Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Pro Ingenio


Clasa I B
Data: 27 martie 2019
Înv. Felicia Petrescu
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: O lume minunată
Subiectul lecţiei: Sunetul şi grupul de litere chi/Chi
Tipul lecţiei: predare - mixtă
Durata: 2 x 50 min (predare integrată scris-citit)); Elevi – 9;
Scopul lecţiei: formarea capacităţilor de citire şi scriere prin cunoaşterea sunetelor şi a literelor /grupurilor de litere corespunzătoare; dezvoltarea
auzului fonematic; exersarea operaţiilor gândirii; îmbogăţirea vocabularului.

Obiective operaţionale: O1 – să despartă cuvintele în silabe;


O2 – să distingă sunetele în silabe şi cuvinte;
O3 – să pronunţe corect sunetul chi;
O4 – să asocieze sunetele cu literele/grupurile de litere corespunzătoare;
O5 – să recunoască grupul de litere chi în texte tipărite şi texte scrise de mână;
O6 – să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte, propoziţii şi texte;
O7 – să scrie corect, lizibil şi îngrijit cuvinte şi propoziţii;
O8 – să formuleze corect enunţuri ( după o imagine, pe baza textului citit, folosind cuvinte date ).
Metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea
Forme de organizare: frontal, independent (diferenţiat), în perechi, în echipă
Mijloace de învăţământ: abecedar, caiete tip I, planşă cu grupurile de litere învăţate, planşă cu grupul de litere chi, fişe de lucru, fişe de evaluare,
jetoane cu silabe şi cuvinte, imagini care sugerează cuvinte ce conţin sunetul chi, ridichi.
Instrumente de evaluare: probe orale, probe scrise, observarea sistematică, corectarea reciprocă, aprecieri verbale
Bibliografie:
 Adalmira Ungureanu – Metodica studierii limbii şi literaturii române – învăţământ primar, Editura AS′S, 2003
 Vasile Molan, Maria Bizdună – Didactica limbii şi literaturii române ( Program universitar de formare în domeniul
Pedagogie pentru Învăţământ Primar şi Preşcolar – MEC, Proiect pentru învăţământul rural ), 2006
 Carmen Iordăchescu – Să dezlegăm tainele abecedarului, Editura Carminis, 2004
 Emilia Benedek, Elena Ştefănescu – Limba şi literatura română, Caiet de evaluare, Clasa I, Editura Polirom, 1999
Desfăşurarea lecţiei

operaţionale
Obiective
Momentele Conţinuturile învăţării Activități de învăţare Resurse Evaluare
lecţiei procedurale

1.Moment Asigurarea climatului necesar desfăşurării ore Elevii îşi aşază materialele pe
organizatoric Distribuirea materialelor bănci.
2.Verificarea Verificarea, cantitativ şi calitativ, a temelor efectuate Câţiva elevi citesc tema, iar Conversaţia Aprecieri
temei acasă ceilalţi aduc eventuale Activitate frontală verbale
completări sau fac observaţii.
3.Captarea Citesc ghicitoarea: Rotunjoară, roşioară, Elevii răspund: ridichea Problematizarea
atenţiei O1 Creşte-n pământ Despart cuvântul în silabe, Analiza şi sinteza Probă orală
Cu pletele-n vânt enumeră sunetele. fonetică Aprecieri
O2 Prezint copiilor o ridiche apoi o legătură de ridichi. Cuvântul ridiche conține grupul Conversaţia verbale
Apoi îi rog să-mi spună câte silabe are cuvântul. Le de litere che iar cuvântul ridichi Activitate frontală
O4 cer sa-mi spună care-i deosebirea dintre cele două conține grupul de litere chi. Fac
cuvinte. Despărțim cuvintele în silabe apoi facem deosebirea dintre singular și
analiza fonetică. plural fără a utiliza terminologia
aceasta.

4.Reactualizarea Concluzionez. În general, în limba română, unui Elevii enumeră şi identifică Conversatia Evaluare
cunoștințelor sunet îi corespunde, în scris, o literă. Există însă şi cuvinte ce conțin grupurile de orală
câteva excepţii: sunete care se scriu cu un grup de două litere învăţate.
sau trei litere.
Exemple: geam, cer, gene, ciuperci, buchet, chenar,
rece, mochetă, cireșe, girafă, regină, agendă,
picioare, cercei etc.

