Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ:
Profesor invăţământ primar şi preprimar:
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe

Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie
Subiectul lecţiei: Poligoane – Dreptunghiul şi pătratul
Tipul lecţiei: Predare
Durata:50 min.

Obiective de referinţă:
2.2. să recunoasca si să descrie forme plane si spatiale,sa clasifice obiecte si
desene după criterii variate;
2.9 să continue modele repetitive reprezentate prin obiecte sau numere.

Obiective operaţionale:
O1- să definească dreptunghiul şi pătratul ;
O2-să identifice elementele componente ale acestora pe desene
O3-să deseneze diferite poligoane
O4- să stabilească legături logice între elementele de geometrie şi lumea
înconjurătoare;
O5-să realizeze imagini şi tablouri cu ajutorul formelor şi al figurilor geometrice
Învăţate.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee:
-conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul didactic
b) Mijloace de învăţământ:
-manualul, fişe de lucru, planse, markere, creioane colorate
c) Forme de organizare a colectivului:
- frontal, în perechi, individual

Bibliografie:
1. Dumitru,Alexandrina,Viorel-George Dumitru, MATEMATICĂ – Manual
pentru clasa a III-a, Ed Corint 2005, Bucureşti;
2. Neacşu, Ioan, (coord), (1988), Metodica predării matematicii la clasele
I-IV, E.D.P., Bucureşti;
3. Gardin, M.,Gardin, F., (2007), MATEMATICĂ – culegere de exerciţii
şi probleme, Editura Paralela 45, Piteş
Desfăşurarea lecţiei
SECVENŢELE OB. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL DO- STRATEGIA DIDACTICĂ EVALU- Obs.
LECŢIEI OP. LECŢIEI ZARE ARE
Conţinutul activităţii Acţiuni şi operaţii Metode şi Mijloace de Forme de
ale învăţării procedee învăţământ organizare
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
* Se va organiza locul de
desfasurare al lectiei pentru
desfasurarea in conditii
optime a procesului de Frontal
1. Moment predare invatare.
organizatoric * Se vor pregati materialele Elevii îşi pregătesc cele 1 min.
necesare lectiei. necesare pentru lecţie
 Pregătirea clasei de elevi şi simboluri
a mijloacelor de învăţământ pentru echipe Pe grupe
necesare desfăşurării lecţiei.

2. * Verificarea temei calitativ Elevii numiţi citesc exerciţiul tema pentru frontal observarea
şi cantitativ. tema pentru acasă. 3 min. acasă sistematică
Verificarea a comporta-
temei pentru mentului
acasă elevilor

Îi invit pe elevi să participe


la un Elevii răspund la conversaţia
3. Captarea joc: ,,Şotron”(ANEXA1). întrebări şi rezolvă şotronul Frontal
Pentru ,,a sări” dintr-o căsuţă sarcinile. 5 min. jocul (figuri
atenţiei în alta elevii vor trebui să didactic geometrice)
rezolve o sarcină
matematică.

4.Anunţarea Voi cere să observe pe


subiectului şi a plansa ce fel de figuri
geometrice mai apar pe langă
obiectivelor triunghi,câte laturi au Notează în caiete.
acestea,cum arată vârfurile şi 2 min. Conversaţia frontal
colţurile acestora..Anunţ
subiectul şi obiectivele
lecţiei.

Scriu titlul lectiei pe tabla.

Le denumesc elementele
5. Dirijarea caracteristice ale Conversatia Plansa Frontal Observarea
învăţării O1 dreptunghiului şi ale sistematica
pătratului :latura,varf,axa de Notează în caiete. 15
simetrie. min.
Desenam pe tabla si in caiete
un dreptunghi şi un pătrat şi
notăm definiţia şi Exercitiul
caracteristicile acestora. schema
frontal Evaluare
Se prezintă o planşă pe care planse formativa
este desenat, folosindu-se Observa si
numai figuri geometrice, un completeaza fisa -anexa
O2 robotel. Sunt recunoscute
diferitele figuri geometrice,
cu stabilirea elementelor
componente ale figurile descoperi-
geometrice. Cu ajutorul rea
figurilor geometrice realizate
din carton,vom putea Fisa
O3 evidentia diferenţa dintre un
dreptunghi şi un alt poligon
cu 4 laturi. Observarea
individual sistematica
Prin descoperire,copiii vor
trebui să exemplifice obiecte
şi lucruri din jur care au
O4 diferite forme geometrice.
O3
Pentru a verifica dacă au Fise de
înţeles,ne vom folosi de lucru-anexa
roboţel pentru a rezolva Exercitiul 2
câteva exercitii uşoare. Observa, recunosc 10 min
1. Colorează cu galben formele geometrice si
6. Realizarea pătrăţelele roboţelului. completeaza fisa.
feed-back-ului 2. Realizeaza punctat axa de
simetrie pentru două
dreptunghiuri.
3. Desenează câte un pătrat Conversatia
în fiecare cerc pe care îl
observi. frontal
4. Trasează două linii de altă
culoare într-un dreptunghi
pentru a obţine trei
dreptunghiuri mai mici.
5. Desenează-i roboţelului o
pălărie formată dintr-un
dreptunghi şi un pătrat.
6. Realizează în caiet un
dreptunghi cu lungimea de 6
pătrăţele şi lăţimea de 3
pătrăţele. Trasează o linie
pentru a obţine două pătrate.
7. Obţinerea Copiii vor fi împărţiţi pe Conversaţia Autoevaluar
performanţei grupe şi vor trebui să Pe grupe ea
O5 alcătuiască cel mai frumos 10 min Figuri,
tablou cu ajutorul figurilor exerciţiul jetoane
geometrice puse la
dispoziţie. Cativa copii isi Conversaţia
Fiecare grupă îşi va prezenta prezinta desenul
lucrarea în faţa clasei şi va obtinut, explicand ce
răspunde întrebărilor au desenat, figurile explicatia
adresate de colegi,apoi vor geometrice folosite.
realiza un clasament.

8.Aprecieri şi Se fac aprecieri si observatii 3 min


asupra activităţii desfăşurate.
recomandări.

Realizati reprezentarea casei


bunicii folosind doar figurile Elevii isi noteaza 1 min
Tema pentru geometrice invatate. tema.
acasa
ANEXA 1

4 5

S-ar putea să vă placă și