Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data: 2 iunie 2015


Şcoala: Gimnazială nr.1 Peștera
Clasa: Pregătitoare
Propunător: Înv. Boldașu Magdalena Maria
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Am terminat clasa pregătitoare
Subiectul lecţiei: ”Alfabetul”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul activităţii: recapitularea și sistematizarea cunoștințelor dobândite
Domenii integrate: Comunicare în limba română;
Arte vizuale si abilități practice;
Dezvoltare personală;
Muzică și mișcare.
COMPETENŢE SPECIFICE:

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propozițiile rostite clar și rar;
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Muzică și mișcare

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text.

Arte vizuale și abilități practice

2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică.

Dezvoltare personală

3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învățarea și succesul școlar;
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor și activităților preferate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive

O.C.1 - să recite versuri pentru literele alfabetului respectând intonația, dicția, poziția;
O.C.2 – să recunoască literele de pe spatele omiduței pentru a completa numele acesteia;
O.C.3 – să combine silabe pentru a forma cât mai multe cuvinte ;
O.C.4 - să identifice perechi de litere de tipar;
O.C.5- să indice locul literelor alfabetului prin completarea spațiilor lacunare cu litera potrivită;
O.C.6 - să numere cuvinte din propoziție.

.
b) afectiv-atitudinale

O.A. - manifestarea interesului pentru lecţie, concretizat în participare activă.

c) psiho-motrice

O.P.M. 1 – să adopte o poziție corectă și comodă a corpului pentru scris;


O.P.M. 2 – să utilizeze eficient instrumentul de scris.
STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ŞI PROCEDEE : metoda fonetică analitico-sintetică, conversația euristică, explicația, problematizarea, demonstrația, jocul
didactic, exercițiul;
2. MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE: omida ”Alfabet”, litere, flori dublu-adezive, silabe, plic, litere perechi, lipici, panou,
joc pe calculator, fișe de lucru individual;
3. FORME DE ORGANIZARE : individual, frontal, pe grupe;
4. RESURSE :
 Umane : 16 elevi
 Spaţiale : sala de clasă
 Temporale : 50 minute
 Bibliografice:
1. Programa școlară pentru Arte vizuale si Abilități practice (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), Bucuresti, aprobată prin
ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Liliana Cătruna, ,,Jocul cuvintelor”, culegere de exerciții de limba română – clasa pregătitoare, editia aII-a revizuită și
adaugită, Ed. Aramis, București, 2013;
3. Hobjila Angelica, ”Elemente de didactică a limbii și literaturii române pentru ciclul primar”, Editura Junimea, Iași, 2006.
Nr. Momentele Timp Ob. Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare
crt Lecţiei Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment 1 min Se creează condiţiile optime pentru buna desfăşurare a Instructajul Materiale Frontală Observarea
organizatoric activităţii propuse (spaţiu educaţional, materiale verbal necesare comportamen-
didactice, climat psihoafectiv). activităţii tului elevilor

2. Captarea atenţiei 2 min Omiduța ”Alfabet” este alături de noi! Conversaţia Omiduța frontală Observarea
Poartă cu greutate literele în spate, s-a gândit că poate ”Alfabet” sistematică
O.A. voi le-ați uitat și, ca un bun prieten, a vrut să fie alături
de voi pe parcursul orei aducându-vi-le.
Omiduța ”Alfabet” rămâne alături de voi pentru a se
convinge că știți literele.
3. Anunţarea temei 2 min La ora de comunicare în limba română ne vom juca cu Explicaţia Frontală Observarea
şi a obiectivelor literele alfabetului, vom recita, vom cânta, vom scrie, Conversaţia sistematică
O.A. exersăm astfel alfabetul iar, la sfârșitul orei vom avea
o surpriză plăcută din partea omiduței ”Alfabet”, de
aceea va trebui să fiți atenți pe tot parcursul orei, să
răsundeți corect și frumos.
4. Recapitularea și 38 Ghicitori:
sistematizarea min A . ”Suntem patru surioare , Conversația
cunoștințelor Omului folositoare . Aprecierea
dobândite O.A Ii aducem daruri mii , răspunsurilor
Bucurii pentru copii .” (ANOTIMPURILE)
O.C.6 Copiii enumeră cele patru anotimpuri. Alcătuiesc Metoda ghicitori Frontală
propoziții folosind cuvântul ”anotimp”. Fonetico
V . ”Soarele dogorește , analitico-
Teiul înfloreste , sintetică
Grâul este aurit .
Spune cine a venit?” (VARA)
Vara este anotimpul care ne aduce bucurii, jocuri în
O.C.6 aer liber, vacanța. Alcătuiesc propoziții folosind
cuvântul ”vara”.
”Eu din palme bat acum, Aprecieri
Iar copiii se adun, verbale
Prezentăm din alfabet Conversația litere individuală
D.P. Literele cu portret.”
Sunt recitate versuri pentru fiecare literă a Observarea
O.C.1 alfabetului. sistematică a
- Ce este alfabetul? elevilor
Alfabetul reprezintă totalitatea literelor limbii române, privind
acesta având un număr de 31 litere. capacitatea de
O.A. Elevii lucrează pe grupe următoarele sarcini: frontală exprimare

A.V.A.P Grupa I - Elevii vor lipi câte o floricică pe literele Joc didactic Flori cu
aflate pe spatele omiduței pentru a forma numele adeziv pe grupe
O.C.2 omiduței:”ALFABET”. omiduța
Grupa a II-a – Elevii vor combina silabe aflate într-un silabe
O.C.3 plic pentru a forma cât mai multe cuvinte. Cuvintele plic
formate vor fi lipite pe o coală de hârtie.
Grupa a III-a – Elevii găsesc perechi de litere lipind 10 perechi
O.C.4 litera mare lângă litera mică de tipar. de litere
Copiii prezintă în fața clasei produsele activităților în lipici
care au fost implicați. panou frontală Evaluare orală
Elevii sunt antrenați să participe la rezolvarea unor
O.C.5 sarcini oferite prin intermediul unui joc pe calculator: Observarea
O.A. identificarea locului literelor din alfabet pe rafturile Demonstrația joc pe Individuală/ sistematică a
unei biblioteci, în grădina alfabetului. Exercițiul calculator frontală elevilor
M.M. Copiii interpretează cântecul ”Alfabetul nazdrăvan”.
Fiecare elev va completa o fișă de lucru individual cântec frontală
O.C.6 împreună cu învățătorul, acesta citind cerințele,
O.PM1 explicând sarcinile de lucru, urmărind pas cu pas ceea Evaluare scrisă
O.PM2 ce lucrează cei mici pentru o cât mai bună consolidare exercițiul fișă de lucru individuală
O.A. a cunoștințelor și pentru ca toți elevii să rezolve corect individual
fișa, existând astfel un feedback permanent.

5. Evaluare Surpriza promisă de omiduța ”Alfabet” este


7 min O.A. divulgată: bomboane pentru cei mici! Fiecare elev conversația surpriza individuală/ Aprecieri
servește bomboane și împărtășește tuturor cum s-a colectivă verbale
simțit pe parcursul zilei. sunt oferite Aprecieri
O.A. Se apreciază și se recompensează participarea ”fețe individuale și
elevilor la activitate. zâmbitoare” colective

S-ar putea să vă placă și