Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DIDACTIC

Data: 28. 05. 2021

Clasa: a III-a

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Plopu

Propunător: Vasile Alina Valentina

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învățare: ,,Cum gândesc? Ce simt? Cum mă comport?”

Subiectul lecției: Cuvântul-parte de vorbire (Recapitulare)

Povestea populară-Cele patru piersici

Tipul lecției: Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor

Forma de realizare: activitate integrată – discipline integrate: Educație civică

Durată: 50 minute.
COMPETENŢE SPECIFICE:

Limba și literatura română

1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate

1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare

2.3. Prezentarea unei activităţi realizate individual sau în grup

1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare

COMPETENŢE SPECIFICE INTEGRATE:

Educație civică

1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a)cognitive:

O1:Să citească fluent,corect,conștient și expresiv textul ;

O2:Să definească părţile de vorbire studiate;


O3:Să identifice părțile de vorbire învățate;

O4:Să analizeze părțile de vorbire studiate,specificând categoriile gramaticale ale acestora;

O5:Să alcătuiască enunţuri , respectând cerinţele date;

b)afective:

O6: Să manifeste interes față de activitate,concretizată în comportament,prin atenție sporită și implicare activă;

c)psiho-motorii:

O7:Să adopte o poziție corectă pe parcursul activității.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a)Resurse procedurale: conversația, explicaţia, exercițiul, metoda cadranelor,cubul,analiza gramaticală.

b)Resurse materiale: povestea și scrisoarea din partea Zânei,fişe de lucru, caiete,cub, bilețele cu cifre,cheia de la Zâna
florilor, fișe de evaluare, foaie de flipchart cu rezolvarea evaluării.

c)Forme de organizare:frontal,individual;

d) Forme şi tehnici de evaluare:-observarea sistematică , evaluare orală, evaluare scrisă.


Bibliografie:

- Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014, MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE,
Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASELE a III-a – a IV-a, Bucureşti, 2014.

- Anexa nr. ….. la ordinul ministrului educației naționale nr. ……… /…….2014, MINISTERUL EDUCAȚIEI
NAȚIONALE, Programa școlară pentru disciplina Educație civică, CLASELE a III-a – a IV-a, București, 2014.

-Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Manual LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ , clasa a III-a, Editura ART;

-Mariana Norel, 2010, Didactica Limbii și literaturii române pentru învățământul primar, Editura ART, București.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


ETAPELE LECŢIEI OB
. EVALUARE
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME DE
OP
ELEVILOR ŞI DE ÎNV. ORGANIZARE
.
PROCEDEE
1.MOMENTUL Asigur un climat educațional favorabil Îşi pregătesc Conversația Frontal
ORGANIZATORIC pentru desfășurarea lecției: materialele necesare
1min -aerisirea sălii de clasă; pentru desfăşurarea
-pregătirea materialului didactic; activităţii.
-primirea elevilor.

2.VERIFICAREA Se verifică tema sub aspect Elevii răspund la Conversația Frontal


TEMEI calitativ / cantitativ. întrebările referitoare
4min Se evidenţiază elevii care au la tema pentru acasă.
rezolvat corect tema, au scris
caligrafic şi au un caiet îngrijit;
Se fac aprecieri asupra realizării
temei.
3.CAPTAREA Se realizeaza cu ajutorul unei Elevii sunt atenți la Conversaţia Povestea Frontal Obs.
ATENŢIEI povesti si a unei scrisori din partea conținutul scrisorii Explicatia Scrisoarea comp.
5min O6 unei Zânece dorește să îi anunțe pe lăsată de Zâna florilor. elevilor
elevi că le-a furat vacanţa mare. A
luat-o şi a închis-o în castelul ei aflat
departe, tocmai în ținuturile
îndepărtate. (Anexa 1)