5.Anunţarea Astăzi vom învăţa un alt sunet care se scrie cu un Elevii ascultă, se mobilizează,
lecției noi şi a grup de litere – sunetul chi. pun întrebări. Conversaţia Observarea
obiectivelor Pe parcursul lecţiei trebuie să despărţiţi cuvinte în Activitate frontală sistematică
operaţionale silabe, să stabiliţi ordinea sunetelor în silabe şi cuvinte,
să recunoaşteţi noul grup de litere în texte tipărite şi
texte scrise de mână, să formulați enunțuri asertive și
interogative etc.
6.Dirijarea Identifică silabele şi sunetele din
învăţării Arăt o chitară şi cer elevilor să analizeze fonetic cuvântul chitară
cuvântul. Formulăm o propoziție cu acest cuvânt. Elevii răspund. Analiza şi sinteza Probă orală
Analiza, apoi Facem analiza fonetică și stabilim unde se află grupul Despart cuvântul în silabe, fonetică Aprecieri
sinteza fonetică a O1 de litere chi. stabilesc ordinea lor, precizează Conversaţia verbale
cuvântului care O2 Am cumpărat o chitară. ordinea sunetelor în silabe, Activitate frontală
conţine sunetul ___ _______ _ _______. identifică sunetul nou la sfârşitul
nou __ ___ ___. chi – ta - ră cuvântului.

Amintesc că litera este semnul scris/grafic al


Studierea sunetului.
sunetului nou
Pronunţ demonstrativ sunetul chi. Explic locul şi Elevii rostesc sunetul în cor,
O3 modul de articulare a sunetului. apoi individual. Demonstraţia Probă orală
Atenţionez elevii asupra unor posibile confuzii între Analizează fonetic cuvintele Explicaţia Aprecieri
sunetele chi şi ghi, care se pronunţă asemănător. şi ridică mâna când sesizează Exerciţiul verbale
Pronunţ cuvinte care conţin unul din cele două sunete sunetul chi. Activitate frontală
O2 şi cer elevilor să ridice mâna doar când aud sunetul chi Exemplifică şi precizează
( Chiriac, Dochia, Ghiţă, smochine, unghie, chipiu, locul sunetului în cuvânt.
unchi, chihlimbar, rinichi, ghicitori, prichindel etc.).
Cer exemple de cuvinte care conţin sunetul chi.
Prezentarea Prezint o planşă cu grupul de litere chi, Chi de tipar şi Observă, numesc literele cu Conversaţia
grupului de litere de mână şi precizez că sunetul chi se scrie cu acest care se scrie sunetul chi. Dau Observaţia
O4 grup de trei litere. exemple de situaţii în care se
foloseşte grupul cu literă iniţială
O5 Cer recunoaşterea grupului de litere în texte tipărite. mare.
Încercuiesc grupul de litere de pe fişa de lucru Exerciţiul
Citirea cuvintelor O6 (anexa 1 ). Încercuiesc grupul de litere în Activitate
Cer elevilor să descifreze în şoaptă cuvintele de pe cuvintele de pe fişa de lucru în perechi Probă
O8 fişele de lucru ( anexa 2 ). (anexa 1). Demonstraţia scrisă
Solicit apoi citirea cu voce tare a coloanelor de cuvinte Explicaţia Aprecieri
în lanţ, pe sărite, selectiv. Descifrează individual Exerciţiul verbale
Explic sensul unor eventuale cuvinte necunoscute Citesc cu voce tare.(anexa 2) Activitate
așchie, chipeș, chipiu, răchită, chip şi cer alcătuirea Alcătuiesc enunţuri. independentă
unor propoziţii cu unele cuvinte de pe fişă. Ochi de apă, organ al vederii,
Se discută omonimia cuvântului ochi. ochi de aragaz, ou ochi.
Scrierea
cuvintelor Solicit scrierea în caiete a unui rând cu grupul de litere Urmăresc demonstraţia, pun Exerciţiul Probă orală
chi. întrebări, fac exerciţii de Explicaţia Aprecieri
O7 Demonstrez, la tablă, cum se realizează legătura între încălzire a muşchilor mâinii, Activitate verbale
cele trei litere de mână. adoptă poziţia independentă,
Elevii ies la tablă și scriu fiecare câte două grupuri de corectă, scriu 2-3 rânduri cu frontală
litere. noul grup de litere.
Împart elevilor sarcini de lucru diferenţiate.
O1 Elevii colaborează la Analiza şi sinteza Probă
Distribui bilete şi cer elevilor împărțiți în 3 echipe rezolvarea sarcinii de lucru, fonetică scrisă
O2 să dea exemple de cuvinte care conţin grupul de litere scriu cuvinte şi formează Exerciţiul Aprecieri
chi, pe care să le grupeze după numărul de silabe. ciorchinele. Activitate verbale
O4 Echipa 1 – o silabă, Echipa 2 – 2 silabe și echipa 3 – Elevii formulează propozițiile frontală, în echipă Corectarea
3silabe. solicitate: afirmativă/asertivă și reciprocă
O7 Fiecare echipă formulează un enunț asertiv și unul interogativă. Ciorchinele
interogativ cu unul dintre cuvintele identificate Exerciţiul Observarea
anterior. Activitate sistematică
în echipă Aprecieri
verbale
Citirea cuvintelor Intuirea ilustraţiilor din abecedar Observă imaginile Observaţia Probă orală
și a textului O8 Citirea coloanelor de cuvinte Completează rebusul Conversaţia Aprecieri
din manual Completarea Rebusului din manual Activitate frontală verbale
Sinonime/Antonime: închis-deschis, vechi-nou, Descifrează individual, în
mătușă-unchi, solid-lichid; şoaptă.
Omonime - citirea enunțurilor și identificarea Exerciţiul Observarea
cuvântului ochi care are mai multe înțelesuri. Elevii formulează enunţuri. Activitate sistematică
O6 independentă
Explic posibile cuvinte necunoscute din text ( chipiu Pun întrebări. Alcătuiesc Conversaţia Probă orală
chimono, chinez, chioșc,prichindel, tichie, liliachie ). propoziţii. Activitate frontală Aprecieri
Propun diferite procedee de exersare a citirii. verbal
Citesc textul ( selectiv, pe
sărite, în lanţ )

