Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.03.2017
C.S.E.I. NR. 1- BISTRIȚA
PROF.:FEIER SUSANA
CLASA a IV-a B– deficiențe grave si severe
ARIA CURRICULARĂ: Terapie educațională compexă si integrată
OBIECT DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Terapie ocupatională
CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII/ TEHNICA DE LUCRU: DECORARE
SUBIECTUL LECTIEI: STICLE DECORATIVE
TIPUL LECTIEI: CONSOLIDAREA PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR PRACTICE
DURATA: 45 MIN

OBIECTIVE GENERALE:
S1 Identificarea importantei si utilitatii materialelor utilizate: sticle, dantelă, sfoară,adeziv, etc.
S2 Consolidarea/exersarea deprinderii de a decora prin realizarea unei vaze din sticlă reciclată și sfoară.
S3: Educarea simțului estetic, artistic si autocritic prin aprecierea obiectiva a lucrării pe baza criteriilor de
evaluare;

Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
Cognitive: O1 Să numească materialele utilizate: sticle, dantelă, sfoară, foarfece, adeziv.
O2 Să urmărească tehnica de lucru expusă de către profesor.
O3 Să numească tehnicile de lucru folosite în realizarea lucrării.
O4 Să realizeze corect lucrarea respectând etapele de lucru analizate.
Afective: O5: Să aprecieze obiectiv lucrările pe baza urmatoarelor criterii: corectitudinea lucrării, grad de
finalizare, creativitate.

Psiho-motrice: O6 Să manevreze corect materialele de lucru.


STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode si procedee : M1 – conversatia
M2 – explicatia
M3 – demonstrația
M4 – observatia
M5 – exercițiul

b) Mijloace didactice : m1 – sticle


m2- sfoară
m3-bandă dubluadezivă
m4- foarfece
m5- dantelă
m6- pistol cu silicon

c) Forme de organizare : f1 – frontală


f2 – individuală

SISTEM DE EVALUARE :
a) forme de evaluare :
e 1 – formativă

b) metode de evaluare: E1- chestionare orală


E2- analiza produselor activității
Etapele lectiei Ob Activitatea Activitatea Strategii didactice Evaluare
profesorului elevilor Metode Mijloace Forme de
organizare
Creearea condiţiilor
Moment pentru buna desfășurare a
organizatoric lecției:
-aerisirea sălii de clasă;
-pregătirea materialului Se pregătesc
1. Organizarea
didactic; pentru lecție
2. Pregătirea -verificarea materialului
distributiv;
materialelor

Dirijarea Cer elevilor să observe Prezintă


consolidării obiectele așezate în fața obiectele
lor(sticle decorate) şi să Conversația
prezinte unele aspecte ale
A. Transmiterea
acestora precum și
instructajului
utilitatea lor. -răspund la Frontală
tehnic
întrebări Formativă
1. Discuţii
Anunț tema lecției:
pregătitoare
-Am să vă arăt cum putem
recicla ingenios niște sticle
2. Anunţarea pe care le vom transforma Conversația
subiectului lecţiei în vaze decorative ca și Ascultă, Explicația
cele observate de voi recepționează
anterior.

