Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECȚIE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, GH. BANEA” MĂCIN


DATA: 16.04.2018
CLASA: I B
ARIA CURRICULARĂ: Matematică șă științe
DISCIPLINA: MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
DISCIPLINELE VIZATE: Matematică și explorarea mediului
Comunicare în limba românǎ
Arte vizuale şi abilitǎţi practice
UNITATEA TEMATICĂ :,, Ne mișcăm, ne plimbăm, călătorim”
FORMĂ DE REALIZARE: activitate integrată
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: “Operaţii matematice cu numere naturale în concentrul 0-100 cu și fără trecere peste ordin.
Rezolvare de probleme cu o singură operație”
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
DURATA: 45 minute

COMPETENŢE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mintal și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen,sumă, total, diferenţă, =, +. -) în rezolvarea de probleme
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice

Comunicare în limba românǎ


2.2 Trensmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple
2.3 Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

Muzică și mișcare
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive:
OC1- să aplice corect terminologia specifică matematicii, fără sprijinul cadrului didactic, cel puțin într-un exercițiu:
OC2- -să efectueze corect 1-2 exerciții cu adunări și scăderi în concentrul 0-100, cu și fără trecere peste ordin, într-un interval de 1-2 minute;
OC3- să afle termenul necunoscut dintr-o expresie matematică dată, fără sprijinul cadrului didactic, într-un interval de 1-2 minute;
OC4- -să rezolve corect o problemă dată, într-un interval de 5-6 minute, parcurgând etapele rexolvării unei probleme;

B. Psihomotorii:
OPM1- să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;
OPM2- să păstreze poziţia corectă a corpului, a caietului şi a stiloului în timpul scrierii;

C. Afective:
Stimularea interesului elevilor pentru studierea matematicii și explorarea mediului înconjurător

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice: Conversația, exercițiul, explicația, rezolvarea de probleme , jocul didactic
Mijloace didactice: caiete creioane colorate fişe suport, jetoane sub formă de mijloace de transport ,puzle, videoproiector,calculator
Forme de organizare :activitate frontală, activitate individuală, activitate în perechí

RESURSE BIBLIOGRAFICE

 Programa şcolară aprobată de Ministerul Educaţiei Naţionale pentru Matematică și explorarea mediului , Limbă și comunicare , Arte vizuale si abilitati
practice, clasa I, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03. 2013
 I. Neacşu, Didactica matematicii în învăţământul primar, Ed. Aius, Craiova, 2010
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele Ob Timp Conţinutul lecției Strategii didactice Evaluare
activitǎţii op Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment 1 min Se vor pregăti materialele necesare pentru lecţie. Se va Conversaţia frontal
organizatoric asigura un climat de ordine şi disciplină în vederea materiale
desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. necesare
pentru
activitate
2.Reactualizarea OC1 5 min Reactualizarea cunoștințelor se va face print-un joc Conversația Jetoane frontal Observarea
cunoștințelor didactic ,, Adevărat sau Fals”. Elevii vor avea pe bănci .(ANEXA comportamen
palete din carton, pe care sunt scrise literele A(adevărat) Jocul 1) tului elevilor
și F(fals). Le vor folosi pentru a da răspunsul corect didactic în timpul
Adevărat/fals jocului

