Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECŢIE
Data:
Clasa : a V-a
Profesor: Zosim Lidia
Aria curriculara: Limba şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Recapitularea părţilor de vorbire
Tipul lecţiei: recapitulare
Durata : 40 de minute
VALORI ŞI ATITUDINI
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia
pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.
COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată;
3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse;
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
Strategia didactică
Mijloace didactice:
Resurse
a) Procedurale : exerciţiu, explicaţia, conversaţia , ciorchinele, rebusul,Gândiţi/lucraţi în
perechi/comunicaţi
b) Materiale : manualul, markere, flipchart, fişe de lucru, caiete;
c) Forme de organizare : frontal, individual.
Liceul Teoretic ,,Ion Pelivan”
DEMERSUL DIDACTIC
MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE MIJLOACE FORME DE
LECŢIEI ORGANIZARE
1 2 3 4 5 6 7
1.Moment 1 min Notez absenţii și organizez clasa pentru lecţie; Conversaţia Catalogul Frontal
organizatoric - sunt verificate materialele didactice;
Elevii îşi pregătesc manualele, caietele şi instrumentele de scris.
7.Tema pentru 1 min Scrie in 4-5 rânduri , un text cu titlul” Animalul meu preferat”, in Caietele
acasă care să folosesti un substantiv propriu, un adjectiv cu functia sintactică Explicația elevilor
de nume predicativ, un adverb de loc, un pronume personal în cazul G,
două substantive comune.
Liceul Teoretic ,,Ion Pelivan”
Anexa 1
PUIȘORUL CAFENIU
Refren
Refren
Liceul Teoretic ,,Ion Pelivan”
Anexa 2
Adjectiv
Pronume
Părți de
Substantiv
vorbire
Numeral
Verb
Liceul Teoretic ,,Ion Pelivan”
Anexa 3
Fișă de lucru
5.În propoziţia Iarna sunt temperaturi foarte scăzute, cuvântul subliniat este;
a. Adverb de mod, caz Ac., complement;
b. adverb de timp, cz Ac., complement;
c. substantive comun, caz N, subiect;
6.În propoziţia Florile frumoase sunt ale tale, cuvântul subliniat este;
a. Adjectiv propriu-zis, caz N, atribut;
b. Adjectiv propriu-zis, caz Ac., atribut;
c. Adjectiv provenit din verb la participiu, caz N, atribut;
Liceul Teoretic ,,Ion Pelivan”
Subliniază substantivele:
Indică timpul următoarelor floare,doi, cititul,scrie,
verbe şi apoi alcătuieşte dansul,eu, vesel, dragoste,
veselie Precizează valoarea morfologică a
propoziţii cu ele:
cuvântului lui din enunțurile:
Cartea lui Matei este interesantă.
a adus- Lui i-am împrumutat cartea.
spunea-
nu trebuie-
1
2
8 Înlocuieşte pronumele personale cu
Tăiaţi varianta greşită: pronumele de politeţe
Neam /Ne-am plimbat prin parc şi corespunzătoare:
l-am/la-m văzut cu cainele lui. Ia-
PĂRȚI DE
3 El (..................) are studii superioare.
7
ş/I-aş fi spus câteva cuvinte dar Voi (.................) plecaţi în concediu.
mam/m-am/ma-m răzgândit. Ne- Le-am spus lor (...) să vină la spectacol.
VORBIRE Rochia ei (..........) era cea mai elegantă.
ar/Ni-ar fi privit fără să ne dea
vreo/vre-o explicaţie.
4
Precizează cazul şi funcţia sintactică
6 Asociază câte un adjectiv
5
a substantivelor subliniate:
Un copil se apropie de noi. pentru ouă, școală, sărbătoare
Razele de soare ne mângâiau obrajii. și apoi alcătuieşte propoziții.
I-am adus băiețelului o minge.
Coada ursului a intrat în poveste.
Te iubesc, țară dragă!
Construieşte enunţuri în care
numeralul şapte să fie, pe
rând, subiect, complement,
atribut.
Liceul Teoretic ,,Ion Pelivan”
Anexa 5
Fișă de lucru
1.Adi și Oana au scris fiecare câte șapte cuvinte diferite. Calculează punctajul fiecăruia în
funcție de grila dată și urcă-l pe podium la locul I pe cel cu punctajul cel mai mare.
Puncte
Puncte
gătește.....................
suflet....................... îndemânare..............
vorbăreț................... arde..........................
curaj........................ lui............................
mulțumire................ plângăcios................
un milion ................ dânsul......................
al patrulea............... regret...... ................
Total puncte................. Total puncte................
Grilă
substantiv- 3 puncte
adjectiv-2 puncte
verb-1 punct
numeral -2 puncte
pronume-1 punct II I III