Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.03.2022
PROPUNĂTOR: POPESCU CRISTINA-LILIANA
CLASA: I B
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 169
ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și activități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Magia primăverii
SUBIECTUL: Zambila - decupare, asamblare și lipire
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

SCOPUL :
 Consolidarea abilităţilor de tăiere, decupare, lipire, asamblare şi ornare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE  :
La sfârșitul lecției toți elevii vor fi capabili:
O1: să decupeze elementele componente ale zambilei, având la dispoziţie cartoane mov/roz şi verzi;
O2 : să asambleze corect părţile componente ale zambilei;
O3 : să lipească părțile componente ale florii, având la dispoziţie materialele date;

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode ,tehnici, procedee : conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul practic, Turul Galeriei.
2. Mijloace de invatamant : creioane colorate, carioci,foarfeci, hârtie glasată, lipici, calculator, videoproiector.

3. Forme de organizare : frontală, individuală


EVALUAREA : formativă , observarea sistematică a comportamentului elevilor.

BIBLIOGRAFIE 
 Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S.
 Programa şcolară pentru disciplina ARTE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti,
2013
Strategia didactică
Etapele lecției Ob. Conținutul învățării Evaluarea
op. Metode și Mijloace de Forme de
procedee invățământ organizare

1. Moment Se pregătește materialul didactic în timpul Conversaţia


organizatoric Frontal
pauzei și se asigură atmosfera afectivă necesară
desfășurării lecției.
Elevii își pregătesc instrumentele de lucru.
2.Captarea Copiilor li se prezintă un cadou lăsat de zâna
atentiei Conversația Frontal Formativă
Primăvară. În interior se află hârtiile colorate și
o scrisoare:
Dragii mei,
Mai am încă o rugăminte către voi. Mă lupt cu Lectura
învățătoarei
zăpada și cu norii grei. Îmi e tare dor de
zambilele mele frumoase și parfumate! Îmi
puteți alina dorul? V-am lăsat aici câteva
materiale pentru a realiza o minunată grădină
cu zambile.
Vă urez SUCCES !
Primăvara

Se interpretează cântecul lui „Vine, vine


primăvara!”.
Se prezintă la videoproiector videoclipul
cântecului.
Videoproiec
https://www.youtube.com/watch?
tor
v=bJ0ShmKjSvA

3.Anunțarea Se anunță subiectul lecției și se prezintă


subiectului
obiectivele operaționale într-o formă atractivă,
lecției și a Conversația Frontal
obiectivelor care sî-i motiveze pe elevi. Vom realiza o
operaționale
grădină cu zambile.

O1
4.Actualizarea Creioane
Se prezintă o lucrare model. Se poartă discuţii
cunoştinţelor Observarea colorate Evaluare formativă
necesare pe baza ei.
desfăşurării Carioci
Se intuiesc materialelor necesare realizării
activităţii Conversația Observarea
lucrării: elementele pe care le au de decupat, sistematică a
comportamentului
lipit, hârtia colorată, foarfeca, lipiciul.
Hârtie Frontal elevilor
Criterii de apreciere: colorată
 Decupare corectă după contur
Foarfecă

 Încadrarea corectă în planşă


Lipici
O1  Lipirea corespunzătoare a elementelor Explicația
decorative
O2 Demonstrația Carton
O3  Aspectul estetic colorat

Privind cu atenţie produsul final şi materialele


pe care le-au primit, elevii sunt solicitaţi să
identifice etapele de lucru şi ordinea acestora.
 Li se prezintă etapele de lucru,
explicându-se şi demonstrându-se
fiecare etapă în parte:

- identificarea elementelor de pe fişele primite;


- decuparea acestora; Exercițiul
- asamblarea lor pe cartonul colorat; practic

- lipirea elementelor pe carton şi obţinerea unui


element de decor; Individual

Elevii realizează lucrarea pe fundal muzical:


5.Realizarea Anotimpurile – Primăvara, de Antonio Vivaldi.
independentă a Vivaldi –
lucrării de către https://www.youtube.com/watch? Anotimpuri
elevi v=8aHfdHiRJdc le
Primăvara
Se propune finalizarea lucrărilor, prin
încurajarea şi stimularea copiilor care au un
6. Evaluarea
activităţii ritm mai lent de lucru.
Se fac aprecieri verbale asupra modului de
realizare a lucrărilor.

7. Incheierea Elevii vor aprecia lucrarile colegilor.


activităţii Conversația Frontal Formativă
Se va face o centralizare a lucrărilor realizate
Turul galeriei
de către elevi. Pe un panou se vor expune. Expoziţia
Elevii vor fi apreciaţi pozitiv.
CRITERII
DE APRECIERE
 Decupare corectă după contur

 Încadrarea corectă în planşă

 Lipirea corespunzătoare a elementelor decorative

 Aspectul estetic

S-ar putea să vă placă și