Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitate de învăţământ: ŞCOALA GIMNAZIALĂ VALEA MOLDOVEI


Disciplina: Limba şi literatura română
Forma / Tipul lecţiei: fixarea cunoştinţelor
Titlul lecţiei: Verbul – modurile: indicativ, conjunctiv şi imperativ
Clasa: a VI a
Grup ţintă: 22 elevi
Propunător: profesor Floriștean Alina
Durata: 50 de minute

Competenţe specifice:
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare);
4.3 înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de
punctuaţie.
Argument :
Elevii au posibilitatea de a-şi fixa cunoştinţele asimilate la verb într-o maniera
modernă, creativă. De asemenea, lecţia facilitează formarea capacităţii de comunicare scrisă şi
orală a elevilor, dezvoltarea abilităţii de colaborare şi ajutor reciproc.

Bibliografie :
Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
Goran, Vasile, Goian, Maria-Emilia, Cântiuc, Rita, Limba română. Comunicare. Fişe
de lucru. Teste iniţiale, formative şi finale, Editura Nomina, Bucureşti, 2009.
Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Editura Paralela 45, Piteşti, 2003

Obiective operaţionale
Pe parcursul activităţilor elevii trebuie să fie capabili:
O1 - să identifice verbele într-un text dat;
O2 - să precizeze modurile şi timpurile verbale ale acestora;
O3 – să formuleze enunţuri conform unei cerinţe date;
O4 – să redacteze texte, respectând anumite condiţii;
O5 – să coreleze noţiunile practice cu cele teoretice într-o manieră modernă;
O6 – să dovedească spirit de colegialitate şi cooperare.

Evaluare
 Evaluarea orală, făcută de profesor , prin observare sistematică şi analiza
răspunsurilor.
Condiţii prealabile
În prealabil, elevii trebuie să aibă:
 Au capacitatea de a folosi procesele de gândire şi învăţare propuse pentru lecţie.

Resurse procedurale:
Metoda cubului, exerciţiul, conversaţia, explicaţia, jocul didactic, cvintetul.

Resurse materiale

--Foiţe din carneţel adeziv, stiloul / pixul, jetoane, coş, lacăt din polistiren, ace, fişe de
lucru pe foi colorate, cub cu feţe colorate, tabla, caietul, portofoliul.

Forme de organizare
 Activitate independentă a elevului;
 Activitate frontală;
 Activitate pe grupe;
Obiective operaţionale:

O1 - să identifice verbele într-un text


dat;
O2 - să precizeze modurile şi timpurile
verbale ale acestora;
O3 – să formuleze enunţuri conform
unei cerinţe date;
O4 – să redacteze texte, respectând
anumite condiţii;
O5 – să coreleze noţiunile practice cu
cele teoretice într-o manieră modernă;
O6 – să dovedească spirit de
colegialitate şi cooperare.
Scenariul didactic (pe cadrul ERR)

Momentele Conţinutul lecţiei Strategia didactică Probe de evaluare


lecţiei
Forme de Resurse Resurse materiale
O.P.
organizare procedurale
Pregătirea climatului socio-afectiv
necesar actului învăţării

Spargerea Elevii primesc foiţe pe care vor trebui Activitate Foiţe din carneţel
gheţii să noteze în fiecare din cele patru individuală Conversaţia adeziv
colţuri: numele, o dată specială, un Activitate frontală Stiloul / Pixul
prenume important pentru ei, un loc de
suflet, un verb care îi caracterizează.

EVOCAREA
Captarea Fiecare elev va nota pe un jeton un Elevii conştientizează în
atenţiei: verb, la un anumit mod şi timp verbal, ce constă ora ce urmează.
apoi îl va pune în ,,coşul verbelor”.

Profesorul anunţă tema lecţiei (de


consolidare a cunoştinţelor dobândite) Activitate Exerciţiul Jetoane, coş
şi enumeră obiectivele urmărite pe individuală Conversaţia Lacăt din polistiren,
parcursul orei, apelând la un elev. Activitate frontală Joc didactic ace
Elevii notează verbe, apoi
Actualizarea Elevii numiţi de profesor vor extrage le precizează modul şi
cunoştinţelor: un bileţel din coş, apoi îl vor afişa timpul verbal; construiesc
pe ,,lacăt”, timp în care vor preciza oral enunţuri cu verbele
modul şi timpul verbului ales şi vor extrase.
construi câte un enunţ în acest sens.

