Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.03.2023
Clasa: a III – a
Şcoala: Gimnazială ,,Maria Brindea” com. Pesac
Prof. înv. prima: Deac Raluca-Alina
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea tematică: CURAJUL ESTE RĂDĂCINA BIRUINȚEI
Subiectul lecţiei: Ne jucăm cu părţile de vorbire!
Tipul de activitate: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi intelectuale
Scopul lecţiei:
 formarea şi consolidarea deprinderilor a cunoştinţelor privind părţile de vorbire
studiate (substantiv, adjectiv, pronume, verb);
 consolidarea abilităţilor de comunicare.
Competenţe generale:
1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
Competenţe specifice:
1.3 Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesajele audiate.
3.5 Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit.
4.5 Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei.

Obiective operaţionale:
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să numească părţile de vorbire, pe baza cunoştinţelor dobândite anterior;
O2 – să enumere caracteristicile fiecărei părţi de vorbire, pe baza cunoştinţelor dobândite
anterior;
O3 – să identifice părţile de vorbire studiate, pe baza ilustraţiei date;
O4 – să precizeze forma corectă a părţilor de vorbire, pornind de la anumite criterii date;
O5 – să analizeze părţile de vorbire studiate, folosind enunţurile date.

Strategia didactică: activ participantă realizată prin:


a) Resurse procedurale:
 metode şi procedee – conversaţia, explicaţia, joc de rol, metoda ciorchinelui,
conversaţia catehetică, exerciţiul, metoda cadranelor, problematizarea;
 forme de organizare – frontal, individual, grupe.
b) Resurse materiale: fişe de lucru, caietul elevului, tablă, creioane colorate, coli
flipchart, jetoane, bileţele, fişă de evaluare.
c) Forme şi tehnici de evaluare:
 observare sistematică (scara de clasificare – anexa 7 şi anexa 8);
 evaluare orală (conversaţia de verificare);
 evaluare scrisă (activitate de muncă independentă);
 apreciere verbală.
Resurse temporale: 100 de minute.
BIBLIOGRAFIE
1. Bocoş, M., Jucan, D. (2017). Fundamentele pedagogiei. Teoria şi metodologia
curriculumului. Repere şi instrumente didactice pentru formarea profesorilor. Ediţia a
III – a, revizuită, Piteşti, Editura Paralela 45.
2. Bocoş, M., Jucan, D. (2017). Teoria şi metodologia instruirii. Teoria şi metodologia
evaluării. Repere şi instrumente didactice pentru formarea profesorilor. Ediţia a III – a,
revizuită, Piteşti, Editura Paralela 45.
3. Molan, V. (2014). Didactica disciplinelor „Comunicare în limba română” şi „Limba şi
literatura română din învăţământul primar” – Ediţie revizuită, actualizată şi completată;
studii critice, Bucureşti, Editura MINIPED.
***Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română clasa a III – a, OMEN
nr. 5003 / 2.12.2014.
*** https://www.didactic.ro/materiale-didactice/parti-de-vorbirecearta-partilor-de-vorbire-
_fisa
Desfăşurarea lecţiei

Strategii didactice
Secvenţele Ob.
Conţinutul informaţional şi demersul didactic Metode şi Resurse Forme de Evaluare
lecţiei op.
procedee materiale organizare

Momentul Se vor pregăti materialele necesare desfăşurări orei de Manual Frontal Observare
organizatoric comunicare în limba română Fişe de sistematică
Se va asigura climatul afectiv necesar lucru
Întâlnirea de dimineaţă – Salutul, prezenţa
În cadrul acestei etape se va realiza spargerea gheţii prin jocul Joc de rol Fişă de Grupe Aprecierea
de rol „Cearta părţilor de vorbire”. În cadrul jocului vor fi lucru verbală
chemaţi patru elevi. Fiecare elev reprezintă o parte de vorbire
studiată, prezentând importanţa părţii de vorbire studiate
(anexa 1).

Enunţarea temei Astăzi, în cadrul orei de limba şi literatura română, ne vom Conversaţia Frontal Observare
şi a obiectivelor juca cu părţile de vorbire studiate. sistematică
operaţionale De asemenea, voi prezenta obiectivele urmărite în lecţie pe Explicaţia
înţelesul elevilor: vor enumera părţile de vorbire studiate,
precum şi caracteristicile acestora, vor rezolva exerciţii care
conţin părţile de vorbire studiate şi vor identifica şi analiza
părţile de vorbire învăţate. Tablă
Voi scrie pe tablă data, titlul lecţiei – Ne jucăm cu părţile de Caietul
vorbire! elevului

