Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.X.2022

Școala Gimnazială Particulară Ethos

Clasa: a III-a B

P. I. P. P.: Bărbulescu Mariana

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Disciplina: Educație civică

Unitatea tematică: Tărâmul cărților

Conținutul învățării: Respectul opus lipsei de respect

Tipul lecţiei: mixtă

Forma de realizare: lecție integrată

Discipline integrate: Limba și literatura română

Competențe specifice:

 Educație civică

1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei

 Limba și literatura română:

1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar simplu;

1
 Muzică și mișcare

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mișcare și a acompaniamentului instrumental;

Obiective operaţionale:

 Cognitive:

O1- să citească cu atenție fragmentul propus, subliniind expresiile care sugerează atitudinea de respect/lipsă de respect manifestată de personaje

O2 – să recunoască trăsăturile personajelor din textul citit, completând corect Jurnalul dublu în urma analizei comportamentului personajelor;

O3 -să interpreteze rolul solicitat de învățătoare, asociind limbajul și mimica corespunzătoare;

O4- să interpreteze cântecul solicitat, cântând în grup sau în colectiv;

 Psihomotorii:

O5– să păstreze poziţia corectă, în bancă, pe tot parcursul lecţiei;

 Afective:

O6– să participe activ manifestând interes pentru lecție.

O7 - -să exprime in scris sentimente, emoții legate de propria experiență privind respectul primit.

STRATEGIE DIDACTICĂ:

a) Resurse procedurale: conversaţia, explicația, problematizarea, Jurnalul dublu, lectura explicativă, muncă independentă, munca în echipă,
audiția;

b) Resurse materiale: calculator, internet, fişe de lucru (independent, pe grupe), cretă, tablă, stilou, manual.

2
c) Resurse temporale: 40 minute

d) Resurse umane: 21 elevi

Locul desfășurării: sala de clasă

Forme de organizare: frontal, individual.

Evaluare: continuă, formativă prin observare sistematică, aprecieri verbale, evaluare orală, fișe de lucru, evaluare finală.

Bibliografie:

 Programa şcolară pentru disciplina Educație Civică, clasele a III-a şi a IV-a, MEN, Bucureşti, OMEN 5003/02.12.2014;

 Manual Educație civică , clasa a III a; Adina Grigore, Maria Daniela Niță, Cristina Ipate-Toma, Mariana- Carmen Gheorghe, Ed. Ars
Libri, 2021

3
Desfășurarea lecției
Etapele lecţiei Obiective Conţinuturi Stategii didactice Evaluare
Metode si Mijloace Forme de
procedee organizare
1. Moment Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune Conversația Frontal Observarea
organizatoric condiţii a lecţiei, cerând elevilor să pregătească sistematică
(2 minute) materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în
bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina.
2.Captarea O6 Solicit elevilor să găsească cât mai multe Formule Conversația Tablă Frontal Observarea
atenției și de politețe- pe care le notez pe tablă Explicația Cretă sistematică
anunţarea temei Anunț titlul lecţiei şi câteva din obiective într-un Brainstorming
şi a obiectivelor mod accesibil copiilor.
(3 minute)
3.Reactualizarea O6 Adresez câteva întrebări prin care scot în evidență Conversația Frontal Observarea
cunoştinţelor ceea ce am învățat în lecția anterioară Explicaţia Individual sistematică
(5 minute)
4.Dirijarea Elevii citesc textul din manual, p.22 pe Lectura Manual Frontal Evaluare
învăţării O1 fragmente, evidențiind manifestările de respect și Conversaţia Fisă de lucru În perechi continuă,
(15 minute) O2 lipsa de respect. Explicaţia Pe grupe formativă
Elevii diferențiază expresiile subliniate, Exerciţiul Anexa 1 prin
O4 completând Jurnalul dublu. Anexa 1. Munca observare
Ne amintim un cântecel în care se vorbește despre independentă sistematică
modul in care vorbim și ne comportăm? Munca în grup
Elevii interpretează cântecul colectiv/ pe grupe în Jurnalul Dublu
funcție de solicitarea învățătoarei.

5. Obţinerea O3 Câțiva elevi sunt selectați pt jocul de rol pe care îl Explicația În perechi Observare
performanţei- interpretează pe baza textului citit. Conversația sistematică
fixarea noțiunilor Exercițiul
(5 minute)
6. Asigurarea O7 Elevii vor completa o filă din jurnalul personal in Explicația Jurnal Individual Evaluare
retenției și care își amintesc o situație in care s-au simțit sau Conversația personal Pe grupe orală

4
transferului se simt respectați exprimând ceea ce simt. Câțiva Munca colectiv
(5 minute) elevi își pot citi însemnările. independentă

7. Încheierea Conversaţia Frontal Evaluare


activității Fac aprecieri verbale asupra felului în care s-a finală
(3 minute) desfăşurat lecţia.

Anexa 1

5
Respect Lipsă de respect

Respect Lipsă de respect

S-ar putea să vă placă și