Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR: Bejan Andreea


DATA: 5.05.2011
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII „Vasile Mitru” Taşca
CLASA : a V-a
DISCIPLINA: Religie
SUBIECTUL LECŢIEI: Patimile Domnului
TIPUL LECTIEI: de verificare şi evaluare a cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: completarea cunoştinţelor despre Învierea Domnului pentru a înţelege importanţa acestui eveniment în istoria
mântuirii;

COMPETENŢE GENERALE:
C.G.3.Manifestarea valorilor şi atitudinilor religioase în propriile atitudini şi comportamente;
C.G.4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri.

COMPETENŢE SPECIFICE:
3.3 Explicarea semnificaţiei şi a importanţei sărbătorilor creştine pentru credincioşi;
4.3 Respectarea tradiţiilor creştine referitoare la participarea credincioşilor la sfintele sărbători.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

O1 –să completeze corect rebusul pentru a găsi pe verticală „Învierea Domnului”;


O2- să conştientizeze importanţa evenimentului Învierii Domnului;
O3 – să răspundă corect la itemii testului referitor la Învierea Domnului, în timpul indicat de profesor.

1
STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode şi procedee: conversaţia, audiţia, explicaţia, exerciţiul.


2. Mijloace de învăţământ: CD audio, fişa de lucru nr.1 şi fişe de evaluare.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală.

RESURSE

1. Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V– a;


Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V – a;
Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Temporale : număr de lecţii : 1


durata : 50 min.

3. Bibliografice :

1. ***Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1994;
2. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Monica, Prof. Opriş, Dorin, Prof. Opriş, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea” Alba Iulia,
2000;
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( SCENARIUL DIDACTIC )

Nr. ETAPELE Timp Ob. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME EVALUARE
crt. LECŢIEI op. PROFESORULUI ELEVULUI ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZARE
2’  Salutul  Salutul
 Rugăciunea  Rugăciunea
1. Momentul  Notarea absenţelor  Anunţarea absenţelor Activitate
organizatoric  Pregătirea pentru începerea  Pregătirea pentru începerea frontală
orei orei
2’  Se audiaza un fragment din  Elevii audiază fragmentul Audiţia CD audio
2. Prezentarea Sluba Învierii. propus. Activitate
obiectivelor de  Se anunţă elevii că vor  Elevii ascultă explicaţiile frontală
evaluare rezolva un rebus, iar pe verticală profesorului. Explicaţia
vor obţine tema din care vor primi
un test.
42’  Profesorul împarte elevilor  Elevii rezolvă rebusul. Fişa de lucru nr.1 Activitate
Verificarea fişe de lucru ce conţin un rebus. indiviuală
3. cunoştinţelor  Se discută rezolvarea  Elevii îşi corecteză rebusul. Conversaţia
elevilor O1 rebusului şi sunt numiţi diferiţi Activitate Aprecieri
O2 elevi pentru a completa cuvintele frontală verbale
găsite în rebusul de pe tablă.

- Ce sărbătoare a rezultat după - Învierea Domnului. Conversaţia Activitate


rezolvarea rebusului pe verticala frontală
A-B?
- Acum veţi primi un test despre
acestă sărbătoare.

O3  Profesorul împarte elevilor  Elevii rezolvă testul. Explicaţia Fişe de evaluare Activitate
fişele de evaluare şi le explică Exerciţiul indiviuală
testul.
 Supraveghează elevii, la  Elevii răspund.
sfârşit strânge testele, iar apoi Conversaţia Activitate Aprecieri
discută cu elevii rezolvarea frontală verbale
corectă a testului.

3
Aprecierea 2’  Se notează răspunsurile orale Explicaţia
4. rezultatelor ale elevilor. Testele se Activitate
corectează şi se discută împreună frontală
cu elevii, ora următoare.
Precizarea şi 1’  Se anunţă tema  Elevii notează Explicaţia Activitate
5. explicarea pentru acasă. tema în caiete. frontală
temei pentru
acasă
Încheierea 1’  Rugăciunea  Rugăciunea
6. activităţii  Salutul  Salutul

1. 2. 3.
4. 5. 6.

7. 8. 9.
10. 11. 12.

13. 14. 15.


16. 17. 18.
19. 20.
21. 22. 23.

24. 25. 26.


Fişa de lucru nr.1 A
27. 28.

29. 30. 31.


