Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR:
Prof.înv.primar, Banu
Vasilica- Carina

DATA: 15.03.2022

CLASA: Pregătitoare

ARIA CURRICULARĂ:
LIMBĂ ȘI COMUNICARE

DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ (CLR)

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,Dacă aș avea…’’

TIPUL LECȚIEI: predare-învățare

FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată


1
TEMA: Litere mici și mari de tipar

SUBIECT: „Sunetul î și literele Î, î”

COMPETENȚE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

Competențe specifice:

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
1.3. Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții
rostite clar și rar;
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar.

Competențe integrate:

DP - 3.1. Identificarea unor rutine în activitatea școlară;

MEM - 1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;

AVAP - 2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.

Competențe derivate:

La sfârşitul orei elevii trebuie să fie capabili:

A. Obiective cognitive:

OC1 – să pronunţe sunetul „î” în diferite contexte;

OC2 – să identifice litera „î” în diferite cuvinte rostite/scrise;

OC3 – să scrie litera „î” şi cuvinte ce conţin litera „î”;

OC4 – să scrie/citească propoziţii şi cuvinte care conţin litera „î”;


B. Obiective psihomotorii:

OM1 - să adopte o poziție adecvată a corpului pe parcursul desfășurării lecției.

C. Obiective afective:

OA1 - vor manifesta interes pentru activitatea propusă;

OA2 - vor fi preocupaţi să relaţioneze pozitiv cu ceilalţi elevi din clasă.

STRATEGIE DIDACTICĂ Mixtă


RESURSE PROCEDURALE:
a) metode şi procedee: - de transmitere orală: conversaţia, conversația examinatoare,
conversația euristică, explicaţia;
- de explorare: - directă: observaţia dirijată;
- indirectă: demonstraţia;
- de acţiune reală: exerciţiul de exprimare concretă, Metoda fonetică
analitico- sintetică, Metoda Brainstorming.
b) resurse materiale: fişe de lucru, CD-ul manualului, caiete, tablă, caiete speciale, videoproiector,
creioane colorate, panou - Întâlnirea de dimineață, clepsidră etc.;
c) forme de organizare: frontală, individuală;
d) resurse umane: 15 elevi;
e) resurse temporale: durata orei este de 45 de minute, 35 minute/activitate, 10 minute-completare
activitate practică.
f) resurse spațiale: sala de clasă.

FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE:

- evaluare formativă: observarea activităţii şi comportamentului, aprecierea verbală,


chestionarea orală, proba scrisă, observația sistematică.

Resurse:

- Bibliografice:

1. MÂȚĂ, L., Ghid de pregătire psihopedagogică pentru gradele didactice, Editura Alma Mater,
Bacău, 2010.
2. IOAN S., IOAN D. -PREABECEDAR - EDUCAREA LIMBAJULUI, Editura „Egal” - Bacău
2000.
3. ISTRATE, C. MĂCEAN, D., OANA, M., Mapa cadrului didactic 7, Editura EDU, Clasa
pregătitoare, Târgu-Mureș, 2016.

4. ISTRATE, C. MĂCEAN, D., OANA, M., O călătorie distractivă prin clasa pregătioare,
Caietul de creație Nr. 3, Editura EDU, Târgu-Mureș, 2016.

5. Roata sunetului și literei „Δ, https://wordwall.net/ro/resource/10894304/sunetul-%C8%99i-


litera-%C3%AE
6. Exersare în cuvinte î/Î https://wordwall.net/ro/resource/12977632/%C3%AE-%C3%AE-
exersare-%C3%AEn-cuvinte
7. Litere punctate de tipar - https://educatiamarcheazaviitorul.blogspot.com/2016/07/litere-
punctate-de-tipar.html
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode Evaluare


Mijloace de Mod de
LECȚIEI OP. ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR și organizare
învățământ
procedee

Video-
*DP-Întâlnirea de dimineață: proiector
Elevii vor urmări cu atenție CON- OBSER-
salutul, prezența, ziua, data, meteo, VER- Panou VARE
OA1 îndrumările cadrului întâlnire de
agenda zilei.
didactic și vor participa la SAŢIE dimineață SISTE-
*Dimineața a sosit
întâlnirea de dimineață MATICĂ
Toți copiii au venit INTRO-
1. CAPTAREA constituită din salut și
În cerc să ne adunăm
ATENŢIEI completarea panoului. DUCTI-
Și frumos să salutăm: F

