Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR:
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA : a
DISCIPLINA: Religie
SUBIECTUL LECŢIEI: Patimile, Răstignire, Îngroparea şi Învierea Domnului
TIPUL LECTIEI: de verificare şi evaluare a cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: completarea cunoştinţelor despre Învierea Domnului pentru a înţelege importanţa acestui eveniment în istoria mântuirii;

COMPETENŢE GENERALE:
C.G.3.Manifestarea valorilor şi atitudinilor religioase în propriile atitudini şi comportamente;
C.G.4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri.

COMPETENŢE SPECIFICE:
3.3 Explicarea semnificaţiei şi a importanţei sărbătorilor creştine pentru credincioşi;
4.3 Respectarea tradiţiilor creştine referitoare la participarea credincioşilor la sfintele sărbători.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

O1 –să completeze corect rebusul pentru a găsi pe verticală „Învierea Domnului”;


O2- să conştientizeze importanţa evenimentului Învierii Domnului;
O3 – să răspundă corect la itemii testului referitor la Învierea Domnului, în timpul indicat de profesor.

1
STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode şi procedee: conversaţia, audiţia, explicaţia, exerciţiul.


2. Mijloace de învăţământ: CD audio, fişa de lucru nr.1 şi fişe de evaluare.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală.

RESURSE

1. Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V– a;


Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V – a;
Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Temporale : număr de lecţii : 1


durata : 50 min.

3. Bibliografice :

1. ***Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1994;
2. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Monica, Prof. Opriş, Dorin, Prof. Opriş, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea” Alba Iulia,
2000;
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( SCENARIUL DIDACTIC )

Nr. ETAPELE Timp Ob. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME EVALUARE
crt. LECŢIEI op. PROFESORULUI ELEVULUI ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZARE
2’ ● Salutul ● Salutul
● Rugăciunea ● Rugăciunea
1. Momentul ● Notarea absenţelor ● Anunţarea absenţelor Activitate
organizatoric ● Pregătirea pentru ● Pregătirea pentru frontală
începerea începerea
orei orei
2’ ● Se audiaza un fragment din ● Elevii audiază Audiţia CD audio
2. Prezentarea Sluba Învierii. fragmentul Activitate
obiectivelor ● Se anunţă elevii că vor propus. frontală
de evaluare rezolva un rebus, iar pe verticală ● Elevii ascultă explicaţiile Explicaţia
vor obţine tema din care vor profesorului.
primi un test.
42’ ● Profesorul împarte ● Elevii rezolvă Fişa de lucru nr.1 Activitate
Verificarea elevilor fişe de lucru ce conţin un rebusul. indiviuală
3. cunoştinţelor rebus. Conversaţia
elevilor O1 ● Se discută ● Elevii îşi corecteză Activitate Aprecieri
O2 rezolvarea rebusului şi sunt rebusul. frontală verbale
numiţi diferiţi elevi pentru a
completa cuvintele găsite în
rebusul de pe tablă. Conversaţia Activitate
frontală
- Învierea Domnului.
- Ce sărbătoare a rezultat după
rezolvarea rebusului pe verticala
A-B?
- Acum veţi primi un test despre

3
O3 acestă sărbătoare. Explicaţia Fişe de evaluare Activitate
● Elevii rezolvă testul. Exerciţiul indiviuală
● Profesorul împarte
elevilor fişele de evaluare şi le
explică testul. ● Elevii răspund. Conversaţia Activitate Aprecieri
● Supraveghează frontală verbale
elevii, la sfârşit strânge testele,
iar apoi discută cu elevii
rezolvarea corectă a testului.
Aprecierea 2’ ● Se notează răspunsurile orale Explicaţia
4. rezultatelor ale elevilor. Testele se Activitate
corectează şi se discută frontală
împreună cu elevii, ora
următoare.
Precizarea şi 1’ ● Se anunţă tema ● Elevii notează Explicaţia Activitate
5. explicarea pentru acasă. tema în caiete. frontală
temei pentru
acasă
Încheierea 1’ ● Rugăciunea ● Rugăciunea
6. activităţii ● Salutul ● Salutul

