Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Colegiul Naţional Bănăţean, Timişoara


Propunător: Lucia Florea
Clasa: a III-a
Arie curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul de învățământ: Limba si literatura română
Tema lecției: Parţile de vorbire
Tipul lecției: lectie de recapitulare
Scopul lectiei: consolidarea cunostintelor referitoare la partile de vorbire
Obiective operaționale:
O1 Să identifice parţile de vorbire
O2 Sa defineasca partile de vorbire
O3 Să foloseasca corect în scriere părțile de vorbire
O4 Să formuleze corect propoziții folosind diverse părți de vorbire
O5 Să analizeze corect părțile de vorbire
O6 Sa manifeste interes pentru rezolvarea cerințelor
O7 Sa participe activ la lecție

Strategii didactice:
Metode:conversația, explicația, exercițiul, comparaţia, demonstraţia, povestirea
Mijloace: fișe de lucru, manual, creioane, cartoane colorate, planse
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, pe grupe
Durata: 50'
Evaluare: aprecieri verbale pe parcursul lectiei si la final

Bibliografie:
* Programa şcolară pentru disciplina Comunicare in limba română
* Nuţă, Silvia, Metodica predării limbii române, în clasele primare, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2000;
* Dumitrescu, Iliana, Barbu, Daniela, Comunicare în limba română, editura CD Press, 2015;
*Şerdean, Ioan: ,,Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Corint, 2007
* Donovici, Alex: Țup, Imposibil e doar un cuvant, Curtea Veche, 2018
Scenariu didactic

Momentele Obiective Timp Conținuturi și activități de învățare Strategia didactică


lecției
Metode Mijloace Forme de
organizare
1 Moment 2 Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării Conversația
organizatoric optime a lecţiei de comunicare în limba
română: pregătirea materialelor didactice,
restabilirea liniştii.
2 Captarea O7 5 Captarea atenției se face printr-un moment de Conversația frontală
atenției lectura; voi citi elevilor o lectura, “Țup, Explicația
imposibil e doar un cuvant „ , De Alex Povestirea
Donovici. Pornind de la aceasta lectura, vom
stabili care sunt personajele principale,
autorul, ideea principală a textului, trăsături
ale personajelor etc. Vom trage împreună
concluzia că pentru a comunica avem nevoie
de cuvinte si ca astăzi vom vorbi despre
*cuvinte*, părțile de vorbire invatate.
3 Anunțarea 2 Anunț elevii ca ne vom reaminti părțile de Conversația
temei și a vorbire învățate, vom face exerciții orale tip
obiectivelor joc si vom completa carțile cadou aduse.
4 Dirijarea O1 25 Voi cere elevilor să îmi spună ce părți de Conversația Fișă de Frontală
învățării vorbire cunosc si să își reamintească definiția Explicația lucru Individuală
O2 acestora. Exercițiul
Pe măsură ce enumerăm părțile de vorbire, voi Cartonașe
O3 afișa la tablă planșele.

O4 Vom începe recapitularea cu un exercițiu-joc.


Fiecare copil va primi bucăți de carton
O5 colorate pe care sunt scrise diverse părți de
vorbire (substantiv, adjectiv, pronume,
Momentele Obiective Timp Conținuturi și activități de învățare Strategia didactică
lecției
Metode Mijloace Forme de
organizare
O6 numeral, verb etc). Eu le voi spune diverse
cuvinte (bancă, merg, eu, frumoasă, trei etc)
O7 iar ei vor trebui să recunoască ce parte de
vorbire este și să ridice cartonașul cu partea de
vorbire respectivă.
Voi complica jocul, spunându-le apoi diverse
propoziții (ex: Mama este frumoasă) iar ei va
trebui să ordoneze cartonașele în funcție de ce
părți de vorbire sunt scrise pe ele.

Voi împărți elevilor cărțile cadou care cuprind


și fișa de lucru. Vom rezolva împreună fișa de
lucru (anexă) care cuprinde exerciții
recapitularive.

5 Obținerea O1 10 Voi spune copiilor o poveste cu un copil care Conversația Tabla Frontală
performanței dorea să deslușească tainele lumii. Pentru asta Explicația Individuală
(feed-back- O2 are nevoie de cuvinte. El pornește în căutarea Exercițiul
ului) cuvintelor și ajunge la o împărăție unde toți
făceau ceva mereu (alergau, strigau, mâncau
etc). Le voi cere elevilor să îmi spună ce
O7 împărăție cred ei că este această și de ce
(Împărăție cuvintelor acțiune, Verbul). Apoi
copilul merge mai departe și ajunge la o
împărăție liniștită, totul stătea liniștit
(împărăția cuvintelor-liniștite, Substantivul).
Merge mai departe și ajunge la o împărăție
galbenă, unde florile aveau fiecare câte o
Momentele Obiective Timp Conținuturi și activități de învățare Strategia didactică
lecției
Metode Mijloace Forme de
organizare
culoare și o mărime (Împărăția cuvintelor
frumoase, Adjectivul). Ajunge la împărăția
unde toți erau înlocuiți de cineva (împărăția
cuvintelor înlocuitoare, Pronumele). La final,
ajunge la împărăția unde totul se numără
(împărăția cuvintelor numărătoare,
Numeralul).
Denumim astfel fiecare parte de vorbire și ne
reamintim definiția ei.
Voi face la tablă o floare în care numeralul
este în mijloc iar petalele sunt celelate părți de
vorbire.

6 Tema pentru 3 Tema pentru acasă: să termine exercițiile din Conversația Frontală
acasa cartea-cadou referitoare la povestea „Țup, Explicația
imposibil e doar un cuvânt”.

7 Evaluare 3 Realizez aprecieri individuale și colective cu Conversația


privire la modul de desfășurare al lecției, la
participarea elevilor și la conduită acestora.

S-ar putea să vă placă și