Efectuarea de Această etapă a lecţiei va debuta cu repetarea părţilor de Metoda Coală Frontal Observare
exerciţii şi O1 vorbire studiate, precum şi a caracteristicilor aferente fiecăreia ciorchinelui flipchart sistematică
aplicaţii (felul, numărul şi genul), completând ciorchinele conform
anexei 2.
Se va porni de la expresia – Părţi de vorbire.
Care sunt părţile de vorbire studiate? Conversaţia Jetoane Individual Orală
(substantivul, adjectivul, pronumele personal, catehetică
verbul)
Ce ştim despre substantiv?
O2 (Substantivul este partea de vorbire care
denumeşte fiinţe, lucruri şi fenomene ale
naturii.)
Care sunt caracteristicile unui substantiv?
(felul – comun, propriu; numărul – singular,
plural; genul – feminin, masculin, neutru)
În mod asemănător se va proceda şi în cazul celorlate părţi de
vorbire studiate. Observare
Exerciţiul Individual sistematică
Concomitent cu lipirea jetoanelor pe coala flipchard elevii vor
da exemple de: substantive, adjective, pronume şi verbe.

Elevii vor fi împărţiţi pe grupe pentru a rezolva sarcinile


propuse.
Apreciere
O3 Sarcina 1 Exerciţiul Fişă de Grupe verbală
Recunoaşte şi colorează partea de vorbire corespunzătoare lucru
grupei tale (anexa 3). Creioane
colorate
Observare
Sarcina 2 Metoda Fişă de Grupe sistematică
O1 Fiecare grupă va primi un plic în care sunt scrie sarcinile cadranelor lucru
corespunzătoare părţi de vorbire a grupului (anexa 4).
Grupa substantivelor Exerciţiul
a) Se vor completa enunţurile date cu substantive comune
şi proprii.
b) Se vor alege substantivele care au genul substantivului
„acvariu”.
Grupa adjectivelor
a) Se vor preciza adjectivele potrivite pentru fiecare
substantiv dat.
O4 b) Se vor forma perechile potrivite substantiv – adjectiv.
Grupa pronumelor
a) Se vor înlocui substantivele date cu forma pronumelor
corespunzătoare.
b) Se vor asocia corespunzător pronumele şi verbele.
Grupa verbelor
a) Se vor scrie formele corecte ale verbelor în enunţurile
date.
b) Se vor asocia corespunzător pronumele şi verbele.
Exerciţiul Fişă de Frontal Observare
O5 Sarcina 3 – Identificarea şi analiza gramaticală lucru sistematică
Se va prezenta elevilor o planşă (anexa 5). Ei vor citi cu Conversaţia Individual
atenţie textul, iar apoi vor identifica şi analiza părţile de Tablă
vorbire corespunzătoare grupei din care face parte. Analiza
părţilor de vorbire se va realiza la tablă. Problematizarea Caietul
Maria = substantiv propriu, numărul singular, genul elevului
feminin Tablă
sătura = verb, numărul singular
privească = verb, numărul singular
bunic = substantiv comun, numărul singular, genul
masculin
el = pronume personal, numărul singular, genul
masculin
barba = substantiv comun, numărul singular, genul
feminin
lungă = adjectiv, numărul singular, genul feminin
albă = adjectiv, numărul singular, genul feminin Joc de rol Bileţele Individual Apreciere
verbală
„Cearta părţilor de vorbire” va fi înlăturată de trei – patru
elevi care vor citi pe rând mesajele pentru părţile de vorbire.

Concluzii şi Se vor realiza concluziile cu privire la desfăşurarea orei iar Muncă Frontal
realizarea pentru realizarea feedback-ului elevii vor rezolva exerciţiile independentă
feedback-ului din fişa conform anexei 6. Fişă Individual Scrisă
Conversaţia
Se notează tema de casă: Explicaţia Culegere
Voi prezenta explicaţiile necesare pentru realizarea temei.

Se fac aprecieri, generale şi individuale, privind participarea şi Conversaţia


comportamentul elevilor pe parcursul orei. Apreciere
verbală
Anexa 1
Cearta părţilor de vorbire

Substantivul:
Eu sunt partea de vorbire cea mai importantă ! Eu reprezint orice obiect, orice
fiinţă, lucru sau fenomen al naturii ! Eu sunt tot ce ne-nconjoară!

Adjectivul:
Ba eu ! Eu te înfrumuseţez, te fac să străluceşti. Eu decid dacă eşti vesel, trist,
frumos sau urât!

Pronumele:
Şi ... Dar când nu-i acasă domnul care se consideră „cel mai important”, cine îl
salvează? Eu sunt eu, tu eşti tu, dar când privesc spre aceste fetiţe: Adelina, Roxana şi
Miruna nu trebuie să spun decât ELE! Un singur cuvânt şi...reprezint trei dintr-o lovitură!

