Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: SMOCHINĂ
ADRIANA – LILIANA
PROIECT DIDACTIC

Data: 28.05.2021

Clasa: a III-a

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Chiscani, jud. Brăila

Propunător: Smochină Adriana – Liliana

Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

Disciplina: Matematică

Unitatea de învățare: Fracții

Subiectul lecției: Compararea și ordonarea fracțiilor cu același numitor

Tipul lecției: predare-învățare

Forma de realizare: activitate integrată – discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice

Durată: 50 minute.
Competențe specifice:
a. Matematică:

2.1. Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000 şi a fracţiilor subunitare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali
cu 10.

2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, respectiv a fracţiilor subunitare sau echiunitare care au acelaşi numitor, mai mic

sau egal cu 10.

2.3. Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000 şi respectiv a fracţiilor subunitare sau echiunitare care au acelaşi numitor, mai mic

sau egal cu 10

b. Arte vizuale și abilități practice

2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)

Obiective operaționale:

a. cognitive:
O1: Să precizeze compenentele unei fracții și tipurile de fracții cunoscute;

O2: Să citească fracții, utilizând obiecte sau desene;

O3: Să reprezinte grafic o fracție dintr-un întreg;

O4: Să scrie fracții utilizând numere, obiecte sau desene;

O5: Să compare fracții cu același numitor cu ajutorul unor desene , utilizând semnele <, >, = ;

O6: Să ordoneze un șir de fracții cu același numitor;


O7: Să efectueze operații de adunare/ scădere cu fracții cu același numitor.

b. psiho- motorii:
O8: Să adopte poziția corectă la masă, pe tot parcursul lecției;

O9: Să coopereze în vederea realizării produsului muncii colective;

c. afective:
O10: Să participe cu interes la întreaga activitate.

Strategia didactică:
a. Resurse procedurale: : exercițiul, joc - exercițiu, observația, explicatia, demonstrația, conversaţia, munca independentă.

b. Resurse materiale: planșă - joc, bol, cartonașe cu exerciții, foaie de flipchart pe care este scrisă problema propusă spre rezolvare, fișe de
lucru, marker, tablă, caiete de clasă, plicuri, lipici, jetoane cu flori, grădină, buline verzi și roșii, fișe de evaluare, foaie de flipchart pe care este
scrisă rezolvarea fișei de evaluare.

c. Forme de organizare: frontal ,individual.

d. Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluare orală, scrisă, aprecieri verbale.

Bibliografie:
- Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014, MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE, Programa şcolară

pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE, CLASELE a III-a – a IV-a, Bucureşti, 2014.

-Anexa nr. 2 la ordinul Ministrului Educaţiei Naţionale nr. 5003 /02.12.2014) MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE ,Programa şcolară

pentru disciplina MATEMATICĂ, CLASELE a III- a și a IV- a, Bucureşti, 2014

- Cîrjan F., Begu C., Metodica predării-învăţării matematicii la ciclul primar, Editura Paralela 45, Braşov, 2001

- Simionica Elena, Caraiman Florica, Matematica prin joc, Editura Polirom, Iaşi, 1998

Surse web: edu.ro, didactic.ro

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Momentele Ob. CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTICĂ
crt. lecției/ op Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de EVALUA
Durata procedurale materiale organizare RE
1. MOMENTU Asigur un climat educațional Elevii îşi pregătesc materialele Frontal
L favorabil pentru desfășurarea necesare desfășurării activității
ORGANI- lecției: (manual, caiete, instrumente de
ZATORIC. -aerisirea sălii de clasă; scris, etc).
1min -pregătirea materialului
didactic;
-primirea elevilor.

2. VERIFICA Verific tema cantitativ și Elevii citesc rezolvarea temei Conversația Caiete de Frontal Aprecieri
REA parțial calitativ. Cer elevilor pentru acasă. temă verbale
TEMEI ȘI să citească rezolvarea temei
A pentru acasă
CUNOȘTIN
și rezolvăm împreună
-ȚELOR
DOBÂNDI-
dificultățile întâmpinate.
TE ÎN Propun elevilor următorul
LECȚIA joc bazat pe exerciţii de
ANTERIOA „antrenare a minţii”:
-RĂ. nominalizez elevi pentru a
3 min spune un număr de la 1 la 6.
Dintr-un bol, extrag
cartonașul cu numărul spus
de elevul nominalizat.
Pe cartonașe sunt scrise
următoarele exerciții (Anexa
O1 1) : Răspund la întrebări. Exercițiul Bol,
1. Din ce este alcătuită o cartonașe cu Frontal Aprecieri
fracţie? exerciții verbale
2. Ce arată numitorul? Dar
O2: numărătorul?
3. Cum se mai pot citi
fracţiile următoare: trei
şeptimi, o doime, un sfert?
O1 4. De câte feluri pot fi
fracţiile?
5. Daţi exemplu de fracţii Rezolvă exerciţiile oral.
echiunitare.
O6: 6. Aflaţi suma fracţiilor:
2 şi 1; 4 şi 3;
3 3 4 4

