Sunteți pe pagina 1din 43

ȘCOALA GIMNAZIALĂ UDA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„PRIETENIA”

Prof. înv. primar UNGUREANU IOANA - MIRELA

26.01.2023

1
Data: 26. 01. 2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Uda
Prof.înv.primar: Ungureanu Ioana - Mirela
Clasa: I
Unitatea de învățare: Despre Prietenie / Minte sănătoasă în corp sănătos
Tema zilei: Prietenia
Discipline de studiu: Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului,
Dezvoltare personală, Arte vizuale și abilități practice

Conținuturi:
 Comunicare în limba română: Sunetul și grupul de litere ci, Ci, de tipar și de mână
 Matematică și explorarea mediului: Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la
31 fără trecere peste ordin. Probleme care se rezolvă prin una sau două operații. Organe
majore ale corpului omenesc – roluri
 Dezvoltare personală: Prietenie și respect
 Arte vizuale și abilități practice: Brățara prieteniei - confecționare

Mijloc de realizare: activitate integrată

Tipul activităților: consolidare, recapitulare, predare – învățare, formare de priceperi și


deprinderi

Durata: 4 ore

Competențe specifice vizate:

Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostite cu claritate.
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate.
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare.
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare.
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.
4.1. Scrierea literelor de mână.
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind
materiale diverse.

2
Matematică și explorarea mediului:

1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;


1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent
la numărare;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, ˂,˃,=,+, -)
în rezolvarea și /sau compunerea de probleme;
2.2. Recunoaşterea unor figuri şi corpuri geometrice în mediul apropiat şi în reprezentări plane
accesibile (incluzând desene, reproduceri de artă, reprezentări schematice)
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare și scădere în concentrul
0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice.

Dezvoltare personală:

1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate


2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;
2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.

Arte vizuale și abilități practice:

2.1. Identificarea unor caracteristici/proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;


2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile
2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă
2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu

Obiective operaționale:

Comunicare în limba română:

O1 - Să formuleze răspunsuri corecte la întrebările adresate de către cadrul didactic


O2 – Să redea cuvinte ce conțin sunetul și grupul de litere ci;
O3 – Să citească fluent, corect și expresiv textul;
O4 – Să coloreze animalele participante la spectacolul de circ;
O5 – Să transforme corect cuvintele ce conțin sunetul și grupul de litere ci (una/mai multe);
O6 – Să enumere etapele redactării unei invitații;
O7 – Să manifeste interes pentru activitățile propuse.

3
Matematică și explorarea mediului:

O1 – Să rezolve rebusul, apelând la cunoştinţele dobândite anterior;


O2 – Să utilizeze denumiri și simboluri matematice învățate;
O3- Să rezolve corect exerciții și probleme cu adunări și scăderi în concentrul 0 – 100, respectând
algoritmii de calcul.
O4 – Să rezolve probleme cu una sau două operații;
O5 – Să reprezinte numere de două cifre, evidențiind cifra zecilor și cea a unităților;
O6 – Să găsească numărul mai mic/mai mare, respectând algoritmul de comparare;

Dezvoltare personală:
O1 - Să răspundă corect și clar la întrebări;
O2 - Să enumere calităţile celui mai bun prieten;
O3 - Să conştientizeze importanţa prietenilor în viaţa omului;
O4 - Să aprecieze comportamentele colegilor şi rolul bunelor relaţii în cadrul colectivului clasei;
O5 - Să manifeste interes pentru lecţie, concretizat în participare activă;

Arte vizuale și abilități practice:

O1– Să identifice soluția corectă a ghicitorilor;


O2– Să denumească materialele de lucru necesare realizării lucrării;
O3– Să enumere în ordine etapele de lucru pentru confecționarea brățării;
O4– Să aplice tehnici de lucru adecvate;
O5– Să asambleze elementele prelucrate pentru a obține produsul final;
O6– Să analizeze în spirit critic și autocritic lucrarea proprie, dar și pe cele ale colegilor;
O7– Să manifeste interes pentru activitățile propuse.