1. A dat la o parte piatra de pe mormânt.
32. 33. 2. Domnul a fost vândut pentru 30 de ...
34. 35.
3. Mântuitorul a pătimit şi a murit într-o zi de ….
4. L-a vândut pe Iisus.
36. 37. 38.

39. 40. 41. 4

42. 43. 44.


5. Apostolul care s-a lepădat de Mântuitorul.
6. Ziua în care a fost vândut Domnul.
7. Sărbătoarea aceasta se mai numeşte şi… (trecere)
8. Mormântul Domnului se află la ….
9. Ziua în care a înviat Domnul.
10.Cina cea de Taină a avut loc într-o zi de…
11.Lângă Domnul a stat tot timpul ucenicul Ioan şi mama sa …
12. I-a fost pusă pe cap în semn de batjocură.
13. Soldaţii L-au …... cu bice pe Mântuitorul.
14. Muntele pe care a fost răstignit Mântuitorul.
15. Domnul Iisus Hristos a fost răstignit pe o…
16. Cu o săptămână înainte de această mare sărbătoare se cinsteşte Intrarea Domnului în Ierusalim sau …

A-B Cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii ……………………………………............

B
Numele şi prenumele …………………………
Clasa …………………….

TEST DE EVALUARE

1. Creştinii sărbătoresc Floriile:

5
a) cu o săptămână înainte de Rusalii
b) în Vinerea Mare
c) cu o duminică înainte de Paşti
0,25 puncte

2. Iisus a fost trădat şi vândut de către Iuda într-o zi de:


a) luni
b) miercuri
c) joi
0,25 puncte

3. La Cina cea de Taină, din Joia Mare, Iisus a instituit Sfânta Taină a:
a) Botezului
b) Euharistiei (Împărtăşania)
c) Maslului
0,25 puncte

4. Sfânta Împărtăşanie conţine pâine şi …………… , care reprezintă ……………. şi ……………. Mântuitorului Iisus Hristos.
0,75 puncte

5. După Cina cea de Taină, Iisus a plecat împreună cu …………….. în Grădina ……………... pentru a se ……….. . Acolo au venit …………
împreună cu Iuda, pentru a-L ……… . Pentru trădarea lui Iisus, Iuda a primit o sumă de ……… de arginţi.
1,50 puncte

6. Patimile, moartea şi îngroparea Domnului sunt sărbătorite în:


a) Duminica Floriilor
b) Vinerea Mare
c) în fiecare zi

6
0,25 puncte

7. Iisus a murit la ora …. după-amiaza, iar pentru a se convinge de acest lucru, un soldat L-a împuns cu suliţa în coastă, de unde a curs
…………………. şi ………. .

1 punct

8. Coloraţi pătratele ce conţin propoziţii adevărate! Ce semn aţi obţinut?

Soldaţii Îl iubeau Soldaţii L-au Soldaţi I-au dat


pe Iisus. prins pe Iisus. mâncare lui Iisus.
Iisus a fost Iisus a fost dus la Iisus a avut pe
batjocorit. judecată. cap coroană de
spini.
Soldaţii erau Iisus a foat dus la Soldaţii I-au cerut
prietnii lui Iisus. Pilat. iertare lui Iisus.
Judecata lui Iisus Pilat nu Îi găseşte Iuda nu a luat cei
a fost lunea. nici o vină lui 30 de arginţi.
Iisus.
Mulţimea cerea Mulţimea striga: Sinedriul a
eliberarea lui “Răstigneşte-L!” hotărât că Iisus e
Iisus. nevinovat.

1,50 puncte

9. Învierea Domnului nostru Iisus Hristos o sărbătorim la:


a) Crăciun
b) Paşti
c) Buna – vestire
0,25 puncte

7
10. Un ………………... al lui Dumnezeu s-a coborât din cer şi a ridicat ……………… de la uşa mormântului. Mormântul era ……….. pentru
că Iisus …………………. .
1,00 puncte

11. Întotdeauna, Învierea Domnului o sărbătorim într-o zi de:


a) duminică
b) 27 aprilie
c) vineri
0,25 puncte

12. După Înviere, Iisus a mai rămas pe pământ încă ……… de zile.
0,25 puncte

13. Apoi a avut loc Înălţarea Sa la ……… , sărbătoare ce osărbătorim într-o zi de:
a) luni
b) sâmbătă
c) joi
0,50 puncte

NOTĂ: Toate subiectele sunt obligatorii.


Din oficiu se acordă 2 puncte.

S-ar putea să vă placă și