3. CAPTARE O10 Se realizează prin prezentarea


A unei situații problemă:
ATENȚIEI. Doi prieteni, elevi ai clasei a
3 min III-a vor pleca să elibereze Conversația Planșă - joc Frontal Observare
Vacanța mare, ascunsă de a
Zâna florilor în castelul ei, Elevii privesc planșa și răspund la comporta-
situat în ținuturile îndepărtate. întrebarea adresată. Explicația mentului
După ce au câștigat cheia elevilor.
castelului la ora de Limba
română, cei doi copii vor Exercițiul Evaluare
ajunge la peșteră după o orală
anumită perioadă. Unul dintre
ei, din cauza unui obstacol
întâmpinat, va ajunge mai Aprecieri
târziu. Veți descoperi cât timp verbale
va dura până vor ajunge la
castelși cine va ajunge mai
repede, privind desenul
următor ( Anexa 2)
4. ANUNŢA- Pornind de la exercițiul
REA anterior rezolvat, anunț elevii
SUBIECTU- că în cadrul acestei lecții vom
LUI continua să ne jucăm cu
LECŢIEI ŞI
fracțiile, comparându-le și
A
OBIECTI-
ordonându-le. De asemenea,
VELOR le comunic faptul că la
OPERAȚIO sfârșitul orei vor ști: să
-NALE precizeze compenentele unei Elevii ascultă cu atenție ceea ce Explicația tabla Frontal Observare
1 min fracții și tipurile de fracții propunătoarea le comunică. caiete de a
cunoscute, să citească fracții, clasă comporta-
utilizând obiecte sau desene, să mentului
reprezinte grafic o fracție dintr-
elevilor.
un întreg, să scrie fracții
utilizând numere, obiecte sau
desene, să compare fracții cu
același numitor cu ajutorul unor
desene , utilizând semnele <, >,
=, să ordoneze crescător și
descrescător fracții cu același
numitor; să efectueze operații de
adunare/ scădere cu fracții cu
același numitor. Observare
a
Scriu la tablă data și titlul Scriu la tablă data și titlul lecției. Explicația tabla Frontal comporta-
lecției. caiete de Individual mentului
clasă elevilor.

5. DIRIJARE Cu ajutorul unei foi de


A flipchart voi afișa la tablă
ÎNVĂȚĂRII următoarea problemă (Anexa foaie de
30 min 3): La cursa de alergare cu flipchart pe Frontal
obstacole, Cristian a parcurs Elevii citesc problema afișată , care este
in primul minut 5 scriu Conversația scrisă
8 din traseu , iar Alina datele si rezolvarea problemei în problema Observare
a parcurs 3 caiete și participă la rezolvarea propusă spre a
8 din acelasi traseu . problemei. rezolvare comporta-
O10 Cine a parcurs o parte mai mentului
mare din traseu in primul elevilor
minut : Cristian sau Alina ?
Numesc un elev pentru a citi tablă
textul problemei și cu ajutorul
lor scriu datele și rezolvarea
problemei pe tablă: Explicația
Cristian – 5
8 din traseu caiete de Individual
Alina –3 clasă Aprecieri
8 din traseu verbale
? a parcurs o parte mai mare
din traseu ? marker
Împreună cu elevii realizez
judecata problemei prin
intermediul întrebărilor:

-Ce reprezinta5
8? Dar 3 Frontal Observare
O2 8? Elevii răspund la întrebările Explicația a
adresate. comporta-
( părțile din traseu parcurse ) mentului
-Prin ce se aseamănă cele elevilor
două fracții ? ( au același
O1 numitor: 8 )
- Prin ce se deosebesc ? ( au
numărători diferiți)
Le explic elevilor faptul că Demonstrați
pentru a răspunde la a
întrebarea problemei trebuie
să comparăm cele două
fracții. Pentru a le compara
ușor trebuiesă reprezentăm
traseul întreg printr-un tablă Individual Aprecieri
segment de dreaptă. Elevii ascultă ceea ce li se verbale
Desenez pe tablă traseul comunică.
pe care vor fi reprezentate
cele două fracții .Le cer
elevilor să precizeze în câte
O3 părți trebuie să împărțim Elevii precizează în câte părți
întregul , pentru a se putea trebuie să împartă intregul , pentru
reprezenta pe el cele două a se putea reprezenta pe el cele Exercițiul
O4 fracții. două fracții.
Reprezint desenul și le cer Observare
elevilor să-l privească cu a
atenție pentru a compara cele Realizează desenul pe caietele de caiete de comporta-
două fracții. clasă. clasă mentului
Le explic elevilor faptul Privesc cu atenție desenul. elevilor
că:pentru aputeacompara
douăfracții , acesteatrebuiesă
Ascultă ceea ce li se comunică.
fie părți ale aceluiașiîntregsau
părți din întregiidentici.
Dintre două fracții cu
numitorii egali, este mai mică
fracția cu numărătorul mai
marker
mic.

Aprecieri
verbale
În continuare comparăm cele
O5 Compară cele două fracții. Demonstrați Frontal
două fracții: 3
a
8<5
8
Scriu răspunsul problemei .
Concluzia : s-au comparat Scriu răspunsul problemei ân Individual
numerele de părți egale caiete. Exercițiul tablă
parcurse de fiecare alergător ,
deci numărătorii fracțiilor
:5/8>3/8,pentru că 5>3.
Aanunț elevii că la cursa de Observare
O6 alergare a mai participat un a
alergător, care a parcurs Ordonează crescător, apoi comporta-
1 descrescător fracțiile descoperite. Exercițiul caiete de mentului
8din traseu. Știind că, clasă elevilor
Cristian a parcurs 5 Frontal
8din traseu
iar Alina
Aprecieri
3
8 din traseu, cum am putea
verbale
ordona crescător, apoi Individual
descrescător fracțiile marker
descoperite?

Observare
O2 Împart elevilor fișe de lucru a
O3 (Anexa nr. 4, Anexa 4B pentru Rezolvă exercițiile de pe fișa de Conversația comporta-
copiii cu un rtm lent de lucru Frontal mentului
O4 învățare/CES). Propun Exercițiul elevilor
acestora rezolvarea Fișă de lucru
O5 Individual
exercițiilor de pe fișă. Explic
Aprecieri
rezolvarea acestora. Numesc
O6 Tablă verbale
elevi prentru a ieși la tablă să
rezolve exercițiile propuse.
6.
6. OBȚINERE Propun și prezint elevilor
A PERFOR- Elevii ascultă prezentarea jocului. Explicația
MANȚE- O2 jocul – exercițiu: GRĂDINA
LOR MEA ÎNMIRESMATĂ. Plicuri
5 min Le împart elevilor plicuri în Lipici Observare
O3
care se află flori de culoarea a
galbenă, roz și mov, imaginea comporta-
O5 unei grădini, bile verzi și Numesc materialele primite. mentului
negre. Le cer acestora să-mi Jetoane cu Frontal elevilor.
flori, grădină
numească materialele Conversația
O6 primite apoi le explic cum se
va desfășura jocul propus
O8 (Anexa 5) : sarcina lor este de Buline verzi
a realiza o micăgrădinăîn care și negre
săaranjezecâtmaifrumosfloril
O9 eastfel:
-4_ , din numărullorsă 9 fie
galbene Asculă cerința și așază numărul
O10 corect de flori din fiecare culoare în
-3_ , din numărullorsă funcție de cerință. După Aprecieri
9fie roz prezentarea numărului corect, Exercițiul verbale
-restulmov.
elevii își pun bila corespunzătoare
Dupăprezentareanumăruluico
modului în care au rezolvat cerințe
rect de flori din Individual
fiecareculoare, elevii care l-
au format corectîșiiau din plic
o bilăverdeșiși-o pun
pebancă, eleviicare au
greșitîși pun o bilăneagră. La
finaluljocului, câștigăelevii
care adunămaimulte bile Aprecieri
Elevii răspund la întrebări Exercițiul Frontal
verzi.
verbale
Le
adresezelevilorîntrebarea:
Cefracțiereprezintănumărulfl
orilor
mov? Aprecieri
-Care fracțieestemai mare din Exercițiul Frontal verbale
celetreifracții? Dar
ceamaimică?
-Care ar fi ordineacrescătoare
a
fracțiilorcorespunzătoarefloril
or?