Bună dimineața, domnule învățător! R
Bună dimineața, dragi copii! O
A-nceput o nouă zi N
T
OA2 Și împreună noi vom fi! A
Împreună ne vom juca,
L
Învățând ne vom distra! CHESTIO-
Ă
Captarea atenției se va realiza cu Elevii vor observa imaginile NARE
ajutorul unor imagini care conțin și vor răspunde întrebărilor EXPLI- ORALĂ
sunetul „î”. Copiilor le vor fi adresate adresate pentru a descoperi CAȚIA Anexa 1
următoarele întrebări: elementul surpriză.
*Ce este reprezentat în fiecare
*un înger, o învățătoare, un
imagine?
cornet de înghețată

* Cu ce sunet începe fiecare imagine? *Fiecare imagine începe cu

5
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode Evaluare


Mijloace de Mod de
LECȚIEI OP. ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR și organizare
învățământ
procedee

sunetul „î”
*Elementul surpriză-Imagine ce
*Cuvântul înghețată începe
reprezintă o ÎNGHEȚATĂ-*Cu ce
cu sunetul „î”.
OA1 sunet începe cuvântul înghețată?

Elevii vor fi anunțați că vor parcurge o Elevii vor urmări cu atenție


lecție nouă „Sunetul și litera Δ, unde îndrumările cadrului F
R
vor trebui să identifice cuvinte ce didactic și vor trebui să se O
2. ENUNȚAREA conțin sunetul î, să le despartă în mobilizeze, adoptând o EXPLI- N OBSER-
TEMEI ȘI A CAȚIA T
OM silabe, să identifice poziția sunetului î; poziție corectă în bancă. VARE
CONȚINUTU- A
LUI 1 să formuleze propoziții, să citească SISTE-
L
cuvinte ce conțin litera î. Ă MATICĂ

3. REACTUALI- Elevii vor fi solicitați să-și amintească *Ultima literă pe care noi E C Chestio-

6
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode Evaluare


Mijloace de Mod de
LECȚIEI OP. ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR și organizare
învățământ
procedee

și să găsească cât mai multe cuvinte am învățat-o este „S” mare X O nare
care să conțină sunetul „S” – ultima de tipar. P N
OM orală
literă învățată. L V
1
I E
C R
A S F I
Ț A R N
*sanie (început), scaun Planșă
O D
Folosind cuvintele găsite, elevii vor (început), casă (mijloc), I Ț literele
N I Aprecieri
trebui să identifice poziția sunetului pisică (mijloc), cais (sfârșit), S;s
T V
ZAREA „S” în acestea și să alcătuiască câte o ananas (sfârșit) etc. A I verbale și
A I
CUNOŞTINŢE- propoziție. globale
A L D
LOR *Eu am o sanie.
OA1 Ă U
Astăzi este sărbătoare. A
Exercițiul
Afară s-a înserat. de L
exprima-
Ă Conversa-
re
MEM: Elevii voi fi solicitați să concretă ția
numere sunetele și silabele ce Vor trebui să redea grafic examina-
alcătuiesc cuvintele. litera. toare

OA2 Se va solicita scrierea pe tablă a literei Brainstor


ming
„P”.
4.PREZENTA-
REA OPTIMĂ A

7
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode Evaluare


Mijloace de Mod de
LECȚIEI OP. ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR și organizare
învățământ
procedee

E C
X O
Elevii vor trebui să se P N
L V
Înainte de a parcurge lecția, le voi mobilizeze, să păstreze I E
OM FRONTA Observare
explica în termeni accesibili pașii ce liniștea și să asculte C R LĂ sistematică
1
A S
NOULUI urmează a fi parcurși în lecția propusă. explicațiile.
Ț A
CONȚINUT
I Ț
A I
A