Li se distribuie elevilor (grupaţi în


ateliere) fişe cu sarcini de lucru. Activitate frontală Exerciţiul Fişa de lucru
(Anexa 1) Activitate Conversaţia Caietul
individuală
Pentru o mai bună fixare a noţiunilor
REALIZAREA asimilate anterior despre verb se aplică Metoda Fişa de lucru Elevii rezolvă sarcinile de
SENSULUI metoda cubului. ( Anexa 2) cubului colorate lucru în funcţie de
Cub cu feţe culoarea feţei cubului
Se realizează un cvintet, pornind de la colorate aruncat.
cuvântul ,,verb”

Verbul
(substantiv)
REFLECŢIA adj adj Activitate frontală Cvintetul Tabla
verb verb verb Explicaţia Caietul
Propoziţie din patru cuvinte. Conversaţia
…………-ind / ând
(Verb la gerunziu)
Se fac aprecieri verbale
asupra desfăşurării
activităţii.
Alcătuiţi o compunere în care să vă
imaginaţi că verbul este un personaj Activitate
dintr-o poveste. individuală Coală albă A4 Elevii rezolvă tema pentru
Exerciţiul Portofoliul acasă.

EXTENSIA
( după
activitate)
ANEXA 1

Fişă de lucru

Se dă textul:

În timp ce Jim se uită cu nedumerire la el, venerabilul bătrân spuse cu o voce


mânioasă:
- Treci şi desfă frânghia asta de îndată! spuse Timpul. Ai oprit totul pe pământ cu
nesăbuinţa ta! Acum eliberează-mă degrabă dacă vrei ca lumea să meargă iar cum trebuie!
(Adaptare după L. Frank Baum, Ziua în care am oprit timpul)

1. Subliniază verbele din text.


2. Completează tabelul cu verbele din textul dat:
Verbe la modul indicativ Verbe la modul conjunctiv Verbe la modul imperativ

3. Precizează timpul , persoana şi numărul verbelor identificate.


4. Alcătuieşte două enunţuri în care să apară verbe la modul conjunctiv , timp perfect şi
la modul indicativ, timpul viitor popular.

ANEXA 2

Rezolvaţi sarcinile de lucru de pe feţele cubului:


Grădina Paradis: Descrieţi un apus de soare într-un loc exotic folosind verbe
la modul indicativ, timpul imperfect.

Decalogul profesorului: Scrieţi zece reguli hazlii pentru elevi, folosind doar
verbe la modul conjunctiv.

Decalogul elevului: Scrieţi zece reguli hazlii pentru elevi, folosind doar verbe la
modul imperativ (forma afirmativă şi negativă).

Scrieţi o reţetă a fericirii prin amestecul celor mai neobişnuite ingrediente,


folosind verbe la modul imperativ.

Redactează un text de 5 – 8 rânduri în care să prezinţi acţiunile pe care le-ai


face dacă ai avea puterea să opreşti timpul. Foloseşte , drept introducere la
compunerea ta structura: Dacă aş avea puterea să opresc timpul….. şi integrează
cel puţin patru verbe diferite la modul conjunctiv.

Redactează un dialog de 5 – 8 replici în care să folosiţi cel puţin patru verbe la


timpuri verbale diferite. Subliniaţi-le!

Fişă de evaluare
Scrie, în spaţiul liber din dreptul fiecărei cifre, litera care corespunde modului şi timpului
verbului:

1. să fi dorit….. a. imperativ, prezent

2. urcaseră…. b. indicativ, viitor

3. primii….. c. indicativ, perfect simplu

4. creează…. d. conjunctiv, perfect

5. am plecat….. e. indicativ, perfect compus

6. cântă!.......... f. indicativ, prezent

7. voi învăţa…….. g. indicativ, mai mult ca perfect


Punctaj: Se acordă câte 10 puncte pentru fiecare asociere corectă şi 30 puncte din oficiu.

Fişă de evaluare

Scrie, în spaţiul liber din dreptul fiecărei cifre, litera care corespunde modului şi timpului
verbului:

1. să fi dorit….. a. imperativ, prezent

2. urcaseră…. b. indicativ, viitor

3. primii….. c. indicativ, perfect simplu

4. creează…. d. conjunctiv, perfect

5. am plecat….. e. indicativ, perfect compus

6. cântă!.......... f. indicativ, prezent

7. voi învăţa…….. g. indicativ, mai mult ca perfect


Punctaj: Se acordă câte 10 puncte pentru fiecare asociere corectă şi 30 puncte din oficiu.

S-ar putea să vă placă și