87. EVALUA- O10 Le împart elevilor câte o fișă Elevii în liniște rezolvă fișa de Explicația Fișe de Individual Evaluare
REA de evaluare. evaluare scrisă.
5 min. evaluare (Anexa nr. 6).
Exercițiile propuse au un grad Exercițiul
de dificultate progresiv, astfel
încât să fie rezolvate de toți
elevii. Aprecieri
Le explic acestora sarcina de verbale
lucru, îi anunț că au la Elevii urmăresc prezentarea Frontal
dispoziție 4 minute pentru a o rezolvării corecte a fișei de
îndeplini și le urez spor la evaluare, își corectează eventualele
treabă. greșeli și își acordă calificativul
După expirarea timpului avut corespunzător.
la dispoziție, atașez pe tablă o
foaie de fipchart cu
rezolvarea evaluării.Le cer
elevilor să-și corecteze
greșelile pe măsură ce ei
citesc rezolvarea corectă a
fiecărui item iar la final anunț
descriptorii de performanță:
Rezolvat corect toate
cerințele - calificativul FB.
Rezolvat corect 2
cerințe - calificativul B.
Rezolvat corect 1
cerință - calificativul S.

8. ÎNCHEIE- Anunț elevilor tema pentru Elevii ascultă cu atenţie explicațiile Explicația Frontal Aprecieri
REA acasă. (manual, pag 40. Ex 2, oferite. verbale
ACTIVITĂ- 3, 5, 6)
ȚII
2 min

Fac aprecieri cu privire la


participarea elevilor la
activitate.
Anexa 1

1. Din ce este alcătuită o fracţie?

2. Ce arată numitorul? Dar numărătorul?

3. Cum se mai pot citi fracţiile următoare: trei şeptimi, o doime, un sfert?

4. De câte feluri pot fi fracţiile?

5. Daţi exemplu de fracţii echiunitare.

6. Aflaţi suma fracţiilor:

2 şi 1; 4 şi 3;

3 3 4 4
Anexa 2

Captareaatenției

Câttimp a duratpână au găsitceidoielevicastelul Zânei florilor?Cefracțiereprezintătimpulcăutăriifiecăruielev? Care copilaajunsmairepede? De ce?

Primulelev:

LUNI MART MIERCURI JOI VINERI SÂMBĂTĂ DUMINICĂ


I
Al
doileaelev:

LUNI MARȚI MIERCURI JOI VINERI SÂMBĂTĂ DUMINICĂ

Anexa 3
PROBLEMĂ

La cursa de alergare cu obstacole, Cristian a parcurs in primul minut 5

8 din traseu , iar Alina a parcurs 3

8 din acelasi traseu .

Cine a parcurs o parte mai mare din traseu in primul minut : Cristian sau Alina ?

Anexa 4

FIȘĂ DE LURU

1. Scrie fracțiile potrivite sub fiecare desen și compară-le.


2. Reprezintă grafic şi compară următoarele perechi de fracții:

2 3
5 5

91
10 10

3. Completează cu numărul potrivit pentru ca relațiile să fie adevărate.

3< □□> 7 4 = □□<5


6 6 9 9 8 8 10 10

4. Ordonează:
a) crescător: b) descrescător:
4913816234
8 8 8 8 8 6 6 6 6 6

Anexa 4B

FIȘĂ DE LURU

1. Scrie fracțiile potrivite sub fiecare desen


2. Redă prin desen fiecare fracție, apoi compară perechile de fracții:
23
2 3
5 5 5 5

91
91
10 10 10 10

3. Completează cu semnul potrivit: < , >, =.

3 58 7 4 445
6 6 9 9 8 8 10 10

4. Ordonează:
a) crescător: b) descrescător:
4913816234
8 8 8 8 8 6 6 6 6 6

Anexa 5
Realizați o micăgrădinăîn care vețiaranjacâtmaifrumos 9floriastfel:

_4_ , din numărullorsă fie galbene


9
_3_ , din numărullorsă fie roz
9
- Restulsă fie mov.

Anexa 6.

EVALUARE
Rezolvă următoarele cerințe:

a. Scrie fracţia corespunzătoare figurii:

Rezolvare:........................................

b. Compară fracția găsită cu 5


8
Rezolvare: .................

c. Ordonează crescător fracțiile: 49138

8 8 8 8 8

...........................................................................................................

Rezolvat corect toate cerințele - calificativul FB.


Rezolvat corect 2 cerințe - calificativul B.
Rezolvat corect 1 cerință - calificativul S.

S-ar putea să vă placă și