Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 26.03.2018
PROPUNE: prof. de sprijin-
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE INVATARE: Numere naturale
SUBIECTUL LECTIEI: Ordinea efectuării operaţiilor şi folosirea parantezelor
TIPUL LECTIEI: Activitate de remediere a dificultăţilor de învăţare
GRUPA DE 10 ELEVI CU CES, CLASA a VI-a,

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la numerele naturale şi operaţii cu


acestea
Obiective de referinţă:
1.5. să înţeleagă semnificaţia operaţiilor aritmetice şi utilizarea algoritmilor de calcul pentru
adunarea, scăderea, înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale;
2.6. să rezolve probleme şi să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolarea unor situaţii
problemă;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
A) COGNITIVE:
OC 1 – să efectueze operaţii de înmulţire a numerelor naturale , utilizând algoritmii de calcul
corespunzător;
OC 2 – să utilizeze terminologia specifică operaţiilor de adunare, scădere, înmulţire, împărţire în
rezolvarea unor exerciţii ;
OC.3 – să respecte ordinea efectuării operaţiilor în rezolvarea exerciţiilor;
OC 4 - să rezolve probleme, urmărind etapele de lucru corespunzătoare ;
B) AFECTIVE:
OA.1 – vor manifesta interes pentru efectuarea corespunzătoare a sarcinilor ;
OA.2 – vor participa cu plăcere la activităţile desfăşurate ;
C) PSIHO-MOTRICE:
OM.1 – să scrie lizibil şi îngrijit pe fişe şi la tablă;
OM.2 – să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra corect instrumentele de lucru;
STRATEGII DIDACTICE:
Elemente de strategie didactică:
 Resurse procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, algoritmizarea, munca
independentă, jocul didactic, metoda ciorchinelui, ”Ştiu/Vreau să ştiu/ Am învăţat”, metoda
cadranelor; turul galeriei.
 Resurse materiale: planşe didactice, fişe de lucru, fişe de evaluare, markere, planşe, flip-chart.
 Forme de organizare: frontal, indvidual, în echipă, pe grupe;
 EVALUARE: observarea sistematică, probă scrisă, probă orală, autoevaluarea, evaluare de către
colegi.
 RESURSE METODICE:
Matematică, manual pentru clasa aVa;

 RESURSE TEMPORALE: 50’


 RESURSE UMANE: 10 elevi.
Continutul instructiv-educativ al lecţiei Stategii didactice
O
Forme Evaluare
b. Etapele Mijloace
Metode şi de
O lecţiei/Timp Activitatea invăţătorului Activitatea elevilor de învăţă
procedee organiza
p. mânt
re
0 1 2 3 5 6 7
1. Moment Stabilesc climatul necesar bunei Elevii pregătesc materialele Instructajul Frontal
organizatoric desfăşurări orei. necesare în timpul lecţiei şi se verbal
O 2 min. conformează regulilor de disci Conversaţia
A1 plină.

2. Verificarea Pe o fişă sunt trecute enunţuri legate de Elevii citesc enunturile şi Exerciţiul Frontal Evaluare
cunoştinţelor ordinea de rezolvare a operaţiilor stabilesc valoarea de adevărat orală
3 min. matematice şi de folosire a parantezelor. sau fals
Fiecare întrebare are un număr ce se Fişa Pe grupe Observarea
încercuieşte dacă propoziţia este sistematică
O adevărată.
A Se scriu pe tablă numerele enunţurilor Elevii observă construirea
1 corecte şi se notează între numere semnele unui exerciţiu matematic pe
operaţiilor matematice cunoscute : care îl vor rezolva.
1+2x 4x5–7
3. Captarea Captarea atenţiei se realizează prin
atenţiei completarea unui ciorchine la tabla. Completează ciorchinele. Ciorchinele Fişa Frontal Evaluarea
2 min (anexa 1). scrisa