Resurse metodologice:

Strategia didactică:

a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstraţia, problematizarea, exercițiul,


lectura explicativă, observația, jocul didactic;
b) Mijloace de învățământ: calendarul naturii, jetoane, videoproiector, laptop, prezentare
power point, auxiliar, fișe de lucru, instrumente de scris și colorat, invitația, lipici, tablă,
cretă, magneți, figuri geometrice plane din hartie colorată, coală ciocan, numărătoare,
film didactic, ghem de sfoară, brățară model, foarfecă, sârmă plușată, paie din plastic de
diverse culori
c) Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi, în echipe

Resurse umane: 12 elevi

Resurse procedurale:

d) timp alocat lecției: 45 min ( x 4)


e) spațiul desfășurării lecției: sala de clasă

4
Resurse bibliografice:

 Otilia-Niculina Ezaru, Constanța Cristea, Mihaela Obreja, Georgiana Rusu, Maria-


Monica Priceputu, Repere pentru PROIECTAREA DIDACTICĂ în învățământul primar
(clasele pregătitoare, I, a II-a, a III- ași a IV-a), Editura Sf. Mina, Iași 2022
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare,
clasa I și clasa a II-a, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr.
3418/19.03.2013;
 Matematică și explorarea mediului. Programa şcolară clasele Pregătitoare, I si a II-a,
MEN, București, 2013;
 Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I și
clasa a II-a, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 3418/19.03.2013;
 Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, clasa pregătitoare,
clasa I și clasa a II-a, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr.
3418/19.03.2013;
 Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Comunicare în limba română - manual pentru clasa
I, Editura Didactică și Pedagogică, 2021.
 Cleopatra Mihailescu, Tudora Pițilă, , Matematică și explorarea mediului, Manual pentru
clasa I, Editura Didactică și Pedagogică, 2021;
 Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Koszorus, O călătorie distractivă spre cunoaștere-
Clasa I – caiet de creație nr 2, Edu Group, Târgu Mureș, 2019
 Angelica Hobjilă, Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar -
curs elaborat pentru programul de studiu ID, Pedagogia învățământului primar și
preșcolar, Manual anul III, semestrul I, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi,
2016;
 Constantin Petrovici, Didactica matematiciii pentru învățământul primar, Rditura
Polirom, Iași, 2014;
 https://clasamea.eu/
 https://wordwall.net/ro/myactivities
 https://www.twinkl.co.uk/
 https://www.youtube.com/

5
DEMERSUL DIDACTIC
Disciplina: Comunicare în limba română

Strategia didactică
Nr. Etapele lecției OB. Timp Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt. OP. procedee învățământ organizare
didactice

1 Momentul O1 7 min Voi asigura un climat de ordine şi disciplină conversația Panoul frontal Aprecieri
organizatoric necesar desfăşurării în bune condiţii a ,,Întâlnirea de verbale
lecţiei. dimineață”
Întâlnirea de dimineaţă
- Dragi copii, astăzi este o zi specială Jetoane cu
deoarece avem musafiri. Ne ridicăm în data,
picioare și le spunem: „Bună dimineața!”
anotimpurile,
- se realizează salutul şi prezenţa elevilor,
apoi se intonează cântecelul Bună vremea
dimineața!.
Încadrarea temporală a zilei are loc prin
completarea calendarului naturii.
Mesajul zilei: O zi minunată e atunci când
eşti înconjurat de prieteni!

2 Captarea O2 5 min Captarea atenției se va face printr-un joc conversația laptop frontal Capacitatea
atenției numit: „Cine-i mai atent?”. explicația videoproiector individual de a reține
elevilor Voi citi o poezie, iar elevii trebuie să joc didactic prezentare cuvinte ce
rețină cât mai multe cuvinte ce conțin power point conțin
sunetul și grupul de litere ci. Va câștiga pix sunetul și
elevul care reține cele mai multe cuvinte și foi de hârtie grupul de
va primi un FB în catalog. Anexa 1 litere ci.

3 Anunțarea 2 min -În ora aceasta vom consolida informațiile explicația frontal Observația
subiectului referitoare la sunetul și grupul de litere ci, sistematică.
lecției și a Ci, de tipar și de mână. Vom citi textul de pe

6
obiectivelor fișa din auxiliarul ”Clubul de lectură”, vom
operaționale răspunde la întrebări pe baza textului, apoi
vom juca un joc și spre finalul orei vom
realiza o invitație.

