Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 31.03.2022
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială”Ion Băncilă”
Clasa: a III – a B
Propunător: prof.înv.primar Mădălina Craioveanu
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Alte discipline integrate Muzică şi mişcare,A.V.A.P.
Unitatea de învăţare:În paşi de primăvara
Subiectul lecţiei: “Sinonime.Antonime.Familia lexiala. Despărţirea cuvintelor în silabe”
Joc didactic:” Invitatie la ceai de ziua mea”
Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe

Obiective cadru:
 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral;
 Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;
 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citire/lectură);
 Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă.

Competenţe specifice:
Limba și literatura română:
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;
3.2 Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică , sticlă, etc.)
Muzica şi mişcare
3.2. Executarea unui dans / joc pe muzică, iniţiat şi organizat în colectiv

Obiective operaţionale:
cognitive
OC1 – să dea exemple de părti de vorbire învăţate,audiate în cântec , şi să le analizeze;
OC2 - să alcătuiască propoziţii cu cuvintele analizate anterior.
OC3 – să dea exemple de sinonime şi antonime pentru cuvintele date;
OC4 – să completeze familia lexicală a cuvântului prieten;
OC5 – să completeze spaţiile lacunare cu ortogramele corecte;
afective
OA1 – să manifeste interes, curiozitate pentru lecţie;
OA2 – să participe activ la desfăşurarea lecţiei;
OA3 – să colaboreze cu învăţătorul / colegii în activitatea de învăţare;
OA4 – să trăiască bucuria reuşitei personale şi a clasei;
psiho – motorii
OPM1 – să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete, pe tablă şi pe fişă în ritm propriu;
OPM2 – să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.
Strategii didactice:
Resurse procedurale: - conversaţia
- explicaţia
- observaţia
- exerciţiul
- jocul didactic
- activitate frontală
- activitate independentă
Resurse materiale: - caiete
- plicuri
- fişe
- calculator
- televizor
- zaruri
- baloane
Forma de organizare: - frontal
- independentă
Resurse umane: 29 elevi
Evaluare: continuă şi formativă
Timp de lucru: 50 minute
Bibliografie:
 Limba şi literatura română, manual pentru clasa a III-a,Iliana Dumitrescu,Nicoleta Ciobanu si Vasile Molan, Editura CD Press,
Bucureşti,2021;
 Programa şcolară pentru clasa a III-a
 Metodica predării limbii române în învăţământul primar, C. Crăciun
Etapele lecţiei Ob. Activitatea Strategii didactice Evaluare
Op. cadrului didactic elevilor Metode şi Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
Moment Asigur în clasă ordinea şi Elevii pregătesc Conversaţia Material Frontal
organizatoric liniştea, ambianţa educaţională caietele de limba necesar
1’ – 2’ favorabilă desfăşurării în bune română, eliminând alte
condiţii a lecţiei. preocupări.

Verificarea Verific calitativ şi cantitativ Elevii pregătesc Conversaţia Caiete de Frontal