Se anunţă elevii că în această oră de Elevii își notează în Conversaţia Caiete Frontal Obs.
4.ANUNŢAREA limba și literatura română vor repeta caiete data și titlul Explicatia Instrument comp.
TEMEI
părţile de vorbire învăţate: vor lecției. de scris elevilor
1min
identifica, defini şi vor efectua, frontal
și individual, diferite exerciţii pentru
a-i demonstra zânei că și-au însușit
cunostintele despre părțile de vorbire.
Se scrie data și titlul pe tablă şi în
caiete:
Cuvântul –parte de vorbire
Voi face face recapitularea Elevii raspund la Conversația Fișă cu Frontal Observ.
5. RECAPITULARE cunoştinţelor teoretice despre părţile întrebările adresate. povestea comp.
ȘI
SISTEMATIZAREA
de vorbire prin intermediul unei fișe elevilor
CUNOȘTINȚELOR O1 de lucru în care este prezentat
25min textul ,,Cele patru piersici’.(Anexa 2)
O2 Propun elevilor să citească textul în Elevii citesc textul,ies Analiza
gând,voi face citirea model,apoi pe rând la tablă și gramaticală
citirea în lanț.După ce vom dicuta pe analizează părțile de
baza textului vor identifica părțile de vorbire întâlnite în Exercițiul
vorbire învățate și le vor analiza atât text.
în caiete cât și la tablă.
O6 Le prezint elevilor un cub.Fiecare
față a cubului are o anumită culoare.Pe
cele şase feţe ale cubului există
instrucţiuni de tipul : 1. DESCRIE !
2. COMPARĂ !3.ASOCIAZĂ !
4.ANALIZEAZĂ ! 4. APLICĂ !
5. ARGUMENTEAZĂ
O3 Fiecare elev va primi șase fişe de Elevii își lipesc în Metoda Cubul Individual Observ.
lucru, corespunzătoare celor șase feţe caiete fișele cubului comp.
ale cubului,pe care le vor lipi în caiete. primite,ies pe rând în Fișe Frontal elevilor
(Anexa 3, Anexa 3B pentru copiii cu față și și aleg un Conversatia
un rtm lent de învățare/CES) bilețel din bol ,iar în Bilețele
Se explică elevilor că vor avea de funcție de culoarea Explicația Aprecier
rezolvat mai multe exercitii pentru a indicată de bilețel vor ea
obtine cheia de la poarta castelului; rezolva individual verbala
Elevii vor ieși rând pe rând în față și exercițiile de pe fișă,
vor extrage un bilețel dintr-un bol. În corespunzătoare feței
funcție de culoarea bilețelului ales, cubului care acre
elevii rezolvă cerințele de pe fața aceeași culoare cu a
cubului ce au aceeași culoare cu a bilețelului extras.
bilețelului extras.Exercitiile vor fi
lucrate atât frontal cât și individual.
Se face corectarea exerciţiilor acolo
unde este cazul.
6. OBŢINEREA Fiecare copil va primi o fișă de lucru Elevii rezolva Explicația Fișă de lucru Individual Scrisă
PERFORMANŢEI individuală unde vor avea de exercițiile de pe fișă.
O4 completat cele patru cadrane în funcție Conversația
7min
de cerințele date.
O5 Explic elevilor ceea ce au de Elevii prezintă oral Cadranele
făcut,iar după două minute vor rezolvarea exercițiilor
prezenta oral ceea ce au scris pe fișă.
(Anexa 4, Anexa 4B pentru copiii cu
un rtm lent de învățare/CES)
Le împart elevilor câte o fișă de .Elevii în liniște Fișe de Frontal Evaluare
7.EVALUAREA O5 evaluare (Anexa nr. 5, Anexa 5B rezolvă fișa de Explicația evaluare scrisă
5min pentru copiii cu un rtm lent de evaluare.
O6 învățare/CES)). Exercițiul
Le explic acestora sarcina de lucru, îi Foaie de Individual
O7 anunț că au la dispoziție 3 minute flipchart
pentru a o îndeplini și le urez spor la
treabă. Elevii urmăresc
După expirarea timpului avut la prezentarea rezolvării
dispoziție, atașez pe tablă o foaie de corecte a fișei de
fipchart cu rezolvarea evaluării.Le cer evaluare, își
elevilor să-și corecteze greșelile pe corectează eventualele
măsură ce ei citesc rezolvarea corectă greșeli și își acordă
a fiecărui item iar la final anunț calificativul
descriptorii de performanță: corespunzător.
-pentru toate enunțurile completate
corect vor primi calificativul Foarte
Bine.
-pentru 2 sau 3 enunțuri completate
corect vor primi calificativul Bine.
-pentru 1 enunț rezolvat corect vor
primi calificativul Suficient
Se vor aprecia toţi elevii, vor fi numiţi Elevii își spun părerea Conversația Frontal Apreci-
8.ÎNCHEIEREA şi lăudaţi elevii care pe parcursul în legătura cu eri
ACTIVITĂŢII
lecţiei au răspuns de mai multe ori, se activitatea verbale
2min apreciază modul de desfăşurare al desfășurată,și își
lecţiei. notează tema pentru
Elevii vor primi cheia de la castel. acasă.
Elevii vor primi tema pentru acasă.
Anexa 1