4 Sistematizarea, O3 20 min La videoproiector voi expune textul. Solicit explicația, videoproiector frontal Capacitatea
consolidarea, O4 citirea în șoaptă a textului, apoi citirea în exercițiul, laptop individual de a citi
fixarea O5 lanț, după care urmează citirea model a lectura prezentare în perechi textul; de a
cunoștințelor învățătorului, ca mai apoi să se răspundă la explicativă, power point răspunde
asimilate întrebări pe baza textului. conversația fișe corect la
anterior 1. Care este titlul textului? joc didactic instrumente de întrebări; de
2. Cum se numesc cei doi copii din scris și colorat a colora
Anexa 2
parc? corect
Anexa 3
3. Ce au decis ei să facă? animalele și
Anexa 4
4. Care sunt personajele de la circ? de a
5. Cine este vedeta serii? îndeplini
6. Credeți că cei doi copii și amicii lor corect
au fost încântați de spectacol? sarcinile
Argumentați. jocului
Pe verso fișei cu textul amintit mai sus am propus
pregătit o sarcină de lucru. Voi grupa elevii
în perechi, solicitandu-le să identifice și să
coloreze doar animalele care participă la
spectacolul de circ, apoi să scrie în casete
câte sunt din fiecare. Perechea care termină
cel mai repede, dar și corect sarcina, va
primi aprecieri și aplauze din partea
colegilor.

7
Apoi vom juca jocul:
Eu spun una – Tu spui multe!
Cu ajutorul programului Wordwall am
construit o ruletă cu 12 cuvinte ce conțin
sunetul și grupul de litere ci. Fiecare elev va
veni, pe rând, la laptop și va da click pe
butonul Învârte, va citi cuvântul și îl va
transforma conform cerinței.
5
Obținerea O6, 8 min În încheiere, fiecare elev va realiza o conversația laptop frontal Capacitatea
performanței O7 invitație pentru toate celelalte clase și cadre explicația videoproiector individual elevilor de a
exercițiul prezentare realiza
didactice din școală.
power point invitația.
O parte din mesajul invitației va fi
fișe
proiectat la tablă pe fișa pregătită la AVAP
invitația
în ziua precedentă, solicitând elevilor să lipici
completeze invitația cu informațiile care Anexa 5
lipsesc (consolidăm astfel și cunoștințele
referitoare la redactarea unei invitații).

6 Asigurarea 3 min Voi face aprecieri verbale asupra activității conversația Anexa 6 frontal Aprecieri
retenției și a de astăzi. Le dau temă pentru acasă și le explicația individual verbale.
transferului explic ce au de făcut.

8
Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Strategia didactică

Etapele lecţiei/ OB. Conţinutul lecției


EVALUARE
Timp OP. Metode si Forme de Mijloace de
procedee organizare
didactice învățământ

1. Moment Voi asigura în clasă ordinea şi liniştea,


organizatoric ambianţa educaţională favorabilă desfăşurării Conversația
1’ în bune condiţii a lecţiei.

2. Verificarea Capacitatea de a
temei pentru acasă Voi verifica cantitativ şi calitativ tema. Conversatia frontal rezolva corect
2’ individual tema pentru
acasa.

3. Captarea atenţiei O1 Captarea atenției se va realiza prin Conversatia frontal laptop Capacitatea de a
elevilor O2 intermediul unui rebus, astfel încât prin Explicaţia în perechi videoproiector rezolva corect
8’ completarea corectă a acestuia pe verticala Exercițiul prezentare sarcinile.
A-B se va obține titlul temei de astăzi power point
(PRIETENIA). (Anexa 1) Anexa 1
Voi grupa elevii în perechi și fiecare pereche
va primi o fișă cu rebusul. Prima pereche care
termină de completat rebusul îl va prezenta în
fața clasei. Dacă rezolvarea acestuia este

9
corectă, acea pereche va fi declarată
câștigătoare - va primi aplauze în semn de
apreciere, și câte un calificativ de FB în
catalog.

4. Anuntarea -Astăzi, vom recapitula cunoștințele Conversația frontal Observația


subiectului lecției referitoare la adunarea și scăderea numerelor Explicația sistematica
si a obiectivelor naturale în concentrul 0-31 și rolul organelor
operaționale majore ale corpului omenesc.
2’ Prezint obiectivele lecţiei, pe înţelesul
elevilor.

