Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

DATA: 16.03.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

CLASA: a II-a A

ÎNVĂȚĂTOARE: Encean Ionela

ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare

DISCIPLINA: Dezvoltare personală

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Timpul și programul zilnic

SUBIECTUL LECȚIEI: Cum folosim timpul?

TIPUL LECŢIEI: Mixtă

FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată – D.P + C.L.R + M.M + A.V.A.P

DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Muzică și mișcare

COMPETENŢE SPECIFICE:

Dezvoltare personală:

2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;

3.1. Realizarea unui program zilnic de activităţi, cu sprijinul adulţilor.

Competențe specifice integrate:


Comunicare în limba română:
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare.

Muzică și mișcare:

1.4. Receptarea cântecelor adecvate vârstei.

Arte vizuale și abilități practice:

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Până la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice răspunsul la ghicitoare;


O2 – să răspundă la întrebările legate de textul audiat;
O3 – să ordoneze activitățile din cadrul programului zilnic al unui școlar, utilizând imaginile date;
O4 – să identifice corectitudinea unor propoziții, conform regulilor jocului;
O5 – să completeze textul lacunar;
O6 – să deseneze activitățile preferate din timpul unei zile.
STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversația, explicația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic

Mijloace didactice: Calendarul naturii, ghicitoare, fișe de lucru, text suport, coli A4, creioane colorate

Forme de organizare: frontal, individual, în perechi


Forme și tehnici de evaluare: chestionare orală, observare sistematică, aprecieri verbale

RESURSE:

Temporale: 50 de minute

Spațiale: sala de clasă

Umane: 14 elevi ai clasei a II-a A

BIBLIOGRAFIE:

 Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa a II-a, București, 2013
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa a II-a, București, 2013
 Programa școlară pentru disciplina Muzică și mișcare, clasa a II-a, București, 2013
 Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, clasa a II-a, București, 2013
 www.youtube.com
DEMERS DIDACTIC:

Etapele Ob. Unități de conținut Strategia didactică Evaluare


lecției op.
Metode Mijloace Forme de
didactice didactice organizare
1.Moment Asigurarea unui climat optim pentru Conversația Frontal Observare
organizatoric desfăşurarea lecţiei: aerisirea sălii de clasă, Calendarul sistematică
10 min pregătirea materialelor. naturii
Întâlnirea de dimineață va debuta cu salutul,
prezența, elementele de noutate și „Calendarul Individual
Naturii”, cuprizând datele calendaristice (ziua, Chestionare
dată, luna, anotimpul, anul). orală
2. Captarea O1 Captarea atenției elevilor se va realiza prin Conversația Ghicitoare Frontal Chestionare
atenției intermediul unei ghicitori. orală
3 min „N-are mâini și totuși bate.
Bate-ntruna zi și noapte, Problematiza-
Șade oriunde l-ai pune, rea Individual
De-l privești, timpul ți-l spune.”
(Ceasul)
După ce vor descoperi răspunsul la ghicitoare,
voi întreba elevii ce ne indică ceasul, pentru ce îl
folosim sau ce măsurăm cu el, concluzionând că
ceasul este instrumentul cu care oamenii
măsoară timpul.
3. Anunțarea Voi anunța elevii că în cadrul orei de Dezvoltare Conversația Frontal Observare
temei și a personală, vom discuta astăzi despre Cum Explicația sistematică
obiectivelor folosim timpul?, axându-ne pe activitățile pe care
2 min fiecare le desfășoară într-o zi, organizându-și
eficient timpul.
4. Dirijarea Activitatea debutează cu citirea unui text în care Explicația Frontal Observarea
învățării personajul principal este Habarnam, pe care l-am sistematică
25 min întâlnit zilele trecute la comunicare, în textul
„Aventurile lui Habarnam”. Textul de care ne
vom folosi ora aceasta este unul fictiv, Textul
„împrumutând” doar personajul principal și „Habarnam
trăsăturile care se potrivesc cu mesajul textului își
compus de mine (Anexa 1). organizează
timpul”
După ascultarea textului, le voi adresa elevilor o Conversația
serie de întrebări:
- Credeți că Habarnam a procedat corect
ajungând acasă și uitându-se la desene Explicația Chestionarea
animate până seara târziu? orală
- La ce oră credeți că ar fi trebuit să se
culce?
O2 - Cum participă a doua zi la ore? De ce?
- Când era indicat să înceapă să efectueze Individual
temele?
- În ce stare credeți că va fi organismul în Conversația
urma unui program dezorganizat?
- Credeți că este indicat să avem un
program de activități bine stabilit pentru
fiecare zi?
- A reușit Habarnam să se organizeze mai
bine, așa cum și-a propus inițial?
- Cum credeți că ar fi trebuit să arate
programul său bine organizat?