O poveste cum alta nu este

A fost odată ca niciodată...

Dar nu chiar aşa demult, ci aproape de zilele noastre, s-a întrupat din flori şi miresmele acestora o zână :Zâna florilor. Acestei zâne tare îi
plăcea şcoala, învăţătura și disciplina.

Aşa se face că, într-o zi, văzând ea că şcolarii nu sunt atenţi (nu mai aveau grijă nici de teme, nici de învăţătură) le-a furat vacanţa mare. A
luat-o şi a închis-o în castelul ei aflat tocmai în ținuturile îndepărtate.

Însă a avut grijă să îi anunţe pe elevi.

Scrisoarea:

Dragi şcolari,

Vacanţa mare e doar a mea! V-am luat-o şi am închis-o în castelul meu aflat foarte departe. De azi înainte, veţi merge întruna la şcoală.
Ha, ha, ha!

Nu veţi reuşi să ajungeţi până la mine pentru că încercările sunt multe şi grele.

Nu încercaţi deoarece nu aveţi nicio şansă!


Sau îndrăzniţi să luptaţi pentru vacanţa mare? Dacă e aşa, vă propun să mă învingeţi în luptă, având drept arme – cunoştinţele despre
părţile de vorbire. Trebuie să demonstraţi că vorbiţi şi scrieţi corect, că ştiţi să definiti partile de vorbire invatate, că alcătuiţi propoziţii
frumoase cu părțile de vorbire învățate și că vă pricepeţi la analiza lor. Totodată trebuie să demonstrați că sunteți și buni prieteni!

Daca o sa reuşiti să rezolvati corect exercitiile lăsate de mine, o să primiți cheia de aur de la poarta cea mare a castelului meu. Când
porţile vor fi larg deschise, vacanţa mare va fi liberă să pornească spre voi.

Zâna florilor

Ce spuneţi: rămâneţi fără vacanţă mare sau cuceriţi castelul vrajitoarei?


Anexa 2 Cele patru piersici

(poveste populară)

Un om avea patru copii.Într-o zi a dat fiecăruia câte o piersică. După un timp a întrebat ce au făcut cu piersicile.

-Am mâncat piersica și am plantat sâmburele, răspunse fiul cel mare.

-Vei fi un bun gospodar ! i-a răspuns tatăl.Dar tu,îi zice celui de-al doilea fiu,ce- ai făcut cu piersica?

-Eu am mâncat piersica și am aruncat sâmburele.Apoi i-am cerut mamei altele,că tare bune și gustoase erau.