5. Recapitularea O3 Recapitularea cunoștințelor se va face prin Explicația frontal laptop, Capacitatea de a


conținuturilor O4 intermediul jocului didactic. Exercițiul în echipe videoproiector, rezolva corect
20’ Se dă citire unei scrisori de la Roboțelul Observația prezentare sarcinile jocului
Mate. El este supărat pentru că prietenii l-au Demonstrația power point, didactic.
părăsit și astfel culorile de pe trup i-au Problematizarea tabla, cretă,
dispărut. El îi roagă pe copii să devină Jocul didactic magneți,
prietenii lui, să-l înveselească și să-i redea fișe de lucru,
strălucirea. (Anexa 2) figuri
Astăzi vom desfășura un joc didactic, care geometrice
se numește „Prietenii Roboțelului Mate”, prin plane din
care îl vom ajuta pe acesta să devină iar vesel hartie colorată,
și colorat. Cu fiecare sarcină rezolvată corect creioane
îi vom colora din nou straiele. colorate,
pixuri,
Regulile jocului: Anexele 2 - 7
Elevii sunt împărțiți în patru echipe a câte 3
membri fiecare, în funcție de semnul

10
distinctiv: cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi.
Un elev din fiecare echipă va veni pe rând la
catedră, va alege o figură geometrică plană,
conform semnului echipei, va merge cu ea la
loc, va rezolva sarcina matematică în echipă,
apoi o va prezenta și colegilor. Dacă au
rezolvat corect, elevul va aplica acea figură
colorată pe corpul Roboțelului Mate. Fiecare
răspuns corect va aduce echipei aplauze.
(Anexele 3-6)

- elemente de joc: mânuirea materialelor,


atenția la explicații și corectarea greșelilor,
mișcarea organizată, aplauze.

Fiecare echipă va rezolva sarcinile, astfel


încât vor reda zâmbetul și culoarea
Roboțelului Mate. (Anexa 7)

6. Obținerea O5 -Roboțelul Mate este foarte fericit acum că l- Conversaţia frontal laptop, Capacitatea de a
performanței O6 ați ajutat să-și recapete strălucirea și straiele Explicaţia în echipe videoproiector, rezolva corect
10’ colorate. Văzând cât de multe lucruri stiți voi, Exercițiul prezentare sarcinile jocului
mi-a spus că vrea să vă recompenseze așa că Problematizarea power point, didactic.
are încă un mesaj pentru voi, copii: ...v-a Jocul didactic fișe, zaruri,
pregătit un concurs care se numește ”Zarurile tablă, cretă
Fermecate”! Anexa 8
Pentru acest concurs vom păstra echipele de
la jocul anterior și vom mai avea nevoie de
două zaruri, unul roșu și unul albastru.

11
Zarul roșu reprezintă cifra zecilor, zarul
albastru, reprezintă cifra unităților.
Fiecare echipă desemnează doi membri care
aruncă cu zarurile, iar al treilea va scrie
semnul ”˂”, ”˃” sau ”=” între numerele
comparate.
Astfel, câte doi copii vor veni pe rând în fața
clasei și vor arunca cele două zaruri. După
aruncarea zarurilor, fiecare elev va citi
numărul compus din zeci și unități si îl va
scrie pe tablă, iar al treilea coechipier va
compara cele două numere și va stabili semnul
corespunzător ”˂”, ”˃” sau ”=”. Pentru fiecare
sarcină rezolvată corect se acordă 1 punct.
La sfârșitul concursului vom număra
punctele obținute, vom desemna echipa
câștigătoare și vom aplauda fiecare echipă
pentru munca depusă.

7. Asigurarea Se fac aprecieri generale și individuale Conversaţia frontal Anexa 9 Aprecieri verbale
retenției și a asupra modului de desfășurare a lecției. Explicația Anexa 10
transferului Se dă tema pentru acasă.
2’ (Anexa 9) (Anexa 10)

12
Disciplina: Dezvoltare personală

Strategia didactică
Nr. Etapele lecției Ob. Timp Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt. op. procedee învățământ organizare
didactice

1 Momentul O1 2 min Voi asigura un climat de ordine şi conversația frontal


organizatoric disciplină necesar desfăşurării în bune
condiţii a lecţiei.

2 Captarea O2 5 min Captarea atenţiei elevilor se realizează lectura videoproiector frontal Capacitatea de
atenției prin intermediul poeziei Prietenia scrisă explicativă, laptop individual a răspunde
elevilor conversația prezentare corect la
de Grigore Vieru.
power point întrebări.
(Anexa 1) Anexa 1
Pe baza poeziei se poartă o scurtă
discuție având ca suport următoarele
întrebări:
- Care este titlul poeziei?
- Cine este autorul poeziei?
- Ce este un prieten?
- Cum este un om care nu are prieteni?
- Ce părere aveți despre prietenie?
*Prietenia e darul cel mai de preț.*

3 Anunțarea 1 min Se anunţă tema lecţiei Prietenia şi explicația frontal Observația


subiectului modul de desfăşurare a orei. sistematică.
lecției și a
obiectivelor
operaționale

