Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:16.12.2021
UNITATEA DE INVATAMANT: Școala Gimnazială Nr. 25, București, Sector 2
CLASA PREGATITOARE A
INVATATOR: ȘERBAN-ANTON UNGUREANU
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE INVATARE: Trenulețul TITI
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul și litera ’T’
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare
DURATA: 35 minute

Competențele specifice:

1.1 - Receptare de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


1.2 - Exprimare de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
1.3 – Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să identifice corect poziția sunetului “T” în cuvinte, despărțind cuvintele în silabe. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
identifică corect locul sunetului într-un cuvânt ;
O2- să alcătuiască propozitii simple,corecte din punct de vedere gramatical, folosind sunetul nou învățat. Obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev alcătuiește corect propoziții simple cu sunetul nou învățat;
O3- să traseze corect litera „T” mare de tipar în aer/pe bancă, prin unirea punctelor/ după contur, enumerând elementele grafice.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev trasează corect litera nou învățată;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, observatia, exerciţiul, demonstratia,brainstorming, învătarea


prin descoperire,jocul didactic,tehnica blazonului,explozia stelară
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: text-suport, plansă cu litera T mare de tipar, planşă cu diverse litere,cuvinte, fisă de
lucru ,creioane colorate,flip-chart, caietele suport pag 16-19,cartonase cu imagini,emoticoane,calculator, CD
METODE DE EVALUARE: orală, observare sistemică, aprecieri verbale
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe
RESURSE TEMPORALE: 35 de minute+15 minute activități liber alese
RESURSĂ SPAȚIALĂ: sala de clasă
RESURSE UMANE: 25 de elevi
Strategia Didactică
Ob. Momentele Conținuturile esențializate Metode de
op. Lecției ale lecției Forme de Evaluare
Mijloace Metode
Organizar
didactice didactice
e

Se creează condițiile optime pentru desfășurarea


lecției: pregătirea materialului didactic
necesar,stabilirea liniștii, aerisirea sălii de clasă.
Elevii pregătesc cele necesare desfășurării lecției.
1. Moment
organizatoric Activitatea va debuta cu „Intalnirea de dimineata ”.
(10 min.)
Prezenţa
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intalnit Observare
Oare cine n-a venit ? Calendarul Conversaţia Frontal sistematică
naturii
Motivaţia zilei: Orală
Azi,prin intermediul activităţilor noastre,dorim
să le arătăm oaspeţilor noştri câte lucruri bune
am învăţat
Nu vrem să ne lăudăm,
Dar astăzi o să vedeţi
Că suntem copii isteţi.
Nu glumim.O să vedeţi.
Calendarul naturii:
Se stabilesc elementele specifice calendarului
naturii: luna, ziua, data curentă.
Captarea atenției se va realiza printr-o ghicitoare :
“Șir de camera pe roate, Imagini cu
2. Captarea Aprecierea
O1 Fuge pe șine cât poate!” litera T/t și Conversaţia
atenţiei Frontal verbală
O2 trenulețul Exerciţiul
(5 min.) Orală
Voi prezenta o imagine cu Trenulețul TITI și vom literelor
discuta despre sunetul inițial.
3. Anunţarea
Se anunţă tema lecţiei ( Astăzi vom învăța despre
temei şi
sunetul T și literele “T” și “t”.)
enunţarea Expunerea Frontal
Vom descoperi cuvinte care încep , conțin sau se
obiectivelor
termină cu sunetul “t/T”
(1 min.)
4.Dirijarea Vom discuta despre faptul că TITI este un trenuleț
învățării diferit de alte trenulețe, iar ceea ce îl face pe el
(15 min.) deosebit este ca, în loc de „Ciu-ciu”...TITI spune
O1
„Titiiii”. Acest lucru se datorează faptului că
O2 TOMA, băiețelul în a cărui casă trăiește Titi, îl ține
pe acesta pe raftul de mașinuțe. Conversaţia Observare
Formulăm propoziții cu cuvântul ,,tren’’iar mai apoi Explicaţia Frontal sistematică
selectăm una dintre propoziții și o analizăm. Care Exerciţiul
este primul cuvânt? Dar al doilea? Și al treilea? Aprecierea
Câte silabe are primul cuvânt? Și următorul? Ce verbală
sunete recunoaștem în prima silabă?
Rog elevii să dea exemple de cuvinte care să
înceapă, să conțină și să se termine cu sunetul ’t’.
Analizăm cuvântul tren:
Câte silabe are cuvântul?
Cu ce sunet începe?
Cu ce sunet se termină?
Prezint planșa cu litera T.
Discutăm care sunt semnele grafice din care este
formată litera T mare de tipar și apoi o scriem.
Plicuri, Explicația
Urmează să împart plicuri cu două cuvinte cartonașe Demonstrația
Grupe
dezordonate, se vor forma cinci echipe de câte patru cuvinte Problematizar Orală
elevi, care vor trebui să lucreze în echipă pentru dezornonate ea Individuală
ordonarea corectă a cuvintelor.

Se explica sarcina următoare:


Completeaza fiecare cuvant cu litera T ,apoi citeste
__ARE,
__AIE
___EI; Observare
Creioane, Frontal
__INA sistematică
5. Obţinerea carioci, Conversaţia, Individual
O3 __URN;
performanţei fișă de muncă Explicaţia
O4 (5 min.)
__ANU
independentă
Individuală
Perechi
Se împărți bețe de chibrituri cu ajutorul cărora vom Orală
realiza în perechi litera “T”, apoi vom forma cuvinte
simple cu ajutorul lor, de exemplu “TITI”, colorând
trenul lui TITI.

6. Aprecieri şi
Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter Frontal aprecierea
concluzii Discuția
motivant privind participarea elevilor la lecţie. verbală
(2 min.)

S-ar putea să vă placă și