Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

DATA: 17.05.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

CLASA: I A

ÎNVĂȚĂTOARE: Encean Ionela

ARIA CURRICULARĂ: Limba și comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Vine vara!

SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul k și literele k /K de mână

TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată – D.P + A.V.A.P

DISCIPLINE INTEGRATE: Dezvoltare personală, Arte vizuale și abilități practice

COMPETENŢE SPECIFICE:

Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;

4.1. Scrierea literelor de mână.

Competențe specifice integrate:

Dezvoltare personală:

3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate;

3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate.

Arte vizuale și abilități practice:

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Până la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice forma corectă de scriere a unor cuvinte care conțin litera k;

O2 – să completeze rebusul;

O3 – să citească textul propus;

O4 – să răspundă la întrebările pe baza textului citit;

O5 – să completeze propozițiile, alegând cuvintele potrivite din text;

O6 – să ordoneze literele pentru a descoperi numele animalelor;

O7 – să deseneze cadoul pentru ursul koala;


O8 – să participe activ la desfășurarea jocului didactic „Adevărat/Fals”, respectând regulile.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, jocul didactic, Metoda Cadranelor.

Mijloace didactice: plansă cu imagini, rebus, fișe de lucru.

Forme de organizare: frontal, individual.

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematica a comportamentului elevilor, chestionarea orală, activitate practică, aprecieri
verbale

RESURSE:

Temporale: 35 de minute + 15 minute activități recreative;

Spațiale: sala de clasă

Umane: 14 elevi ai clasei I A

BIBLIOGRAFIE:

 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa I, București, 2012
 Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa I, București, 2012
 Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, clasa I, București, 2012
DEMERS DIDACTIC:

Etapele lecției Ob. Unități de conținut Strategia didactică Evaluare


op. Metode Mijloace Forme de
didactice didactice organizare
1.Moment Asigurarea unui climat optim
organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei: aerisirea
sălii de clasă, pregătirea
materialelor.
2.Reactualizare Se va face controlul cantitativ și Conversația Imagini în a Frontal Observarea
a cunoștințelor calitativ al temei pentru acasă. căror sistematică
componență
Pe o foaie de flipchart vor fi lipite se găsește
O1 mai multe imagini, iar copiii vor Exercițiul litera k Individual
încercui scrierea corectă a Chestionarea orală
cuvintelor sugerate de imagini. Ex:
coala sau koala,kaki sau cachi etc Explicația
(Anexa 1).
3.Captarea Captarea atenției elevilor se va Conversația Rebus Frontal Observarea
atenției realiza prin intermediul unui rebus sistematică
(Anexa 2). Citind pe verticală Explicația Individual
cuvântul marcat între litere A – B, Problematizare Chestionarea orală
O2 vor descoperi cuvântul koala. a
Acesta este prietenul secret al
medicului veterinar pe care l-am
întâlnit la ora de Matematică.
Ursulețul koala se numește Kim și
ne va însoți pe parcursul orei de
Comunicare...
4.Anunțarea Voi anunța elevii că în ora de Conversația Frontal Observarea
temei și a comunicare în limba română vom sistematică a
obiectivelor rezolva o serie de exerciții, pentru a Explicația comportamentului
consolida scrierea, citirea cuvintelor elevilor
care conțin sunetul/literele k, K.
5.Dirijarea O3 Fiecare elev va primi câte o fișă Metoda Fișă de lucru Frontal Observare
consolidării împărțită în 4 cadrane (Anexa 3). Cadranelor sistematică
1. În primul cadran vor avea textul
care se va citi în șoaptă, apoi în
O4 lanț, urmând să le adresez o serie de Conversația Individual
întrebări pe baza textului: Chestionare orală
- Care este titlul textului?
- Cine este personajul principal al
textului?
Exercițiul
- De ce organizează Kim o
petrecere?
- Pe cine a invitat Kim la petrecere?
- Ce a cumpărat Kim de la piață?
O5 2. Cel de-al doilea cadran le Exercițiul
propune elevilor să completeze
propozițiile, alegând cuvintele
potrivite din text.
O6 3. În cadranul al treilea elevii
trebuie să ordoneze literele pentru a
descoperi numele prietenilor lui
Kim.
O7
4. Ultimul cadran le propune
elevilor să deseneze cadoul pe care
i l-ar fi oferit lui Kim, dacă acesta i-
ar fi invitat la petrecerea sa.
6.Obținerea Se va desfășura sub forma unui joc Joc didactic Frontal Chestionare orală
performanței didactic, numit „Adevărat/Fals”. Le
voi spune elevilor câteva propoziții Conversația
O8 care să aibă legătură cu textul
parcurs. Dacă propoziția este Aprecieri verbale
adevărată, vor ridica o mână sus. Individual
Dacă este falsă, vor ridica ambele
mâini.
7.Încheierea Se va realiza o activitate de relaxare Conversația Fișă de lucru Frontal Activitate practică
lecției în completare – confecționarea unui – ursulețul
urs koala (Anexa 4). Explicația koala

Elevii vor fi apreciați și felicitați Individual Aprecieri verbale


pentru modul în care s-au prezentat
la lecție. Fișă de lucru
Se va nota tema pentru acasă
(Anexa 5).

Anexa 1

Citiți cuvintele de sub fiecare imagine și încercuiți varianta corectă de scriere.

Koala chilogram karatist chilometru caraoche

coala kilogram caratist kilometru karaoke


Anexa 2

Completați rebusul. Citiți cuvântul de pe vertical A – B.

1.
2.
3.
4.

5.

1. Sosul roșu care se pune peste pizza.


2. Anotimpul în care începem școala.
3. A cincea lună din an.
4. Pasăre nocturnă, neagră și floare de primaveră.
5. Specializarea medicului de la grădina goologică.
Anexa 3

1. Citește textul. 3.Ordonează literele pentru a găsi numele prietenilor lui Kim.
Petrecerea lui Kim
R i M a M
Ursulețul Kim își va sărbători ziua de naștere. Vor
veni rudele sale din familia Koala, dar și amici săi. k k
El a pregătit un meniu bogat pentru invitați. A
cumpărat un kilogram de kiwi, două kilograme de legume și i k i r
patru kilograme de alune. Până la piață a parcurs doi i
kilometri.
Kim așază masa. Totul este pregătit până la sosirea
invitaților.
2. Completează propozițiile, alegând cuvintele potrivite din 4. Desenează cadoul pe care i l-ai fi oferit lui Kim, dacă te-ar
text: fi invitat la petrecerea sa.
 Ursulețul …………… își va sărbători ziua de naștere.
 A cumpărat ………………….. de kiwi.
 Până la piață a parcurs ……………………………….
 Totul este pregătit până ………………………………
invitaților.
Anexa 4

k
M

r a k
M
k
r M a
r a
Anexa 5

 Transcrie din textul de mai jos doar cuvintele care conţin litera „k”. Alcătuiește câte o propoziție
cu fiecare cuvânt transcris.

Ursul din copac, un koala, Hainele kaki îmbracă


Începe de astăzi şcoala. Şi, grăbit, de-acasă pleacă.
El îşi pune în ghiozdan Şcoala este chiar în centru,
Frunze cam un kilogram. Cale de un kilometru.

S-ar putea să vă placă și