............................................................
2……………………………………………
Unde 1...................................................
3......................................................... De ? 2...................................................
4........................................................... ce? 3....................................................
4………................................................

10
Anexa nr. 2
Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească
fișă de lucru

Pune ”X” în caseta din dreptul cuvintelor care completează corect enunțul:

1.Cine a rostit prima dată Rugăciunea ”Tatăl nostru”?


Apostolul Petru
Iisus Hristos
Maica Domnului

2.Domnul nostru Iisus Hristos ne-a învățat rugăciunea:


Doamne, Doamne, ceresc Tată
Îngerașu
Tatăl nostru

3. Cum se mai numește această rugăciune?


rugăciune de cerere
rugăciune de laudă
Rugăciunea Domnească

4.Care este singura cerere a rugăciunii care se referă la ”hrana noastră cea trupească”?
a doua cerere
a patra cerere
a șaptea cerere

11
Anexa nr.3

Istorioarã din pateric

Un frate din Libia a venit la Avva Siluan în Muntele Panepho și i-a spus:

„‒Avva, am un dușman care mi-a făcut mult rău. Mi-a călcat pământurile, pe când eram în lume de multe ori a încercat să mă rănească. Acum, mai mult decât
atât, mi-a pus otravă ca să mă omoare. De asta vreau să-l dau în mâinile stăpânitorului. Cu siguranță, părinte, dacă va fi pedepsit, sufletului său îi va fi de folos.”

„‒Fă cum crezi fiule!” a spus bătrânul.

„‒Atunci să ne ridicăm părinte, să ne rugăm ca să pot pleca la stăpânitor,” a spus fratele. Așa că s-au ridicat și au început să se roage. Însă de-ndată ce au ajuns
la „iartă-ne nouă greșelile noastre precum și noi iertăm greșiților noștri (Mt. 6, 12) bătrânul a spus: „și nu ne ierta nouă greșelile noastre precum nici noi nu iertăm
greșiților noștri…”

„‒Nu așa părinte!” l-a întrerupt fratele pe bătrân.

„‒Da fiule, așa!” a răspuns bătrânul. „Dacă chiar vrei să mergi la stăpânitor să-ți îndeplinești răzbunarea, Siluan nu se va mai ruga pentru tine.”

Atunci fratele s-a deșteptat și și-a iertat dușmanul.

12

S-ar putea să vă placă și