13
4 Dirijarea O3 20 Proiectez elevilor povestea „Prietenia- observația, videoproiector frontal Capacitatea de
învățării min Bobiță și Buburuză” . conversația, laptop individual a răspunde
explicația film didactic corect la
https://www.youtube.com/watch?v=XAgf întrebări.
n1cjETU

Și le adresez următoarele întrebări:


- Cum se numeau cele două personaje?
- Ce voia Buburuză să facă?
- Cine a ajutat-o pe Buburuză să pună
cireașa în roabă?
- Ce s-a întâmplat dupa ce au pus
cireașa în roabă?
- Ce a răspuns Buburuză?
- Cine le-a dat o soluție celor doi?
- Ce le-a propus viermele?
- Care a fost finalul întâmplării?
-Ce au devenit cele două personaje?
-Ce învățăm noi din toată această
poveste?

5 Fixarea 10 În continuare voi împărți elevilor cîte o explicația videoproiector frontal Capacitatea de
cunoștințelor min fișa numită Careul Misterios în care va conversația laptop individual a rezolva
asimilate în exercițiul fișe sarcina dată.
trebui să descopere cuvintele pe care le
etapa instrumente de
anterioară pot asocia cu noțiunea de prietenie. scris și colorat
(Anexa 2) Anexa 2

6 Obținerea O4 5 min Propun elevilor jocul Ghemul explicația ghemul de frontal, Capacitatea de
performanței O5 prieteniei, apoi voi explica regulile conversația sfoară individual a rezolva
observația sarcina dată.
jocului: elevii sunt aşezaţi în cerc și un
jocul didactic
elev va primi ghemul de sfoară. Acesta îşi

14
va păstra capătul şi va arunca ghemul mai
departe, spunând înainte de a arunca –

Sunt prieten cu... sau Mi-aș dori să fiu


prieten cu...
Jocul se termină după ce ghemul trece pe
la toți copiii. Pasând ghemul de la unul la
altul se crează rețeaua prieteniei, a
cooperării, a întrajutorării în grupul
clasei. După ce fiecare dintre elevi va ţine
sfoara, unuia dintre ei i se va cere să dea
drumul sforii.

Concluzionează faptul că acest context se


aseamănă cu relaţiile intre oameni, dintre
prieteni .

8 Asigurarea 2min Voi distribui elevilor o fișă în care va conversația fișe frontal Capacitatea de
retenției și a trebui să coloreze emoția simțită pe explicația instrumente de individual a rezolva
transferului parcursul orei, după care voi face exercițiul scris și colorat sarcina dată.
aprecieri verbale asupra activității de Anexa 3 Aprecieri
astăzi. (Anexa 3) verbale.

15
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Strategia didactică
Nr. Etapele lecției OB. Timp Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt. OP. procedee învățământ organizare
didactice

1 Momentul 1 min Asigur un climat de ordine şi disciplină explicația, frontal


organizatoric necesar desfăşurării în bune condiţii a conversația
lecţiei.

2 Captarea O1 4 min Captarea atenției o voi face prin conversația anexa 1 frontal Capacitatea
atenției prezentarea a doua ghicitori despre prieteni. de a
elevilor răspunde
Sunt lângă tine tot mereu, corect la
Și te ajută când ți-e greu. ghicitori.
(Prietenii)

Ei mereu îți stau aproape


Și se cunosc după fapte.
(Prietenii)

3 Anunțarea 5 min Se realizează prin intermediul unor întrebări conversația brățara model frontal Observația
subiectului pornind de la cuvântul „prieteni”. sistematică.
lecției și a
obiectivelor - Înafară de colegii de clasă, voi aveți
operaționale prieteni?
- Vă vizitaţi?
- Ce aveţi în comun?
- Prin ce vă deosebiţi?
- Aveţi acasă un dar primit de la prietenii
voştri?

Se ştie că între prieteni se creează o legătură


16
specială. De multe ori simţim nevoia de a le
dărui prietenilor noştri un simbol al
prieteniei. Şi ce e mai potrivit decât o
brăţară a prieteniei, făcută chiar de voi?

-Astăzi, la arte vizuale și abilități practice,


vom confecționa ”Brățara prieteniei” pe
care o puteti dărui mai departe prietenului
vostru sau prietenei voastre.

