Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Negrilești

Data: 03.03.2021

Ora: 10:15 – 11:00

Clasa: a II-a

Profesor pentru învățământ primar: Ursu Denisa

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea tematică: Învățăm cum să ne comportăm

Subiectul: Ordinea efectuării operațiilor

Tipul lecției: consolidare

Domenii integrate:

- Matematică și explorarea mediului;

- Arte vizuale și abilități practice

Competențe specifice:

- Matematică și explorarea mediului:


1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 1000;

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar;
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui
produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;

Arte vizuale și abilități practice:

2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat;

Obiective operaționale:

O1- să utilizeze corect terminologia specifică operațiilor matematice învățate, în rezolvarea de exerciții;

O2- să respecte ordinea efectuării operațiilor;

O3- să rezolve exercițiile propuse;

O4- să coloreze conform indicațiilor de pe fișă.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul.

Mijloace de învățământ: fișă de lucru, planșă. Ghiocei, caiet, creioane colorate, stilou.

Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie:

Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Științe ale naturii;

Unitatea tematică: Universul școlii

Subiectul: Protejarea mediului

Tipul lecției: transmitere de noi cunoștințe

Domenii integrate:

- Științe ale naturii

-Limba și literatura română

-Arte vizuale și abilități practice

Competențe specifice:

Științe ale naturii:

3.2. Identificarea unor modalități de protejare a mediului înconjurător;

Limba și literatura română:

3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;

Arte vizuale și abilități practice:

2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic;


Obiective operaționale:

O1- să formuleze răspunsuri la întrebări;

O2- să precizeze care sunt factorii care afectează mediul înconjurător;

O3- să transcrie ideile principale în caiet;

O4- să realizeze un afiș privind protejarea mediului înconjurător;

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea.

Mijloace de învățământ: manual de Științe ale naturii, caiet, carioci, creioane colorate, coli A4.

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Bibliografie:
Secvențele lecției Clasa a II-a Clasa a IV-a
1. Moment Activitate directă Activitate directă
organizatoric Asigur condițiile optime bunei desfășurări a activităților. Asigur condițiile optime bunei desfășurări a
Organizez colectivul de elevi. activităților.
Aerisesc sala de clasă. Organizez colectivul de elevi.
Aerisesc sala de clasă.
2. Reactulizarea Activitate directă Activitate indirectă
cunoștințelor Adresez elevilor o serie de întrebări referitoare la operațiile Solicit elevilor să recapituleze informațiile învățate
matematice învățate: în cadrul lecției anterioare.
Care sunt operațiile matematice învățate?
În câte categorii se împart acestea?
Cum se numesc numerele la adunare?
Cum se numește rezultatul scăderii?
Cum se numesc numerele care se înmulțesc?
Care este ordinea efectuării operațiilor?
Elevii răspund la întrebările primite, având o postură corectă
în bancă.

3. Captarea atenției Activitate directă Activitate directă


Realizez captarea atenției printr-o discuție-introductiv Realizez captarea atenției printr-o discuție-
referitoare la mediul înconjurător ( plante și animale), introductiv referitoare la mediul înconjurător
transmițând elevilor faptul că ei pot deveni mici eroi și ( plante și animale), transmițând elevilor faptul că
salvatori ai Pământului, prin desfășurarea anumitor activități. ei pot deveni mici eroi și salvatori ai Pământului,
prin desfășurarea anumitor activități.

4. Anunțarea temei Elevii clasei a II-a vor contribui la salvarea mediului , Transmit elevilor tema și obiectivele lecției, într-o
și a obiectivelor respectiv a ghioceilor, rezolvând anumite exerciții manieră accesibilă. Notez data și titlul lecției pe
matematice scrise pe petalele acestora. Transmit elevilor tablă. Elevii notează în caiete.
tema și obiectivele lecției, într-o manieră accesibilă. Notez
data și titlul lecției pe tablă. Elevii notează în caiete.
5. Dirijarea Activitate indirectă Activitate directă
învățării Fiecare elev primește câte un ghiocel din hârtie, pe care se Utilizând manualul de Științe ale naturii, vom
află scrise calcule matematice. Elevii rezolvă în caiete, după observa și discuta imaginile de la pagina 16. Elevii
care, merg la tablă, în funcție de cifra/numărul de pe spatele vor preciza care sunt, după părerea lor, factorii care
ghiocelului. poluează și distrug mediul înconjurător și care sunt
Elevii aflați în bănci transcriu exercițiile de pe tablă. acțiunile care contribuie la crearea unui mediu
În momentul în care elevul a rezolvat corect exercițiul, favorabil dezvoltării .
acesta lipește ghiocelul pe planșa aflată în fața clasei. În continuare, elevii vor citi informațiile noi din
Verific, în permanență, modul de lucru al elevilor, manual, extrăgând ideile principale. Elevii vor
intervenind dacă este necesar. împărtăși reciproc ideile extrase individual,
realizând anumite completări, dacă este cazul.
6. Obținerea Activitate directă Activitate indirectă
performanței Distribui elevilor o fișă de lucru. Explic sarcina de lucru: Distribui elevilor câte o coală de hârtie. Fiecare
fiecare elev trebuie să rezolve înmulțirile de pe fișă,iar mai elev trebuie să realizeze un afiș/poster prin care
apoi să coloreze fiecare căsuță conform indicațiilor de pe promovează modalitățile cele mai eficiente de
fișa primită. protejare a mediului înconjurător și beneficiile
7. Asigurarea feed- Verific corectitudinea rezolvării exercițiilor. desfășurării unor asemenea activități.
back-ului Activitate directă
8. Încheierea lecției Trasez tema pentru acasă. Elevii prezintă produsele create.
Emit aprecieri verbale. Trasez tema pentru acasă.
Distribui recompense. Emit aprecieri verbale.
Distribui recompense.

S-ar putea să vă placă și