După discuția avută cu elevii, vom concluziona


că: este important să folosim timpul unei zile Explicația
cât mai eficient pentru a ne păstra sănătatea și Frontal
pentru a avea rezultate foarte bune în toate
activitățile pe care le desfășurăm.
De asemenea, voi menționa că în cursul zilei,
fiecare dintre noi desfășoară activități numeroase
și diversificate. Cele 24 de ore ale zilei trebuie
împărțite echilibrat. Astfel:
- pentru somn sunt necesare aproximativ 10-12
ore;
- pentru învățare, 4-5 ore; Observarea
Exercițiul sistematică
- pentru joacă, relaxare și activități
recreative, 4-5 ore;
O3
- pentru igiena personală, servirea mesei și În perechi
alte activități, 2-4 ore Fișa de
În continuare elevii se vor organiza în perechi, lucru
rezolvând o fișă de lucru (Anexa 2). Aceasta
presupune să numeroteze activitățile, conform Joc didactic
O4 programului zilnic al unui elev.

După aceea, vom desfășura jocul „O mână – Da, Frontal


două mâini - Nu”. Le voi explica elevilor că voi
spune câte o propoziție, iar dacă ei vor considera
că propoziția indică o activitate corectă, vor
ridica o mână și dacă propoziția li se va părea
incorectă, vor ridica două mâini. (Anexa 3)
5. Fixarea Pentru a fixa cunoștințele dobândite, vom Conversația Frontal Observare
cunoștințelor O5 recurge la o altă fișă de lucru, care presupune sistematică
5 min completarea unui text cu cuvintele date, astfel Fișă de Individual
încât informațiile să fie corecte. (Anexa 4) Exercițiul lucru
6. Concluzii O6 La final, vom audia cântecul „Ceasul” Frontal Frontal Aprecieri
și feedback https://www.youtube.com/watch? verbale
5 min v=LUMFXHZt8HY
În timp ce vom audia cântecul, elevii vor realiza
desene care să surprindă activitățile lor preferate Individual Individual
din timpul unei zile.
Voi face aprecieri verbale globale și individuale
cu privire la felul în care elevii au participat la
ora de Dezvoltare personală.

Anexa 1
Habarnam își organizează timpul
După sperietura pe care a tras-o hoinărind singur pe câmp, Habarnam a decis să-și organizeze timpul, pentru a evita să mai
facă confuzii din cauza oboselii.
Acestea fiind spuse, după ce a ajuns acasă, Habarnam s-a oprit în fața televizorului, vizionând desene animate până seara
târziu. Degeaba prietenul său, piticul Știetot, l-a avertizat că-i va fi greu să se trezească dimineață, că Habarnam nici nu l-a băgat în
seamă.
Dimineața, când ceasul deșteptător a anunțat că e timpul să se trezească, Habarnam era atât de obosit, încât cu greu s-a pregătit
pentru școală. Mai mult decât atât, la școală a fost la fel de obosit și i-a fost aproape imposibil să se concentreze.
La amiază, după ce a ajuns acasă, și-a trântit ghiozdanul în hol și i-a cerut bunicii lui să îi dea de mâncare, deși aceasta l-a
rugat să se schimbe, să se spele pe mâini și după aceea să poftească la masă. Fiind într-o grabă continuă, Habarnam și-a aruncat
hainele prin cameră, a mâncat pe fugă și apoi a plecat la joacă.
Prietenul și vecinul său, piticul Știetot, l-a văzut pe fereastră și i-a sugerat să ia exemplul său: mai întâi să se odihnească, după
aceea să-și facă temele și apoi să se joace. Habarnam nu a luat în seama sfaturile lui Știetot și a continuat să se joace până seara, la
sosirea mamei. Abia atunci și-a dat seama că nu și-a făcut temele. A încercat să le rezolve, dar îi era greu să se concentreze, așa că a
decis să meargă la școală cu temele nefăcute și fără să îi spună adevărul mamei sale. Cu mare greu s-a spălat si a luat cina, după care a
adormit, iar a doua zi a luat-o de la capăt...

Anexa 2
Numerotează imaginile în ordinea desfășurării activităților, conform programului zilnic al unui școlar:

Anexa 3
O mână – Da, două mâini – Nu
 În timpul orei, mă joc cu jucăriile.
 Când vin de la școală, mă grăbesc la televizor.
 Mă joc când mănânc.
 Am program de somn.
 Mănânc la ore fixe.
 Hainele le arunc prin cameră.
 Mă joc după ce-mi termin treburile.
 Mă uit la televizor conform unui program stabilit de părinții mei.

Anexa 4
Completați textul cu cuvintele din paranteză, pentru a obține informații corecte:
Este foarte important să avem un .............................. După ce venim de la școală trebuie să ............................., trebuie să ne
gândim apoi dacă avem .................................. pentru a doua zi și după ce rezolvăm ceea ce avem de lucru ne ................................în
voie. Este important să respectăm orele pentru............................și cele .............................
Dacă aceste reguli sunt respectate, vom fi ....................., ..................................și dornici ...............................................................
(ne odihnim, de a învăța lucruri interesante, program organizat, ceva important de făcut, servit masa, de somn, putem juca, veseli,
plini de energie)

S-ar putea să vă placă și