-Ai grijă,fiule,că lăcomia strică omenia!

-Eu am vândut piersica,tată! spuse cel de-al treilea fiu.

-Fiule,nu toate sunt de vânzare! răspunse tatăl.

Apoi îl întreabă pe cel mic:


-A fost bună piersica?

-Nu știu.Am dat piersica prietenului meu,Andrei.El este bolnav.S-a bucurat mult.

-Vei fi un om bun!Un prieten adevărat! adaugă tatăl.


Anexa 3

Exerciţiile metodei cubului

1.DESCRIE

Găseşte cuvintele ascunse şi spune ce ştii despre ele!

C D W B P L T N K A
T V S D R F B V C D
Z E F W O R L B F J
W R G N N B M C G E
G B H P U O N U M C
N I M Z M W P L S T
T V R P E Y Y S G I
S U B S T A N T I V

2. COMPARĂ

Alcătuieşte propoziţii în care cuvintele: noi, sare –să fie părţi de vorbire diferite.
3. ANALIZEAZĂ

Analizează cuvintele subliniate:

Mihaieste un elevsilitor.Else pregăteşte în fiecare zi cu multă seriozitate.

4.ASOCIAZĂ

Asociază verbele cu acelaşi înţeles:


spune va veni
murmură a observat
s-a pitit zice
va sosi îngână
a zărit a decide
a hotărî s-a ascuns

5. APLICĂ

Găseşte părţile de vorbire indicate:


-Pronume personal, persoana I, nr. plural;
-Verb, persoana a II a,nr.singular;
- Substantiv, nr.plural, genul feminin;
-Pronume personal de politeţe, persoana a IIIa, nr. singular.
6. ARGUMENTEAZĂ

Se dă propoziţia:
Eu vreau două păpuşi mari cu pălării roşii
Scrie A (adevărat) sau F (fals) în dreptul enunţurilor următoare:
-Cuvântul ,,eu'' este pronume personal, persoana a II a, numărul singular;___
-Cuvântul ,,vreau'' este verb, numărul singular, persoana I; ____
-Cuvântul ,,păpuşi'' este substantiv comun, numărul plural,genul feminin;____
-Cuvântul ,,roşii'' este adjectiv, determină substantivul pălării, numărul plural.___
Anexa 3B

Exerciţiile metodei cubului

1.DESCRIE

Găseşte partea de vorbire care denumește obiecte, ființe sau fenomene ale naturii (indiciu : caută-l citind fiecare rând de la stânga la dreapta !)

C D W B P L T N K A
T V S D R F B V C D
Z E F W O R L B F J
W R G N N B M C G E
G B H P U O N U M C
N I M Z M W P L S T
T V R P E Y Y S G I
S U B S T A N T I V

2. COMPARĂ

Alcătuieşte propoziţii în care cuvântul: sare –să fie mai întâi substantiv ( ce denumește obiecte, ființe sau fenomene ale naturii) apoi verb (ce
exprimă o acțiune)
3. ANALIZEAZĂ

Subliniază în text: un substantiv ( ce denumește obiecte, ființe sau fenomene ale naturii), un verb (ce exprimă o acțiune), un pronume (ce
înlocuiește un nume de obiect, ființă sau fenomen al naturii), adjectiv (ce exprimă o însușire).

Mihai este un elevsilitor.Else pregăteşte în fiecare zi cu multă seriozitate.