temei tema. caietele de temă. temă Individual
2’ – 3’
Anunţarea Anunţ elevii că vor fi invitaţii Elevii ascultă Conversaţia Calculato Frontal
temei şi OA1 mei la un ceai virtual ,ccu cântecul şi notează pe r
captarea ocazia aniversării zilei mele de ceaşca de ceai primită Activitate Televizor
atenţiei naştere. cât mai multe cuvinte frontală Fişe
5’ Pentru a capta atenţia elevilor se reţinute din
ascultă cântecul cântec.Copiii sunt
De ziua ta de Adrian Ursu,Betty anunţaţi despre jocul
şi Guz. pe care îl vom
desfăşura şi regulile
care urmează să fie
respectate.
Dirijarea Am pregătit un număr de Frontal Observaţie
învăţării baloane cu mai multe Ascultă explicaţiile. Explicaţia sistematică
30’ provocări.Le vom sparge în Caută plicurile. Formativ
ordinea stabilită de zar(prin orală prin
aruncarea zarului).În fiecare aprecierea
OA1 balon e un număr.Vom sprge verbală a
balonul cu numărul indicat de exerciţiilor
zar.În funcţie de numărul din Conversaţia teoretice
balon,vom deschide plicul cu Rezolvă sarcinile Formativ
acelasi număr şi vom rezolva Caietul orală prin
provocarea..Plicurile sunt aprecierea
ascunse în diferite locuri din verbală a
clasa. exerciţiilor
Plic 1 de propoziţii
Analizează cel puţin câte o Exerciţiul Frontal şi silabe
OC1 parte de vorbire învăţată până Activitate Individual
acum dintre cele notate pe Copiii vor da exemple frontală
ceaşca de ceai. de
Anexa 1 substantive,adjective,p Observaţie
OPM Plic 2 ronume şi verbe şi le sistematică
1 Alcătuieşte propoziţii cu vor analiza la
cuvintele analizate sau alese tablă(câte unul din Frontal
OC2 spre a fi analizate.(un fiecare).
substantiv,un adjectiv,un Exerciţiul Culegere
pronume,un verb). de
Plic 3 Dau exemple de proverbe
Găseşte cuvinte cu înţeles propoziţii. Activitate
opus(antonimele) pentru frontală şi Formativ
următoarele cuvinte individuală orală prin
OC3 ziua=noapte aprecierea
prieteni=duşmani verbală a
nou=vechi exerciţiilor
OA2 bun=rău Dau exemple de Indepen-
supărat=vesel cuvinte. Conversaţia dent
înfloresc=se veştejesc Explicaţia Frontală
frumoasă=urâtă Caietul
deschid=închid Exerciţiul
OC5 Plic 4 Fişe
Găseşte cuvinte cu înţeles
asemănător(sinonimele) pentru Rezolvă pe tablă şi în Activitate Planşe
OP1 următoarele cuvinte caiete exerciţiile frontală
a spune=a zice=a grăi
petrecere=aniversare= Frontal Observaţie
distracţie sistematică
OC3 prieten=amic=tovarăş
dar=cadou=
veselie=bucurie=fericire Exerciţii
Plic 5
OC4 Gaseste familia lexicală pentru
cuvântul(cel putin 5 exemple) Rezolvă cerinţa pe
PRIETEN tablă şi în caiete. Activitate Formativ
OA3 frontală orală prin
Frontală aprecierea
verbală a
Plic 6
exerciţiilor
Completează cu ortogramele
OC5 Exerciţii de vocabular
potrivite tortul aniversar .
Rezolvă pe tablă şi în Activitate
Anexa 2
caiete exerciţiile frontală

Obţinerea OA4 Elevii vor avea de rezolvat o Ascultă cu atenţie Explicaţia Fişe de Individual Temă de
performanţei OPM fişa-mesaj,gând pentru doamna indicaţiile date. Exerciţiul lucru lucru în clasă
7’ 1 învăţătoare cu ocazia zilei de Rezolvă fişa de Munca apreciere
naştere. (anexă) si printr-un joc evaluare. independen verbală a
Kahoot. În încheiere,toti copiii tă modului de
https://create.kahoot.it/share/ cântă şi dansează pe lucru.
invitatie-la-ceai-de-ziua-mea/ muzica « De ziua
78464a54-b8dc-4f36-b9e3- ta ! »
482c488447f4

Fixarea şi OA4 Se fac aprecieri asupra Participă la aprecieri. Conversaţia Frontal Aprecieri
încheierea modului în care elevii au verbale
lecţiei răspuns pe parcursul lecţiei. Se generale şi
3’ fac aprecieri generale şi individuale
individuale asupra
comportamentului pe parcursul
lecţiei. Îşi notează tema.
Se dă temă pentru acasă fişa fişa
de lucru
Plic 1
Analizează cel puţin câte o parte de vorbire învăţată până acum dintre cele notate pe
ceaşca de ceai.

Plic 2
Alcătuieşte propoziţii cu cuvintele analizate sau alese spre a fi analizate.(un
substantiv,un adjectiv,un pronume,un verb).

Plic 3
Găseşte cuvinte cu înţeles opus(antonimele) pentru următoarele cuvinte
ziua=noapte
prieteni=duşmani
nou=vechi
bun=rău
supărat=vesel
înfloresc=se veştejesc
frumoasă=urâtă
deschid=închid

Plic 4
Găseşte cuvinte cu înţeles asemănător(sinonimele) pentru următoarele cuvinte
a spune=a zice=a grăi
petrecere=aniversare=
distracţie
prieten=amic=tovarăş
dar=cadou=
veselie=bucurie=fericire

Plic 5
Gaseste familia lexicală pentru cuvântul(cel putin 5 exemple)

PRIETEN
Plic 6
Completează cu ortogramele potrivite tortul aniversar .

Într-un borcan pot să pun gem sau compot.


Noi ne-am cunoscut printr-o cunoştinţă comună.
Ei i-au dăruit lui nea Ilie un nai.
Nu mai am timp cum aveam odată.
N-aş vrea să merg la antrenament.
Într-o vară,Ionel i-a dat bicicleta sa.

S-ar putea să vă placă și