4 Prezentarea O2 2 min Se intuiește materialul împreună cu copiii și explicația brățara model, frontal Capacitatea
conţinutului se reamintesc tehnicile de lucru învățate. foarfecă, de a denumi
sârmă plușată, materialele
paie din plastic și tehnicile
divers colorate de lucru.

5 Demonstrarea O3 5 min Voi explica copiilor care sunt etapele pe explicația videoproiector frontal Capacitatea
și explicarea care trebuie să le parcurgă și voi face o exercițiul laptop individual elevilor de a
temei brățară drept demonstrație. conversația prezentare fi atenți.
Fișa cu etapele de lucru va rămâne în demonstrația power point
câmpul vizual al copiilor până la terminarea anexa 2
activităţii. anexa 3

6 Verificarea O4 5 min Le cer copiilor să prezinte fiecare etapă de explicația frontal Capacitatea
modului de lucru. conversația individual de a reda
întelegere a exercițiul etapele de
celor lucru.
demonstrate

7 Desfăsurarea O5 – 20 min Fiecare copil primește un pai din plastic și explicația videoproiector frontal, Capacitatea
activității O7 o bucată de sârmă plușată, apoi va tăia paiul exercițiul laptop, individual de a realiza
conversația prezentare corect
în bucățele mai mici (cel mult 1 cm). Pentru power point, brățara.
17
că fiecare prieten se remarcă prin anumite brățara model,
calități, copiii vor fi încurajați să ceară foarfecă,
colegilor bucățele de altă culoare. Facilităm sfoară,
paie din plastic
astfel comunicarea între copii și aplicarea divers colorate
regulilor de vorbire politicoasă. Brățările vor Anexa 3
fi astfel legate încât nodul să poată fi
desfăcut atunci când copilul dorește să
scoată sau să adauge o bucată de pai.

Înainte de începerea lucrării, se fac


exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinii: „Batem ușor palmele”, „Cântăm la
pian”, „Închiderea şi deschiderea pumnilor”.
Anunț copiii când începe activitatea
practică.
Verific permanent elevii dacă au urmat
toate etapele de lucru, acolo unde este cazul,
ofer explicaţii şi indicaţii pentru corectarea
eventualelor greșeli.
Fiecare bucățică de pai ne va reaminti în
momentele de bucurie sau de tristețe că nu
suntem singuri, că există persoane pe care ne
putem baza și că oricând este loc pentru un
nou prieten.

După finalizarea lucrărilor și analiza


acestora, toți elevii vor dansa ”Dansul
prieteniei” formând un cerc în fața clasei.

https://www.youtube.com/watch?v=kMTV
WAWC7Qc

18
8 Asigurarea 3 min Voi face aprecieri verbale asupra activității conversația lucrările frontal Aprecieri
retenției și a de astăzi. explicația elevilor verbale.
transferului

19
ANEXE - Comunicare în limba română

ANEXA 1 – Poezie

20
ANEXA 2 - Text La circ

21
ANEXA 3 – Identifică și apoi colorează doar animalele care participă la

spectacolul de circ. Scrie în casete câte sunt din fiecare.

22
ANEXA 4 – Joc: Eu spun una – tu spui multe!

23
ANEXA 5 - Invitația

24
ANEXA 6 - Temă pentru acasă – Harta Prieteniei

25
ANEXE - Matematică și explorarea mediului

Anexa 1 – Rebus

A
1. P A R E

2. A D U N A R E

3. M I N U S

4. C R E I E R

5. T O T A L

6. R E S T

T E R M E N I

8. I N I M A

9. I M P A R E

1. 2, 4, 6, 8 sunt numere....
2. Plus (+) este semnul operației de....
3. Semnul operației de scădere este....
4. Organul care controlează activitatea corpului omenesc se numește ....
5. Rezultatul operației de adunare se numește sumă sau....
6. Rezultatul operației de scădere se numește ...... sau diferență.
7. Numerele care se adună se numesc....
8. Organul care pompează sânge în tot corpul se numește ....
9. 1, 3, 5, 7, 9 sunt numere....

26
Anexa 2 – Scrisoarea Roboțelului Mate

” Dragi copii,

Mă numesc Roboțelul Mate și am fost construit de niște copii


care mă iubeau. Tare bine era când ne jucam împreună! Mereu
găseam eu o încurcătură în care să-i pun, iar ei, cu istețimea lor,
reușeau de fiecare dată să treacă peste capcanele mele. Asta se
întâmpla astă-vară, când copiii ieșeau mai des afară la joacă. Dar
acum... m-au părăsit ...
Sunt tare trist, mi-au pierit și culorile... strălucirea mea s-a dus...
dacă aș avea niște straie noi mi-aș dori foarte mult să ne împrietenim
și să mă joc și eu cu voi.
Vreți să ne jucăm împreună? Sau credeți și voi că sunt
neinteresant?