4.ASOCIAZĂ

Asociază verbele cu acelaşi înţeles:


spune va veni
murmură a observat
s-a pitit zice
va sosi îngână
a zărit a decide
a hotărî s-a ascuns

5. APLICĂ

Găseşte părţile de vorbire indicate:


-Pronume personal (ce înlocuiește un nume de obiect, ființă sau fenomen al naturii):
-Verb(ce exprimă o acțiune):
- Substantiv( ce denumește obiecte, ființe sau fenomene ale naturii):
-Pronume personal de politeţe (pronume prin intermediul căruia ne exprimăm respectful față de cineva):
6. ARGUMENTEAZĂ

Se dă propoziţia:
Eu vreau două păpuşi mari cu pălării roşii
Scrie A (adevărat) sau F (fals) în dreptul enunţurilor următoare:
-Cuvântul ,,eu'' este pronume personal:
-Cuvântul ,,vreau'' este verb:
-Cuvântul ,,păpuşi'' este substantiv :
-Cuvântul ,,roşii'' este adjectiv:
Anexa 4

FIŞĂ DE LUCRU

1.Grupează cuvinele pe coloane: musafir, harnic, 2.Citeşte cu atenţie propoziţiile următoare şi


tu, ,dansez, Olguţa, merge,ele, calzi. precizează ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate:

a)Ei merg la mare anul acesta. ( ………………………..)


Substantive Adjective Pronume Verbe b)Casa mare a fost dărmată (…………………….)

3.Alcătuieşte propoziţii in care sa introduci: Să ne amuzăm!

-un verb, persoana a III a,nr.singular: 4.Pune în locul punctelor verbele potrivite:am căzut,a
…………………………………………………… căzut,am râs,au râs,ai râs.
………………… Bogdan ajunge acasă:

---Mămico, azi toţi copiii ............. de un copil.


El ................... într-o baltă. Eu nu..................... .

--- Foarte bine că nu .......................... . Dar


cine ...................... în baltă?

---Eu ..........................., mămico.


Anexa 4B

FIŞĂ DE LUCRU

1.Grupează cuvinele pe coloane: musafir, harnic, 2.Citeşte cu atenţie propoziţiile următoare și subliniază:
tu, ,dansez, Olguţa, merge,ele, calzi. un substantiv (ce denumește obiecte, ființe sau fenomene
ale naturii) și un adjectiv (ce exprimă o însușire).

Substantive Adjective Pronume Verbe a)Ei merg la mare anul acesta.


b)Casa mare a fost dărmată .

3.Alcătuieşte propoziţii in care sa introduci: Să ne amuzăm!

-un verb 4.Pune în locul punctelor verbele potrivite:am căzut,a


…………………………………………………… căzut,am râs,au râs,ai râs.
………………… Bogdan ajunge acasă:

---Mămico, azi toţi copiii ............. de un copil.


El ................... într-o baltă. Eu nu..................... .

--- Foarte bine că nu .......................... . Dar


cine ...................... în baltă?

---Eu ..........................., mămico.


Anexa 5

Nume:

Prenume:

Clasa:

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Completează spațiile punctate cu părțile de vorbire indicate:

a. (Substantiv propriu) ...................... participă la concursul de matematică.

b. (Pronume personal, persoana a II-a, plural ) ..................... sunteți pasionați de fotbal.

c. (Adjectiv, situat în fața substantovului) ....................... fată a pictat un tablou deosebit.

d. (Verb, la persoana a III- a, singular) ...................... cu mine în parcul satului.


Anexa 5B

Nume:

Prenume:

Clasa:

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Completează spațiile punctate cu părțile de vorbire indicate:

a. (Substantiv propriu, substantivul ) ...................... participă la concursul de


matematică.

b. (Pronume personal, persoana a II-a, plural ) ..................... sunteți pasionați de fotbal.

c. (Adjectiv, situat în fața substantovului) ....................... fată a pictat un tablou deosebit.

d. (Verb, la persoana a III- a, singular) ...................... cu mine în parcul satului.

Înainte să rezolvi exercițiul de mai sus. amintelte-ți!


-Substantivul denumește obiecte, ființe sau fenomene ale naturii ntesc!
-Pronume înlocuiește un nume de obiect, ființă sau fenomen al naturii.

-Adjectivul exprimă o însușire.

-Verbul exprimă o acțiune, starea sau existent.

S-ar putea să vă placă și