4
Fişa de lucru nr.1 A

5
1. A dat la o parte piatra de pe mormânt.
2. Domnul a fost vândut pentru 30 de ...
3. Mântuitorul a pătimit şi a murit într-o zi de ….
4. L-a vândut pe Iisus.
5. Apostolul care s-a lepădat de Mântuitorul.
6. Ziua în care a fost vândut Domnul.
7. Sărbătoarea aceasta se mai numeşte şi… (trecere)
8. Mormântul Domnului se află la ….
9. Ziua în care a înviat Domnul.
10.Cina cea de Taină a avut loc într-o zi de…
11.Lângă Domnul a stat tot timpul ucenicul Ioan şi mama sa …
12. I-a fost pusă pe cap în semn de batjocură.
13. Soldaţii L-au …... cu bice pe Mântuitorul.
14. Muntele pe care a fost răstignit Mântuitorul.
15. Domnul Iisus Hristos a fost răstignit pe o…
16. Cu o săptămână înainte de această mare sărbătoare se cinsteşte Intrarea Domnului în Ierusalim sau …

A-B Cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii ……………………………………............

B
Numele şi prenumele …………………………
Clasa …………………….

6
TEST DE EVALUARE

1. Creştinii sărbătoresc Floriile:


a) cu o săptămână înainte de Rusalii
b) în Vinerea Mare
c) cu o duminică înainte de Paşti
0,25 puncte

2. Iisus a fost trădat şi vândut de către Iuda într-o zi de:


a) luni
b) miercuri
c) joi
0,25 puncte

3. La Cina cea de Taină, din Joia Mare, Iisus a instituit Sfânta Taină a:
a) Botezului
b) Euharistiei (Împărtăşania)
c) Maslului
0,25 puncte

4. Sfânta Împărtăşanie conţine pâine şi …………… , care reprezintă ……………. şi ……………. Mântuitorului Iisus Hristos.
0,75 puncte

5. După Cina cea de Taină, Iisus a plecat împreună cu …………….. în Grădina ……………... pentru a se ……….. . Acolo au venit ………… împreună cu
Iuda, pentru a-L ……… . Pentru trădarea lui Iisus, Iuda a primit o sumă de ……… de arginţi.

7
1,50 puncte

6. Patimile, moartea şi îngroparea Domnului sunt sărbătorite în:


a) Duminica Floriilor
b) Vinerea Mare
c) în fiecare zi
0,25 puncte

7. Iisus a murit la ora …. după-amiaza, iar pentru a se convinge de acest lucru, un soldat L-a împuns cu suliţa în coastă, de unde a curs
…………………. şi ………. .

1 punct

8. Coloraţi pătratele ce conţin propoziţii adevărate! Ce semn aţi obţinut?

Soldaţii Îl iubeau Soldaţii L-au prins Soldaţi I-au dat


pe Iisus. pe Iisus. mâncare lui Iisus.
Iisus a fost Iisus a fost dus la Iisus a avut pe
batjocorit. judecată. cap coroană de
spini.
Soldaţii erau Iisus a foat dus la Soldaţii I-au cerut
prietnii lui Iisus. Pilat. iertare lui Iisus.
Judecata lui Iisus Pilat nu Îi găseşte Iuda nu a luat cei
a fost lunea. nici o vină lui 30 de arginţi.
Iisus.
Mulţimea cerea Mulţimea striga: Sinedriul a
eliberarea lui “Răstigneşte-L!” hotărât că Iisus e
Iisus. nevinovat.

8
1,50 puncte

9. Învierea Domnului nostru Iisus Hristos o sărbătorim la:


a) Crăciun
b) Paşti
c) Buna – vestire
0,25 puncte

10. Un ………………... al lui Dumnezeu s-a coborât din cer şi a ridicat ……………… de la uşa mormântului. Mormântul era ……….. pentru că Iisus
…………………. .
1,00 puncte

11. Întotdeauna, Învierea Domnului o sărbătorim într-o zi de:


a) duminică
b) 27 aprilie
c) vineri
0,25 puncte

12. După Înviere, Iisus a mai rămas pe pământ încă ……… de zile.
0,25 puncte

13. Apoi a avut loc Înălţarea Sa la ……… , sărbătoare ce osărbătorim într-o zi de:
a) luni
b) sâmbătă
c) joi
0,50 puncte

NOTĂ: Toate subiectele sunt obligatorii.

9
Din oficiu se acordă 2 puncte.

10

S-ar putea să vă placă și