Voi prezenta o vază-


model și solicit elevii să
prezinte materialele
folosite pentru realizarea Numesc
3. Prezentarea şi ei. materialele Conversația
intuirea lucrării Explicația Vază- model Formativă
model Explic modul de realizare
al lucrării, exemplificând frontală
și demonstrând fiecare
etapă:
1.Lipim pe sticle de sus în
4.Explicaţia şi jos bandă dubluadezivă; e
demonstraţia bine să punem și la bază
câteva bucățele mici de
bandă ca să nu se desfacă sticle
atunci când mutăm vaza bandă
dintr-o parte în alta. Conversația dubluadezivă
2.Desfacem fiecare fâșie sfoară
de bandă în parte. Urmăresc Explicația dantelă
3.Începem să lipim sfoara; tehnica de lucru
fixăm sfoara într-un punct expusă Demonstrația
și începem ușor să rotim
sticla; trebuie să fiți atenți
la primul rând pe care îl
faceți să fie cât se poate de
drept pentru că vom
continua exact pe aceiași
linie pe care am început; Frontală
de fiecare dată când
ajungeți peste banda
adezivă apăsați mai tare
pentru a se prinde sfoara
mai bine; rotim sticla și
înfășurăm sfoara pe toată
suprafața ei. Demonstrația
4.Urmează decorarea
sticlei prin aplicarea Formativă
dantelei și a celorlalte
decorațiuni cu ajutorul
adezivului. Urmăresc
tehnica de lucru Frontală
Cer elevilor să explice
etapele de lucru pe baza
explicațiilor și
demonstrațiilor
profesorului. Fiecare etapă
de lucru va fi prezentată de
un elev.
Se stabilesc criteriile de
evaluare şi autoevaluare:
-folosirea materialelor
5.Asigurarea indicate în realizarea Explică, pe rând,
retenţiei şi a lucrării etapele de lucru Explicația
transferului -respectarea tehnicilor de Demonstrația
lucru în realizarea lucrării Exercițiul sticle
-parcurgerea etapelor de bandă
lucru în mod corect dubluadezivă frontală
respectând indicaţiile date sfoară formativă
de profesor dantelă
-finalizarea lucrării
începute.
-aspectul estetic al lucrării.

Anunţ începerea activităţii


din partea elevilor.
Coordonez modul de Ascultă, Explicația
realizare al lucrării şi recepționează
intervin cu explicaţii şi
chiar asistenţă propriu-zisă
acolo unde este cazul.
Se va insista în timpul
lucrului pe respectarea
criteriilor stabilite anterior.

B. Aplicarea în
practică a
Realizează sticle
instructajului
lucrarea bandă
transmis
dubluadezivă formativă
Exercițiul sfoară
dantelă frontală
adeziv
6.Aprecierea Cer elevilor să aprecieze Își prezintă Conversația frontală Chestionare
lucrărilor lucrările după următoarele lucrările Explicația orală
criterii: Vaze decorative
- corectitudinea lucrării Fac aprecieri Analiza
- acuratețea lucrării produselor
Cele mai reușite vaze vor activității
fi dăruite doamnelor
profesor prezente la
activitate.

7. Fac aprecieri individuale și Igienizează


Încheierea lecției generale asupra modului în spațiul de lucru Conversația Frontală
care elevii au lucrat , cer
elevilor să adune
materialele rămase și să
curețe locul unde au lucrat.
PROCES TEHNOLOGIC
SUBIECTUL: Sticle decorative
TEHNICI DE LUCRU: decorare
MATERIALE: sticle, sfoară, dantelă
USTENSILE: foarfece, bandă dubluadezivă, pistol cu silicon

ETAPE DE LUCRU:
Etapa I: Lipirea pe sticle de sus în jos a bandei dubluadezivă.
Etapa a II-a Desfacerea fiecărei fâșii de bandă în parte.
Etapa a III-a: Lipirea sfoarei pe suprafața sticlei.
Etapa a IV-a: Decorarea sticlei prin aplicarea dantelei și a celorlalte decorațiuni cu ajutorul adezivului.

Descriptori de performanţă
Foarte bine Bine Suficient
Respectă tehnicile de lucru în Respectă tehnicile de lucru în realizarea Respectă tehnicile de lucru în realizarea
realizarea lucrării lucrării lucrării, cu ajutorul cadrului didactic
Parcurge etapele de lucru în mod Parcurge etapele de lucru în mod corect Parcurge o parte din etapele de lucru în
corect respectând indicaţiile date respectând indicaţiile date de profesor şi mod corect respectând indicaţiile date de
de profesor cu mic sprijin acordat; profesor şi cu sprijin concret din partea
acestuia;
Finalizează lucrarea în clasă şi Finalizează lucrarea în clasă şi respectă Finalizează lucrarea în programul de după
respectă estetica produsului finit estetica produsului finit amiază cu educatorul, cu unele probleme la
aspectul estetic al acesteia.
Lucrează curat, îngrijit, păstrând Lucrează curat, îngrijit, păstrând curăţenia Lucrează curat, îngrijit, păstrând curăţenia
curăţenia la masa de lucru la masa de lucru, doar la solicitarea la masa de lucru, doar cu asistenţa cadrului
cadrului didactic didactic

S-ar putea să vă placă și