* Li se va citi elevilor „Povestea Elevii vor asculta povestea CONERSA- Povestea F Aprecieri
literei Δ litere „Δ. ȚIA literei „Δ verbale
5. DIRIJAREA R
Va fi prezentată planșa cu litera Î, î. Anexa 2 O
ÎNVĂŢĂRII N
Elevii vor trebui să intuiască Elevii vor trebui să intuiască T
OA1 elementele componente şi să construcția literei „Δ și DE- A
Manual
stabilească asemănări şi deosebiri cu asemănarea acesteia cu alte L
MONS- Ă
alte litere ale alfabetului. litere.
TRAȚIA Planșă cu Chestionare

8
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode Evaluare


Mijloace de Mod de
LECȚIEI OP. ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR și organizare
învățământ
procedee

*Vor trebui să coloreze litera î și Î din De asemenea, vor trebui să orală


manual. coloreze în contur litera î și Î
și vor avea de încercuit în literele î,
*Vor avea de încercuit litera î și Î în textul dat litera zilei. I
EXPLI- Î
textul dat. N
OA2 CAȚIA D
* Concurs: „Cine descoperă cele mai I
Anexa 3 Observarea
multe cuvinte?” Vor trebui să se gândească V activității
la cât mai multe cuvinte ce EXERCI- (Fișă+flip I școlarilor
Elevii vor avea câte o fișă individuală conțin sunetul „Δ pentru a chart) D
și se vor intrece găsind prin colorare ȚIUL
câștiga concursul U
cuvinte ce conțin sunetul Î. A
Clepsidră L
Primii trei elevi care vor găsi cele mai
Ă
OC2 multe cuvinte după cerințele date vor
fi declarați câștigători. Elevii vor fi
recompensați cu stickere.

6.OBŢINEREA *Elevii vor fi solicitați să despartă în F


silabe, să precizeze numărul acestora, Metoda
PERFORMAN- Caiet cu R
să numere sunetele (MEM) și să Elevii vor trebui să despartă fonetică O
ŢELOR foaie
OC1 precizeze poziția sunetului „Δ din în silabe, să precizeze analitico- N Observarea
velină
următoarele cuvinte: numărul acestora, să numere sintetică T activităţii şi
sunetele. A comporta-
ÎNALT, ÎMPĂRAT; REÎNTORS; L mentului
OCĂRÎ. Vor scrie cuvintele pe Ă
9
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode Evaluare


Mijloace de Mod de
LECȚIEI OP. ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR și organizare
învățământ
procedee

caietul cu foaie velină. E C


X O
I
*„Alcătuiește propoziții folosind P N
N
L V Stimulen-
cuvintele: ÎNALT, ÎMPĂRAT; Vor alcătui propoziții cu D
I E I
OC3 REÎNTORS; OCĂRÎ – oral. ajutorul cuvintelor date. te verbale Măsurarea
C R V
A S şi
I aprecierea
Ț A D
*Completează propozițiile cu câte un I Ț se face prin
U corectarea
cuvânt potrivit din partea dreaptă. A I A
A cadranelor.
L
OC4 CRISTIAN E ______________ .
Ă
EU SUNT ________ CLASĂ: ÎN Caiet cu
Exercițiul foaie
CARTEA NU __________ ÎN ÎNCAPE velină
PENAR. ÎNALT

Se realizează pe tot parcursul lecției Pentru orice nelămurire pe Conver-


prin întrebări, răspunsuri sau prin care o au copiii pot întreba sația Fișă de Frontală Observația
OA1 reacţii ale elevilor la solicitări. înv. pentru clarificarea lucru sistematică
7. FEEDBACK
acestora. Individua-
Exerci- (Anexa 4)
De asemenea, elevii completează fișa lă
OA2 de lucru. țiul Aprecieri
Elevii completează fișa. individuale

10
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode Evaluare


Mijloace de Mod de
LECȚIEI OP. ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR și organizare
învățământ
procedee

