Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Școala: Liceul Teoretic Dr. Mihai Ciucă, Săveni


Profesor:
Data:14.02.2021
Clasa: a-X-a
Disciplina: Psihologie generală
Unitatea de învățare: Procese psihice şi rolul lor în evoluţia personalităţii
Subiectul lecției: Memoria – definire, caracterizare, procesele memoriei
Tipul lectiei: Evaluare sumativă (verificare şi apreciere)

Competențe specifice vizate:


1. Analiza unor procese psihice pornind de la exemple concrete.
2. Relaţionarea eficienta/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi evaluarea informaţiilor referitoare la procese şi
manifestări psihice.

Scopul leției:
1. Să înteleagă importanța memoriei.
Obiective operaţionale:
La finalul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. Să definească memoria;
O2. Să argumenteze importanţa memoriei în viaţa psihică umană;
O3. Să identifice caracteristicile memoriei umane;
O4. Să explice procesele memoriei.
Strategie didactica:
- metode și procedee: probă scrisă
- mijloace de învățământ: test de evaluare docimologic
- moduri de organizare a clasei: individual

Bibliografie:
1. Cosmovici, A., Psihologie generală, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
2. Dorina Sălăvăstru, Didactica psihologiei, Editura Polirom, 1999
3. Elena Lupşa; Victor Bratu, Manualul de Psihologie, clasa a Xa, Editura Corvin, Deva, 2005
4. Elena Lupşa; Victor Bratu, Psihologie – Sinteze, aplicaţii, teste, clasa a Xa, Editura Corvin, Deva, 2005;
5. Mărcuşanu , I., Mărcuşanu, D. E., Manual de Psihologie pentru cls. a X-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2005

CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DE PREDARE-INVATARE


ETAPELE LECŢIEI OB ACTIVITATEA ACTIVITATEA FORME DE EVALUARE
PROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE ORGANIZARE
Salutul. Verificarea prezenţei, de
1. Moment asemenea se creează şi condiţiile Elevii vor răspunde la salut
organizatoric psihologice optime pentru şi la verificarea prezenţei. Conversaţia Catalog Frontal Observarea
3 min. desfăşurarea lecţiei. introductivă sistematică

Elevii se pregătesc pentru


2. Captarea test, așteaptă primirea foilor Conversația Foi A4 cu
atenției în de test. testul printat Frontal,
vederea individual
Se impart elevilor testele de
desfăşurării evaluare.
activităţii
2 min.

3. Anunțarea Anunțarea desfășurării activității de Elevii ascultă atent și cer Conversația, Testul Frontal Aprecieri
temei și a evaluare care are drept scop lămuriri dacă sunt explicația printat, foi individual verbale
obiectivului verificarea și evaluarea neclarități. albe,
activității conținuturilor unității de învățare 2 - instrumente
Procese psihice şi rolul lor în de scris
5 min. evoluţia personalităţii, Memoria.

4. Desfășurarea O. Se explică sarcinile din testul de Rezolvă testul de evaluare. Exercițiul Testul Individual Obsevarea
activității 1 evaluare, baremul, timpul de lucru. docimologic sitematică,
35 min O. Se supraveghează elevii pe probă scrisă
2 parcursul rezolvării testului.
O.
3
O.
4
5. Concluzia Se adună testele de evaluare Predau testele rezolvate. Conversația Baremul Frontal, Conversația,
finală rezolvate. Se împart foi cu baremul Primesc baremul. individual explicația,
5 min. de corectare, rezolvarea testului. întărirea
Concluziile și observațiile cu privire pozitivă
la nivelul atingerii obiectivelor se
vor discuta după corectarea testelor,
ora următoare.

S-ar putea să vă placă și