Ascultă cu atenţie. Pe grupe


O 4. Anunţarea Voi anunta elevilor titlul lecţiei şi Frontal
A2 titlului lecţiei obiectivele urmărite pentru această lecţie.
şi a Se scrie titlul lecţiei la tablă Elevii sunt atenţi la
O obiectivelor explicaţiile date. Conversaţie Individual
M 1 min. exerciţiul
2 Rezolvă exerciţiile de Evaluare
5. Dirijarea  Exerciţii de exersare de priceperi calcul mintal sau scris. orală
O1 învăţării şi deprinderi de calcul matematic
20 min. Se vor rezolva exerciţii de calcul oral:
cu sau fără sprijin intuitiv:
Găseşte numerele:
a) suma numerelor25 si 25 Rezolvă exerciţiile propuse
b) diferenta numerelor100-75 la tablă şi în fişă. Exerciţiul
c) produsulnumerelor9*7 Îndeplinesc sarcinile jocului. Cadranele Individual
d) catul numerelor 81:9 Pe grupe
Jocul „Cadranele” Explicaţia Fişe de
Elevii vor fi primi o fişă de lucru pe Exerciţiul lucru Evaluare
care fiecare construieşte propriul cadran Elevii rezolvă exerciţiile. Individual scrisă
completat, ţinându-se cont şi de colegi. Exerciţiul
(Anexa 2)
Se face corectarea exerciţiului
acolo unde este cazul afisandul pe flip-
O2 chart. Rezolvă sarcinile date. Planşă, Individual Evaluare
Ştiu/Vreau marker scrisă
 Le cer elevilor să rezolve
să ştiu/Am
exerciţiile Îdeplinesc paşii care trebuie
O învăţat Pe grupe
urmaţi în cadrul jocului.
C1 scrise pe planşă(Anexa 3).
 Problemă: Ştiu/Vreau să ştiu/Am
învăţat (pe grupe/individual)
O Vor avea ca sarcină rezolvarea Analiza
C1 cerinţelor din fişă.(anexa 4) Fişe de produselor
O Exerciţiul lucru Individual de grup
C2 Prezint criteriile de redactare şi Frontal.
O rezolvare a problemei.
C3 Monitorizez activitatea grupelor.
O Fişe de lucru Evaluare
Fiecare reprezentant va prezenta Ascultă indicaţiile date.
C4 Jocul scrisă
O 6. Asigurarea rezolvarea problemei. didactic
Rezolvă fişa de evaluare.
C5 retenţiei şi Elevii vor avea de rezolvat o fişă de
transferului evaluare.(anexa 5) Calculează exerciţiile.
O 8 min.  „Cuvinte magice” Autoevalua
C2 Cer fiecărei echipe să calculeze şi să Individual rea
Ascultă concluziile,
O 7. Încheierea completeze cifra corespunzătoare fiecărui observaţiile, Conversaţia Frontal. Aprecieri
recomandările
C4 lecţiei 3 min rezultat(Anexa 5) verbale
făcute de cadrul didactic de
O 3' Se fac aprecieri generale şi sprijin
individuale cu privire la răspunsurile şi
C5 comportamentul elevilor în timpul
activităţii

Notaţi A pentru Adevărat ori F pentru fals :

1. Într-un şir de operaţii de acelaşi ordin, fără paranteze, efectuăm operaţiile în ordinea dată.

2. Într-un şir de operaţii scrise fără paranteze, se efectuează întâi operaţiile de ordinul II şi apoi pe cele de ordinul I.

3. Parantezele pot fi doar rotunde ( ) şi pătrate [ ] .

4. Într-un exerciţiu cu paranteze de toate felurile începem cu efectuarea operaţiilor din parantezele rotunde.

5. Cele trei feluri de paranteze sunt: (…) ; […] ; {…} .

6. Acoladele se tansformă în paranteze rotunde (când acestea nu mai există).

7. Acoladele care închid cel puţin o paranteză mare se transformă în paranteze pătrate ( când acestea nu mai există ) .

*Se verifică numerele enunţurilor corecte şi se trec pe tablă


Anexa 2
Fişă de lucru(Activitate în perechi)
Încercuiţi rezultatul corect:

213X 22= 510, 4686, 869;


100: 5= 500, 2, 20.
1354+2466 = 3820, 126, 137
4708-723= 155, 355, 3985
Ciorchine Anexa 1

Sarcină:Completaţi ciorchinele cu cuvinte legate de tema dată.

OPERAŢII
Cadranele Anexa 3
Elevii vor fi grupaţi; Echipa va primi o fişă de lucru pe care construieşte propriul cadran completat, ţinându-se cont şi de
ideile colegilor de lucru.

3. Daniel are în biblioteca personală 431 de cărţi cu poezii, iar


1. Efectuaţi: cărţi cu poveşti de 2 ori mai multe.
(895-76) X 65= 213:3+285= Formulaţi o întrebare pentru a rezolva problema printr-o singură
968 x( 23+62)= 289-320:4= operaţie?

2. La produsul numerelor 421 şi 32 adugaţi câtul 4. Scrieţi semnul de relaţie potrivit <,>,= între perechile de
numerelor 279 şi 9. numere:
a) 235 X 3___ 2 X 124;

b) 315 X 2___ 147 X 3.

Anexa 4

Problemă-„Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat”


În livada noastră sunt 2 rânduri de meri cu câte 312 pomi pe fiecare rând şi 3 rânduri de peri cu câte 124 pomi pe fiecare rând.
Câţi pomi fructiferi sunt în livadă?
Ştiu Vreau să ştiu Am învăţat

Anexa 5
Joc didactic–„CUVÂNTUL MAGIC”

Dau fiecărei echipe câte o fişă şi explic ce au de făcut. Verific dacă au obţinut cuvântul corect.
Calculaţi şi scrieţi cifra corespunzătoare fiecărui rezultat. Citiţi cuvântul obţinut.
202x33 124x3= 2x214= 241x4 411x3=
=

37 96 42 12 66
2 4 8 33 66
R V A O B

Anexa 6
Fişă de evaluare
1. Calculaţi:
9 X 8 +74= (312-310) : 1 =
48-12 X 3 = (416+24) X 23 =

2. Scrieţi semnul de relaţie potrivit între perechile de numere:


a. 241 X 2 315 X 4
b. 420 X 6 126 X 3

3. La o librărie s-au adus 230 de caiete, iar pixuri de 9 ori mai multe.
Câte rechizite s-au adus în total?

S-ar putea să vă placă și