Emit aprecieri generale referitoare la


modul de participare al elevilor la Aprecieri
activitate. globale
Ascultă și în caz de au vreo F
Evaluarea se va realiza cu ajutorul nelămurire, pot întreba înv.
R
O Măsurarea
întrebărilor adresate fiecărui copil. pentru clarificarea acestora. N şi aprecie-
Explicația T rea se face
Fiecare copil va avea câte o fișă „Hai A
8. EVALUAREA OC2 Anexa 5 prin
la înghețată!” și va trebui să despartă L
cuvintele în silabe și să scrie silabele Elevii răspund pe rând la Ă corectarea
pe cupele de înghețată. cuvintele date. Exercițiul orală a
genului
AVAP:* Individual
substantive
lor.
„Colorează conurile de înghețată ale
căror denumiri conțin sunetele „Δ
Retenția se va realiza cu ajutorul unei
întrebări:
OA1 Elevii vor trebui să răspundă Observarea
* Despre ce sunet și literă am învățat întrebării la final de comporta-
noi astăzi?” activitate. Conversa- mentului
9. RETENŢIA ția Individuală
Roata sunetului și literei
„Δ, Elevii vor citi cuvintele din
OA2 Explicația
https://wordwall.net/ro/resource/1089 jocul afișat prin intermediul Joc- Aprecieri
videoproiectoruluii pe wordwall individuale
4304/sunetul-%C8%99i-litera-
wordwall și rezolvă
%C3%AE provocările date.
Învățătoarea reamintește elevilor cât Elevii ascultă cu atenție CON-
11
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode Evaluare


Mijloace de Mod de
LECȚIEI OP. ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR și organizare
învățământ
procedee

10. OM de important este să scriem corect, ceea ce spune doamna VER- Caiet
TRANSFERUL 1 pentru că numai așa vom reuși să ne învățătoare.
facem înțeleși și putem avea un viitor SAȚIA FRONTA- Aprecieri
DE
strălucit. LĂ globale
CUNOŞTINTE
* Exersare în cuvinte î/Î
https://wordwall.net/ro/resource/ Exercițiul
12977632/%C3%AE-%C3%AE-exersare- INDIVI-
%C3%AEn-cuvinte
OA1 DUALĂ
* Transfer: Elevii vor fi rugați pentru Elevii vor trebui să răspundă
data viitoare să decupeze din ziare și întrebării la final de Explicația Caiet
reviste imagini ale căror denumiri activitate. special
conțin sunetul „Δ.

12
Anexa 1

13
Anexa 2

POVESTEA LITEREI Î

POVESTE...CU ÎNGHEȚATĂ

A fost odată un împărat și o împărăteasă. Împărăția lor era cu totul și cu totul din
înghețată.

Într-o zi, un balaur înspăimântător, înfuriat că împăratul nu-i dă fata de soție, a vrut să
se răzbune.

A început să împrăștie flăcări pe nări ca să topească toată înghețata.

14
Anexa 3

15
Anexa 4
Numele:…………………………. Data: 04.02.2022
Fișă de lucru
î, Î

1. Încercuiește cu roșu litera Î și cu albastru litera î!

2. Realizează corespondența dintre cuvinte și imagini!

înotător împărat împărăteasă învățătoare

3. Conturează literele!

4. Colorează imaginea ce conține suntul „Δ.

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

16
Itemul Nivel Maximal Nivel Mediu Nivel Minimal

-încercuiește toate literele -încercuiește doar o parte din -Încercuiește maxim


„P” cu roșu și toate literele „P”/„p” și/sau încurcă două litere „P”/„p” cât
1 literele „p” cu albastru. culorile folosite pentru și alte litere din șir.
încercuire.
30 puncte 15 puncte
20 puncte

-realizează corect -realizează corect -realizează corect doar


corenspondența dintre corespondența dintre minim o corespondență.
2 toate imaginile și cuvinte. două, maxim 3 imagini și
cuvintele lor.
20 puncte
10 puncte
15 puncte

-conturează complet și -conturează șirul de litere -conturează parțial și


îngrijit ăntreguș șir de neglijent neglijent șiruld e litere
3 litere
15 puncte 10 puncte
20 puncte

-colorează imaginea ce -colorează imaginea ce -colorează imaginea cu


ilusterază prințesa reprezintă prințesa dar și dragonul
4 imaginea cu dragonul
20 puncte 10 puncte
15 puncte

80-100 puncte----->

70-80 puncte------->

60-70 puncte-------->
*Se acordă 10 puncte din oficiu.

Anexa 5
17
18

S-ar putea să vă placă și