27
Anexa 3

SARCINI

ECHIPA PĂRTATELOR:

1. Descoperă regula și continuă:

1 2 1 4

2. Aflati numărul cu 7 mai mic decât 19.

3. Maria are 15 portocale, iar Mihai cu 5 mai puține.


Câte portocale are Mihai?

28
Anexa 4

SARCINI

ECHIPA DREPTUNGHIURILOR

1. Descoperă regula și continuă:

1 3 1 5

2. Aflați numărul cu 3 mai mic decât 13.

3. Unește denumirile organelor interne cu rolurile pe care le


îndeplinesc:

● Controlează activitatea organismului PLĂMÂNI


● Pompează sângele CREIERUL
● Au rol în respirație INIMA

29
Anexa 5

SARCINI

ECHIPA TRIUNGHIURILOR

1. Descoperă regula și continuă:

1 0 1 2

2. Aflati numărul cu 10 mai mic decât 15.

3. Unește denumirile organelor interne cu rolurile pe care le


îndeplinesc:

● Elimină substanțele nefolositoare STOMACUL


din organism
● Depozitează, mărunțește și amestecă RINICHII
alimentele înghițite

30
Anexa 6

SARCINI

ECHIPA CERCURILOR

1. Descoperă regula și continuă:

1 1 1 3

2. Aflati numărul cu 4 mai mic decât 18.

3. Andreea a colecţionat 30 de timbre, iar Andrei tot atâtea.


Câte timbre au colecţionat copiii împreună?

31
Anexa 7 – Roboțelul Mate

32
Anexa 8 – Scrisoarea Roboțelului Mate – Continuare I

Dragii mei,
stiu că deja m-ați îndrăgit și că suntem prieteni, pentru că m-ați ajutat
foarte mult atunci când aveam cu adevărat nevoie...de aceea vreau să
vă mulțumesc și m-am gândit să vă răsplătesc în stilul meu (că doar
nu degeaba mă numesc Roboțelul Mate  ) așa că am pregătit un
concurs pentru voi care se numește ”Zarurile Fermecate”.

33
Anexa 9 – Scrisoarea Roboțelului Mate – Continuare II

Dragii mei prieteni,

Vă mulţumesc din suflet pentru ajutor și că astăzi aţi rezolvat


corect toate exerciţiile şi problemele. Vă place rodul muncii voastre?
Vă felicit pentru cum aţi răspuns şi pentru toată activitatea
voastră de zi cu zi. Toţi sunteţi caştigători, de aceea veţi fi răsplătiţi.

Cu drag, prietenul vostru,


Roboțelul Mate

34
Anexa 10 - Tema pentru acasă

Ghicitori matematice

Mama-i în bucătărie, O salată aș pregăti…


Face ce îmi place mie: Oare ce aș folosi?
Un compot dulce și bun, Patru roșii, doi ardei,
Iar eu fructele adun: Pun și patru morcovei
O cireașă, două mere, Tai și cinci castraveți,
Zece vișine, trei pere, Poftă bună să aveți!
O caisă și o prună Dar salata nu e gata,
Și le fierbe împreună. Am uitat să curăț ceapa.
Câte fructe-am folosit Pun vreo două că sunt mici
Oare tu ai socotit? Și doi gogoșari voinici.
(TOTAL 17) Acum, dacă le adun
Sunt cam multe…Să mai pun?
(TOTAL 19)

35
ANEXE - Dezvoltare personală

ANEXA 1

Prietenia

de Grigore Vieru

„Un prieten – ştiţi voi oare?


E comoara cea mai mare!
Omul fără de prieteni
E ca bradul fără cetini.
Ca ogorul fără apă,
Ca o mână fără altă.
Un prieten, ia aminte,
Nu se cumpără, nici vinde!”

36
ANEXA 2

Careul Misterios

37
ANEXA 3

CUM TE-AI SIMTIT ORA ACEASTA?

CUM TE-AI SIMTIT ORA ACEASTA?

38
ANEXE - Arte vizuale și abilități practice

Anexa 1. Ghicitori

Sunt lângă tine tot mereu,

Și te ajută când ți-e greu.