Verbul:
Eu nu mai zic nici pâs! Eu sunt viaţa! Eu sunt mişcarea! Eu exist şi voi vă luptaţi
care-i mai tare??? Nu-mi vine să cred! Dansez, cânt, alerg, ţopăi ( cu mişcări şi
reprezentări specifice) şi voi vă credeţi importante?
Ha! Ha! Sunt de neînlocuit! Sunt cel mai puternic! Fără mine o propoziţie nu
respiră!

LA FINALUL ACTIVITĂŢII

Trei elevi
Nu trebuia să vă certaţi, dragilor! Nu înţeleg cum de nu vă daţi seama! Toate
sunteţi foarte importante!
Noi, copiii, nu putem comunica fără ajutorul vostru, al tuturor!

Tu, substantivule, eşti totul: aer, lumină, căldură, respiraţie, iar fratele tău,
adjectivul te ajută să fii mereu vesel, sprinten şi îmbujorat!
Tu, dragul meu pronume, eşti mereu la datorie când lipseşte cineva!

Drăguţule verb, doar tu le faci pe toate să vibreze, le dai aripi, le readuci mereu la
viaţă! Nu le laşi nici o clipă să hiberneze!
Noi vă iubim pe toate la fel de mult ! Aşa că ... hai să-ncingem o horă şi să uităm
de supărare!
Anexa 2
singular plural
comune feminin

numărul

proprii felul genul masculin

Substantiv
singular neutru
plural
feminin
numărul
Părţi de Pronume
genul
Adjectiv vorbire
feminin numărul
masculin
genul
Verb
singular plural
masculin
neutru
numărul

singular plural
Anexa 3
Anexa 4
Substantivul Adjectivul
a. Completează enunţurile cu substantive comune şi proprii: a. Menţionează pentru fiecare substantiv, adjective care exprimă:
_________ adoră pisicuţa primită cadou.
Trăsături fizice Trăsături morale
_________ plantează pomi în livadă.
bunica
_________ desenează o vază cu flori.
mama
b. Peştişorul alege traseul cu substantive de genul...”acvariului”!
frate
b.
Formează perechile potrivite substantive  adjective.

Verbul Pronumele
a. Scrie forma corectă a verbelor din paranteză: a. Înlocuieşte substantivele subliniate cu pronumele personale
Bunica şi bunicul (este) _______ în grădină. (a înflorit) potrivite:
___________ multe lalele roşii. Copiii (dorim) ___________ să Ieri Maria (____) a participat la decernarea premiilor pentru
mai (plantezi) _____________ câteva lalele albe. concurs.
b. Pune în corespondenţă pronumele cu verbele potrivite. Mihai şi Dănuţ (____) sunt foarte buni prieteni.
b. Cum asociezi: pronume – verb?
Anexa 5

FIŞA DE LUCRU

Identifică şi analizează părţile de vorbire din următorul text:


Maria nu se mai sătura să îl privească pe bunic. El avea barba lungă şi albă.

Anexa 6
Numele şi prenumele _________________________ Data 21.03.2023

FIŞA DE EVALUARE

1. Trece substantivele însoţite de adjective la numărul plural:


nor plumburiu mamă frumoasă
nori ______________ mame _____________

2. Găseşte substantive potrivite pentru adjectivele:


dulce _______________ gingaşa _______________

3. Scrie verbe cu sens asemănător celor date:


se caţără _______________ râde _______________

4. Alcătuieşte un enunţ, folosind o formă a pronumelui personal de politeţe.


_______________________________________________________________________

Mă evaluez!

FB ofer toate răspunsurile corecte


B ofer două răspunsuri corecte
S ofer un răspuns corect
Anexa 7
Metoda: Observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevului
Instrumentul: Scară de clasificare
Numele elevului____________________data ________

Comportamentul vizat Întotdeauna Foarte des rar Foarte rar Niciodată


Comunică cu ceilalţi membri ai
grupului
Manifestă tendinţa de a monopoliza
discuţiile din grup
Îi contrazice în permanenţă pe
ceilalţi membri ai grupului
Nu colaborează cu ceilalţi membri ai
grupului
Anexa 8
Metoda: Observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevului
Instrumentul: Scară de clasificare
Numele elevului____________________data ________

Identifică în enunţuri părţile de vorbire studiate


Niciodată Rar Ocazional Frecvent Întotdeauna

Realizează corect acordul gramatical


Niciodată Rar Ocazional Frecvent Întotdeauna

Precizează corect toate caracteristicile specifice unei părţi de vorbire


Niciodată Rar Ocazional Frecvent Întotdeauna

S-ar putea să vă placă și