3 Captarea OM 2 min Costache s-a intors cu racheta din Cosmos și acum Conversația Mesajul frontal
atenției 1 dorește să plece într-o altă călătorie, dar nu știe cu ce lăsat de
mijloc de transport. Vreți să-l ajutăm? Costache
Se dă citire mesajului lui Costache (ANEXA
,, Dragi copii și invitați 2)
Să călătoresc aș vrea
Cu ce-o să plec? v-aș întreba
Cu mașina , avionul
Ba cu trenul sau vaporul?
Voi veți descoperi îndată,
Dacă rezolvați corect
Exerciții și probleme,
Cu mult tact dar și prin joc.”
4. Anunțarea 1 min Anunţ titlul lecţiei curente şi precizez obiectivele expunere frontal capacitatea
temei și a operaţionale, pe înţelesul elevilor. (comunicare) de
obiectivelor Notez pe tablă titlul lecţiei: Recapitulare în formă cât concentrare a
mai atenţiei
accesibilă
5. Consolidarea 17 Activitatea va continua cu un joc didactic: Explicaţia Piese
și sistematizarea min ,, Alege, calculează, ordonează și asamblează” sub Conversaţia puzzle
cunoștințelor forma unui puzzle. euristică (ANEXA Individual
Elevii vor primi piese de puzzle, pe spatele cărora se 3)
află scris câte un exercițiu. Elevii vor rezolva exercițiile
si vor ordona crescător rezultatele obținute. Fiecare
grupă va obține o imagine cu un mijloc de transport cu Exerciţiul Activitate pe
care își dorește Costache să călătorească ( tren, autobuz, grupe
OC1 submarin, bicicletă) Aprecieri
OC2 - Calculează diferența numerelor impare verbale
37 42 9 56
- Calculează: 41-6=
OC3 -La suma numerelor 13 și 9 adaugă 16
- Află termenul necunoscut: a+13=55
- Micșorează cu 31 suma numerelor 54 și 21
- Calculează suma numerelor pare Panou,
25 34 37 52 bolduri

Elevii își vor lipi puzzle-ul obținut pe panou


6. Obținerea OC4 10 Cu ajutorul metodei ,, Știu,/Vreau să Știu/, Am învățat ,, Conversaţia Tabel În echipă Observarea
performanței min Elevii vor rezolvat o problemă: pentru sistematică
În parcare sunt 56 mașini. Au plecat 33 mașini. Câte Exerciţiul metoda
mașini sunt acum în curte? Știu/Vreau Aprecieri
Metoda SVA să știu/ verbale
Am învățat Individual
(ANEXA
4)
După completarea tabelului elevii vor scrie problema în marker
caiete
caiete
7. Activitate 5 min Se va interpreta cântecul ,, Mijloace de transport” cd-player frontal Aprecieri
recreativă verbale
8. Evaluarea 3 min Se vor face aprecieri generale și individuale asupra Conversația frontal
activității participării elevilor la lecție, precum și asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.

9. Tema pentru 1 min Tema pentru acasă. Vor rezolva, în scris, problema nou Explicația
acasă obținută prin înlocuirea cuvântului îngroșat cu opusulsău
ANEXA 1
Enunţuri:
-Numerele care se adună se numesc termeni(A)

- Rezultatul adunării se numeşte rest(F)


-Numărul din care se scade se numeşte
descăzut(A)
-Semnul folosit la scădere este plus(F)
-Numărul pe care îl scădem se numește
scăzător(A)
-Rezultatul scăderii se numeşte diferenţă sau
rest(A)

-Descăzutul trebuie să fie mai mare sau egal cu


scăzătorul .(A)
ANEXA 2

,, Dragi copii și invitați,


Să călătoresc aș vrea
Cu ce-o să plec? v-aș întreba
Cu mașina , avionul,
Ba cu trenul sau vaporul?
Voi veți descoperi îndată,
Dacă rezolvați corect
Exerciții și probleme,
Cu mult tact dar și prin joc.”
ANEXA 3
Activitate pe grupe

Echipa 1

Calculează diferența numerelor impare:


37 42 9 56

Află termenul
necunoscut:
a+13=55
Calculează:
41-6=

La suma
numerelor 13 și 9
adaugă 16
Micșorează cu 31
suma
numerelor
54 și 21

Calculează suma
numerelor pare,
25 34 37 52
Echipa 2
Echipa 3
Echipa 4

Calculează diferența numerelor impare:


37, 42, 9, 56
Calculează: 41-6=
La suma numerelor 13 și 9 adaugă 16
Află termenul necunoscut: a+13=55
Micșorează suma numerelor 54 și 21 cu
31
Calculează suma numerelor pare: 25, 34,
37, 52
ANEXA 4

METODA
ȘTIU/VREAU SĂ ȘTIU/AM ÎNVĂȚAT
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT

În parcare sunt 56 mașini. Au plecat 33 mașini. Cîte mașini sunt acum în curte?

R e z o l v a r e :

S-ar putea să vă placă și