Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic ,,Nicolae Iorga”, Botoșani


Data: 17.03.2022
Elevă practicantă: Lupu Roxana
Grupa: Nivel II
Profesor învățământ preșcolar: Peticuță Brândușa
Profesor coordonator: Corolea Viorica
Profesor metodist: Siustis Liliana
Domeniului de activitate: Limbă și comunicare
Tema anuală de studiu : ,, Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ?”
Temă proiect: Primăvară bine ai venit
Tema săptămânii: Pe aripi de primăvară
Tema activității: ,, De pe-o bună dimineață ”de Otilia Cazimir
Tipul activității : transmitere și însușire de cunoștiințe
Categoria de activitate de învățare: D.L.C.
Forma de realizare: memorizare
Scopul activității: Dezvoltarea limbajului prin îmbogățirea și activizarea vocabularului ;exersarea capacității de reproducere a unui text literar .
OBIECTIVE OPERATIONALE:
DȘ : -să precizeze care sunt semnele sosirii anotimpului primăvara ;
-să specifice ce fac insectile în anotimpul primăvara ;
DLC : -să memorize logic versurile poeziei ;
-să recite expresiv poezia ,,De pe-o bună dimineață” de Otilia Cazimir cu respectarea intonației ,a ritmului și a poeziei ;
-să alcătuiască propoziții cu: gândăcel ,cărăbuș ,bună dimineață ( cu sensul de floare ) și hăinuță aurie .

DEC : - să numere bulinele de pe aripioarele buburuzei .


Strategia didactica: algoritmică ,inductiv-deductivă
Metode și procedee didactice: exercițiul ,explicația ,observația dirijată ,conversația.
Mijloace didactice: imagini ,buline (recompensa) .
Forme de organizare: individual; în semicerc;
Durata: 30 de minute
Desfășurarea activității

Etapele activitatii Continutul invatarii Actiuni si operatii Metode si procedee Mijloace didactice Forme de
de invatare ale didactice organizare
copiilor
1.Moment Asigurarea si pregatirea climatului si Se pregătesc
organizatoric materialelor necesare pentru buna pentru activitate .
desfasurare a activitatii.
2.Captarea Atenția copiilor va fi captată prin
atentiei descoperirea în sala de clasă a unei Scrisoarea de la Zâna
scrisori din partea Zânei Primăvară. (În Primăverii În semicerc
scrisoare se află poezia De pe-o „bună- Conversatia
dimineaţă” de Otilia Cazimir .
Voi purta o discuţie cu copiii despre Răspund la
anotimpul primăvara: întrebări .
-Care sunt semnele primăverii?
-Ce fac insectele în anotimpul de
primăvară?( Se trezesc din hibernare )
Zâna Primăvară ne mai cere să
numărăm câte buline negre sunt pe
aripioarele prietenei ei Buburuza.

3.Anuntarea Astăzi vom învăța o poezie care se


temei numește : De pe-o „bună-dimineaţă”
de Otilia Cazimir.
4.Dirijarea Voi numi doi copii care să repete titlul Repetă titlul și
invatarii poeziei și autoarea . autoarea poeziei .
Conversația
Fiecare strofă a poeziei va fi însoțită
de câte o imagine sugestivă,pentru ca În semicerc
Imagini sugestive
preșcolarii să deprindă cu ușurință
Observația dirijată pentru fiecare strofă a
semnificația fiecărui vers .
poeziei
Recitarea model a poeziei : voi recita
poezia de două ori ,apoi voi repeta încă
o data prima strofă .
Se vor explica expresiile poetice si Ascultă poezia cu
cuvintele noi intalnite in text: atenție . Imagine cu rochița
*  „bună dimineață”  numele unei flori rândunicii
albe sau roz, căreia i se mai spune
zorea, volbura sau rochita randunicii;
(imagine cu această floare )
*    „cârcel” = fir subtire de iarba in
forma de spirala sau de arc intins Explicația
*    „mustăți de ață” = gândăceii au Conversația
mustăți subțiri cât firul de ață care-i
ajută la pipăit.
*    „poartă/ Ochelarii pe spinare” =
gandaceii au pe aripioare puncte negre
care se aseamană cu mai multe perechi
de ochelari Sunt atenți la
*   „Cărăbuș cu barba / In hainuță explicațiile oferite .
aurie” = acest carabus daca are barba
se pare ca este cel mai in varsta, cel mai
ințelept dintre cărabuși, aripioarele sale
lucind in soare asemeni unor haine de
aur. El este vestitorul primaverii.

Numesc doi sau trei copii să recite


individual prima strofă a poeziei. Voi individual
trece la recitarea celei de-a doua strofe Recită individual
(dar împreună cu prima ) . Tot așa strofele poeziei ,în
momentul în care
numesc doi copii care să o recite .
Urmează recitarea celei de -a treia sunt numiți . Exercițiul
strofe împreuna cu primele două.În cele
din urmă ,ultima strofă însoțită de
celelalte trei dinaintea ei .Acestea vor
fi, de asemenea aprofundate ,ca și
primele două, prin repetarea versurilor
de către doi copii ,după fiecare nouă
strofă adăugată .
Pentru a memora mai ușor strofele
poeziei ,le voi propune copiilor un
joc : ,,Continuă versul “,în care aceștia
trebuie să recite, pe rând, câte un vers .

Obținerea Se realizează prin recitarea poeziei pe Recită poezia pe Exercițiul În semicerc


performanței grupe : grupa fetelor și grupa băieților . grupe .
Se solicită copiilor să alcătuiască
propoziții cu : gândăcel ,cărăbuș ,bună Formulează Individual
dimineață ( cu sensul de floare ) și propoziții ,utilizând
hăinuță aurie . cuvintele noi
Imagine cu buburuza
învățate .

5.Incheierea La final se vor face aprecieri verbale si


activitatii colective asupra modului in care copii Buline
au participat la activitate si vor primi Conversația
recompensa(buline).
De pe-o „bună-dimineaţă”
de Otilia Cazimir
De pe-o „bună dimineaţă”
Cu tulpină de cârcel,
A sărit un gândăcel
Cu mustăţile de aţă.

Alţi gândaci mărunţi şi roşii,


Care-şi poartă fiecare
Ochelarii pe spinare,
Dorm la soare, somnoroşii!

Iar pe-un fir de păpădie


Ce se-nalţă, drept, din iarbă,
Suie-un cărăbuş cu barbă,
În hăinuţa aurie.
Suie, mândru şi grăbit,
Să vestească-n lumea mare:
– Prea cinstită adunare,
Primăvara a sosit!

S-ar putea să vă placă și