(Prietenii)

Ei mereu îți stau aproape

Și se cunosc după fapte.

(Prietenii)

39
Anexa 2. Brățara model

40
Anexa 3 - Proces tehnologic

Materiale necesare:
 paie din plastic divers colorate
 sârmă plușată
 foarfeca

Etape de lucru în confecționarea brățării:

1. Tăiați paiele din plastic în bucățele mai mici (maxim 1cm).

2. Introduceți bucățelele de paie din plastic pe sârma plușată, combinând culorile pentru un
aspect cât mai plăcut al brățării.

3. Tăiați și legați sârma plușată astfel încât nodul să poată fi desfăcut cu ușurință atunci când va
fi nevoie.

41
Criterii de evaluare:

1. denumirea corectă a materialelor și tehnicilor de lucru.


2. enumerarea în ordine a etapelor de lucru ale lucrării propuse.
3. realizarea corectă a produsului cerut.

Descriptori de performanță

FOARTE BINE BINE SUFICIENT


Denumește corect materialele și Denumește parțial materialele Denumește materialele și
tehnicile de lucru. și tehnicile de lucru. tehnicile de lucru cu sprijin
acordat.
Enumeră în ordine etapele de Enumeră aleatoriu etapele de Enumeră etapele de lucru ale
lucru ale lucrării propuse. lucru ale lucrării propuse. lucrării propuse, cu sprijin
acordat
Realizează corect produsul Realizează parțial produsul Realizează produsul cerut,
cerut. cerut. cu sprijin acordat.

42
Poveste…

A fost odată… într-o zi călduroasă de septembrie… Au fost 13 copii, chipuri vesele,


priviri tandre și nedumerite, inimi bătând cu emoție la începerea școlii. Printre ei, o învățătoare,
la fel de emoționată, care începea pentru prima dată munca la școlari. În clasa atent amenajată au
pășit cu toții. S-au înțeles din priviri, iar în primele zile acomodarea a fost foarte plăcută. S-au
cunoscut unii cu alții și au povestit întâmplări din vacanță.
Peste câteva săptămâni au început să cunoască taina literelor și să exploreze lumea
științelor. Erau lucruri noi și dificile, care se asimilau bine, datorită atmosferei deschise de
comunicare ce se instala în clasă odată cu cel de-al doilea clinchet al clopoțelului, ce anunța
sfârșitul pauzei. Treptat, acești copii au început să lege relații frumoase între ei, să se ajute
reciproc, să schimbe impresii și … să se mai și certe. Cu toate acestea, au fost conștiincioși la
învățătură, astfel că la final de an școlar, doamna lor învățătoare, cu bucurie si mândrie, i-a
premiat pe toți.
A venit vara, a trecut vacanța și într-o altă zi frumoasă de septembrie s-au revăzut.
Aceleași chipuri vesele, aceiași ochi tandri, care, de data aceasta, nu mai exprimau teamă, ci
emanau siguranță și nerăbdare. Cu toții crescuseră. A urmat un alt început de an, clasa I, în care
au avut multe succese până în prezent, au învățat bine, concurând unii cu alții. Au început să
conștientizeze importanța învățăturii, manifestându-și dorința de a fi mereu primii. S-au luptat la
începutul clasei I pentru titlul de „Șeful/Șefa clasei”, dar și pentru alte responsabilități în cadrul
grupului. S-au observat acum cel mai bine relațiile de prietenie ce s-au construit în acești ani de
școală.
În momentul de față, sunt toți elevi speciali, inventivi, cu bun simț și foarte responsabili.
S-au schimbat multe în clasă, dar un lucru a rămas același: mediul din clasă, ce oferă exprimarea
liberă a copilului, colaborarea cu colegii și respectul reciproc. Mai mari fiind, au început să
formeze grupuri de prieteni, după interese și pasiuni comune. Elevul A. care se certa mereu cu
elevul M. a înțeles că o relație prietenoasă cu al lui coleg este mai importantă decât o ceartă
mereu iscată.
Vor încheia încă un an împreună, cu bucurii și tristeți, dar vacanța va fi un sfetnic bun.
Doamna e fericită când elevii ei o întâmpină cu un zâmbet larg, o îmbrățișează și în
fiecare zi îi scriu felicitări cu „Te iubesc, doamna!” sau „Vă mulțumesc pentru tot ce mă
învățați!”.
Au crescut… Au evoluat… Și ei… Și ea…

43

S-ar putea să vă placă și