7.Obţinerea O7 Scrierea propoziţiilor Grupaţi în echipe de câte 2, Exerciţiul Probă


performanţei O8 Dau elevilor sarcini de lucru diferenţiate (anexa 3) colaborează la rezolvarea Activitate scrisă
sarcinii de lucru, scriu în echipă Observarea
propoziţiile. sistematică
8.Realizarea Verific rezolvarea sarcinilor de lucru. Citesc propoziţiile alcătuite. Conversaţia Aprecieri
feedback-ului Fac aprecieri privind corectitudinea enunţurilor, Activitate frontală verbale
aspectul scrisului, modul în care elevii au colaborat în
cadrul grupului.
9Evaluarea O1 Împart fişele de evaluare (sarcini diferenţiate) Lucrează independent. Exerciţiul Probă
formativă O5O6 (anexa 4). Activitate scrisă
O7O8 independentă
10.Asigurarea O3 Ce sunet am învăţat astăzi? Elevii răspund, pronunţă Conversaţia Observarea
retenţiei O4 Cum se scrie sunetul chi ? sunetul chi, identifică grupul de sistematică
şi realizarea Precizez că citirea nu trebuie să fie doar corectă, ci şi litere pe planşă. Demonstraţia
transferului expresivă. Citesc model textul din abecedar. Activitate frontală
Tema pentru acasă: Alcătuirea şi scrierea a trei
propoziţii care să conțină grupul de litere chi.
11.Încheierea Fac aprecieri generale asupra comportamentului Elevii spun ce le-a plăcut şi ce Conversaţia Aprecieri
activităţii elevilor la lecţie, evidenţiez elevii care au fost activi, vor să mai înveţe. Activitate frontală verbale
fac unele recomandări.

S-ar putea să vă placă și