Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:05.04.2022
UNITATEA DE INVATAMANT: Școala Gimnazială Nr. 25, București, Sector 2
CLASA PREGATITOARE A
INVATATOR: ȘERBAN-ANTON UNGUREANU
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE INVATARE: Prin pădure
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul și litera ’B/b’
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoștințelor anterioare
DURATA: 35 minute

Competențele specifice:

1.1 - Receptare de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


1.2 - Exprimare de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
1.3 – Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să identifice corect poziția sunetului “b” în cuvinte, despărțind cuvintele în silabe. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
identifică corect locul sunetului într-un cuvânt ;
O2- să alcătuiască propozitii simple,corecte din punct de vedere gramatical, folosind sunetul nou învățat. Obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev alcătuiește corect propoziții simple cu sunetul nou învățat;
O3- să traseze corect litera „B” mare de tipar în aer/pe bancă, prin unirea punctelor/ după contur, enumerând elementele grafice.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev trasează corect litera nou învățată;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, observatia, exerciţiul,jocul didactic, discuția, metoda fonetică
analitico-sintetică
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: planșă cu litera B mare de tipar, planşă cu buburuză, fișă de muncă independentă,
emoticoane,calculator, CD, tablă inteligentă, minge, joc digital, stickere
METODE DE EVALUARE: orală, observare sistemică, aprecieri verbale
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
RESURSE TEMPORALE: 35 de minute+15 minute activități liber alese
RESURSĂ SPAȚIALĂ: sala de clasă
RESURSE UMANE: 25 de elevi
Strategia Didactică
Ob. Momentele Conținuturile esențializate Metode de
op. Lecției ale lecției Forme de Evaluare
Mijloace Metode
Organizar
didactice didactice
e

Se creează condițiile optime pentru desfășurarea


lecției: pregătirea materialului didactic
necesar,stabilirea liniștii, aerisirea sălii de clasă.
Elevii pregătesc cele necesare desfășurării lecției.
1. Moment
Activitatea va debuta cu „Intalnirea de dimineata ”.
organizatoric
(10 min.)
Prezenţa
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intalnit Observare
Oare cine n-a venit ? Calendarul Conversaţia Frontal sistematică
naturii
Motivaţia zilei: Orală
Azi,prin intermediul activităţilor noastre,dorim
să le arătăm oaspeţilor noştri câte lucruri bune
am învăţat
Nu vrem să ne lăudăm,
Dar astăzi o să vedeţi
Că suntem copii isteţi.
Nu glumim.O să vedeţi.
Calendarul naturii:
Se stabilesc elementele specifice calendarului
naturii: luna, ziua, data curentă.
Captarea atenției se va realiza printr-un joc
numit ,,Mingea fierbinteˮ.
2. Captarea Aprecierea
atenţiei Arunc mingea unui elev, pronunţ un sunet iar elevul Minge Jocul didactic Frontal verbală
(5 min.) care prinde mingea spune un cuvânt care conține Orală
sunetul respective, în poziție inițială, mediană sau
finală.
3. Anunţarea
Se anunţă tema lecţiei ( Astăzi vom învăța despre
temei şi
sunetul b și literele “B” și “b”.)
enunţarea Frontal
Vom descoperi cuvinte care încep , conțin sau se
obiectivelor
termină cu sunetul “b/B”
(1 min.)
4.Dirijarea Propun elevilor să răspundă la o ghicitoare:
învățării
(15 min.) Cu rochiţa înfoiată,
O1
Roșie îmbulinată,
O2 Stă pe-o frunză azi la soare
Ce insectă este oare?ˮ (...buburuza) Discuția Observare
Planșă Frontal sistematică
Prezint elevilor o planşă cu o buburuză, pe care o buburuză Metoda
lipsesc pe tablă. Realizez analiza cuvântului: fonetică Aprecierea
analitico- verbală
- Despărţim în silabe cuvântul ,,buburuza”. sintetică
- Câte silabe are cuvântul ,,buburuza”?
- Ce sunet auzim la începutul cuvântului? Exerciţiul
Prezint planșa cu litera „B” mare de tipar .
Vor fi intuite elementele componente ale literei. (o
liniuţă verticală şi două semicercuri sau
două ,,burticiˮ în partea dreaptă)

Solicit elevilor să-mi dea exemple de cuvinte care


conţin sunetul ,,b” la început, în interior sau la
sfârşit.

Pe baza cuvintelor spuse, solicit unui elev să


formuleze o propoziție, ulterior analizăm propoziția
la tablă, unde identificăm poziția sunetelor ”b”.
Planșa literei
”B/b” Explicația
Respectând paşii metodei fonetice analitico-
sintetice, se stabileşte:
Discuția
- numărul cuvintelor din propoziţie;
Orală
- numărul silabelor fiecărui cuvânt;
Metoda Frontal Individuală
- cuvântul care conţine litera B/b;
fonetică
-se reprezintă grafic la tablă cu ajutorul simbolurilor
Joc digital- analitico- Individual
Wordwall.net sintetică
După finalizarea analizei, vom juca ”Eu spun una,
tu spui multe”, sub forma unui joc digital, ce
conține cuvinte care încep sau conțin sunetul ”b”.
Calculator
Elevii trebuie să aleagă pfi numiți să denumească
Tablă
imaginea, să-i formeze pluralul și să despartă
inteligentă
cuvântul în silabe indicând în care silabă se
poziționează sunetul.

Se realizează prin intermediul unei fișe de muncă Fișă de Frontal Observare


5. Obţinerea Exercițiul
independentă (ANEXA 1). muncă sistematică
O3 performanţei
independentă
Discuția
Individual Individuală
(5 min.)
Orală
Se vor discuta exercițiile propuse în fișa de muncă
Aprecieri
independentă din Anexa 1. Aceștia vor fi
6. Retenție și verbale
recompensați pentru munca atentă și îngrijită, dar și Stickere Discuția Frontal
transfer Orală
pentru corectitudinea rezolvării. Recompensele vor fi
Individuală
sub formă de stickere emoticoane.
7. Aprecieri şi Frontal
Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter aprecierea
concluzii Discuția
motivant privind participarea elevilor la lecţie. verbală
(2 min.)
ANEXA1
Fişă de muncă independentă
1. Caută şi colorează litera B mare de tipar: 2. Desparte în silabe cuvintele şi colorează atâtea bulinuţe câte silabe are
cuvântul.

3. Taie cu o linie imaginea cuvântului în care nu auzi sunetul ,,b”! 4. Scrie litera B după model!

Încercuim cu verde litera B și galben litera b.

Barbu și Bianca auBo bicicletă. b


Barbu și Bianca au o barcă albă de la bunicul.

Barbu și Bianca au o barcă albă de la bunicul.

S-ar putea să vă placă și